Psychika předškoláka

Anonymní
28.5.21 07:24

Psychika předškoláka

Ahoj holky,

jsem už zoufalá a nešťastná ze situace, která u nás panuje. Pro začátek chci říct, že jsme už u jedné psycholožky byli a ta neshledala nic zvláštního. Momentálně jsme objednané k někomu jinému, ale čekací lhůty jsou dlouhé.

Mám dvě děti, jedno bude mít za nedlouho 6 let a druhé má 3 roky. Mladší dítě bych řekla, že se v ničem nevymyká, na všem se dá domluvit, velice empatické od malička, veselé, působí šťastným dojmem. Ale nešťastné v momentě, kdy začne starší dítě vyvádět.

To co se u nás odehrává v době diskomfortu dítěte (když se něco stane, je unavené nebo hladové) je naprosto šílené. Samozřejmě se snažím těmto situacím předcházet, ale ne vždy se to dá. Dítě vstává kolikrát kolem 5 ráno a jde spát kolem 19-20 hod. Přes den neumí usnout, i když je mu dávána možnost ( prosba, příkaz, domluva, že budu spát s nimi, ve školce také nespí). Kolikrát ve 14 hod. je dítě úplně vyřízené. Večer i přes den, když je unavené tak začne šílená scéna. Ale šílená, dítě o sobě neví, vzteká se div se nepozvraci. Zkoušeli jsme rady od psycholožky nevšímat si toho. Nejde to po dobrém, po zlem, když odejdeme, protože se cela klepu a je mi špatně od žaludku běží za námi s mladším dítětem a není úniku. Trvá to někdy i 45 minut. Já jsem už psychicky na dně, protože se to opakuje čím dál častěji.

Doplním, že ve školce není absolutně žádný problém, učitelky říkají, že poslouchá, je šikovné, velmi dobře socializované, prostě naprosto všechno v pořádku, ani jednou si nikdo nestěžoval.

Máte to také někdo tak? Mám pocit, že mi dítě v pěti letech přerůstá přes hlavu. Vždy jsem se snažila věnovat se, vychovávat, nikdy mi nikdo s ničím nepomáhal, na vše jsem byla takřka sama. Já mám pocit, že jsem všechno pokazila i když jsem se tolik snažila a zároveň nevím jak to napravit.

Poslední informace, vím, že je to také zásadní, ale otec moc nefunguje, ale s tím se prostě nedá nic dělat, to je jiná kapitola.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2550
28.5.21 07:55

Kdyz je ve skolce vse v poradku, tak bych starsi nechavala ve skolce a kdyz je doma, tak drzela stejny rezim, jako je ve skolce. V 6 letech uz vetsina deti pres den nespi a ani neni snaha, aby spaly, protoze ve skole uz se nespi. Nevsimat si, tak to mi zrovna neprijde jako dobra rada, protoze to dite pritvrdi. Alespon to moje pritvrdi. Naopak se mi osvedcilo, kdyz uz se vzteku nezabrani, tak tu situaci rychle vyresit. Nenechat to vygradovat. Kdyz vis, ze ma takovy problem s hladem, tak vsude nos v zaloze nejake jidlo. Nemusi spat, ale odpocivat by melo. Po obede by mely byt nejake klidne aktivity-spolecenska hra, kresleni, cteni pohadky. Proc se cela klepes a je ti spatne od zaludku? Proc utikas?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35100
28.5.21 07:58

Proč vstává v 5 hodin? Samo nebo musíš do práce? V předškolním věku už většina dětí po obědě neusne, ale taky nevstávají v 5. Dítě může být unavené a přetažené a toto mohou být doprovodné stavy.

Dále to může souviset s tím, že okolo 5 let probíhá určité období vzdoru, něco jako dětská puberta.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
503
28.5.21 08:28

Taky dceru vychovávám sama a právě jsem si říkala, že od těch 4,5 je to konečně hezké a na pohodu. A to má poruchu pozornosti jak blázen. Ale přišla jsem na to, že je fajn, když se zapojí i jiní dospělí - trenéři, učitelky, tety.. Babičky bohužel nemáme. Že je dobré tu denodenní péči trochu rozptýlit, protože na jednoho je to moc. Nemůže být to tvé dítě třeba znuděné? Kdyby šlo večer na trénink, bude tam spokojené, to psycho by se zkrátilo a s mladším si tam můžeš v klidu skoro dvě hodiny hrát. Protože chodit domů po „o“ a být jen doma nebo na hřišti, může být pro čilé, chytré dítě dost stereotypní a nahrávat problémům s chováním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.5.21 08:31

@Pears206 Takhle vstává sama, od miminka, každý den nejpozději v 5:30. Když byla nemocná, tak mi jednou vstávala v 8 a to jsem málem slavila :)

• Citovat
  • Nahlásit
502
28.5.21 08:42
@mokkk píše:
Taky dceru vychovávám sama a právě jsem si říkala, že od těch 4,5 je to konečně hezké a na pohodu. A to má poruchu pozornosti jak blázen. Ale přišla jsem na to, že je fajn, když se zapojí i jiní dospělí - trenéři, učitelky, tety.. Babičky bohužel nemáme. Že je dobré tu denodenní péči trochu rozptýlit, protože na jednoho je to moc. Nemůže být to tvé dítě třeba znuděné? Kdyby šlo večer na trénink, bude tam spokojené, to psycho by se zkrátilo a s mladším si tam můžeš v klidu skoro dvě hodiny hrát. Protože chodit domů po „o“ a být jen doma nebo na hřišti, může být pro čilé, chytré dítě dost stereotypní a nahrávat problémům s chováním.

Ano. My ráno vypadneme do školky, odpoledne je vyzvednu a jdeme buď pěšky domů a dojdeme až těsně před večeří (takže se nají, vykoupaji, mají svojí 30 minutovku na co chtějí v TV, já mezitím uklidím kuchyň a jdeme číst pohádku a spát) Není tedy čas na nějaké scény. Když má starší syn trénink (atletika, hasiči) jedeme autem a taky se vracíme před večeří. O víkendu taky většinou někam vypadneme. Taky mi starší syn vstává v 5 :roll: takže po obědě MUSÍ MINIMÁLNĚ 20 minut ležet na posteli, ať se tam třeba :zed: ale má tam budík a z postele může výlezt až ve 13 hodin, kterou má naučenou poznat. Má u toho i nakreslený obrázek :jazyk: Strašně mu to pomůže „přežít“ odpoledne. Pak hrajeme karty než se vzbudí mladší dcera a zase padáme ven až do večeře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.5.21 08:43

@mokkk Chodí domu odpoledne po spani. Má kroužek, stykame se s kamarády, chodíme na hřiště, jezdíme na výlety, na kole, chodí ven se sousedy, stykame se s prarodiči. Nemyslím, že toho má málo, spíš si myslím, že naopak možná moc. Skoro každý den má do večera program…právě, že chce mít pořád nějaký program, nechce sedět jen tak doma, je rozlitana, hodně aktivní a akční a miluje společnost

• Citovat
  • Nahlásit
2304
28.5.21 08:58

Tak predevsim bych zklidnila sebe :hug: ruzne ‚nevhodne‘ emoce se deji i ‚v lepsich rodinach‘.

Urcite bych opustila schema, ze mam rozbite/porouchane dite. Tak to totiz vypada, resi se dite, ale je to podle me ‚problem‘ cele rodiny. Komunikace s petiletym ditetem je jeste slozita, ono ti nerekne, jestli se vzteka, protoze ma hlad nebo strach nebo zarli. Kolikrat s tim ma problem i dospely.

Zkusila bych neztotoznovat ten skandal s ditetem, tj. Vztek= dite zlobi. Zkusila bych tu emoci (vztek) dat mimo nej, mimo vas.

Takze po dalsi scene, az se to uklidni, tak ho obejmout a popovidat. Tu emoci nazvat nejak detsky, treba Vzteklina. A povidat si o Vztekline (my jsme meli trému Bojana). Hele, chce to cas, to dite to musi uchopit. Takze napoprve to bude o nicem, ale potom uz o tom bude umet taky mluvit.

Takze: jeee, Vzteklina prisla, to je rostak, ta zase radila, vid. A kdes ji mel, kam ti sedla? Do pusy, vid, ta teda vřískala jak blazen, vid. A byla i v brise? V rucickach, takze hazela hrackama?… Hele, nechci delat z ditete schozifrenika, to vubec, ale ze zkusenosti, muj kluk pak umel pojmenovat, ze mel Bojana v brise, ze mu Bojan drzel zuby, atd.

Jakmile se Vzteklina pojmenuje a popise, tak se s ni bude dat lip pracovat, nebude to ten des. Tomu diteti v tom taky neni dobre, ono prece nechce trapit maminku, ono nechce ‚zlobit‘. Muzete si popovidat (a ono to zacne resit taky), co s ni budete delat…nakrmit? Dat mamince, aby ji vyhodila z okna? Nebo ji maminka spolkne? Ja davala Bojana do kapsy nebo hazela z okna. A spolu jsme vzdycky volali: pryc, Bojane, bez pryc.

Cilem je, abys ty byla tou, ktera s tim ditetem resi problem, se kterym si to dite samo jeste neporadi. Budete spolu proti hnusne osklive Vztekline. Zatim je Vzteklina velka a silna, ale postupne vam da pokoj… Nejdriv se o tom budete bavit mimo to (nikdy nijak zvlast dlouho) a potom uz to dite samo pozna, ze na nej ta Vzteklina jde, ze je tady. A muzete rychle resit: jeee, rychle, dame ji sunku, napit, vyhodime z okna, obejmeme se a maminka ji vyhodi do koše a zavře dvirka. A muzete poslouchat, jestli treba hrabe v odpadcich (zaroven se dite uklidni poslechem ;) a odvede pozornost)

Zni to trochu blaznive, vycetla jsem to na idnesu v rodicovske poradne (pripadne se ozvi pani Katerine Novotne z Akademie rodicovstvi), tam maminka resila, ze se holcicka bala chodit do skolky pres park. My jsme to zkusili s tou tremou…tak dlouho, nez synek tremu zvladnul do te miry, ze dokazal pojmenovat: ted mam tremu, klepu zubama, boli me bricho…a vzal to jako soucast vystoupeni, ale uz ho neochromovala. Proste to zafungovalo.

Neutikejte pred klukem, bude si pripadat v te emoci uplne sam, v afektu, zoufaly, naopak, pristup k nemu a pomoz mu s tim :hug: :hug: :hug: drzim palce :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18201
28.5.21 09:05

Podle mě je to celé o tom spánku, s psychikou to nemusí mít nic společného. Aby 5 leté dítě spalo v noci jen 9 hodin, to je strašně málo… S tím bych se snažila něco udělat - nepomohlo by ráno třeba že by si přelezla k tobě (nebo ty k ní) a ještě usnula? Nebudí se kvůli WC? Spánek po obědě je nesmysl, i kdyby se ti teď podařilo jí to naučit, v září se to zase bude odnaučovat :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35100
28.5.21 09:11
@Anonymní píše:
@mokkk Chodí domu odpoledne po spani. Má kroužek, stykame se s kamarády, chodíme na hřiště, jezdíme na výlety, na kole, chodí ven se sousedy, stykame se s prarodiči. Nemyslím, že toho má málo, spíš si myslím, že naopak možná moc. Skoro každý den má do večera program…právě, že chce mít pořád nějaký program, nechce sedět jen tak doma, je rozlitana, hodně aktivní a akční a miluje společnost

No, jestli i tam nebude kámen úrazu. Všeho moc škodí a takto reagují přetažené děti. Děti by se měly umět i nudit, právě v nestrukturovaném čase se nejvíce rozvíjí jejich fantazie, má možnost pracovat a dítě se zabývá jen samo sebou.

Jednak málo spí a za druhé má vyplněnou každou minutu života aktivním programem, nikde nevidím oddychový čas, možnost být jen tak doma.

Může mít sklony k ADHD, ale tím spíš je potřeba ubrat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22343
28.5.21 09:11

@unuděná Jedno z mých dětí tak vstávalo taky. A zlomilo se to až v pubertě. Když jednou v 8 hodin nebylo vzhůru, šla jsem kontrolovat, jestli dejchá. Některé děti jsou prostě nespavci :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18201
28.5.21 09:12
@divine woman píše:
@unuděná Jedno z mých dětí tak vstávalo taky. A zlomilo se to až v pubertě. Když jednou v 8 hodin nebylo vzhůru, šla jsem kontrolovat, jestli dejchá. Některé děti jsou prostě nespavci :nevim:

No to je běs, to se pak není čemu divit, že je přetažená a hotová už ve dvě odpoledne :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4680
28.5.21 09:16

@FlorenceF Jenkins To jste napsala moc hezky, úplně jsem se s tím dítkem ztotožnila a pochopila to z jeho pohledu ;) My zase říkali dceři ( když přišla ze školky a měla svou špatnou náladu a házela vražedné pohledy na všechny ) „No jooo, zase přišla ta zlobivá Štěpána… Že tys maminko /kdokoliv kdo pro ni šel, nechala tu hodnou Štěpánku ve školce??!! To my si s ní ale nebudeme hrát, dokud nepřijde naše Štěpánka " :lol:
A jak se odvedla pozornost od její "špatné nálady“, začala se smát a říkala " už jsem tadyyyy, vaše Štěpánka " :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.5.21 09:21

Mockrát vám děkuji, to je krásný nápad, vyzkouším to.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.5.21 09:22

S tím vstáváním se prostě nedá nic dělat, zkoušela jsem ledacos, prostě to brzké vstávání má tak nastaveno opravdu od narození a nejde přes to vlak

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat