Dá se to řešit závětí?

Anonymní
17.2.21 23:40

Řešit závětí?

Dobrý večer, zajímalo by mě jak vyřešit situaci a jestli to vůbec řešit.
Mám svůj barák majitelka jsem jen já.
Ex partner a otec mého dítěte je zadlužený a nemáme spolu dobré vztahy.
V případě mé smrti, když by naše dítě nebylo ještě plnoleté, tak by měl zřejmě možnost dům prodat a tímto rozhodnout za naše dítě a peníze za barák si nechat?
Jak to udělat aby neměl žádné právo se buď to sem nastěhovat a nebo dům prodat po mé případné smrti? Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
30296
17.2.21 23:51

Soud dítěti určí opatrovníka. Musel by u soudu prokázat, že je to v zájmu dítěte, ten prodej. Prodat barák a prachy rozfrcat by mu nedovolili.

Ale nastěhovat se tam, to by mu nikdo nezabránil. Pokud dítě vlastní dům, tak tam logicky může bydlet. A jeho rodič s ním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.2.21 00:03
@Bábrdl píše:
Soud dítěti určí opatrovníka. Musel by u soudu prokázat, že je to v zájmu dítěte, ten prodej. Prodat barák a prachy rozfrcat by mu nedovolili.Ale nastěhovat se tam, to by mu nikdo nezabránil. Pokud dítě vlastní dům, tak tam logicky může bydlet. A jeho rodič s ním.

A jakým způsobem se to dá změnit?
Po našem rozchodu se z něj stal nezodpovědný muž, který o dceru moc zájem nejeví ani výživné neplatí jak má. Chci aby dům po mě dědila jen dcera s tím ať si s domem dela co chce až bude plnoletá. V žádném případě nechci aby se do mého domu nastěhoval ex přítel. Absolutně si to nepřeju.

• Citovat
  • Nahlásit
30296
18.2.21 08:42
@Anonymní píše:
A jakým způsobem se to dá změnit?
Po našem rozchodu se z něj stal nezodpovědný muž, který o dceru moc zájem nejeví ani výživné neplatí jak má. Chci aby dům po mě dědila jen dcera s tím ať si s domem dela co chce až bude plnoletá. V žádném případě nechci aby se do mého domu nastěhoval ex přítel. Absolutně si to nepřeju.

Už to nebude tvůj dům, bude to dům tvé dcery…

To je jako kdyby ti tvoje maminka odkázala dům, ale do závěti dala, že si absolutně nepřeje, aby v něm s tebou bydlel tvůj manžel. Nově nějaké podmínky být mohou, ale ne takové, co jsou v rozporu s dobrými mravy. A tahle by byla.

Pokud bude v péči otce, tak nijak nezabránis tomu, aby s ní bydlel v jejím domě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.2.21 20:46
@Bábrdl píše:
Už to nebude tvůj dům, bude to dům tvé dcery…

To je jako kdyby ti tvoje maminka odkázala dům, ale do závěti dala, že si absolutně nepřeje, aby v něm s tebou bydlel tvůj manžel. Nově nějaké podmínky být mohou, ale ne takové, co jsou v rozporu s dobrými mravy. A tahle by byla.

Pokud bude v péči otce, tak nijak nezabránis tomu, aby s ní bydlel v jejím domě.

Ja myslim, ze stejne tak je v rozporu s dobrymi mravy i to, ze muz (ikdyz otec dcery), ktery napr. mne ublizoval psychicky i fyzicky, by mel bydlel v byte, na ktery se jsem ja, jako jeho obet, po rozchodu sama koupila (zadne penize od nej nedostala, zadny majetek nemel, tudiz to neni z majetkoveho vyrovnani), splatila a nadrela se na nej.
Resim naprosto stejnou otazku a z faktu, ze by v tom byte bydlel, je mi zle.
Je rozdil, kdyz tam bude manzel dcery nebo otec.
Na druhou stranu bych byla rada, kdyby dcera mela stabilitu a zname misto, aby uz tak nemusela resit, krome pripadne ztraty matky, taky ztratu znameho prostredi, domova.
Je to tezke tema.

• Citovat
  • Nahlásit
30296
18.2.21 21:22
@Anonymní píše:
Ja myslim, ze stejne tak je v rozporu s dobrymi mravy i to, ze muz (ikdyz otec dcery), ktery napr. mne ublizoval psychicky i fyzicky, by mel bydlel v byte, na ktery se jsem ja, jako jeho obet, po rozchodu sama koupila (zadne penize od nej nedostala, zadny majetek nemel, tudiz to neni z majetkoveho vyrovnani), splatila a nadrela se na nej.
Resim naprosto stejnou otazku a z faktu, ze by v tom byte bydlel, je mi zle.
Je rozdil, kdyz tam bude manzel dcery nebo otec.
Na druhou stranu bych byla rada, kdyby dcera mela stabilitu a zname misto, aby uz tak nemusela resit, krome pripadne ztraty matky, taky ztratu znameho prostredi, domova.
Je to tezke tema.

Z pohledu práva je otec i manžel zkrátka nejbližší příbuzný :nevim:

Pokud je ten člověk násilník, možná by mě víc stresovalo, že bude vychovávat moji dceru, než že bude bydlet v mém bytě :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.2.21 22:04
@Bábrdl píše:
Z pohledu práva je otec i manžel zkrátka nejbližší příbuzný :nevim:Pokud je ten člověk násilník, možná by mě víc stresovalo, že bude vychovávat moji dceru, než že bude bydlet v mém bytě :think:

Tak můj ex naštěstí násilník není, ale nechtěla bych aby dceru vychovával vlastní otec. Já se snažím tolik let udělat z našeho dítěte slušného člověka a on by to všechno pohřbil. Učím ji, že všechno má svou hodnotu a nic nemá jen tak a také to coje potřeba dodržovat, že jsou nějaké pravidla atd. Otec neplatí daně, sociální a zdravotní na tom má dluh půl mega, žije se ženou s kterou mě podváděl a případně po mé smrti bych opravdu nechtěla aby ani jeden vychovávali naše dítě. Akorad by ji učil obcházet zákon a ta představa, že se mi sem nastěhují kam jsem dala všechny své úspory, když nás vykopl aby jsme měli kam jít a on si jen slízl smetanu, tak na mě jdou mdloby :roll:
Chtěla bych do závěti napsat přímo osobu které věřím a mé dítě by dobře vychovala.Je to můj sourozenec. Když to tak nepůjde udělat, tak mi teda nezbyde nic jiného, než napsat závěť rovnou na sourozence. S tím že bych ji zrušila až bude dcera plnoletá a pak ji přepsala na ní.

• Citovat
  • Nahlásit
1503
18.2.21 22:15

A to seš si jistá že se nedožiješ synove plnoletosti? Pokud chceš napsat závěť tak se poraď z notářem, určitě ti poradí aby se tvůj majetek nedostal do nepravých ruk.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30296
18.2.21 22:17
@Anonymní píše:
Tak můj ex naštěstí násilník není, ale nechtěla bych aby dceru vychovával vlastní otec. Já se snažím tolik let udělat z našeho dítěte slušného člověka a on by to všechno pohřbil. Učím ji, že všechno má svou hodnotu a nic nemá jen tak a také to coje potřeba dodržovat, že jsou nějaké pravidla atd. Otec neplatí daně, sociální a zdravotní na tom má dluh půl mega, žije se ženou s kterou mě podváděl a případně po mé smrti bych opravdu nechtěla aby ani jeden vychovávali naše dítě. Akorad by ji učil obcházet zákon a ta představa, že se mi sem nastěhují kam jsem dala všechny své úspory, když nás vykopl aby jsme měli kam jít a on si jen slízl smetanu, tak na mě jdou mdloby :roll:
Chtěla bych do závěti napsat přímo osobu které věřím a mé dítě by dobře vychovala.Je to můj sourozenec. Když to tak nepůjde udělat, tak mi teda nezbyde nic jiného, než napsat závěť rovnou na sourozence. S tím že bych ji zrušila až bude dcera plnoletá a pak ji přepsala na ní.

Teoreticky bys taky mohla v závěti odkázat sourozenci, pokud mu fakt věříš, třeba 1/8 bytu. Tim by bylo tvoje dítě a jeho teta (strýc?) majiteli. Pokud by ho vychovával otec, mohl by se pokusit u soudu třeba dosáhnout prodeje, tak by se o tom sourozenec dozvěděl a mohl by vystupovat v zájmu tvého dítěte a prodej zmařit.

Odkázat celou nemovitost sourozenci se mi nezdá moudré. Může zemřít i on a pak by po něm dědil manžel a děti a tvoje dcera by neměla nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5846
19.2.21 06:37

Ty máš nějakou nevyléčitelnou nemoc? Chápala bych, kdyby jsi smrtelnou nemoc měla (např. rakovinu). Pak bych rozuměla tomu, že máš takové obavy. Nicméně pokud jsi zdravá (případné alergie nepočítám), tak obavy jsou zbytečné. Pokud jsi zdravá (nemáš nemoc, na kterou se umírá) a tvé obavy jsou nezvládnutelné a větší a větší, tak bych doporučila kontaktovat psychologa.
Rozhodně bych doporučila návštěvu notáře, ten ti je schopen odpovědět na tvé otázky. Případně poradit co a jak. Nejspíš to ale bude tak, jak píše @Bábrdl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30296
19.2.21 09:00
@Hořec píše:
Ty máš nějakou nevyléčitelnou nemoc? Chápala bych, kdyby jsi smrtelnou nemoc měla (např. rakovinu). Pak bych rozuměla tomu, že máš takové obavy. Nicméně pokud jsi zdravá (případné alergie nepočítám), tak obavy jsou zbytečné. Pokud jsi zdravá (nemáš nemoc, na kterou se umírá) a tvé obavy jsou nezvládnutelné a větší a větší, tak bych doporučila kontaktovat psychologa.
Rozhodně bych doporučila návštěvu notáře, ten ti je schopen odpovědět na tvé otázky. Případně poradit co a jak. Nejspíš to ale bude tak, jak píše @Bábrdl.

Nemusí mít žádnou nevyléčitelnou nemoc, v dnešní době stačí věk 40+, nadváha, cukrovka a už jsi v ohrožení :nevim: Lidi prostě přemýšlí dopředu.

„Nemoc na kterou se umírá“ tady mezi námi lítá…

Příspěvek upraven 19.02.21 v 12:26

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1815
19.2.21 11:58
@Hořec píše:Rozhodně bych doporučila návštěvu notáře, t@Bábrdl.

Nechci odrazovat, naopak jsem pro, že na odborné problémy mají být odborníci. Ale zde žádný odborný (právní) problém nevidím. Nechce-li zakladatelka, aby otec jejího dítěte vstupoval do jejího domu (který v té době už nebude její - ona bude po smrti), tak to může dát do závěti, ale s největší pravděpodobností to bude k ničemu - což už zde bylo napsáno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30296
19.2.21 12:18
@Luboš P píše:
Nechci odrazovat, naopak jsem pro, že na odborné problémy mají být odborníci. Ale zde žádný odborný (právní) problém nevidím. Nechce-li zakladatelka, aby otec jejího dítěte vstupoval do jejího domu (který v té době už nebude její - ona bude po smrti), tak to může dát do závěti, ale s největší pravděpodobností to bude k ničemu - což už zde bylo napsáno.

Určtitě je rozumné poradit se v takové věci s právníkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30296
19.2.21 12:25

Podmínky v závěti nově mohou být, ale nesmí odporovat dobrým mravům a musí být uskutečnitelné.

Takže můžete chtít, aby váš dědic uspořádal váš pohřeb, postaral se o vašeho psa nebo bude dědit, když dokončí VŠ.

Ale nelze po něm chtít, aby se stal kosmonautem, nesměl dům užívat se svým manželem, rodičem nebo třeba sourozencem, rozešel s manželkou, nikdy neměl děti atd.

Vysloveně právní pořádek říká: „Pokud by taková vedlejší doložka směřovala jen k zřejmému obtěžování dědice ze zjevné zůstavitelovy svévole, nepřihlíží se k ní."

A to je přesně ten případ „odkážu ti dům, ale tvůj otec do něj nesmí“, protože z pohledu práva je to prostě něco, co by dceři nepřiměřeně komplikovalo život.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1815
19.2.21 13:39
@Bábrdl píše:
Určtitě je rozumné poradit se v takové věci s právníkem.

A konkrétně o čem, to se opravdu ptám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat