Separační úzkost ve třech letech?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Elen.G
Kecalka 242 příspěvků 19.06.16 06:37
Separační uzkost ve třech letech?

Maminky, jdu si k Vám pro radu. Nevím co se stalo s naší tríletou cácorkou. Z naprosto pohodové a společenské holčičky se stal 100 % závislák. Do nedávna byla společenská, chodila do školky (ráda a bez problémů), hlídala ji moje mamča a vždy se těšila a plakala když se vracela domů. S manželovou mamkou taky trávila dost času jelikož bydlíme v dvougeneračním domě… takže procházky s babičkou byly časté..nebo jen tak šly na zahradu, vařily u nich v kuchyni atd. S manželem trávila méně času jelikož hodně pracuje, ale občas ji vzal na kolo, prolézačky, na nákup a nebo s ní byl doma a já si vyřídila něco venku. Před měsícem onemocněla takže jsem ji odhlásila ze školky až do září (měla mononukleózu). Když zjistila, že nebude chodit do školky tak plakala. Tři týdny jsme byly doma. Poslední týden už chodíme ven, ale s rozumem. Asi po týdnu co jsme byly doma to začalo. Nechce nikoho jiného než mě. S manželovou mamkou nebude ani minutu. Manžela odmítá takovým způsobem, že mi ho je až líto. Nechce si s ním hrát, nechce od něho pohladit, neodpoví mu na pozdrav.. :zed: S moji mamcou si pohraje, ale musím u toho být a alespoň tam sedět. Nemůžu bez ní ani do prádelny ani s košem. Hrát si sama nechce a chodí za mnou co pět minut ať si hraju s ní. Chtěla jsem něco vyřídit ve městě a nemohla jít se mnou (byla ještě infekční) a když jsem odcházela spustila tak hysterický pláč, že se opět osypala (pozustatek mononukleózy) a přestala dýchat až ji na půl minuty zmodraly rty.. nemohla jsem nikam jít a po tom co jsem ji řekla, že nikam nepůjdu se hned uklidnila. Nechce si hrát ani s devítiletým bráchou. Vždy byla štastná když si s ní chvilku hrál a teď vůbec. Zkoušela jsem to po dobrém, zlém, domluvou, úplatkem..nic nezabírá. Zažila to některá z Vás? Takhle to přece nejde…

Reakce:
Knedlice
Kecalka 148 příspěvků 19.06.16 06:49

Ahoj. U nas se stalo to same. Holka 3 a pul, klidne ska k babicce sama jen s ni, byla doma s tatou atd.Pak chtela byt u druhe babicky na tyden sama. Vyhoveli jsme a to jsme nemeli.Od te doby je schopna brecet, i kdyz ma byt s tatou v obyvaku a ja se chci jit koupat :zed: S tatou byt nechce, furt me hlida, pry se boji ze utecu. Bojim se co bude v zari, jde totiz do skolky.Jsme z toho dodnes v soku, co se to s ni stalo.

Elen.G
Kecalka 242 příspěvků 19.06.16 07:13

No je to docela síla. Spavala u našich a sama to chtěla. Mamca mi volala a malá mě ani nechtěla k telefonu a teď taková změna 8o… Máme to podobně. Nemůžu ani do vany.. Musím počkat až usne a to musím jít s ní a uspavat ji :zed: opravdu nechápu co se to stalo

blumen
Hvězda diskuse 42737 příspěvků 19.06.16 07:26

Tipuju separacku. U nas tohle zacalo ted ze dne na den v 16 mesicich. Dceru nemuzu nechat s tatinkem ani v obyvaku nebo se vzdalit od kocarku, ktery veze tatinek.

Elen.G
Kecalka 242 příspěvků 19.06.16 07:56
@blumen píše:
Tipuju separacku. U nas tohle zacalo ted ze dne na den v 16 mesicich. Dceru nemuzu nechat s tatinkem ani v obyvaku nebo se vzdalit od kocarku, ktery veze tatinek.

Separační úzkost může být i v 3,4 letech?

blumen
Hvězda diskuse 42737 příspěvků 19.06.16 08:05
@Elen.G píše:
Separační úzkost může být i v 3,4 letech?

Tak nedivila bych se nicemu, deti nejsou stroje :nevim:

Svistice
Neúnavná pisatelka 17533 příspěvků 18 inzerátů 20.06.16 10:05
@blumen píše:

Tohle nebude klasická separačka, na tu už je opravdu dost velká. Tohle bude spíš nějaké citlivější období toho dítěte v kombinaci s tím, že dítě hledá hranice. Okolo těch třech let mají děti tzv. první pubertu - některé začnou zlobit, jiné jsou ukňourané, nesamostatné.

Elen.G
Kecalka 242 příspěvků 02.07.16 06:00
@Svistice píše:
Tohle nebude klasická separačka, na tu už je opravdu dost velká. Tohle bude spíš nějaké citlivější období toho dítěte v kombinaci s tím, že dítě hledá hranice. Okolo těch třech let mají děti tzv. první pubertu - některé začnou zlobit, jiné jsou ukňourané, nesamostatné.

Byla jsem u dětské na kontrole po nemoci a vylicila jsem lekarce naší situaci. Řekla mi ze v tomhle věku to není běžné ( může to být způsobene nemocí kterou prodělala. Byla asi 6X na odběrech, měla vysoké teploty..) Dostala jsem zadanku na dětskou psychologii, ale mají plno a jdeme až v půlce září. Nevím jak to do té doby zvládneme.. :zed:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.10.18 23:26
Jak to dopadlo?

@Elen.G Dobry den, prozivame ted s 2,5 letou dcerkou stejny problem a jelikoz to trva jiz mesic a pul, tak jsem z toho vyrizena. Jak to dopadlo u Vas? Jak se Vam podarilo z toho zacarovaneho kruhu ven?

luca241
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 06.10.18 00:34
@Anonymní píše:
@Elen.G Dobry den, prozivame ted s 2,5 letou dcerkou stejny problem a jelikoz to trva jiz mesic a pul, tak jsem z toho vyrizena. Jak to dopadlo u Vas? Jak se Vam podarilo z toho zacarovaneho kruhu ven?

Není to sice dotaz na mě,ale mám zkušenost s dcerou.separacni úzkost nikdy neměla v tom klasickem batolecím věku kolem 9m a pak ještě později (už presne nevím),ale právě poprvé kolem 2,5let.bylo to peklo.trvalo to vždy tak 3 měsíce,pak 2-3m klid a pak nanovo.takto se to s ní táhlo skoro do 4 let.bylo to na palici .hlavně poprvé .podruhé už jsem to tak neprožívala a pak si na to zvykla.uz jsem věděla ,že jak to přišlo ,tak to odejde…teď má 5,5 a už tak rok mě nepotřebuje vůbec,naopak je hrozně ráda u babiček,sama s tatínkem,u te­ty,…takže věř,že to zas přejde.ale chápu,jak moc velký nápor na psychiku to je.dcera se dokázala z revu pozvracet i když jsem šla jen s košem…

Mrs.bloud
Kecalka 187 příspěvků 06.10.18 00:43
@Anonymní píše:
@Elen.G Dobry den, prozivame ted s 2,5 letou dcerkou stejny problem a jelikoz to trva jiz mesic a pul, tak jsem z toho vyrizena. Jak to dopadlo u Vas? Jak se Vam podarilo z toho zacarovaneho kruhu ven?

My jsme to meli take, stejny vek, trvalo to cca mesic … Jinak moje dcera klasickou separacni uzkost nikdy nemela, mam vystudovano psychologii, tak jsem vedela, jak na to. Ale objevilo se to prave nekdy na jare a postupne me doslo, ze spoustec bylo to, ze nasi nejblizsi „pratele“ (kamaradka a jeji syn, stejne stary jako moje dcerka), ze dne na den bez rozlouceni vymizeli. Poslala par smsek, ze moje dcera bere jejimi synovi hrackovi a ze je z toho traumatizovan a tak se s nami jiz nebudou vidat. To bylo poprve, co se o veci zminila, mluvit o tom nechtela, proste konec. Dceri jsem se to snazila vysvetlit, mela chlapecka opravdu rada a dodnes o nem obcas mluvi, jsem vzdycky prekvapena, dneska me rekla, ze by chtela koupit stejnou lahvicku s tucnakem, jakou mel chlapec. Asi jsem to zpusobila i ja, protoze jsem z toho vymizeni byla sama v soku a hodne jsem o tom pred dcerou s dalsimi lidmi mluvila a snazila se pochopit, kde jsem udelala chybu, vidali jsme se nekolikrat do tydne, jine takhle blizke partaky jsme ani nemeli. Pak me doslo, ze dcera to proziva vlastne jako umrti v rodine. A timpadem zrejme zacala premyslet o tom, ze mozna kazdy muze jednou odejit a uz se nevratit. Pomohlo, ze jsem i uvedomila, ze jsem zadnou chybu neudelala, a take to, ze jsme si nasli jine partaky, takze dcerka ma noveho kamarada, se kterym si teda i vic rozumi. Jsou na tom podobneji vyvojove, oba jsou hodne sikovni, takze ta interakce je uplne jina, takze nakonec dobry… Ale nektery lidi fakt nechapu :zed:

Ou
Kelišová 5417 příspěvků 06.10.18 09:09

no pokud byla předtím pohodové dítě a teď je v rekonvalescenci po nemoci, tak si myslím, že ještě potřebuje pár týdnů čas a klid a postupně ji zase otužovat společnými aktivitami s otcem a babičkami. Ideálně něco fakt zajímavého, kde vy jste na začátku a v průběhu činosti se vytratíte a necháte je tam samotné.

Za psychologem pochopitelně zajít můžete - ale nebála bych se nějaké větší poruchy. Když se teď objednáte a vezme vás třeba až koncem listopadu, tak to je ideál - buď se to do té doby upraví samo a pak prostě schůzku zrušíte a nebo se to bude táhnout a ta konzultace se bude hodit.

Jinak pokud si o tom chcete něco přečíst, tak tady je odbornější kniha
 https://www.kosmas.cz/…rach-u-deti/

a přímo pro úzkostné děti je tenhle skvělý komiks - určitě se z něj dají nějaké vyprávění použít i pro tříletou holčičku a do dalších let se prostě hodí.
 https://www.kosmas.cz/…neboj-neboj/

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.10.18 20:47

@luca241 Dekuji moc! U nasi male byl spoustecem prvni den ve skolce, kdy jsem ji tam nechala poprve samotnou. Muj odchod se bohuzel neobesel bez velkeho place a musela ji ze me sundat ucitelka. Dva predchozi dny jsem tam byla s ni a treti den uz tam byla na dve hodiny sama. Od toho dne bojkotuje spani po obede a to doted spavala krasne i 3 hodiny, vecer usinala sama jiz ve sve posteli v pokojicku, ted musim sedet u postele dokud neusne. Nechce nikoho jineho z rodiny nez me a nehne se ode me pomalu na krok, porad si me hlida, abych ji neutekla. A to doted spavala kazdy vikend u babicek a byla spokojena a ani si na me nevzpomnela. Pritom ve skolce se ji uz libi, pomalu si tam zvyka a dokonce se tam tesi. Driv se stranila deti a ted tam ma ve skolce nekolik kamaradek. Je to vazne narocne, hlavne misto celkem pohodove holcicky mam ted doma peknou protivku, protoze jak nespi po obede, tak je pernamentne kazde odpoledne pretazena a pak staci malickost a je ohen na strese. Vubec nevim co by ji pomohlo. Stokrat denne ji ujistuju, ze ji mam rada, ze ji nikam neodejdu, ze se pro ni vzdy vratim. Uz premyslim, ze zkusim nejaka homeopatika…cetla jsem o Bachovych esencich, nemate zkusenost?

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Další kráska s vlastní Miss? Kdo v tomhle byznysu sponzoruje Myslivcovou?

Mít vlastní soutěž krásy je v módě. Po Evě Čerešňákové, která stála v čele... číst dále >

Velké odhalení Clinta Eastwooda: Má dceru, o které 30 let nevěděl!

Příběh jako z vystřižený ze stříbrného plátna nedávno zveřejnila zahraniční... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >