Šikana v práci - důkaz?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.04.19 20:56
šikana v práci - důkaz?

Ahoj,
potřebovala bych poradit, jak postupovat…
Ale od začátku: Pracuji na stejném místě přes 10let, v průběhu času jsem si dodělala vysokou, specializaci v oboru - práce mě baví, jde mi, dělám i věci navíc, zastupuji vedoucí. Po celou dobu jsem asi měla štěstí na dobrý kolektiv. Samozřejmě, vždycky se někdo zdrbne, taky to umím, nejsem výjimka, ale určitě celou dobu nikdo nikomu cíleně neubližoval. Jenže…
Zhruba v říjnu jsem začala mít divný pocit, až jsem si říkala, jestli nejsem paranoidní. V tu dobu jsem podstupovala 1. IVF (z důvodu pěti neúspěšných těhotenství předtím), v práci to všichni věděli. Říkala jsem si, že mi asi jen blázní hormony. IVF nedopadlo :-( dost mě to srazilo na kolena a situace v práci se v té době začala proti mě vyostřovat. Nešlo o náplň práce, ale údajně jsem o lidech říkala to a tamto - a já jen zírala. Stresy jsem zhubla 8kg, chodím od té doby dosud k psycholožce.
To trvalo do února (shodou okolností jsem v tu dobu podstupovala 2. IVF, tentokrát dlouhý protokol, takže hormonální masakr), kdy jsem dala na jednu radu kamaráda a pomocí speciální fleshky vyslechla hrůzu, ze které se i pozvracela: po mém odchodu z práce se tři kolegyně (podezírala jsem jednu) do mě pustily. Řeší jakýkoli můj pohyb, co jsem řekla - pouští si i třeba záznam z večírku, kde se mi vysmívají i za to, co mám na sobě, jak se směju…prostě přes dvě hodiny, dokud se jedna z nich nezvedne k odchodu, řeší negativně skoro i moje dýchání. Strašný zážitek, umocněný tím, že v ten samý čas, mi jedna z nich píše zprávy, jak jsem skvělá, má mě ráda, kam spolu půjdeme na víno… :?
No, nějak jsem to ustála, nedala nic znát a za měsíc to celé zopakovala. Výsledek? de facto to samé, tentokrát 3 hodiny…
V té době vrcholila hormonální příprava před dalším IVF, jedna z těch holek mi pořád psala, jak jsem super, atd. a že po ní (!!!) jde kolegyně Linda (pracuje u nás řadu let, absolutně bezproblémový člověk) a jestli bych jí ze své pozice nemohla pomoct přeřadit jí, aby se tak nepotkávaly. Verze té Lindy: dotyčná jí psala výhrůžné sms, že když nebude po jejím, tak jí ještě ukáže, apod.
Na mě už toho bylo moc, jednoho dne se v práci rozbrečela a řekla před třemi lidmi o jedné z nahrávek. O druhé kromě psycholožky nikdo neví…
Výsledek je ten, že k jedné z nich se to dostalo a vyhrožuje mi policií, vězením, apod. Já vůbec nevím, co mám dělat. Je tohle přece šikana, nebo ne? Nemáte někdo zkušenost, jak postupovat?
P. S. jedna z nich od nás už odešla z jiného důvodu na jiné oddělení, ta druhá (co mi vyhrožuje), půjde od května, ALE v rámci toho samého podniku, ta třetí zůstává…

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Sany80s
Kelišová 7173 příspěvků 13.04.19 21:00

Nemělas jim t říkat a jít rovnou za právníkem, v práci můžeš něco nahrávat, pár let ej to povoleno, jen nevím, jestli způsobem, jakým jsi to provedla.
Jinak já nevím, co je to za práci, když můžou 3 hodiny řešit tebe a nechybí jim to v práci?

aknadar
Kecalka 330 příspěvků 13.04.19 21:12

Moc to řešíš, ženské pomlouvají věky věků. Buď ráda, že víš kdo je kdo. Udělej dobře svou práci, zamkni kancl a jdi domů, přátele si hledej jinde. Poslala bych je s rozběhem do… a ukončila všechnu mimopracovní komunikaci. Hoď se prostě do klidu, zkus být nad věcí. Do práce chodíme vydělávat peníze a ne se kamarádit, když se to náhodou podaří, je to bonus.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.04.19 21:19

Jak jste na tom s penezi? Já jsem zrovna dneska potratila a chápu Váš boj o to, mít dítě. Možná bych si dala 3 mesice pauzu. Užila si jaro/léto a zkusila najít jinou práci. Zaměřte se na odpočinek, zdravou stravu, sport. Dovolte si popřemýšlet o tom, jak chcete, aby Váš život vypadal.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.04.19 21:22

Od zakl.:
Ano, říkat jsem to vůbec neměla, ale už jsem to prostě neustála, bylo toho v tu chvíli moc a už se talo :zed:
Vím, že podle nového občanského zákoníku je nahrávka přípustná v adekvátním případě. Jenže kdo určí tu adekvátnost…?
Já to ani řešit ve velkým stylu nechci - dvě ze tří jdou pryč, navíc doufám, že co nejdřív budu na mateřské. A perlička je, že kdyby s tím chtěly přece jen jít ven, tak na jednu z nich praskne mimomanželský vztah :poblion: :poblion:
Já se chci jen pojistit pro případ, že by mě chtěly udat nebo tak něco…jinak sama nehodlám začínat nic.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.04.19 21:36

Pokud to nechces resit ve velkem tak se na nejake nahravani vykasli. Udelej si svoji praci, bav se s nima max o pocasi a hura domu.

Reflex
Závislačka 3564 příspěvků 13.04.19 21:54

Nahrávat můžeš, pokud se bojíš, že někdo může narušit tvá práva. Vzhledem k tomu, že se v té době proti tobě bezdůvodně vyostřovala situace v práci a mohla sis myslet, že se tě pokusí nelegálně vyšachovat, bylo nahrávání namístě.
Navíc, nahrávka je pro tvou potřebu, nikde ji nešíříš, takže ti nikdo nic nemůže.
Zatřetí, můžeš kdykoliv popřít, že ji máš. Už to nikde neopakuj, ať si nenahrajou oni tebe.

Co o tobě říkají kolegyně je lepší nevědět. Kdybych takovou nahrávku měla, neposlechla bych si jí.

Jinak pomlouvání podle mě šikana není, šikana by byla, kdyby to říkaly před tebou, zesměšňovaly tě a ponižovaly.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 65570 příspěvků 13.04.19 22:02

No, uprimne, to ze te drbou sice nasere, ale tezko se to da nazvat sikanou.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.04.19 22:04

@j.a.n.i1 no me prijde teda i trochu divne si je nahravat a pak to poslochat. Zvast v tak tezke zivotni situaci. Ale kazdeho vec.

Lenka_Hal
Echt Kelišová 8264 příspěvků 13.04.19 22:05

Ja si prosla v me nynejsi prac neco podobneho. Byla jsem v kanclu s nekolika zenskyma a od zacatku jsem nechapala, proc se tak divne chovaji. Az jsem se vic bavila s chlapama, tak ty postupne davali informace…jak me baby nesnasi. Duvod? Zadny. Teda malinkaty… :mrgreen: Ja byla nova a nekdy jsem se s nima ani o nicem nebavila, jen jsem byla bohuzel nahrada misto manzela jedne z nich…ale vis co. Nejen ze jsem z toho nebyla na hromade jako ty, mne to prislo tak maximalne zajimave, spis jako sonda do pro me nepochopitelnych dusi. S jednim kolegou jsem si z toho uz pak jen delala srandu. Nikdo me v kanclu alespon moc neotravoval a ja se mohla soustredit. A to je prave divne, PROC si to tak beres?? :think: No tak te pomlouvaji a co?? Vzdyt je vidis jen v praci. Jako chapu, ze citlivejsim lidem to neni prijemne, ale takhle se z toho hroutit??? :think: :think:

Russet
Neúnavná pisatelka 15049 příspěvků 13.04.19 22:08
@Anonymní píše:
Ahoj,
potřebovala bych poradit, jak postupovat…
Ale od začátku: Pracuji na stejném místě přes 10let, v průběhu času jsem si dodělala vysokou, specializaci v oboru - práce mě baví, jde mi, dělám i věci navíc, zastupuji vedoucí. Po celou dobu jsem asi měla štěstí na dobrý kolektiv. Samozřejmě, vždycky se někdo zdrbne, taky to umím, nejsem výjimka, ale určitě celou dobu nikdo nikomu cíleně neubližoval. Jenže…
Zhruba v říjnu jsem začala mít divný pocit, až jsem si říkala, jestli nejsem paranoidní. V tu dobu jsem podstupovala 1. IVF (z důvodu pěti neúspěšných těhotenství předtím), v práci to všichni věděli. Říkala jsem si, že mi asi jen blázní hormony. IVF nedopadlo :-( dost mě to srazilo na kolena a situace v práci se v té době začala proti mě vyostřovat. Nešlo o náplň práce, ale údajně jsem o lidech říkala to a tamto - a já jen zírala. Stresy jsem zhubla 8kg, chodím od té doby dosud k psycholožce.
To trvalo do února (shodou okolností jsem v tu dobu podstupovala 2. IVF, tentokrát dlouhý protokol, takže hormonální masakr), kdy jsem dala na jednu radu kamaráda a pomocí speciální fleshky vyslechla hrůzu, ze které se i pozvracela: po mém odchodu z práce se tři kolegyně (podezírala jsem jednu) do mě pustily. Řeší jakýkoli můj pohyb, co jsem řekla - pouští si i třeba záznam z večírku, kde se mi vysmívají i za to, co mám na sobě, jak se směju…prostě přes dvě hodiny, dokud se jedna z nich nezvedne k odchodu, řeší negativně skoro i moje dýchání. Strašný zážitek, umocněný tím, že v ten samý čas, mi jedna z nich píše zprávy, jak jsem skvělá, má mě ráda, kam spolu půjdeme na víno… :?
No, nějak jsem to ustála, nedala nic znát a za měsíc to celé zopakovala. Výsledek? de facto to samé, tentokrát 3 hodiny…
V té době vrcholila hormonální příprava před dalším IVF, jedna z těch holek mi pořád psala, jak jsem super, atd. a že po ní (!!!) jde kolegyně Linda (pracuje u nás řadu let, absolutně bezproblémový člověk) a jestli bych jí ze své pozice nemohla pomoct přeřadit jí, aby se tak nepotkávaly. Verze té Lindy: dotyčná jí psala výhrůžné sms, že když nebude po jejím, tak jí ještě ukáže, apod.
Na mě už toho bylo moc, jednoho dne se v práci rozbrečela a řekla před třemi lidmi o jedné z nahrávek. O druhé kromě psycholožky nikdo neví…
Výsledek je ten, že k jedné z nich se to dostalo a vyhrožuje mi policií, vězením, apod. Já vůbec nevím, co mám dělat. Je tohle přece šikana, nebo ne? Nemáte někdo zkušenost, jak postupovat?
P. S. jedna z nich od nás už odešla z jiného důvodu na jiné oddělení, ta druhá (co mi vyhrožuje), půjde od května, ALE v rámci toho samého podniku, ta třetí zůstává…

Hele, já bych si našla jinou práci a v té nové kašlala na nahrávání kolegyň. Sice ses dozvěděla „pravdu“, ale k čemu ti to jako bylo? Přátele si hledej mimo práci. S kolegyněmi kamarádka být nemusíš. Ony mají problém, když musí za každou cenu někoho řešit. Některé ženské to mají jako sport. Za 21 let v práci jsem toho už svědkem byla a víš, co dělám? Svoje si udělám, snažím se být v práci dobrá a s lidmi si řeknu jen to, co mi nevadí, když se pošle dál. Kolegyně mě možná za rohem taky pomluví, třeba že jsem ztloustla a měla bych si konečně dojít ke kadeřnici, ale mě to fakt nežere. Zaprvé je to pravda a zadruhé, mám i jiný život než ten pracovní a v práci se nehodlám nervovat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.04.19 22:10

Ty SMS již šikana jsou. Ať si je kolegyně schová jako důkaz a může to použít. Zažila jsem to, je to šílené, ta osoba byla duševně nemocná. Pak i když si je člověk pracovně jistý, tak takový člověk tě dostane na kolena.

DustInTheWind
Kecalka 377 příspěvků 13.04.19 22:12

Šikana to není - tobě osobně nedělaly, mezi sebou se můžou bavit jak chtějí.

Neoprávněné nahrávání ti prakticky nikdo neprokáže, s tím se zalamovat nemusíš, když tak jsi to řekla jen jako bluf jestli se na to někdo chytne.

Co dělat - prostě nedělej nic.

Vem si z toho poučení, že ty kolegyně ve skutečnosti nebyly kamarádky a teď už víš, proč se říká, že soukromí a práce se nemá míchat dohromady.

Odteď se soustřeď v práci na práci, soukromí si nech domů a pro přátele mimo pracoviště.

Když jsi zástupkyně vedoucí, tak jsi (někdy) jejich nadřízená.
To nahrávání by se v případě prokázání dalo vykládat jako bossing, takže už nikomu nesděluj, že nějaké nahrávky máš.

MP Evik
Kecalka 144 příspěvků 13.04.19 22:13

Pokud ti vyhrozuje, tak naopak na policii muzes jit ty. A nahravky budou dukaz, protoze pokud ocekavas, ze nekdo porusi tva prava, tak nahravat bez souhlasu muzes jak chces. Minimalne ji policie posle pred prestupkovou komisi… no kazdopadne bych asi premyslela o zmene prace, mozna prave kvuli tomuto stresu nemuzes otehotnet…takze z jejich vyhruzek si nic nedelej. Zazila jsem neco podobneho, bylo to tak drsne, ze jsem si pani take nahravala, ona si pak vymyslela, ze jsem ji napadla a nadavala a vyhrozovala smrti ( vyhrozovala ona me, ze me shodi ze schodu apod.) a sla s tim vymyslem na policii. No poslali to pred prestupkovou komisi, ja vytahla nahravky a pani dostala celkem tucnou pokutu :lol: ale stejne podle me chodi a lze dal, ale to uz se me netyka uz ji nepotkavam.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 65570 příspěvků 13.04.19 22:13
@Anonymní píše:
@j.a.n.i1 no me prijde teda i trochu divne si je nahravat a pak to poslochat. Zvast v tak tezke zivotni situaci. Ale kazdeho vec.

To me taky, plus si nejsem jista, jestli se na tohle vztahuje ta moznost nahravani… Ano, kdyz si budu nahrávat, jak me sef sikanuje, tak je to ok. Ale tady ona nekde nechala štěnici a ta mohla nahravat i lidi, kteri s uvedenou situaci nemaji nic společného a to ppchybuju, ze by se smelo.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama