Rok a půl staré dítě nemluví

208
24.9.20 19:43

Rok a půl staré dítě nemluví

Ahoj maminky. Máme rok a půl starého syna a poslední dobou mě trápí, že skoro nic neříká, neumí.. V porovnání s ostatními, mnohdy mladšími dětmi v kroužku je hodně pozadu.. máma a táta je u něj tatata a to je vše.. ze zvířat jen umí jak dělá pes.. každý den si s ním prohlížím knížky se zvířaty a říkám mu co je to za zvíře a jak dělá ale absolutně nemám jeho pozornost.. máte s tím někdo zkušenosti? Rozmluvilo se vám dítko později nebo je fakt „pozadu“?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
12683
24.9.20 19:58

Je to pomerne normalni. Mozna podprumerne, ale nejspis v ramci normy. Kolem roku a pul na prohlidce (mam deti narozene v zahranici) chteli 1-2 identifikovatelna slova (zvuky zvirat se pocitaji). Muj starsi se rozmluvil az kolem 2 a trictvrte. Ve 2.5 jsem s nim byla na posouzeni, byl prohlasen za presne to, co jsem napsala v prvni vete - pod prumerem, ale v ramci normy. Ta skala, co je „normalni“ je hrozne siroka. Pak behem mesice mu ta rec explodovala a po chvili jsem uz jen s laskou vzpominala na doby, kdy vydrzel nemluvit vic nez 5 vterin :mrgreen: Dej tomu cas. Jinak me krome ukazovani radili, abych na nej mluvila tak, aby mi koukal do tvare, ze to jim taky pomaha. A jeste par veci, ale v zasade nejvic zabral cas.

Příspěvek upraven 24.09.20 v 20:00

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9151
24.9.20 19:59

Syn v tom věku tedy uměl zvířata a máma, táta a papat. Rozmluvil se dobře až kolem 2,5 let. Teď mu budou tři a nezavře pusu. Dceři je 14 měsíců a umí jen máma, táta, mňau a wuf. Jinak každé zvíře dělá waaa, jako tygr :lol:. I moucha :lol: neboj, dej mu čas, každému dítěti to trvá jinak. Moje zase brzy chodily a pohybově jsou oba dost dopředu oproti vrstevníkům. Naše doktorka říká, že když se tělo soustředí na jeden pokrok, nestíhá to druhé :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13446
24.9.20 20:04

V tomhle veku je spis dulezite porozumeni nez rec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11867
24.9.20 20:05

@NatyKli Ano rozmluvil. Ve trech letech ve skolce. Dnes bych byla rada, kdyby aspon chvilku mlcel :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
934
24.9.20 20:10

Moje dcerka má 26 měsíců, je velká s dlouhými vlásky, vypadá starší a všichni na ni mluví a pak blbě civí, když ona mlčí. Umí pár slov, já se s ní domluvím. Sice mě to mrzí ( reakce okolí), ale věřím, že je vše v pořádku. Rozumí všemu a přijde mi moc šikovná v jiných činnostech. Mluvit se naučí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5382
24.9.20 20:15

@NatyKli Jestli ti rozumí přiměřeně věku, ukáže v knížce třeba pejska, něco ti přinese když požádás, umí nějak vyjádřit svoje potreby, tak je vše v pořádku.. Moje dcery v 1,5 roce taky skoro nic neříkaly, jedná se rozmluvila ve 2letech, druha dokonce až před třetím rokem. Neříkám, tě jsem tenkrat z toho nebyla nervózní, byla ale zbytečně ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
642
24.9.20 20:35

Můj syn uměl v roce a pul říct máma, táta, auto. Jakekoliv zvire bylo kaka :mrgreen: ve 2 letech uz skladal jednoduche vety a ve 2,5 zacal chodit do skolky a mluvil v normalnich vetach.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15536
24.9.20 21:14

Můj syn v 10 měsících řekl máma a pak začal nam, v roce nic nepřidal, nezačal ukazovat, v roce a půl přidal ka a ukazuje, teď ve dvou letech žádný další pokrok, ale začal dost rozumět :nevim: plánuju logopedii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2091
24.9.20 21:16
@NatyKli píše:
Ahoj maminky. Máme rok a půl starého syna a poslední dobou mě trápí, že skoro nic neříká, neumí.. V porovnání s ostatními, mnohdy mladšími dětmi v kroužku je hodně pozadu.. máma a táta je u něj tatata a to je vše.. ze zvířat jen umí jak dělá pes.. každý den si s ním prohlížím knížky se zvířaty a říkám mu co je to za zvíře a jak dělá ale absolutně nemám jeho pozornost.. máte s tím někdo zkušenosti? Rozmluvilo se vám dítko později nebo je fakt „pozadu“?

Do jakého kroužku chodí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3774
24.9.20 21:51

@NatyKli: Pozdější nástup řeči je sice méně častý, ale v normě. Důležitější je, jestli rozumí a zajímá se - dokáže ukázat, co mu řekneš, splnit jednoduchý pokyn („odnes knížku do kuchyně a polož ji na stůl“), ukazuje na věci a chce, abys je pojmenovávala, dokáže si nějak říct o to, co chce. Prostě jestli se snaží komunikovat. Že to zatím není slovní komunikace, to nevadí.
Prohlížení knížek a ukazování v nich je určitě fajn, ale důležitější mi v tomhle přijde běžná denní komunikace o reálných věcech. Mluvit na něj třeba při vaření, popisovat mu, co zrovna děláš, ptát se ho, co dělá on a co by chtěl, každou společnou činnost - přebalování, oblékání, mytí… komentovat, venku reagovat na to, co ho zaujalo a opět popisovat a komentovat.
Děti jsou jako houby, často nasávají a nasávají, a pak najednou pomalu ze dne na den rodič nestačí zírat, co všechno už znají a umí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14435
24.9.20 22:56

Do tří let je to u kluků zcela v normě. Chápu že to může být frustrující, ale moc s tím nenadělá.

Podstatné je, jestli rozumí a reaguje na to co říkáš.

To že ho nezajímají obrázky zvířat je taky v tomhle věku úplně normální. Pořád je to mrňavý batole.

Pokud máš přece jen pochyby, konzultuj to s ošetřuícím pediatrem.

Jinak jestli něco, tak co nejvíc a nejrůznějšího pohybu - chůze, schody, kopat do míče nebo něčeho, tancovat společně na hudbu - co zrovna zvládá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25.9.20 09:53

Dobrý den, měli jsme to se synem podobně. Pracovala jsem před těhotenstvím v rané péči pro děti s autismem. U syna (ač není autista) jsem najela na komunikaci s prvky alternativní komunikace… konkrétně jsme zavedli kývání hlavy. Pokládali jsme otázky tak, aby se na ně dalo odpovědět Ano/Ne a on, ač nemluvil a nechtěl slova opakovat, tak kývání krásně zvládal. Rázem byl spokojenější, zlepšilo se celkově vzájemné porozumnění. Ve třech letech ovládal tak 10 slov. Stimulovali jsme celkově sociální vývoj - sdílení a radostnost. Krásně naskočil. Dnes v pěti letech mluví ve větách a dokonce bez logopedických vad (umí krásně s, c,l, r, ř…), které v tomto věku běžně u dětí nacházíte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2091
25.9.20 10:59
@Lucka Kopáčová píše:
Dobrý den, měli jsme to se synem podobně. Pracovala jsem před těhotenstvím v rané péči pro děti s autismem. U syna (ač není autista) jsem najela na komunikaci s prvky alternativní komunikace… konkrétně jsme zavedli kývání hlavy. Pokládali jsme otázky tak, aby se na ně dalo odpovědět Ano/Ne a on, ač nemluvil a nechtěl slova opakovat, tak kývání krásně zvládal. Rázem byl spokojenější, zlepšilo se celkově vzájemné porozumnění. Ve třech letech ovládal tak 10 slov. Stimulovali jsme celkově sociální vývoj - sdílení a radostnost. Krásně naskočil. Dnes v pěti letech mluví ve větách a dokonce bez logopedických vad (umí krásně s, c,l, r, ř…), které v tomto věku běžně u dětí nacházíte.

Běžně děti v pěti letech neumí s, c,l, r,ř??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
254
25.9.20 15:58

Našemu je rok a třičtvrtě a taky nemluví. Umí jen mama, táta (zkomoleně), auto (má pro auto svůj výraz), hamham a tim končí. Jsem z toho taky občas nervózní, spíš nevim co dělám špatně. Na jednu stranu vím, že je to běžné, na druhou stranu mě to mrzí a už mě spíš vytáčí, jak to řeší obě babičky. Synovi se věnuju, mluvím na něj, prohlížíme knížky, na cokoliv v knížce nebo na procházce ukáže, tak mu to pojmenuju, opakuju furt dokola a prostě nic, mlčí :mrgreen: v jiných věcech je šikovný, rozumí, udělá, co po něm chci (když zrovna nevzdoruje :lol: ) radu nemám, jen že jsme na tom podobně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama