"privilegia" 4letých dětí

234
22.5.21 13:30

"privilegia" 4-letých děti

Zdravím maminky. Zajímalo by mě, jaké „privilegia“ v domácnosti (jestli se to tak dá říct) má vaše 4leté dítě… Syn totiž začal brát doma věci (věci doma ze skříněk, jídlo z lednice-má ho dost, hlady určitě netrpí!… apod. ) sám bez dovolení. Nebo si přitáhne židli k nábytku a chce si vzít co chce. Po snídani jde do dřezu umýt nádobí, vyhazi oblečení ze své skříně a návlekne si na sebe třeba dvě trika najednou a zůstane tam rozházená hromada (musí si uklidit)… A já přemýšlím, jestli je to v tomto věku normalni, nebo jestli jsem někde neudělala výchovnou chybu a teď snaží se být teď nademnounebo mi neprerusta přes hlavu :think: Také mi často říká neměla jsi to a to nebo měla jsi udělat to a to… Jsme spolu sami, otce vída 1×za 14 dní od pátku do neděle. Když jsem v práci, hlida babička. Když odcházím, nechce mě pustit, dává mi milion pusinek a říká, že chce aby jsme byli jen spolu… Ale je tu ještě jedna věc :je hrozně žárlivý a vadí mu i kočka, co máme doma. Má prolézačku a jakmile sleze dolů nebo jde za mnou, tak na ni ječí, dupe nebo jinak takticky vyhání…proste dělá vše, aby za mnou nešla a aby vůbec nebyla na zemi, takze se kočka vůbec nemůže napít ani ji nenechá najíst, protože se bojí. Říká, že chce, aby tady bylo všechno jeho a občas řekne, že chce, aby kočka :kytka: umřela :open_mouth: nebo když je na mě naštvaný, tak že mě vyhodí z okna a zamkne do kontejneru 🤦‍♀️a když mu řeknu, že mu udělám totéž, tak se zamysli, a řekne, že budeme pak spolu venku a můžeme si tam i hrát 😄Vůbec nevím, kde se to v něm bere. Kočce se nevěnuji, ale ráno a večer ji prášky dát musím. Snažila jsem se mu vše vysvětlit, dát na zadek, ale marně a nakonec jsem musela přistoupit k tvrdším opatřením. Ve školce má také problémy… Poslouchá jak kdy, je to tvrdá hlava.
Sám se nechce oblékat a tak by mě taky zajímalo, jestli se vaše ctyrlete děti oblékají samy, jestli si sami připravují nebo dělají jídlo, uklízí pokojík, hračky apod…
Díky za reakce

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
104
22.5.21 13:35

Pen_mouth praví:

„Chyba je váš rozvod, nemá ke komu vzhlížet, možná z něj vyroste feťák.“

Vyhodí tě z okna a zavře do kontajneru? Slušnej hajzlík.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17477
22.5.21 13:35

Neudělala si chybu, ale někde máte docela narušene hranice, což takhle male díte docela znejisťuje a vede to k tomu, že se chová tak, že ty hranice hledá, kde jsou.

Čím dříve se ti povede změnit přístup tak, abyste se dostali do situace, co vám bude vyhovovat, tím lepe, čím je dítko starší, tím je delší a složitější čas kdy se mění nefunkční situace k tomu, že jsou všichni v cajku. Změny jsou složite a náročne, no.

Zkus jestli ti pomůže tahle kniha a bude stačit jen věcem porozumět a pak půjdou změnit

https://www.kosmas.cz/…uji-hranice/

jestli to nebude stačit, tak se neváhej obrátit na nejbližší poradnu pro rodinu a hledej cestu k tomu, abyste fungovali radostněji a snáze s pomocí odborníků.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7334
22.5.21 13:37

A jak se chová u otce?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21616
22.5.21 13:41

Opravdu řekneš dítěti, že ho taky vyhodíš z okna? A v hlavě to máš v pořádku? Vždyť to dítě pak bude mít pocit, že se to běžně dělá. Jednou z toho okna opravdu někoho vyhodi nebo skočí samo. Vysvětlovat a vysvětlovat, že se to nedělá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
104
22.5.21 13:44

@mackA159 Tam čumí celý víkend v cigaretovém oparu na filmy, kde se lidé vyhazují z oken.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9812
22.5.21 13:45

Chudák kočka. Dej ji někomu u koho ji bude dobře. Dcera je taky tvrdohlay beran, ale tohle opravdu nedělá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
234
22.5.21 13:47
@Ou píše:
Neudělala si chybu, ale někde máte docela narušene hranice, což takhle male díte docela znejisťuje a vede to k tomu, že se chová tak, že ty hranice hledá, kde jsou.

Čím dříve se ti povede změnit přístup tak, abyste se dostali do situace, co vám bude vyhovovat, tím lepe, čím je dítko starší, tím je delší a složitější čas kdy se mění nefunkční situace k tomu, že jsou všichni v cajku. Změny jsou složite a náročne, no.

Zkus jestli ti pomůže tahle kniha a bude stačit jen věcem porozumět a pak půjdou změnit

https://www.kosmas.cz/…uji-hranice/

jestli to nebude stačit, tak se neváhej obrátit na nejbližší poradnu pro rodinu a hledej cestu k tomu, abyste fungovali radostněji a snáze s pomocí odborníků.

U otce je to trochu lepší, ale taky si dovolí, ikdyz asi ne tolik. On nemá žádná zvířata, tak tam nemá na koho žárlí. Nicméně v době, kdy měl přítelkyni se syn po návratu od něj choval vždy hrozně. Byli jsme u psycholozky, PPP a ve školce má asistenta.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
234
22.5.21 13:48
@Sadman píše:
Pen_mouth praví:

Podotýkám, že rozvod nebyl z mé strany 🙄

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1532
22.5.21 13:49

Dítě chudák, o kočce ani nemluvím. Dítě se v tom plácá, to co předvádí normální není. Co babička, jedete stejnou výchovu? Nebo mu všechno dovolí? Být tebou, poradím se ve školce s někým, komu důvěřuješ, aby ti doporučil nějakého odborníka v místě vašeho bydliště. Někde je velká chyba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1532
22.5.21 13:51
@Kitia1 píše:
U otce je to trochu lepší, ale taky si dovolí, ikdyz asi ne tolik. On nemá žádná zvířata, tak tam nemá na koho žárlí. Nicméně v době, kdy měl přítelkyni se syn po návratu od něj choval vždy hrozně. Byli jsme u psycholozky, PPP a ve školce má asistenta.

No a co ti řekla psycholožka?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.5.21 13:53

A na co konkretne ma asistenta? Tipuji ADHD? Muj syn s ADHD se chova podobne, ale ne teda az takto. Ale take zkousi a provokuje, a to myslim bezne deti v takove mire nedelaji. Je mu 3,5. Sam se obleka tak napul, trpi na ekzemy, takze ho vzdy rano promazavam, takze aby se sam oblekl, po nem ani nechci, nepomohlo by mi to; jidlo si sam nedela ani po sobe neuklizi, nedosahne do drezu… hracky se ale snazim, aby uklizel, nebo treba kdyz vylije piti, tak jde a uklid po sobe, plinky po mladsim sourozenci pomaha hazet do kose, sbirame odpadky a tridime odpad… na co ma, to se snazim po nem chtit, nekdy pomaha uklizet vyprane ususene obleceni.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.5.21 13:53

Jídlo z lednice - to děti nenapadlo, odebrala bych a uklidila s tím, že snídaně byla, svačina bude. Chce si tohle dát za hodinu k svačině? Jasně, tady to schovame a počká to na svačinu. Teď není svačina. Obecně jíme ve stanovené časy, ne jak koho napadne.

Oblečení - to nevadí ne? At si vezme třeba kulich, když to pak uklidí…

Věci z nábytku - to si moc neumím představit, tak jestli to nerozbije a pak to i uklidí… Co třeba?

Měla a neměla udělat - no, naše nejstarší pětiletá mě taky furt poucuje a „vychovává“, když má pravdu a řekne to slušně, tak to odkejvu, když sice má pravdu, ale ten tón a způsob sdělení je nepřijatelný, tak to řeknu - „Máš pravdu, ale takhle se mnou mluvit nebudeš, já nejsem tvoje kamarádka, my si nejsme rovny.“ Trochu se pak vzteka, brečí a tak, ale přijde mi, že husy jsme spolu prostě nepasly a občas se to musí připomenout. Ona by stála o vztah „já pan, ty pan“, ale kamarádky prostě nejsme, jsem její máma, no.

Když nemá pravdu, slušně nesouhlasím :lol: Obecně má tohle dítě trochu problém s hranicemi, furt zkouší, co může a co už ne. A těžko snáší nějaké dospělacke vytahování, poucovani a peskovani, je taková velice dustojna. A mstivá. :roll: Když ji setru nebo (neúmyslně) ponizim, pamatuje si to a ve vhodnou chvíli mi to stejným tónem, stejnými slovy vrací.

Kočka - kočku nemáme, ale takovéhle chování bych netrpela, při prvním zadupani a zajecelo bych dítě urychleně odstranila z dosahu kočky a šla kočičku pomazlit a uklidnit. Dítěte bych si nevšimala, jenom pak bych vysvětlila, jak se chováme a jak ne a proč.

• Citovat
  • Nahlásit
234
22.5.21 13:54
@Sadman píše:
Pen_mouth praví:

Podotýkám, že rozvod nebyl z mé strany 🙄
@Pantalaimon píše:
Dítě chudák, o kočce ani nemluvím. Dítě se v tom plácá, to co předvádí normální není. Co babička, jedete stejnou výchovu? Nebo mu všechno dovolí? Být tebou, poradím se ve školce s někým, komu důvěřuješ, aby ti doporučil nějakého odborníka v místě vašeho bydliště. Někde je velká chyba.

Babička si s ním neví rady, do nedávna byla odpůrcem dát na zadek a byla nedusledna a synovi se snažila ve všem vyhovět, že prý nechtěla aby plakal. Teď se snaží být důsledná, ale…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1532
22.5.21 13:59
@Kitia1 píše:
Babička si s ním neví rady, do nedávna byla odpůrcem dát na zadek a byla nedusledna a synovi se snažila ve všem vyhovět, že prý nechtěla aby plakal. Teď se snaží být důsledná, ale…

No to jsem si přesně myslela, musíte být ve výchově za jedno, ideálně i s otcem. To dítě má v hlavě guláš a navíc, když už je vedeno u psychologa asi víš, že není úplně standardní. Proč se neporadíš tam?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat