Rozškrábnuté mateřské znaménko

464
3.5.06 21:13

rozškrábnuté mateřské znaménko

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli nevíte, jak moc nebezpečné je rozškrábnuté mateřské znaménko. Manžel se dneska hodně bouchnul do zad a udělal si velký krvavý šrám na zádech - měl roztrženou košili, tílko… :( Rozrazil si tak znaménko, má jich plná záda… No a já si myslím, že by to měl vidět kožní dr., on je však rezolutně opačného nazoru. Co si o tom myslíte vy? Díky , Ziza.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2133
3.5.06 21:19

Zizo,
mělo by stačit běžné ošetření…traumatizace mateřského znaménka nevede k jeho nádorové proměně. Takže pokud to znaménko bylo před tím ok, tak se není čeho bát. Normálně to vydezinfikuj a nech, ať se zahojí!
Jo s chlapama je někdy problém, já vím..
Sylva

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
261
3.5.06 21:28

Ahoj, ja jsem take jednou mela uplne rozskrabane materske znamenko - velkou pihu na zadech - taky skrabanec od psa …Dr rekl, ze staci vycistit a je to v pohode, uz je to 5 let a klid :wink:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
261
3.5.06 21:29

Ja to napsala blbe, myslela jsem taky skrabanec…ale ne jako, ze taky od psa…ja ho od psa mela, ale tvuj manzel ne…cist umim :D

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
830
3.5.06 21:34

Ahojky,

mému manželovi jsem nechtíc kdysi seškrábla nehtem mateřské znaménko, taková vystouplá piha, ale on také nikam nešel, zahojilo se to samo a také dobrý, je to už také déle, asi 6 let :) .

Smokie

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
291
4.5.06 00:02

Tak já mám opačnou zkušenost, můj děda si strhnul znamínko a skončil s rakovinou kůže.
Celá ta oblast se mu začala rozrůstat, vypadalo to jako květák. Ale netuším jak to znamínko vypadalo před tím, než si ho strhl, možná už to bylo rozjeté.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
38
4.5.06 08:00

Taky pridam spatnou zkusenost. Jeden mamin byvaly spoluzak si takhle poskodil znaminko na plesi a taky z toho pak byla rakovina. Na jeden skolni sraz jeste prisel, na dalsi uz ne…
Clovek proste nevi, jakeho druhu to puvodni znaminko bylo, pokud nechodi pravidelne na kontroly ke kozni. Co takhle proste kozni zavolat a zeptat se?
(Ja mam take plna zada znamenek, chodim pravidelne na kontroly a obcas mi nejake preventivne vyriznou. Je vzdycky zcela nezhoubne, ale obcas maji nejake vlastnostnosti, o kterych se ma kozni domniva, ze to radeji na tech zadech nechavat nebude, aby v budoucnu „neco“ …(obvykle kdyz se trochu zvetsi a maji nejednolitou barvu))

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
219
4.5.06 09:34

taky bohužel přidám špatnou zkušenost. Sestry kamarádka si ve škole při tělocviku strhla mateřské znaménko. Také se rozjela rakovina, postupně po celém těle, konec je Vám asi jasný. Takže já bych si určitě k tomu doktorovi zašla.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
483
4.5.06 09:42

Řekla bych, že strhlé mateřské znaménko není problém, stačí vydezinfikovat a ono se shojí. Ovšem problém je, pokud by místo znaménka to byl melanom. Pokud je pravidelně ohraničené a roky se nezozrůstá je to s největší pravděpodobností jen znaménko. Já jich mám spoustu :? Doporučuji ho pozorovat - myslím znaménko, ne manžela :-)

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
16.11.10 10:17

Neposlouchejte ty hloupé názory

Pro ty ženské, které tady tvrdily, že roztržené znaménko vyvolává rakovinu a měly k tomu vždy praktický příklad z okolí („Jedna paní povídala…“), přečtěte si článek pod tímto textem. Hlavně bod 5. A laskavě nestrašte ostatní lidi. :cert: :cert: :cert: :cert: :cert:

Mýty a pověry o melanomu

 1. „Když si nechám melanom vyříznout, dojde k jeho rozsevu…“

Bohužel toto je velmi zakořeněná lidová představa, vycházející ze špatně interpretované laické zkušenosti. Určitě ve svém okolí najdete někoho, kdo šel na operaci s nádorem, a melanom tu není výjimkou, vrátil se z nemocnice a brzo poté se u něho objevily nádorové metastázy. „Aha,“ řekne si postižený nebo někdo z jeho okolí, „kdybych tam býval nechodil, tak jsem mohl být zdravý. Řízli mi do toho a celé mi to rozehnali do těla.“ Realita je bohužel jiná. Jedná se o typický případ, kdy pacient již přišel k lékaři pozdě. Nádor ještě před odstraněním stačil založit dceřiná ložiska v těle a ta se klinicky projevila až po návratu z nemocnice. Chirurg pouze provedl poslední pokus, aby předešel rozšíření nádorových buněk do těla. V tom okamžiku už bylo pozdě. Pacienta tedy nezahubil operační zákrok, ale jeho pozdní příchod k lékaři.

 1. „Je to dobré, mateřské znaménko se začíná odbarvovat, ztrácí svoji původní barvu a mizí před očima, můj obranný systém se s ním pravděpodobně již vyrovnal…“

Tak zvaně regredující maligní melanom není vůbec příznivým znamením. Takovouto proměnou mateřského znaménka bychom se neměli nechat ukolébat. Měl by to být pro nás stejný signál k rychlé návštěvě kožního lékaře, jako když nám mateřské znaménko začíná měnit barvu a tvar a přitom si zachovává pigmentaci.

 1. „Z mateřského znaménka mi vyrůstají chlupy, takže se nějakého zhoubného zvrhnutí nemusím obávat. Jedná se asi o něco, jako je bradavice…“

Ovlasená mateřská znaménka především větší velikosti mají přinejmenším stejný sklon ke zhoubné přeměně jako jiné pigmentové névy.

 1. „Plochým znaménkům nemusím věnovat velkou pozornost, mnohem nebezpečnější jsou ta, která vyrůstají nad okolní kůži…“

Při pravidelných kontrolách u kožního lékař je potřeba věnovat pozornost všem mateřským znaménkům. Dokonce tzv. intradermální névy vyrůstají nad kožní povrch, jsou nápadnější a kosmeticky rušivé, přitom však téměř nikdy nejsou příčinou vzniku melanomu. Na druhou stranu zcela ploché dysplastické névy jsou z hlediska svého buněčného složení mnohem živější a maligní melanom z nich může vzniknout snadněji. Takovéto rozdíly ale nejlépe posoudí zkušené oko kožního lékaře, vyzbrojeného navíc speciálními optickými vyšetřovacími přístroji.

 1. „Strhl jsem si mateřské znaménko. Krvácelo to, tak asi už mám rakovinu…“

Stržení klidného mateřského znaménka není žádná tragédie. Pokud s takovým problémem přijdeme ke kožnímu lékaři, pravděpodobně nám šetrně odstraní i zbývající část mateřského znaménka, aby při následném hojení nevznikly na poškozených buňkách nějaké změny, ale je to spíše postup z opatrnosti než z nezbytné nutnosti. Jiná věc je, když mateřské znaménko začne samo od sebe krvácet, svědit nebo být jinak podrážděné.

V tomto případě je situace vážnější, ale nejlépe ji posoudí stejně až kožní lékař, s jehož návštěvou v takovém případě neotálíme.

 1. „Jak poznat nebezpečné pigmentové znaménko? Představují pigmentová znaménka na kůži potenciální riziko pro vznik melanomu?“

Ano, zhruba 30-50 % melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka. Svou kůži známe nejlépe sami a zvláště tehdy, když si ji a především mateřská znaménka pravidelně kontrolujeme, dokážeme sami odhalit sebemenší odchylky v průběhu času. Je to velmi cenná informace, která podá dynamický údaj o případných změnách mateřských znamének. Někteří se ještě stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu.

Příznaky, které signalizují počínající přeměnu klidného pigmentového znaménka, jehož včasné odstranění často předejde rozvinutí zhoubného nádoru, můžeme shrnout do tzv. ABCDE pravidel.

Čím více písmenek je pozitivních u jednoho pigmentového znaménka, tím větší je pravděpodobnost, že se jedná o rizikový projev.

A (asymmetry): asymetrie
Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako např. ovál či kruh.

B (border): ohraničení
Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.

C (colour): barva
Také není příznivé, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.

D (diameter): průměr
Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti.

E (elevation): vyvýšení
Pokud pozorujeme růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou progredujícího nádoru. Pokud však máme mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

Při jakýchkoliv pochybnostech navštivte raději kožního lékaře, který je dostatečně školen k tomu, aby dovedl správně stanovit diagnózu, někdy i s pomocí speciálních optických přístrojů.

 • Citovat
 • Nahlásit
1
26.3.11 13:28

HELP

Ahoj, rozskrabla sem si takovy to vystouply znamínko nehtem a nevim co mam delat, segra mi to zalepila.. co s tim?! :(

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Kacatka332
2.7.12 14:41

Mam znaminko na intimnim miste-na hrazy a ceka me porod. Jako na potvoru asi vlivem vetsoho prokrveni mi ted dost vyrostlo..co s tim? uz nesmim chodit, takze k dermatologovi nezajdu

 • Citovat
 • Nahlásit
5679
15.12.12 18:50

Ahoj holky, prosím co jste tu psaly o rozškrábnutých znaménkách, chtěla bych vědět jak se po rozškrábnutí projevovalo, zda se nedělo nic nebo byly nějaké změny.. já si rozškrábla, byla sjem i na kožní, ta se jen podívala, říkala že kraje ještě zůstali a že mám sledovat. Stalo se to 4 dny zpět a pořád okolo rozškrábnutého znaménka mám červené zarudnutí, ale jen lehounce, pořád sleduji zda se to ztratí. už jsem z toho na nervy, mažu framykoinem..myslíte že kdyby bylo znaménko nějaké špatné že by to viděla hned?

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
9454
15.12.12 19:30

Ja mam rozkrabnuty nekolikrat snad vsechny :mrgreen: jedno sem si postupne odloupala ze tam mam jizvu jak krava :mrgreen: to uz je vic jak deset let a stale ziju :)

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
64469
15.12.12 19:39

@MišelkaX Ahoj, já byla s podobným problémem na kožním tenhle týden, na mě se ani nepodívala a řekla, že si to nemam drbat :zed: já se ale rozhodla, že si to nechám odstranit, protože znaménko dost povyrostlo, takže to budu řešit sama.. přístup kožní mě dost dostal, kdysi jsem s podobným problémem byla v NJ a tam mi hned dali žádanku na odstranění, že se to nemá podceňovat a tady toto :think: jinak nemazej ničím, ono se to samo zhojí, stačí tak týden, jenže já jsem pako, pokaždé si to strhnu :mrgreen:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat