Přepis nemovitosti a úmrtí dárce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.18 18:09
Přepis nemovitosti a úmrtí dárce

Ahoj. Mám opravdu hloupou otázku, ale prostě to ve mě hlodá. Je to blbé, ale potřebuju se zeptat. S babičkou jsme dnes podepsali darovací smlouvu, ověřili podpisy, podepsali jsme návrh zanesení do katastru. Dnes si to vyzvedl právník a dojde to tam podat. Mojí babičce táhne na 90, upřímně se všichni diví, že toto řeší až teď… ale ona má na všechno dost času a jak sama říká: „Umřít teď rozhodně neplánuji.“ Ale o tom ona bohužel nerozhoduje. Jde mi o to, že na katastru se teď bude čekat těch 20 dní, pak se to během cca týdne přepíše. A teď ten dotaz. Co by se teoreticky stalo, kdyby babička dejme tomu za týden umřela? Přepsali by to nebo by se to smázlo, byt by šel do dědického řízení a dostal by ho otec (babička mu ho nechce nechat, rozfrcal dědictví po dědovi a nic mu nezůstalo. Ani o nás děti se nepostaral jak by měl - nevídáme se 18 let a proto chce babička, abych něco měla já). Já vím, že to je divná otázka, ale mě to v hlavě hlodá. Nemůžu si pomoct. :nevim: děkuju

Reakce:
j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63591 příspěvků 3 inzeráty 12.09.18 18:38

Jak je to podane, tak uz by se to prevedlo.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.18 18:56

@j.a.n.i1 ježiš děkuju… já vím, že to je hloupé, že to řeším. Myslím, že babička tu s námi bude ještě dlouho a moc bych to chtěla, ale hlodalo to ve mě. Protože ten její postoj, že na všechno má dost v času v jejím věku, mě trochu drtí.

surikataXY
Echt Kelišová 9540 příspěvků 15.10.18 19:23

Mamka se chystá darovat mi byt. jak by to bylo v případě jejího úmrtí s dědici - vnuky (jedná se o 2 děti bratra, který umřel)?

našla jsem na internetu toto: Ostatní sourozenci rozhodnutí rodiče nemohou napadnout, v následném dědickém řízení ale zkrátka nepřijdou, hodnota takto neobvyklých darů, mezi které nemovitost patří, se totiž počítá do celkové hodnoty dědictví.

jak tedy by probíhalo dědické řízení po mamince, když by byt byl už přepsán na mě?

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63591 příspěvků 3 inzeráty 15.10.18 19:29

@surikataXY Zjednodušeně řečeno, ze uz bys nic dalsiho nedostala a o deditctvi by se podelili jen oni, pokud tedy nema mamka dalsich x bytu nebo neco v podobne hodnote.

surikataXY
Echt Kelišová 9540 příspěvků 15.10.18 19:39

@j.a.n.i1 ne jedna se jen o jednu nemovitost. a když by mamka mela ještě nejake finance, které by spadaly do dedickeho rizeni, tak já uz bych nededila, když tedy budu mit darem nemovitost?

Aspera
Generální žvanilka 21090 příspěvků 1 inzerát 15.10.18 19:42
@surikataXY píše:
@j.a.n.i1 ne jedna se jen o jednu nemovitost. a když by mamka mela ještě nejake finance, které by spadaly do dedickeho rizeni, tak já uz bych nededila, když tedy budu mit darem nemovitost?

Přesně tak. Spočítají co si dostala darem a proto nebudeš nic dalšího dědit. Např. ty peníze, kdyby měla maminka auto atd. Ale o nemovitost tě vnuci nepřipraví, ta bude tvoje.

Halamka
Závislačka 3694 příspěvků 15.10.18 19:44

Podle mě se sečte dědictví včetně bytu, ten se odečte jako částka tobě, stejna ze zbytku dalšímu dědici a zbytek si podelite, pokud něco zbyde. Ale je to laický názor.

Příspěvek upraven 15.10.18 v 19:45

surikataXY
Echt Kelišová 9540 příspěvků 15.10.18 19:44

@Aspera dekuju za vysvetleni!
a ještě me napada - penzijko, životko, pokud jsem tam uvedená já, tak do dědického řízení nespadají?

kačka39
Kecalka 320 příspěvků 15.10.18 19:47

To nevím jak to mysleli, když je to tvoje , započítávat hodnotu do dědictví. Moje sestra dostala od otce dům, a do dědictví se to teda nezapočítávalo. A to jedna nevlastní sestra to napadla, protože se jí zdálo, že dostává málo. A dostala jenom podíl z peněz (pár tisíc) jako my ostatní. I ta sestra, co dostala dům, dostala stejně. Ale já se o to moc nezajímala, tak přesně nevím.

Aspera
Generální žvanilka 21090 příspěvků 1 inzerát 15.10.18 19:56
@surikataXY píše:
@Aspera dekuju za vysvetleni!
a ještě me napada - penzijko, životko, pokud jsem tam uvedená já, tak do dědického řízení nespadají?

Co je psané přímo na tebe, tak tam nespadá. To je taky jen tvoje.

bertoldina
Zasloužilá kecalka 998 příspěvků 2 inzeráty 15.10.18 19:57

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolace

Aspera
Generální žvanilka 21090 příspěvků 1 inzerát 15.10.18 19:58
@kačka39 píše:
To nevím jak to mysleli, když je to tvoje , započítávat hodnotu do dědictví. Moje sestra dostala od otce dům, a do dědictví se to teda nezapočítávalo. A to jedna nevlastní sestra to napadla, protože se jí zdálo, že dostává málo. A dostala jenom podíl z peněz (pár tisíc) jako my ostatní. I ta sestra, co dostala dům, dostala stejně. Ale já se o to moc nezajímala, tak přesně nevím.

Je otázka jestli dcera co dostala dům dostala stejně peněz. Tohle je totiž jediná možnost, jak se můžou ostatní bránit proti darování majetku. Ale pokud nebyl dům darován pod nějakým tlakem atd. tak mají ostatní smůlu.

Ivan PPZ
Kelišová 5696 příspěvků 15.10.18 20:37
@surikataXY píše:

Co myslíte tím „uvedena já“? Pokud je Penzijko na vaše R. Č. je tedy vaše- tak trochu bez ohledu, kdo ho platí. A v pojistné smlouvě- pokud jste uvedena jako obmyšlená osoba pro případ úmrtí, tak to také jde zcela mimo dědické řízení. Plnění oproti dědickému řízení je neporovnatelně rychlejší- dědictví se může táhnout i roky. Každému lze jen doporučit mít uvedenu obmyšlenou osobu. Lze určit i více osob (třeba 5) a podělit je třeba po 20% každého.

kačka39
Kecalka 320 příspěvků 15.10.18 21:07

@Aspera No i kdyby míň, stejně u nás celé dědictví dělalo řádově několik tisíc pro každého. Ale dům dostala po vzájemné domluvě. Ani by mě nnenapadlo, že ten kdo dostane něco darem, tak už nedědí. Většinou se to dělá tak, že dají jednomu třeba dům, druhýmu něco jiného nebo peníze. A pak zbytek je už málo a to je dědictví. :nevim:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Svoboda ze StarDance má tajemství. Proč nechce mluvit o přítelkyni?

Od poroty získal nejvíc bodů a vyslechl si jen slova chvály. Přesto nakonec... číst dále >

Taxikář si myslí, že vezl vrahy pumpařky Jany. Vytáhli na něj pistoli!

Nemilosrdná poprava usměvavé pumpařky Jany děsí nejen celé Mělnicko, policie... číst dále >

Články z Ona Dnes

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >