Prodej domu bez realitky

288
12.8.13 09:26

prodej domu bez realitky

Nevěděla jsem kam vložit, tak jsem dala sem :nevim:
Rodiče prodávají dům - bez realitky. Kupce už máme :dance: ale jde mi o to co dál. Je jasné smlouva… ale nevím jak postupovat dál. Musí být odhad (kvůli dani) musí být notář. Opravdu tápu a tak prosím o radu někoho kdo prodával dům na vlastní pěst :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

23414
12.8.13 09:30

My jsme kupovali dům bez realitky. Prodávající si museli nechat udělat odhat, kvůli dani. Měli advokáta, který dal dokupy smlouvy a pak jsme u něj měli v úschově peníze, než se barák přepsal. A bylo nutné mít smlouvy co šly na katastr s ověřenými podpisy. Dál nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1174
12.8.13 09:38

Odhad být nemusí kvůli prodeji, ale kvůli platbě daně ano. Vzhledem k tomu, že ji budou platit prodávající, tak ho určitě budete muset pořídit. Co se týče mě, já bych určitě šla za notářem a nechala si smlouvu sepsat u něj a platbu bych taky provedla přes něj. Prodej na vlastní pěst je trošku o hubu. Samozřejmě ani notář nemusí být stoprocentní záruka spolehlivosti, ale pokud vyberete nějakého s delší praxí a dobrou reputací, riziko snížíte na minimum. Platba za služby notáře bývá mnohem nižší než za služby realitní kanceláře. Když už nevyužijete služeb notáře, platba by měla proběhnout přes účet, protože denní limit pro platbu v hotovosti mezi dvěma osobami (fyzickými nebo právnickými) je ekvivalent 15 tis. EUR (u notáře, banky a ještě nějakých výjimečných případů to neplatí).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
286
12.8.13 10:31

Za mne doporučuji nechat dan z převodu nemovitosti zaplatit rovnou z uschovy na účet FU, usetris si tim starosti… Nam se to vyplatilo..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
286
12.8.13 10:35

Jo a tu úschovu ( jmenuje se to jinak) nabízí i nekteré banky, ale nedoporucuju to z osobni zkušenosti, zvlast jestli to kupující platí z hypotéky. Je to sice levnejsi, ale stoji za to si připlatit…

Pokud bys chtela vic info, písni SZ, vloni jsme kupovali dum a pekne jsme si to „užili“ :-/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5502
12.8.13 10:40

Mamka teď tak prodává, smlouvu a tak jí bude dělat advokát, peníze přes úschovu, ale ještě je nutný mít energetický štítek (nebo tak nějak se to jmenuje), je to poměrně novinka, proto píšu, kdyby jste nevěděli…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
288
12.8.13 11:22

Holky děkuji moc. Všechna moudra jsem předala rodičům, tak snad to vyjde.

@janica252 : u odhadců jsem koukala, že dělají i to hodnocení energetické zátěže - nebo jak se to jmenuje, ale nevím jestli to bude i náš případ, protože prodáváme chalupu (není to trvale obydlený dům) ale raději ještě pokoukám.
Každopádně hledáme notáře a odhadce.
Ještě jednou všem moc děkuji :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Radka337
12.8.13 16:09

Ahoj, nám notářka napsala smlouvu a kupující složili peníze bezhotovostně na účet notářské úschovy. Poté notářka za nás vyřídila vše na katastru. Také nám doporučila odhadce. Jakmile byli zapsáni noví majitelé v katastru, tak jsme dostali vyplaceny peníze. Na účtu úschovy ala zůstala částka na daň z převodu nemovitostí. S daňovým přiznáním nám také pomohla notářka a po zaplacení této daně jsme dostali i zbytek peněz. Bylo nám vysvětleno, že je to tak proto, že daň sice platí prodávající, ale kupující za ni ručí. Než jsme do toho šli, četla jsem různé názory na internetu. Většinou se všude doporučovala notářská úschova. Napřed jsme mysleli, že u notáře uděláme jen tu úschovu, ale nakonec se ukázalo, že ta úschova bez smlouvy vyjde draho. Za barák jsme dostali 2,5 mil. a notářce jsme zaplatili asi 18 tis. Realitce bysme zaplatili nejmíň 100 tis. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
14397
6.4.15 19:39

Obnovuji diskuzi. Jedná se o prodej starší nemovitosti. V loňském roce byly změny v zákonech, už se nemusí dělat odhad k dani z nemovitostí. Nevíte, co je ještě nového?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7215
17.3.18 15:38
@Ivik.ivos píše:
Chtěl bych v Praze prodat byt, myslíte, že je vhodné do toho jít bez realitky?

Pokud chceš někomu dát tučnou provizi za generickou smlouvu a že ti na ten barák budou vodit lidi, tak proč ne. Realitka je pouze prostředník, pokud si chceš být jistý smlouvou atd, investovala bych do právníka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama