prosim o radu-autonehoda

Anonymní
7.4.10 23:28

prosim o radu-autonehoda

Prosim moc o radu.
Před měsícem do mě nabourala paní,jasně její vina,před nárazem do mého auta jsem jí i varovala že jede na mé auto :roll: .Paní naštěstí vše s pojištovnou dohodla,vinu přiznala a auto jsem odvezla do opravny(škoda 30000),ale dnes jsem zažila menší šok když jsem jsi po měsíci šla vůz vyzvednout a pojištovna mi tam nechala dopis že musim zaplatit 7000,– za amortizační poplatek.Je to celá má mateřská a nechápu proč za cizí hloupost mám platit já?
Je to tak správné?Dovolám se někde spravedlnosti?Mohu peníze vymáhat po paní?Po pojištovně a nebo jen musim zaplatit a držet usta???

Moc všem předem díky a omlouvám se za anonymní příspěvek,nechci to zatim řešit veřejně.Děkuji A

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

8297
7.4.10 23:34

Amortizace
Dalším všeobecně rozšířeným omylem je takzvaná amortizace, kterou pojišťovny dle našeho názoru zcela v rozporu se zákonem o pojišťovnách běžně používají při své metodice výpočtu PU, tam kde byla škoda způsobena poškozenému ze strany pojištěného a je tedy kryta odpovědnostní pojistkou. Jde o tvrzení některých pojišťoven, že klient má nárok na výši pojistného plnění pouze ve výši ceny poškozeného nebo měněného náhradního dílu. Pojišťovny pak svým vlastním klíčem určují cenu tohoto dílu v závislosti na stáří a procentuelním opotřebení. Z právního hlediska jde o mylnou metodiku a je pochopitelné, že přímá úměra mezi stářím vozu a poškozením náhradního dílu neexistuje. Ze strany pojišťoven jde v tomto případě o mylný údaj.

Obecně se dá říct, že klient si svoji odpovědnostní pojistkou, která je ze zákona povinná, sjednává pojistné krytí na veškeré škody, které provozem pojištěného vozidla na komunikacích způsobí. A to bez ohledu na stáří poškozených objektů.Toto samozřejmě platí i v případě ostatních vozidel a samozřejmě také jejich výhledových skel.
Je nutno konstatovat, že v tomto případě nelze paušalizovat, a že různé pojišťovny se ke svým klientům chovají různě viz. srovnání pojišťoven na našich stránkách.

V poslední řadě je třeba si uvědomit, že toto tvrzení ze strany pojišťoven je čistě účelové a přináší pojišťovnám značné a dle našeho názoru neoprávněné úspory a lze tedy z tohoto chování snadno vypozorovat, jak se která pojišťovna ke svým klientům chová.

Toto jsem teď vygooglila, myslím, že je to tvůj případ, že chtějí rozdíl mezi cenou tvých starých součastí auta a těmi, co tam byly nově dané

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24324
7.4.10 23:45

Z toho plyne jedna vec vem pravnika a bezte na pojistovnu.A nebo se na to vyprdni a zaplat to.Neco podobneho jsme meli resit bylo na vyber pravnik a nebo se na to vyprdnout na .Eventualne by jsi mohla doplatek pozadovat po pani co te naborila ale opet s pravnikem doporucuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.4.10 23:52

Děkuji moc,jste zlaté,jsem věděla že jediný kdo mě muže zachránit jste vy:-)

• Nahlásit
  • Citovat
35462
8.4.10 07:03

no nevim, jestli pomohly, spíš se rozčilily s tebou - ale boj čeká tebe. chjo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
469
8.4.10 07:57

Neplatit, zatim jen pohrozit pravnikem, aby vedeli, ze vis, ze nepostupuji v souladu se zakonem! Ve vetsine pripadu to staci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24324
8.4.10 08:24

Jo ale kukni jeste na dopis od te pojistovny prootze oni se zase chrani tim ze se nemuzes odvolat.A pak nezbyva nez vymahat po pani.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
879
8.4.10 08:32

Obávám se,že toto je naprosto běžný postup.:-(
Jsem zvědavá,jestli něco vybojuješ…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5044
8.4.10 08:58

Taky bych jim nejdřív odpověděla, že to musíš probrat se svým právníkem. Ve spoustě případů to stačí, aby se tyhle instituce stáhly a nic po tobě nevymáhaly. Každopádně ti držím palce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
598
8.4.10 10:30

Na rozdíl od havarijního pojištění se z povinného ručení amortizace na náhradní díly obecně uplatňuje u vozidel starších 5-ti let a současně s počtem ujetých kilometrů nad 100 000km.
Pojišťovny amortizují ceny náhradních dílů, nikoliv však ceny práce. Pokud tedy máte vozidlo mladší 5 let, nejspíše Vám bude uhrazena celá škoda bez amortizace nových náhradních dílů a odpadá veškerá starost. U vozidel starších 5 let ze zákona platí, že poškozený má nárok na úhradu skutečné škody, což je škoda ve výši hodnoty dané věci ve chvíli vzniku pojistné události. U poškozeného vozu staršího pěti let se předpokládá, že např. poškozený blatník má nižší cenu než zcela nový blatník a pojišťovna uplatňuje při výplatě pojistného plnění cenu blatníku těsně před poškozením. Tím vzniká rozdíl v pojistném plnění. Jde o to, že při použití nových náhradních dílů dochází ke zhodnocení vozidla. Tudíž rozdíl mezi cenou starého a nového dílu zaplatíme ze své kapsy. Rozdíl můžeme požadovat po viníkovi.
V praxi je složité vyvrátit, že například mechanické součásti vozu, nebo např. chladič nebyl před koncem své životnosti a zanedlouho by si beztak žádal výměnu. Pokud ovšem doložíte, že daný díl byl nedávno vyměněn (např. motor, nebo karosářské díly), má smysl uplatňovat škodu v plné výši, jelikož díl v době nehody byl nový a neodpovídal celkovému stáří vozidla. Tuto skutečnost je nutné nejdříve uplatňovat u pojišťovny, která nárok zřejmě uzná. Pokud ne, musíme se obrátit na viníka nehody a domáhat se škody.
Velmi často poškozený na nezaviněné nehodě finančně tratí. Bohužel je to realita. Jediným východiskem je oprava vozu z levnějších použitých náhradních dílů.
Amortizace není doménou jen českého pojistného trhu. Uplatňuje se i v ostatních zemích Evropy.

Takže pokud bylo auto opraveno v servise dány nové díly ,tak je to celkem smůla a asi to budeš muset zaplatit a vymáhat po paní co nehodu způsobila :-)

Nejlepší je vždy řešit opravu tak, že pojištovák odhadne cenu a ty si pak najdeš někoho ,tak aby jsi se do ceny za opravu kterou ti uhradí pojiš´tovna vešla… každopádně to je nemilé platit za něco ,když za to nemůžeš , holt v tomto státě jsi trestaná když jsi nevinná :cry:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14598
8.4.10 11:32

cinxso - to mi přijde jako hovadina… je přece jedno, jak je auto staré, Když má technickou… a pokud pojiš´tovna jednou škodu vyčíslila, tak co to zas zkouší…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
127
8.4.10 12:15

Cinkxa má pravdu, bohužel amortizaci budeš muset uhradit.
Pokud máš však havarijní pojištění, můžeš amortizaci uhradit z ní, ale je třeba dát si pozor, jakou máš spoluúčast a jestli se ti potom v důsledku ztráty bonusu nezdraží pojistka na toto pojištění, abys na tom nakonec nebyla ještě hůře.

Problém s vymáháním po viníkovi však není tak jednoduchý. Podle občanského zákoníku je viník povinen uhradit skutečnou škodu, tj. škodu v době vzniku autonehody (tady se vychází z obecné ceny, za kterou by se dala na trhu pořídit věc stejného druhu a stejné kvality (a jsme zpět u té amortizace), takže s největší pravděpodobností nic nevysoudíš a ještě zaplatíš navíc náklady řízení (a jen řízení u prvostupňového soudu s právníkem tě vyjde kolem 15 tisíc + náklady viníka, cca tedy 30 tisíc. Nicméně, to nebrání tomu udělat na paní baf baf baf a pohrozit jí, že to dáš k soudu, pokud ti tu amortizaci nezaplatí, ale moc na to nespoléhej:(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7572
8.4.10 20:39

Manžel dělá pro pojišťovnu a říká, že neplatit, vše má zaplatit viník, respektive z pojištění. Nechápe, že to chtějí po tobě! Jakou má ta paní pojišťovnu? Manžel dělá pro Allianz, a když jsem bourala kdysi s naším autem, měli jsme ještě českou poj. a ta po nás taky nic nechtěla.
Zajímalo by mě, jak to dopadlo, dej vědět, jo? Držím palec! :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
fanda157
4.1.11 06:49

amortizace

Mam stejny pripad, nabourala do mne pani z jeji viny kterou take plne priznala a jeji pojistovna AXA chce odecist amortizaci za montaz novych dilu. Tato amortizace se pry da po vinikovi vymahat obcansko pravni cestou, tudis soudne ato muze trvat velice dlouho. Dokonce chce pri pouziti nahradniho vozu po dobu nezbytne nutnou (doba opravy) odecist z ceny zapujceneho vozu 3,90 Kc za kazdy najety kilometr, jako amortizaci toho zapujceneho vozidla a to je vylozena zlodejina. 3,90 za kazdy kilometr je vice nez bezna amotrizace, ta se muze pohybovat max. kolem 1 Kc za km. Mluvim zde o vozidle Skoda Octavia. Dej prosim vedet jak jsi dopadla, zajima mne to velice.

• Nahlásit
  • Citovat
1648
4.1.11 08:44

amortizace, je blbá věc, no u nás by to znamenalo u jednoho auta ok je staré do 5 let u druhého do šrotu, oprava s amortizací by se vzhledem ke stáří vozu už nevyplatila a to hlavně ne u autorizovaného opravce, jen uražené zrcátko by vyšlo na těch 15-20 000, takže by to nemělo smysl :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama