RP a práce - jak se smlouvou?

Anonymní
2.10.20 10:29

RP a práce - jak se smlouvou?

Hezké dopoledne, práve jsem na rodičovské dovolené, dítěti je rok a půl, zazadala jsem o zrychlené čerpání rodičovského příspěvků, protoze chceme další dítě co nejdriv. Příští měsíc mi bude vyplacena poslední dávka. Obrátil se na mě zaměstnavatel, že má pro mě práci na cca 20hodin týdně. Jestli mám o ní zájem. Z finančních důvodů mam. Jen si teď nejsem jistá, co pro mě bude lepší. Jestli udělat smlouvu typu DPČ nebo úplně ukončit rodičovskou dovolenou a podepsat dodatek ke smlouvě na zkrácený uvazek? Jinak kdybych RD ukončila, měla jsem ji plánovanou do trech let věku dítěte, a zaměstnavatel by mi za půl roku řekl, že ten projekt skončil a nemá pro mě práci, až třeba za rok, tak jak by to bylo? Můžu se jako vrátit na rodičovskou? Nebo jak to je? Kdo by za me platil zdravotní a sociální pojištění? Děkuju moc ta všechny rady!

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18977
2.10.20 10:44

Tak pracovat muzes i behem rodicovske normalne, akorat je tam omezeni u ditete do 2 let, ze nemuze navstvevovat jesle nebo skolku vic jak tusim tech 20 hodin týdně, musela bys pro nej mit zarizene nejake hlídání nebo delat z domova :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.10.20 10:45

@Kriss Tina Dítě nikam dávat nebudu, mám hlídání na pár hodin denně. Jde mi spíš o tu smlouvu…

• Citovat
  • Nahlásit
5300
2.10.20 10:52

No spíš ti pak vyjde nízká mateřská na dalsi dite z toho zkráceného úvazku pokud by si původní smlouvu nechala předělat. Na RD bych zustala a dělala na dohodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47
2.10.20 10:57

Pokud plánuješ dítě velmi brzy, tak bych osobně volila DPČ, minimálně pk nemusíš řešit případný návrat na rodičovskou. Po vyčerpání rodičvoského příspěvku mám za to, že se už nelze na Rd vrátit (aspoň to tak chápu z tohohle článku):
https://m. maminka. cz/clanek/rodicovska-dovolena-2020-2021#Kdy%20rodičovská%20konč%C3%AD%20a%20jak%20se%20dá%20prodloužit. maminka. cz/clanek/rodicovska-dovolena-2020-2021#Kdy%20rodičovská%20konč%C3%AD%20a%20jak%20se%20dá%20prodloužit
Zároveň když zjistíš, že to s dítětem nejde, můžeš prostě skončit a být doma do těch 3 let věku díťěte.

Další možností je ukončit RD, ale tam teď nevím, jestli to ještě platí nebo došlo ke změnám, ale případná další mateřská by se ti pak počítala z toho sníženého úvazku, takže bys na tom mohla prodělat při dalším dítěti. Nicméně to určitě bude vědět někdo tady ty detaily, zda to tak skutečně je, případně na mzdovce v práci by ti mohli poradit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16781
2.10.20 11:13

Pracovala jsem na dohodu. Rodičovskou dovolenou bych nerušila. @Nemisek Jinak úplně nevím, ale rodičovská dovolená nemá s vyčerpaným rodičovským příspěvkem nic společného. Ale možná je to jinak v tomhle konkrétním případu-

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16781
2.10.20 11:15
@Anonymní píše:
Hezké dopoledne, práve jsem na rodičovské dovolené, dítěti je rok a půl, zazadala jsem o zrychlené čerpání rodičovského příspěvků, protoze chceme další dítě co nejdriv. Příští měsíc mi bude vyplacena poslední dávka. Obrátil se na mě zaměstnavatel, že má pro mě práci na cca 20hodin týdně. Jestli mám o ní zájem. Z finančních důvodů mam. Jen si teď nejsem jistá, co pro mě bude lepší. Jestli udělat smlouvu typu DPČ nebo úplně ukončit rodičovskou dovolenou a podepsat dodatek ke smlouvě na zkrácený uvazek? Jinak kdybych RD ukončila, měla jsem ji plánovanou do trech let věku dítěte, a zaměstnavatel by mi za půl roku řekl, že ten projekt skončil a nemá pro mě práci, až třeba za rok, tak jak by to bylo? Můžu se jako vrátit na rodičovskou? Nebo jak to je? Kdo by za me platil zdravotní a sociální pojištění? Děkuju moc ta všechny rady!

Jinak zakladatelko, čerpání RP můžeš ještě prodloužit a nechat si vyplácet třeba jen 100 Kč měsíčně, a potom to dobrat zrychleně až budeš vědět, že se zadařilo. Dá se to měnit jednou za 3 měsíce

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47
2.10.20 11:45

@P4ja jj, to vím, že to je dolišné, ale všude jsem narazila na věty “ Rodič také může být na rodičovské dovolené bez rodičovského příspěvku, stejně tak může pobírat rodičovský příspěvek a zároveň pracovat. Po vyčerpání rodičovského příspěvku rodičovskou dovolenou prodloužit nelze.” z toho jsem pochopila, že jakmile se vrátíš do práce z RD a máš vyčerpaný příspěvek, už nemůžeš znovu nastoupit.

Edit: už jsem to našla, vrátit se můžeš až do 3 let veku, i když máš vyčerpáno a zaměstnavatel by měl vyhovět, ale při vyčerpání nelze žádat o prodloužení na 4 roky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mag
11356
2.10.20 12:11

Na rodicovskou dovolenou muzes kdykoliv zpatky. Vliv na další materskou zkraceny uvazek mit nebude, pokud ji nastoupis do 4 let veku ditete. Dpc bys nemohla mit na stejnou napln prace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.10.20 12:21

@mag jsi si tímhle prosím úplně jistá? Určitě se mi ta druhá mateřská nebude počítat z toho zkraceneho úvazku?

• Citovat
  • Nahlásit
mag
11356
2.10.20 12:29

Par. 19 odst. 3 zakona o nemocenskem pojisteni

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16781
2.10.20 13:23
@Anonymní píše:
@mag jsi si tímhle prosím úplně jistá? Určitě se mi ta druhá mateřská nebude počítat z toho zkraceneho úvazku?

Tak pokud jsi zaměstnaná ve stejném zaměstnání, pak by PPM neměla být nižší než ta první, pokud to stihneš do 4 let věku dítěte. Ale nvm, jak je to s dodatky smlouvy. To už ti tady holky určitě poradí. Nebo jak si to nechat napsat, aby ti to vyšlo na tu první.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.10.20 13:31

@mag děkuju!

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
2.10.20 13:32

@P4ja děkuju! Určitě někdo ještě poradí!

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
2.10.20 14:23

@Nemisek Mně ten článek nejde vůbec otevřít :( Jinak všude možně pátram po dalších informacích o tom, jestli když bych se vrátila do práce na částečný úvazek jen na krátkou dobu a potřebovala bych se pak vrátit na rodičovskou, tak jestli to vážně jde nebo nejde… Zaboha nemůžu nic najit :,(

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama