Problémy s mluvením u dospělého

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
21.1.22 19:49

Problémy s mluvením u dospělého

Chtěla bych se zeptat, zda by mi někdo poradil s mým problémem. Už nějakou dobu pozoruji, že mám problémy s mluvením. Chci něco říct a řeknu jiné slovo, např. místo zavři okno, řeknu, zavři dveře. Dělám často překlepy ve výslovností, přehazuji hlásky atp. Začínám to pozorovat tak poslední půlrok. Byla jsem u neurologa (chodím s páteří), zeptala jsem se na to a řekl, že jsem asi přepracovaná nebo ve stresu. To se mi nezdá. Docela mě to trápí, protože pro svou práci potřebuji dobře se prezentovat a vyjadřovat. Zjistila jsem i, že mi chybí slova, nemůžu vyjádřit to, co bych chtěla. Docela mě to zaráží a nevím, co s tím. Neurolog mi dělal i vyšetření (myslím, že to je EMG) a vše v pořádku. Poradíte mi? Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20886
21.1.22 19:59
@Anonymní píše:
Chtěla bych se zeptat, zda by mi někdo poradil s mým problémem. Už nějakou dobu pozoruji, že mám problémy s mluvením. Chci něco říct a řeknu jiné slovo, např. místo zavři okno, řeknu, zavři dveře. Dělám často překlepy ve výslovností, přehazuji hlásky atp. Začínám to pozorovat tak poslední půlrok. Byla jsem u neurologa (chodím s páteří), zeptala jsem se na to a řekl, že jsem asi přepracovaná nebo ve stresu. To se mi nezdá. Docela mě to trápí, protože pro svou práci potřebuji dobře se prezentovat a vyjadřovat. Zjistila jsem i, že mi chybí slova, nemůžu vyjádřit to, co bych chtěla. Docela mě to zaráží a nevím, co s tím. Neurolog mi dělal i vyšetření (myslím, že to je EMG) a vše v pořádku. Poradíte mi? Děkuji

Zkuste vyšetření u psychiatra, může to být známka počínající demence (můžou se projevit i v dřívějším věku, i když to je poměrně neobvyklé).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.1.22 20:10

Mam tytez problemy. Neurologicky sledovano asi 4 roky vc. Magnetu, psychologickeho vysetreni, vysetreni kognitivnich funkci. Zatim zaver stres, pretazeni, pry to casto mivaji lide, kteri hodne zamestnavaji hlavu. At uz pracovne (nutne velke permanentni soustredeni), tak i osobne (premysleci, co vse resi hlavou a nad vecmi dlouho a dukladne premytaji). Ucim se relaxovat, chodim na psychoterapii (dle psycholozky jsem uzkostnejsi typ). Lepsi to neni (ty potize), ale uz za tim nutne nehledam zdravotni problem (RS), a nepripadam si jako „magor“, kdyz nemuzu najit slovo. Treba to mas podobne.

• Citovat
  • Nahlásit
57769
21.1.22 20:12

Znám osobu, které podobné problémy způsobil meningokok v dospělosti. Neustále čte. Má velkou slovní zásobu. Ale občas to slovně přeskočí, zamotá se nebo v počtech bývají problémy.

Příspěvek upraven 21.01.22 v 20:13

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.1.22 20:12

Mám to úplně stejně celý život se zhoršující se tendencí. Nejhorší to je, když se necítím úplně v pohodě. Prostě mi pusa a hlava jedou jinak rychle. Přebrepty typu „kapsuj vyndy“ jsou na denním pořádku.
Pracuju jako učitelka a občas to je legrace. Naštěstí mám poslední roky asistentku a ta mě hlídá :lol:
Ptala jsem se na to psycholožky, kam chodíme se synem a říkala, že to bude kombinací různých okolností a odhadla, že bych mohla mít ADD. Ale jen jsme se o tom bavily. Nijak mě nevyšetřovala.

• Citovat
  • Nahlásit
1668
21.1.22 21:20

Počínající Alzheimer?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.1.22 21:21

Mám to podobně. Obcas si připadám jak dement :roll: Děje se mi to hlavně s cizími lidmi, když jsem nervózní, nebo vzteklá… říkám skomoleniny, nebo jak píšeš úplně mi vypadne to správné slovo!
Já to tedy nijak s žádným odborníkem neřešila…

• Citovat
  • Nahlásit
5725
21.1.22 21:35

Ano, přidávám se také. Všimla jsem si, že se mi to děje méně nebo vůbec, když užívám nebo magnesium, vitamín C a rybí tuk. Mnohem snáze se koncentruju, řeším během dne různé záležitosti, telefony, zákazníky atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.1.22 22:55

Tak já se přidávám do party, jsem na tom taky takhle… Chci říct most a řeknu tunel 8o už jsem taky přemýšlela nad návštěvou Dr (ale ani bych nevěděla jakého přesně?). Pracovala jsem na celkem náročné pozici, kde mi hlava jela opravdu 8 hodin v kuse, ale teď jsem pár měsíců na mateřské a nelepší se to :nevim: řekla bych, že snad i horší…
Jsem ráda, že nejsem jediná… Ale předpokládám, že v 50ti už neřeknu souvislou větu :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
1742
21.1.22 23:12

U nás je to rodinný rys, máme to po tátovi :) Dřív jsme se mu smáli (jako mladí) a dnes už jsme si zvykli, že to máme taky (cca po třicítce plíživě :)). A ano, zhoršuje se to stresem a přetížením nebo naopak, jak už bylo zmíněno, nedostatkem podnětů (mateřská).
Což ovšem nevylučuje, že můžeš mít nějakou cévní poruchu a nedokrvuje ti mozek, nebo ti nezačíná demence. Ale pokud se jen přeříkáváš, tak ti takovou diagnózu stejně nikdo nedá, to by muselo být věcí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
121
22.1.22 00:11

Měla jsem to tak. A napíšu něco, s čím drtivá většina osazenstva nebude souhlasit, neboť jak čtu, jde se na to jenom dnešní medicínou… (Která vubec neřeší příčinu, jen následek, tím pádem se málokdo vyléčí). Možná je to „málo“, ale časem možná pochopíte, že mnoho..

Zamyslete se nad svým životem. Děláte to, co vás baví? Žijete naplněným životem? Anebo jste jako ta myš v kolečku, jedete na výkon, proti sobě - proti času, svému nastavení? Víte, co vaše tělo a duše potřebuje? Dopravate jí to? Anebo jedete jenom z mozku, a na srdce zapominate?

Jak jinak vám duše má říct „Kurňa, změn to!“ Než přes nemoce a další fyzické a psychické problémy?!

A ne, nejsem žádná ezo blbka, jen jsem zkrátka pochopila určité věci. Když jsem si začala dávat věci do pořádku - více začala poslouchat své nitro, vyřešilo se i mnoho nemoci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.1.22 07:10

@Ghaia vidíš a já jsem naprosto spokojená. Mám práci, co mě baví a naplňuje. Mám skvělé děti a úžasného manžela. Bydlíme tak, jak chceme. Dělám své koníčky, mám i čas pro sebe. A stejně se to děje. Moje máma je stejná. Prostě to budeme mít v nastavení mozku.
Ano, máme stres, ale tomu se člověk nikdy na 100% nevyhne.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat