Prevence - afty

271
16.3.12 20:20

Prevence AFTY!!!!!

Prosím vás,
poraďte mi. Už od puberty trpím na afty. A nevím co s tím.
Resp. doktroka mi píchala vit. B, už asi 2×, doporučila B-koplex, jíst kvasnicový jídla, nevim co všechno…
Jenže to je na chvíli a potom afta. Kdyby jedna, plná pusa, těžko a s bolestí si čistim zuby, což rozdrbu kartáčkem a hojení trvá dýl samozřejmě. Jídlo - trpim s každým soustem.

Nevíte o nějaké ÚČINNÉ prevenci?? Krom vit. B…

Děkuji…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2458
16.3.12 20:26

No prevence je celkem jednoduchá, ale zásadní. Když se ti afty udělají tak si kup v lékárně jednorázové zubní kartáčky které po každém použití vyhodíš. Po vyléčení si kartáček kup nový obyčejný a používej na něj desinfekční obaly. Kartáček je smetiště bakterií, virů a plísní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2458
16.3.12 20:29

Je to možná trochu zásah do peněz s těmi kartáčky, ale je to logické, pokud máš afty a čistíš si zuby pořád stejným kartáčkem tak si tu pusu pořád dokola zanášíš a logicky se toho blbě zbavuje. Jako podpůrná léčba je heřmánek. Jo a nešahat si na pusu, nekousat nehty atd. ale to je asi jasné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8927
16.3.12 20:39

Kartáček stačí občas umýt mýdlem a hodně teplou vodou, nekupovala bych často nový, tohle by je mělo taky zničit. Poradila bych na prevenci kloktání Listerinem (ale když nemáš aft, to by asi hodně pálilo), čištění jazyka kartáčkem namočeným do jedlé sody… do toho prášku, stačí i kypřící prášek, ze začátku to je hnus, ale jde o zvyk. Dcera dostala od alergoložky-imunoložky, ne přímo na afty, prášek proti virovým infekcím, jmenuje se to Isoprinosine. Zdá se mi,že zabírá i proti aftům, ale je to asi jen na předpis. Ty B-komplexové injekce jsou super, taky už jsem na nich byla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
271
16.3.12 20:55

Tak to s tim kartáčkem mě nenapadlo :oops: :oops: ale je to logické…
Nehty si nekoušu, bojim se i dát pusu manželovi nebo dětem. Trvá to pár dní, ale je to děs… A pořád se mrchy vrací…
Děkuji za rady, vyzkouším :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6902
16.3.12 21:08

… no nevím, kartáček - nekartáček. Mám afty od dětství a nezabírá NIC! U mě zabírá těhotenství a kojení, to jsem afty neznala, ale třeba po potratu okamžitě druhý den… a to jsem si říkala: to je něco špatně.

Příčina není známá, zkoumala jsem i hormonální cyklus a afty, špinavá jídla (jahody ze záhonku), stres, orální styk, alkohol, stravu, všechno, na nic jsem nepřišla! Kdosi ve zdravé výživě mi poradil, že je to překyselením organismu… neprokázalo se.
Teď mám rovnátka a to je teprve masakr, protože prostě narážejí do těch tváří zevnitř a hned je „díra“ a zánět, tedy aft.

Moje zkušenost: homeopatika Borax 5 Ch nebo 9 Ch, 5 kuliček 5× denně (zásady užívání se dočteš na netu, prostě do „čisté pusy“ a vycucat).
Dále zabírá i homeopatikum Arnica Monatana 9 Ch, 5 kuliček 3× denně.
Na stránkách Boiron se dočteš o různých typech aft - krvácivé, nekrvácivé, ohraničené, hluboké… a na to různá homeopatika, nevím, zda rozlišuješ, jakou aftu máš, já mívám minimálně dva různé typy.

Dále mi zabírá (někdy) potírat Cannadentem, to je konopná kosmetika.
Já osobně nedoporučuju „vypalovat“, tj. všechny ty alkoholové „čističe“ či desinfekce, jen to rozleptají a nic z toho, aspoň u mě ne, naopak se prodlouží hojení.

Ptala ses na prevenci: nevím. Jen řeším následky a když to trvá třeba celé jaro (jako to minulé), už je to otrava… to jsem byla i oteklá, „hubu“ nafouklou, prostě hnus a nezabíralo nic, jen otěhotnět…

Držím palce!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2458
16.3.12 21:14

K tomu béčku, né každýmu to pomůže, pravděpodobně po tom budeš akorát žrát na co příjdeš. Ty kartáčky mužeš zkusit i tím mýdlem jak píše kolegyně, ale podle mě to všechno nezničí, kdo je na afty náchylný tak stačí stopa a máš to zpátky. Jo teď jsem koukala na ty jednorázové kartáčky a není to tak děsný s tou cenou asi 800Kč za 100Ks takže jeden vyjde na 8Kč, bývalo to dražší co si vzpomínám. Ještě můžeš zkusit kloktat marihuanový čaj nebo nějaký roztok. Má to prokazatelné a výzkumy potvrzené účinky. Znám dost lidí co jim pomohlo jedině tohle.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5324
16.3.12 21:19

Taky jsem trpěla na afty, ale neměla jsem to teda tak hrozné, vždycky dvě, tři, ale hodně často, respektive skoro pořád. Přestaly se mi dělat od té doby, co používám při každém čištění zubů škrabku na jazyk, mám nějakou obyč za 35 kaček z DM. Asi se bakterie nemají kde množit, když jim to tam pěkně seškrábnu :mrgreen: . Jinak se mi vždycky rychleji hojily, když jsem je ošetřila neředěným Florsalminem - na vatovou tyčinku a tou popiplat aftu. Asi by se to neředěným nemělo, ale fungovalo to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1651
16.3.12 21:20

Nemám vlastní zkušenosti s aftami, ale malý se léčí na onkologii, kde děti po chemě hodně na afty trpí (a to fakt drsné, že mají bolavé nejen pusiny, ale i sliznice uvnitř těla). Hodně doporučují Tantum Verde a vyplachovat pusu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
779
16.3.12 21:31
janinečka píše:
Nemám vlastní zkušenosti s aftami, ale malý se léčí na onkologii, kde děti po chemě hodně na afty trpí (a to fakt drsné, že mají bolavé nejen pusiny, ale i sliznice uvnitř těla). Hodně doporučují Tantum Verde a vyplachovat pusu.

Teď jsem to chtěla napsat, já jako první pomoc vždycky nastříkám Tantum verde (má to znecitlivující účinek tak to pomůže). Je tam přímo i napsané že je to na afty. Mě se dělají docela často na vnitřní straně tváří a někdy je to fakt nepříjemný! Jestli funguje něco jako prevence to nevím, u mě to nejspíš souvisí s poruchou imunity… ale alespoň je to schovaný v puse, takový opary jsou ještě ke všemu vidět - ten se mi ale v životě naštěstí nikdy neudělal :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1209
16.3.12 21:45

Ahoj, taky používám na afty Tantum Verde :palec:. Doktor na kožním mě radil, ať si nechám převrtat plomby :zed: Ale to jsem neudělala, takže nevím, jestli by to pomohlo :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24
16.3.12 22:04

Ahoj já normálně taky trpím už od dětství na afty. :? Těď mám chvíli klid protože na mě taky působí těhotenství a následně kojení :lol: Ale když se aft přeci jen objeví tak si udělám odvar z řepíku a kloktám každou chvíli co to jde afty se pak rychleš zahojí. Řepík má desinfekční a hojící účinky.(fakt to funguje a není to drahý).Jinak i používám listerin. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6902
16.3.12 23:22

… ještě taky tee tree oil (ředěný) - u mě žádný efekt, ale prý to občas pomůže, a co zabírá (aspoň znecitliví) je toto:
http://www.profimed.cz/…d-gel-12-ml/

to je příjemné (bez alkoholu) a rozhodně to „umrtví“, aby člověk mohl aspoň mluvit, zkrácení doby léčby se u mě neprokázalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6902
16.3.12 23:24

… díky za tip s tím stíráním jazyka, na tom by mohlo něco být…

Jinak v uzavřené diskusi máme dentální hygienistku a ani ona (jako profík) prostě neumí poradit. Příčina neznámá, pak se těžko hledá prevence.

… ale zas aspoň to není vidět (většinou) jak se tu psalo. Dokonce prý kdo má afty, nemá nikdy opary na puse, prý se to snad vylučuje (u mě to platí).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
271
16.3.12 23:34

Pravda, až teď mi došlo, že v těhotenství jsem afty neměla :)
Jináč díky za rady léčení, jelikož já měla jen z lékárny nějakou mastičku (Kamisdat myslim) a musim říct nic moc.

Tak jo, já si vemu ponaučení a zítra začínam s jinou léčbou. Aktuálně mam 3 různě poházený po puse :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat