Rada zkušených - koupě domu

115
25.5.16 10:59

Rada zkušených

Dobrý den,
předem se omlouvám za hloupé dotazy, ale já jsem opravdu bezradná a nevím v tom to hledisku absolutně nic.
Chtěli bychom s přítelem koupit dům. Naskytla se nám příležitost. Za dům paní požaduje 1000 000kč, museli bychom si vzít hypotéku, ale teď to přichází. Já pracuji v cizině a tak nevím jestli by nám jí schválili. Druhá věc je taková, že majitelka prodává dům bez realitní kanceláře. Já docela počítala s tím, že když budeme kupovat domeček budeme to brát přes realitní kancelář, která mi vypomůže s veškerým papírováním. Momentálně teď jsme v situaci, že nevím kam se mám obrátit, co vše zajistit, co vyřídit, potvrdit? Prosím o radu…
Všem děkuji za rady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2698
25.5.16 11:07

Tak prvně by bylo dobré zjistit, zda Vám banka dá úvěr. Potom kontaktovat nějakého právníka, který připraví všechny nutné podklady ke smlouvě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4694
25.5.16 11:10

VELKY POZOR taky jsem kupovala domek bez realitky před 7 lety a do teď si sypu popel na hlavu ---- bohužel v našem případě velká vy…hcanost od prodávajících - postarších sympatických manželů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50395
25.5.16 11:15

My kupovali přes realitku a stejně nám veškeré smlouvy překopával právník, protože to, s čím přišli oni, byl Ctrl+C Ctrl+V nepoužitelný paskvil.

Takže

1. zjistit, zda a za jakých podmínek vůbec dostanete hypo (kontaktovat pro info pár bank, poradce),
  2. zjistit, že majitel je dle katastru opravdu majitel, nejsou tam žádná věcná břemena atd.
  3. najít si právníka, který sepíše a prokontroluje smlouvu. Ona realitka o moc víc neudělá, aspoň ta naše se teda rozhodně nepřetrhlaa většinu věcí jsme si dělali sami, RK určitě není zárukou bezproblémového obchodu.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
887
25.5.16 11:17

@Dvojk nejdřív bych si v bance overila, zda dostanu hypotéku. Pak bych zavolala do realitky s dobrými referencemi a zeptala se kolik budou chtít když mi pomuzou, realitku by jsi samozřejmě platila ty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
115
25.5.16 11:18

poděkování

Všem děkuji. Mám hrozný strach, že něco pokazíme a budeme celý život litovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2698
25.5.16 11:19

@jeřáb A k čemu realitku? Smlouvy píšou příšerný a je daleko lepší zaplatit si právníka, který sepíše dobrou smlouvu a ošetří všechny případný problémy, které mohou nastat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8-D
681
25.5.16 11:21

My teď taky zrovna kupujeme byt a to přes realitku, každopádně toho papírování bych se tolik nebála.. Taky jsem si ze začátku říkala, že je fajn, že vše řeší realitka, ale už jsme s papírováním skoro u konce a teď už to vidím jinak.. Uvědom si, že realitka za to chce běžně 50-60 tisíc, to už stojí za to oběhat si to sám, ne? V bance, kde si budete brát hypotéku vám řeknou co všechno po vás potřebují a poradí vám jak to vyřídit.. Na katastru by vám taky měli poradit.. Smlouvu stejně asi nebudete sepisovat sami, ale s nějakým odborníkem, ne? Každopádně si pohlídejte daň z převodu nemovitosti, protože teď se to snad nějak měnilo? Bude měnit? přesně ani nevím, ale povinnost platit daň by snad měla přejít na kupujícího, tak si to pohlídat jak to vlastně je..
Co se příjmů týče, tak to se musíte poptat v bance.. Chlap k příjmům dokládal papír z práce, kde chtěli měsíční příjmy za poslední 3, 6 nebo 12 měsíců (každá banka to má jinak) a měsíční výpisy z účtu, aby viděli, že peníze skutečně chodí. A taky samozřejmě být zaměstnaný na dobu neurčitou..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
887
25.5.16 11:22

@Dvojk to chápu, právě prodáváme byt, chcem kupovat dům a už měsíc mám kvůli tomu špatný spaní. A to sem pravnik a máma dělala na hypotekach :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
887
25.5.16 11:24

@Lonette realitka je povinna prověřit nemovitost, to právník neudělá. Navíc mám zkušenost ze u dobré realitky se makleri opravdu snaží.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4694
25.5.16 11:24

Že neni realitka bych jako hlavní problém neviděla ale hlavně bez právníka ani krok!!! a zjistit nejen zda je majitel zapsán v katastru jako jediný či neni na nemovitosti věcné břemeno ale co je náš problém zda je nemovitost řádně zkolaudovaná a neni nějáký jiný problém na stavebním úřadě!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
887
25.5.16 11:27

Jako nahradit realitku právníkem jde, ale opět ověř eným ktery má v této problematice zkušenosti. A nesepise jen smlouvy, ale pomůže i okolo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4694
25.5.16 11:28

@jeřáb souhlasím
:palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
536
25.5.16 11:29

Já myslím, že pokud si vše pohlídáte, tak je to lepší varianta bez realitky, ušetříte za provizi, která je s realitkou součást kupní ceny.
Za právníka bych taky neutrácela. Z vlastní zkušenosti - prodej bytu, prodej domu, koupě domu. Bez realitky.
Radila bych následující:

• zjistit si, zda dostanete úvěr
  • pořádně si „poklepnout“ prodávajícího (zda někde nedluží, pravý důvod proč chce nemovitost prodat, jak dlouho tam bydlí)
  • na katastru si zjistit vše o nemovitosti-zástavní právo, jak dlouho to majitel vlatní, zkrátka co nejvíc o historii a jesti tam třeba nemá být dálnice :-)
  • na prohlídku si vzít buďto zedníka nebo alespoň někoho nezaujatého-to se mi osvědčilo abych viděla i ty chyby
  • rozhodně neposílat peníze dopředu ale nechat si zřídit u notáře nebo avokáta účet s tim, že peníze se složí k notáři a klidně i peníze z hypotéky a až po převodu na katastru je prodávající dostane (jmenuje se to myslím advokátní úschova).to je jediné do čeho se vyplatí investovat. pár tisíc to stálo.
  • napsat si dobrou smlouvu, tady mozna vyuzít pravnika a ošetřit takové ty skryté vady odstoupení od smlouvy, termín kdy musí vystěhovat věci, co tam zustane atd. klidne i pokutu, pokud by se zpozdili s odstehovanim.

a smlouvu bych urcite minimalne nechala ověřit podpisy na urade, to stoji par korun.

• pohlidat si aby prodavajci nasledne zaplatil dan z prevodu nemovitosti, pripadne at ta castka zustane na tom uctu u notáře a platí se od něj. Protože pokud prodavajici dan nezaplati, ručitel je kupujici a po nem to pak vymahaji.

proavajici si musí nechat udelat soudni odhad kvůli te dani.

tak snad je to trochu srozumitelne. držím palce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
536
25.5.16 11:35

Teď si uvědomuju, že ohledně té dani z převodu nemovitosti byly nějaké změny, ale to se dá zjistit na finančním úřadě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama