Prodej chaty během insolvence

Anonymní
18.9.20 03:00

Prodej chaty během insolvence

Dobrý večer, se známým jsem se dostal u piva do při. On je v insolvenci cca. rok a půl, má chalupu s celoročním využitím se svým synem (čerstvě plnoletý) napůl. Já tvrdím že během insolvence nemůže nakládat se svým majetkem - prodávat, přepisovat atd…a že kdyby to náhodou nějak šlo tak by to bylo určitě nějak zákonem ošetřeno. Takže např. ty peníze, nebo jejich poměrná část půjde na splacení dluhu. Například by, ať se to dobře počítá, nedostal z 500.000kč 1/2 a druhou polovinu jeho syn ale nedostal by nic nebo nějakou nízkou částku. On tvrdí že by to určitě nějak šlo udělat a dostal by vše. Je tady někdo kdo tomu rozumí a rozsekne to? Díky za odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2906
18.9.20 04:34

To záleží na:

• byl jeho úpadek zjištěn před novelou v červnu 2019/po novele,
  • kdy a jakým způsobem nabl vlastnické právo k nemovitosti. :nevim:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
740
18.9.20 08:06

To záleží, jaký je to druh insolvence (s oddlužením, konkurz)

Ale tady je to podle mne jedno - mu nepatří celá chata, ale jen spoluvlastnický podíl 1/2. Druhý patří synovi.

Takže vše by určitě nedostal, ledaže by syn prodal svůj podíl a svoje peníze za něj mu dal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1462
18.9.20 08:27

Pokud je rok a půl v oddlužení, tak mu bylo schváleno asi před novelou. Pokud měl tu chatu už tehdy, je tedy sepsaná v majetkové podstatě a věřitelé (soud) zvolili oddlužení,, šanci na peníze má. Výslovná povinnost vydat peníze z prodeje tam není. Ale my tedy na soudě rovnou dlužníky upozorňovali, že jejich nevydání „dobrovolně“ budeme posuzovat jako nepoctivý přístup k oddlužení a většinou jsme je donutili alespoň část použít jako mimořádnou splátku. Nebo se třeba peníze deponovaly u správce pro případ, že by dlužník přestal hradit splátky nebo se mu snížil příjem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.9.20 11:18

Tak jsem se doptal. Žádost si podával někdy v 6/19 a oddlužení povoleno 7/19. Tu chatu už mají x let co já vím. Chce tu chatu prodat a přestěhovat se do bytu.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
18.9.20 11:22

Jinak myslím že to má oddlužením ne konkurzem.

• Citovat
  • Nahlásit
2906
18.9.20 21:24
@Anonymní píše:
Tak jsem se doptal. Žádost si podával někdy v 6/19 a oddlužení povoleno 7/19. Tu chatu už mají x let co já vím. Chce tu chatu prodat a přestěhovat se do bytu.

Pokud byl úpadek zjištěný v červenci 2019, tak bylo schváleno oddlužení se zpenežením majetkové podstaty. Takže, ta tvá půlka je součástí MP-pokud to tedy není chráněné obydlí. A zpeněžovat bude IS.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.9.20 00:04
@ejhle píše:
Pokud byl úpadek zjištěný v červenci 2019, tak bylo schváleno oddlužení se zpenežením majetkové podstaty. Takže, ta tvá půlka je součástí MP-pokud to tedy není chráněné obydlí. A zpeněžovat bude IS.

Chráněné obydlí to bude, jelikož oni tam mají trvalé bydliště a normálně tam bydlí. Teda jestli si pojem trvalé obydlí dobře vysvětluji. Takže to jim sebrat nemohli. Ale jak to je s tím prodejem teď, jsme se pořád spolu nedohodli. :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
21.9.20 16:41

Jak to má v insolvenčním řízení, se ho ptát nemusíš, informace najdeš veřejně přístupné na stránkách isir.justice.cz (tam si jen zadej jeho jméno a příjmení a rozklikni si detail spisu)
jestli chatu uvedl v soupisu svého majetku v návrhu na oddlužení, zda ji případně uvedl na přezkumném jednání s insolvenčním správcem.. ve vydaném usnesení o schválení oddlužení nalezneš, zda má povinnost tuto nemovitost vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení. pokud je nemovitost zajištěná, tak se zpeněžuje na pokyn zajištěného věřitele, i když v USN uvedená povinnost ji vydat není.
chráněné obydlí je ohodnoceno nějakou částkou znalcem - pokud je tato hodnota nižší, než hodnota nemovitosti, zpeněžuje se. pokud je nemovitost zajištěna, zpeněžuje se bez ohledu na tuto hodnotu.
a pokud se jedná o prohlášený konkurs na majetek dlužníka, zpeněžuje se vždy.
ve všech těchto případech (kdy se nemovitost zpeněžuje) jde výtěžek zpeněžení na účet majetkové podstaty.
pokud nemovitost jako svůj majetek při žádosti o oddlužení neuvedl, může to být okolnost vedoucí ke zrušení oddlužení a prohlášení konkursu, neboť je to bráno jako nepoctivý záměr.
a pokud máš konkrétně ty zájem to koupi jeho podílu, nejlepší informace dostaneš, pokud se obrátíš přímo na jeho insolvenčního správce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama