problém s jídlem

Anonymni
21.7.09 20:52

problém s jídlem

maminky, prosím Vás o radu. Mám doma 11,5 měsíčního chlapečka a už asi měsíc bojujeme s jídlem. Došlo to tak daleko, že už jen jak vidí, že ho chci dát do jídelní židličky, tak se vzpouzí a nechce, šermusje ručičkama, apod. Když ho tam po:,–(ím, tak pusinku stejně neotevře a jen se s křikem cpe ven.

Jeho jídelníček je asi takový:
6.00hod 260 ml mlíčka
dopolední svačinku jsem odbourala, protože to mi pak nejedl oběd

11.00 hod oběd - domácí jídlo mi nejí, tak byl od mala na skleničkách, ale ty mi teď taky odmítá, sní tak 3 lžičky naší polévky a třeba vezme na milost kousek brambory nebo kuřecího masa

15.00 hod přesnídávka…když mi sní tak 80ml ovocné přesnídávky, tak slavím - čerstvé ovoce nebo zeleninu odmítá, jablíčko, broskev, banán, prostě nic - zavře pusinku, kroutí hlavnou, odvrací se, šermuje ručičkama, prostě nic

19 hod - má 2 jogurty - activie + 4 piškoty nadrobené - to je snad jediné jídlo, které mi jí

23.00 260 ml mlíčka

Přes den mi sní tak kousíček rohlíku, ale to spíš jen tak žmoulá a třeba 4 křupky, jinak nic nemá. Vůbec není ten typ, že by loudil apod. A teda pije dost, má skoro 2l čaje za den, tak aspoň něco.

Žádný drobeček není, v 10 měs. měl 10 kg, přes den je čilý, nevypadá ani na nemoc, tak nevím, mám ho do jídla nutit???? To je asi nesmysl, mám strach abych mu to nezprotivila ještě víc, ale přece tohle není vyvážený jídelníček ročního dítěte!!

Moc děkuji za jakoukoliv radu

Monika

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

15672
21.7.09 20:58

My jsme s jídlem bojovali pěkně dlouho. Ale ani ne proto, že by nechtěla jíst, jako spíš proto, že chtěla jen MM. Do roka jsem do ní skoro nic jiného nedostala (tekutiny skoro žádné, spíš ovocné Hami šťávičky ředěné vodou). Jediné, co jedla ochotně, ráda a ve velkém, byly jogurty Activia. Připadala jsem si divná, ale díky nim jsem ji „naučila“ jíst všechno - všechno, co jsem do ní potřebovala dostat, jsem obalila do jogurtu - včetně masa i ryby (kvůli kostem jedině z kupované skleničky). Dnes už s jídlem problémy nejsou (delší dobu), jí ochotně skoro všechno, včetně čerstvého ovoce, syrové zeleniny. Jogurt už tolik nemiluje, ale jeden denně sní. Jednu dobu jedla ve velkém jablka - třeba i čtyři denně. Chce to trpělivost a zkoušet a zkoušet. Přeju pevné nervy, dokážu si představit, jak to může být náročné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
21.7.09 21:01

TO JSEM TAKY ZKOUŠELA, JENŽE ON TO V TOM JOGURTU POZNÁ, NASTROUHALA JSEM MU TAM JABLÍČKO A JEN TO UCÍTIL V PUSINCE, TAK SE ZAČAL DÁVIT A VŠECHNO ŠLO VEN.....
MONIKA

• Nahlásit
  • Citovat
9867
21.7.09 21:19

Mě teď nežerou (moc se omlouvám za ty výrazy, ale Pepi dneska snídala hodinu, obědvala půl sběračky polévky třičvrtě hodiny, pak jsem ji vyhodila od stolu a šla spát, jablko jedla celé odpoledne a jeden plátek veky s rybí pomazánkou čtyřicet minut a mléko už pije půl hodiny. Ela je na tom o něco lépe, ale zase řve jen vidí jídelní židli - z rajské k obědu byl bezva celorodinný konflikt) dvě, třetí Kunhůta je u babičky, s tou se dá už jakž takř domluvit.

Přeji to hodně sil a trpělivosti, bude hůř.

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5018
21.7.09 21:25

Asi mu to stačí, určitě bych ho nenutila…Dorka některé dny jí krásně a někdy pusu neotevře.Důležité je, že pije.Jinak pomalu přecházíme na „normální“ stravu a obědy jí teď jedou. :wink: (např.dneska rýže s kuřecím plátkem, včera zapečené těstoviny).Přeju trpělivost. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15672
21.7.09 21:26
MOniVeri píše:
TO JSEM TAKY ZKOUŠELA, JENŽE ON TO V TOM JOGURTU POZNÁ, NASTROUHALA JSEM MU TAM JABLÍČKO A JEN TO UCÍTIL V PUSINCE, TAK SE ZAČAL DÁVIT A VŠECHNO ŠLO VEN.....
MONIKA

Jojo, takhle to u nás taky začínalo. Nakonec jsem zjistila (metodou pokus - omyl), že větší úspěch měla ta metoda, že jsem dala trošku masíčka (ryby, ovoce..) a rychle potom hodně jogurtu. Jinak mi to taky poznala a nechtěla. Takhle se nestihla ani začít dávit. Bez toho jogurtu (takhle) mi nejedla ani sladké ovocné přesnídávky (z toho měl radost tatínek, který je ochotně druhý nebo třetí den dojídal :wink: ) .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.7.09 21:34

Ahoj, nemůže to být zoubkama? Přesně takhle mi reaguje Áďa, když jí potvůrky lezou ven. Mimo to, že do židličky se u:,–(it nechá, ale téměř nic do ní nedostanu. Trvá to i tři týdny. Je to o nervy, člověk se nad tím musí povznést. Pak je na pár dní od zubů klid a to jí jak zběsilá…Vsázela bych na zoubky a přeji, ať to není nic jiného (nic jiného mě ani nenapadá :wink: ).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ave
837
21.7.09 21:46

Tohle dělá i můj syn, když mu roste zub. Teda dřív problémy nebyly, až u stoliček. Já nenutím, pije bez problému. Většinou mu v tu dobu vařím polévky, ale dávám mu ji vlažnou, protože když je teplá, tak řve a jogurt většinou také zblajzne. Měli jsme to teď celý minulý týden a má tak půl kolo dolů. Od včera, ale zase jí, jak neurvalý, tak to snad zase dožene.
Já zas řeším, že moje dítě do pusy nedá krom jablka a banánu žádné ovoce a zeleninu. Myslím v syrovém stavu. Když mu třeba broskem nakrájím do jogurtu, tak jogurt sní a ten kousek vyplivne. Máte někdo radu, jak na něj?
Ještě doplním, že je mu 15 měs.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
21.7.09 22:49

Pije přes půl litru mléka a k tomu sní dvě Activie a ty bys chtěla, aby jedl víc? To by mně určitě stačilo … snížila bych ty mléčné dávky. Spočti si množství vápníku v nich, myslím, že prostor ke snížení určitě je. Třeba k snídani dát jen 180 ml a chuť na svačinku bude větší. A večer bych dávala kaši, ony ty obiloviny taky k něčemu jsou dobrý.

A netrvala bych na jídelní židličce, klidně bych dovolila prohlížet knížku u oběda, ale tohle zálež na nátuře.

• Nahlásit
  • Citovat
252
21.7.09 23:05

měli jsme podobný problém s dcerou, někdy má období, že jí dost, někdy málo, když rostou zuby atd. hlavně nenutit. po:,–(ím, nabídnu jídlo, nechce, jde od stolu. však oni hlady neumřou. nají se při dalším jídle..

a k židli-já tedy na jídelní židličce trvám, protože ze začátku malá jedla kdekoliv a v jakékoliv poloze a s hračkama a to se teda nenajedla pořádně nikdy a navíc byl všude bordel. takže vždycky v jídelní židli /já jím s ní-i když někdy jen chroupu jablko apod/ dávám jí k jídlu 1 malou hračku- např. gumovou postavičku nebo 1 plyšáka apod. a krmím na střídačku :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.7.09 00:27

Mě k tomu výše řečenému ještě zarazilo to množství čaje - když si vezmu, že k tomu vypije ještě přes půl litru mléka, tak chápu, že už se do něj nevejde jídlo. Pokud pije ten čaj slazený, tak bych se v:,–(ila, že prostě nemá hlad. V první řadě bych zkusila místo čaje nabídnout vodu. Jo, a ještě mi připadá strááášně dlouhá ta dopolední pauza, to by měly (nejen) děti sníst 2/3 denní spotřeby kalorií.

A teď dvě možnosti: „neprudit“ se židličkou, nechat připravené jídlo na pro něj dostupném místě určitou dobu (třeba půl hodiny) a pak odnést. Samozřejmě tenhle model vyžaduje jídlo spíš do ruky - ráno namazaný chlebík s něčím, dopoledne nakrájené ovoce, v poledne nějakou tu brambůrku, zeleninu na páře, kousek masa, odpoledne klidně nějakou sušenku nebo ten jogurt, večer, co zbylo od oběda :). Mléko bych mu nechala.

Druhá možnost je důslednost - k pití vodu, nechat mléko. V pravidelných intervalech ho po:,–(it do židličky, nabídnout jídlo a pokud možno jíst s ním to samé. Nenutit, dát mu do ruky jeho vlastní lžíci nebo i vidličku, ať se v jídle dloubá, přikrmovat další lžičkou (pokud se nechá, jinak nechat „hrát“ s jídlem). Stanovit si jasný limit, kdy „trápení“ ukončit - třeba po 20 minutách. Zůstat klidná i přes vztekání, odmítání, prostě je čas jídla, tak všichni sedí u stolu a jedí, ale respektovat, že nechce jíst - nechce, tak ať sedí a kouká :).

Já jsem režimová a moje děti taky, takže jim vyhovoval model č. 2, ale nikdy jsme nějaké extra problémy s jídlem neměli. Jsem zapřisáhlým nepřítelem „rozptylování“ nejedícího dítěte hračkami apod. nebo běhání za ním se lžičkou. U plného stolu ještě nikdy nikdo hlady neumřel a tvůj chlapeček taky není žádné tintítko, takže mu případný půst při přechodu na nový systém neublíží. Hlavně to chce důslednost, jakmile se pro něco rozhodneš, musíš to dodržet, jinak je celé snažení k ničemu a každý další pokus bude o to složitější.

Konec kázání :oops: :wink: a hodně štěstí,

Iva a 2 cácory (2,5 a skoro 7)

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama