Problémy s poštou - datová schránka?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Murka
Ukecaná baba ;) 1582 příspěvků 06.02.18 10:10
Problémy s poštou - datová schránka?

Ahoj, máme u nás problém s poštou, přesněji s doručováním pošty. Bydlíme na polosamotě (4 stále obydlené domy), cca 500m za posledním domem, kam pošta normálně doručuje. Doručovatelka prý odmítla nám sem nosit poštu, pošta nám tedy zřídila schránky na poště. Jenže neustále (v řádu let) jsou problémy - cizí pošta v naší schránce a naopak nám některá pošta chybí, u úředních dopisů celkem problém, protože nikoho naše problémy s poštou nezajímají. S poštou to řešíme stále už několik let, vždy se na pár týdnů stav zlepší, ale pak se vše vrátí do starých kolejí.
Proto uvažuji o zřízení datové schránky. Nevím jestli jsem to pochopila správně: všechny úřady (finančák, sociálka…) musí veškerou poštu zasílat přednostně do schránky? Pokud si datovou schránku zřídím, musím dát nějakým způsobem úřadům o této zkutečnosti vědět? Jak je to s poplatky za datovou schránku? Máte s tím někdo zkušenost?

Reakce:
Janli
Kelišová 6282 příspěvků 06.02.18 10:14

Všechny úřední věci ti budou chodit do DS. Neplatí se za ni nic. Mám ji už pár let. Pokud podáváš sama daňové přiznání, budeš to muset odeslat přes tu schránku. Nemusíš ji nikde oznamovat, vyhledávají to automaticky.

ivory
Stálice 53 příspěvků 06.02.18 10:29

Ahoj, taky mám datovou schránku, ale z jiného důvodu. Často pobývám v zahraničí, takže se mi stávalo, že doporučené dopisy jsem nestíhala přebírat. Jak napsala Janli, oznamovat nic nemusíš, úřady si to řeknou. Daňové přiznání skutečně od zřízení DS jen přes ni. Jinak je to fajn, ale jsi prostě víc na ráně, no. Nemůžeš se třeba vymlouvat na nedoručení, stačí, když se přihlásíš a většina zpráv se má za doručenou. Zkus si prostudovat tohle, je tam víc informací: http://www.datoschranky.cz/…i-zpravy.htm

kytkalenka
Zasloužilá kecalka 639 příspěvků 06.02.18 10:36

Mají si to sami vyhledat jako první možnost odeslání, ale stejně to dělají tak půl na půl. Mám jí už několik let a máme to podobně jako vy, taky k nám nedoručují, ale máme na konci města schránku, ale tam stejně dávají víc letáky a obyčejnou poštu. Ale dodá ti to pocit klidu, že jsi pro to udělala všechno a vyřídíš to na poště za chvíli a neplatí se nic.

cecetka
Kelišová 7462 příspěvků 06.02.18 10:53

@Murka Nebudu opakovat, co uz napsaly holky. Jen doplnim, ze pokud budes komunikovat s urady, neni to zpoplatnene. Pokud bys ale odesilala neco nekomu ze soukromeho sektoru, pak se to plati.
A jeste jedna vec. Posta se ti v DS zobrazi jen urcitou dobu, je proto dobre si ji zalohovat v PC. Jedinou nevyhodu spatruji v tom, ze pokud bys dorucenou postu potrebovala v listinne podobe, pak prevod musi byt proveden autorizovanou konverzi a stoji to tusim 30,–Kc ta stranku. V el. podobe ji muzes predkladat dal, pisemnosti jsou opatreny elektronickym, a vetsinou i casovym, podpisem.
A pokud mas DS, pak se nestane, ze posta neni dorucena. Pokud se do DS neprihlasis, je dnem doruceni automaticjy 10.den ode dne odeslani do DS. Takze vse, co je ti do DS odeslano, je doruceno.
Mozna jeste jedna vec. Jako vlastnik DS nemusis mit el. podpis. Odesilat ale muzes jen vlastni pisemnosti. Tvou DS nemuze k odeslani pouzit nikdo jiny, ledaze by byl dokument jim el. podepsany.

Safija
Kecalka 265 příspěvků 06.02.18 11:56

Ke vsemu, co uz tu bylo napsano, dodam jeste dalsi vyhodu. Pokud Ti urad posle neco papirove, ikdyz by spravne mel do datove schranky, a ono se to zatoula anebo si to na poste ulozene schvalne nevyzvednes, tak ma urad smulu a neho dokument nebyl radne dorucen. Me tak treba spatne dorucili pokutu z prestupku z dopravky, proste to postacka hodila po uplynuti 10dnu do schranky (ja si to schvalne nevyzvedla) a pak, kdyz mi po asi dvou letech dosla vyzva k zaplaceni pokuty, tak jsem jen odepsala, ze maji spatne doruceno, ze mi meli dorucovat do datovky a ze prestupek nebyl ve lhute 1 roku radne projednan a ukoncen a tudiz jim nic platit nebudu :mrgreen: :mrgreen: upozornuju, ze to ale neplati v pripade, kdy si zasilku osobne prevezmes, pak se chyba uradu spocivajici v prednostnim dorucovani do datovky zhoji

Murka
Ukecaná baba ;) 1582 příspěvků 06.02.18 12:01

Holky, všem děkuji. Jde mi vlastně jen o příjem dopisů z úřadů. Před nikým se neskrývám, tak mi nevadí, že budu víc na ráně a vše bude „automaticky“ bráno jako doručené.
@cecetka Díky za info s tím zálohováním, docela důležitá věc.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.02.18 15:56

Přeinstalovala jsem si chrome a teď se zaboha nemůžu přihlásit, měla jsem tam automatické přihlášení, vím, že to po mně chtělo změnu hesla ale vyzkoušela jsem všechny kombinace co normálně zadávám… otázka je, jde vám přihlásit se? zda není chyba u nich, popř. když to po vás chtělo změnu hesla, byly tam nějaké specifika??

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Slávek Boura měl figurovat ve skupině pašeráků, hrozí mu 18 let!

Byl zvyklý na slávu, vždyť moderoval třeba tradiční novácký pořad Snídaně s... číst dále >

Houdová odmítá dětem říkat, že převlečení sousedé jsou čert s Mikulášem

Fotky Mikulášů a čertů u krásné Heleny Houdové vyvolaly traumatické... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >