Reklama

Skřížená lateralita

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.02.17 14:47
skřížená lateralita

Syn půjde do školky. DOstali jsme teď pololetní „hodnocení“ ze školky, kde psycholožka píše, že má pravděpodobně skříženou lateralitu Dominantní levá ruka a pravé oko. Mimo to, má je slabší v grafomotorice. (ruka není uvolněná, drží tužku křečovitě) V září jde do školy. Zítra jde poprvé na individuální grafomotoriku. Zatím nevím co od toho čekat, ale chci se zeptat působila skřížená lateralita dětem ve škole problémy? Jestli je případně někdo z oboru a nebo má s tímto zkušenost budu ráda, když napíšete.
anonym, jedná se o syna, tak nechci veřejně

Reklama

Reakce:

alenka84
Neúnavná pisatelka 19029 příspěvků 06.02.17 14:54

Sice ne dítě, ale já to mám taky (jen naopak, jsem pravák a mám dominantní levé oko), ve škole jsem se psaním nikdy problémy neměla :think:

Fima
Nadpozemská drbna 29217 příspěvků 13 inzerátů 06.02.17 15:05

Skříženou lateralitu mám já. Ve škole jsem problémy měla hlavně v matematice. Základní matematické operace se znaménky a rovnice byly pro mě jak španělská vesnice, protože jsem měla strašný problém rozlišovat vpravo a vlevo. Jako malá jsem podávala levou ruku naprosto běžně. S psaním jsem naopak problémy nikdy neměla. Na druhou stranu se s tím člověk naučí žít, pracovat, jako dospělé mi už vlevo a vpravo problémy nedělají, byl to problém v tom nižším školním věku.

Příspěvek upraven 06.02.17 v 15:06

Hadrnozka
Kecalka 108 příspěvků 06.02.17 15:06

Taky uz nejsem dite. Jsem levak, do objektivu koukam pravym okem. Ani jsem netusila, ze je to spatne :D pani ucitelka na zakladce me chvalila mamce, ze hezky pisu, mam vystudovanou technickou vysokou, delam doktorat a poznamky psany rucne si ode pujcovalo fakt hodne lidi. Takze bych se toho nebala. Za zadama v kancelari mi sedi dalsi levak, zitra se ho zeptam, ktery oko ma dominantni. PS: tuzku drzim taky trochu krecovite. Preci jen clovek tlaci tuzku po papiru a ne tahne jako pravak.

Jana206
Nadpozemská drbna 26268 příspěvků 06.02.17 15:08

Jedna známá to má - píše, šije a míchá levou, stříhá a krájí pravou, dominantní oko levé. V současné době studuje VOŠ, problémy měla v češtině - dys poruchy a při některých činnostech. Nedělalo jí nikdy problémy začít činnost určitou rukou a dokončit ji jinou, hezky kreslí a vyrábí.

Dále moje dcera, která má pravou ruku a vedoucí levé oko, taky některé činnosti provádí jako levák - zrovna šití, má menší pravorukou vyhraněnost, hodnotit zatím nemůže, je ve druhé třídě, manuálně je moc šikovná, ráda kreslí, vyrábí, hraje na hudební nástroj.

Nejlépe je objednat do PPP přímo na vyšetření latelarity, určí stupeň latelarity a index pravorukosti - vždy pravorukosti, u čistých leváků je 0-10,u vyhraněných praváků 100. Čistých typů je málo, většina lidí se po"uprostřed" zase taky není moc. Někomu to nepůsobí problémy, někomu může způsobit velké, to Ti tady nikdo neřekne :kytka:

Lanna1
Kecalka 189 příspěvků 06.02.17 15:08

Syn má zkříženou lateralitu navíc je přeučený levák. Dle psychologa nikdy nebude umět psát, problémy s motorikou. Syn od první třídy píše krasopisně, opravdu krásně jedno písmenko jak druhé. Nebylo to vždy jednoduché, ale zvládli jsme to. Sama pyscholožka potom byla překvapená, že to takhle výborně zvládl. Teď je v deváté třídě a co se týče školy, tak naprosto bezproblémů, přetrvává pouze ta horší motorika, zavazování bot atd. nic s čím by se nedalo žít, nějak ho omezovalo, nebo mu způsobovalo v životě problémy. Určitě to taky zvládnete :)

Jana206
Nadpozemská drbna 26268 příspěvků 06.02.17 15:09

U známé jsem si ještě vzpomněla, že má celoživotní potíže s pravolevou orientací, když dělala autoškolu, měla popsané ruce:-)Ale řídí, teď už je celkem zkušený řidič.

alenka84
Neúnavná pisatelka 19029 příspěvků 06.02.17 15:15

Po přečtění příspěvků ještě dodávám, že krom psaní jsem neměla problémy ani s matematikou, ani s rozlišováním pravé a levé strany (jen mám mizerný orientační smysl v prostoru, ale to s tím asi nesouvisí), jen pro uklidnění, že někoho to fakt nemusí omezovat vůbec. Jediná činnost, u které jsem narazila na problém, byla střelba z pušky, ale to není nic, co by člověk potřeboval dělat běžně…

Aliik
Echt Kelišová 8249 příspěvků 06.02.17 16:11

Já jsem to do minulého mesice netušila, ale pry mam take zkrizenou lateralitu. Mam VS a doktorat matematického směru, pisu krasopisne. Prave dcera ji ma take (zjistili, ze po mne) a svádí na to, ze se hrbi a ohýba k jedne straně (chodi cvicit k fyzioterapeutce) ;) je fakt ze ja jsem take celkem křiva a mam skoliozu :think: jinak dcera je v prvni tride a pise krasne, počítá velmi dobre ;)

LE.nova
Kecalka 227 příspěvků 1 inzerát 06.02.17 16:19

Ahoj, jsem už dospělá, ale také mám křízenou lateralitu. Ve škole se to projevilo jen tak, že mi písmo padalo na levou stranu, což učitelka díky posudku z poradny neřešila. Nejradeji jsem psala se sesitem otocenym o 90 stupnu, nez vsichni ostatni. Pak bylo pismo alespon rovne. Jsem pravák, ale nemám problém cokoliv udělat i levou rukou (psát, krájet, jist..). I když ta pravá je šikovnější. Mám problém s pravolevou orientací, což ale není nic hrozneho, naučila jsem se to moc nepoužívat. A třeba hokejku drzim jako levák.

Edit- na grafomotoriku jsem chodila také, ale tuzku držím křečovitě dodnes.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.02.17 23:20

Syn má také zkříženou lateralitu. Hodně jsem se toho bála, když měl nastoupit do školy. Hodně jsem přemýšlela o odkladu, po návštěvě psychologa jsem si byla jistá, že odklad nepotřebuje. Teď je ve 4. třídě (je nejmladší ze třídy)a žádný problém jsem nezaznamenala. Krásně píše, nádherně kreslí, matematika ok, má samé jedničky. Jediné, co mě překvapilo, že si teď najednou otočil příbor, že se mu tak jí lépe. 8o
Jinak moje sestra to taky má, nikdy žádný problém a má VŠ.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.02.18 10:51

Je tu někdo s dítětem s touto diagnózou? Jak se to projevilo ve škole?

Hadumi
Extra třída :D 13250 příspěvků 07.02.18 11:03
@Anonymní píše:
Je tu někdo s dítětem s touto diagnózou? Jak se to projevilo ve škole?

dcera má, bylo to náhodně zjištěno na jaře v PPP, kam jsme šli kvůli školní zralosti. Neprojevuje se to nijak.

Hadumi
Extra třída :D 13250 příspěvků 07.02.18 11:04

Ještě bych doplnila, že když by jí neměla, tak by byla ještě šikovnější ;)

tezi
Hvězda diskuse 49271 příspěvků 1 inzerát 07.02.18 11:16
@Anonymní píše:
Je tu někdo s dítětem s touto diagnózou? Jak se to projevilo ve škole?

může dítě psát písmenka zrcadlově, ale jinak s tím problém není. Mají ji minimálně oba starší kluci - jeden druhák, druhý je předškolák. Teď oba chodí na grafomotoriku nejen kvůli tomu a u staršího je vidět zlepšení v psaní.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

„Žoldáci, kteří sem pustí migranty,“ říká Orbán o Frontexu. Co je agentura zač?

Německá kancléřka apeluje na členské státy Evropské unie, aby pomohly... číst dále >

Eva Decastelo: Komentují moje tlusté ruce? Musí mít chudý vlastní život!

Patří mezi nejkrásnější české moderátorky. I když před několika dny oslavila... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přehlídka prádla podle Rihanny? Nálepky na bradavky i těhotné modelky

Pětinásobná držitelka Grammy, zpěvačka, herečka a módní návrhářka Rihanna se... číst dále >

Poznali se v psychiatrické léčebně, teď čekají osmého potomka

Monika a František, protagonisté dokureality Malé lásky, mají hodně... číst dále >

Reklama