Špatný psychický stav a studium medicíny

Anonymní
30.9.20 08:44

špatný psychický stav a studium medicíny

Ahoj, je mi 19 let - teď jsem po maturitě.. Nedostala jsem se na VŠ, kam jsem chtěla, tak jsem šla do práce. Nějakou dobu jsem pracovala v nemocnici na oddělení v nepřetržitém provozu, ale kvůli úzkostem jsem tam musela skončit.
Dost mě to mrzelo, protože práci v nemocnici s pacienty miluju. Momentálně hledám práci na ambulanci. ¨
Hrozně moc jsem chtěla zkusit příští rok medicínu. Už jsem se učila biologii, chemii i fyziku minule na přijímačky, takže už něco umím. K tomu mě to hrozně baví se učit. Fascinuje mě lidské tělo a všechno kolem toho. Hrozně ráda čtu knížky týkající se zdravotnictví a psychologie.
Chtěla bych jednou dělat lékařku a pracovat na onkologii - ambulanci. Taky bych si chtěla udělat psychoterapeutický výcvik.
Problém je ale v tom, že psychicky na tom nejsem několik let dobře. Trpím na úzkosti a depresivní epizody a mám strach, že to kvůli tomu nedostuduju. Už střední škola pro mně byla kvůli tomu těžká (mám SZŠ). Tak bych chtěla slyšet vás upřímný názor na toto?
Má cenu to vůbec zkoušet? Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
30.9.20 09:00

Upřímně - lékař by měl být psychicky odolný a lékař na takovém oddělení, jako je onkologie, ten dvojnásob. Pokud máš psychické problémy už teď, myslím, že pro tebe medicína není vhodný obor, je to obrovský nápor na psychiku, zodpovědnost za zdraví a lidské životy a ty máš spoustu starostí sama se sebou, sama potřebuješ pomoci. Zkus najít obor, který ti pomůže, práce v dětském domově třeba, tam můžeš být užitečná treba ti to i psychicky pomůže.
Za mě tedy medicína rozhodně NE.

• Citovat
  • Nahlásit
395
30.9.20 09:01

Od známé dcera studuje medinu druhým rokem v Praze na 1LF, na střední (gympl) byla premiant, učení jí vůbec nedělalo problémy (samé jedničky, u učiva trávila minimum času, protože jí to do hlavy prostě šlo samo i ve škole), na VŠ to je pro ni učební peklo co do rozsahu znalostí oproti gymplu. A to na gymplu dělala dobrovolně zdravotníka ve skautech a celkově se o oblast zdraví, prevence a léčby zajímala intenzivně ve svém volném času.

Tím chci říct 3 podstatné věci:

1. Nejlepší průpravou na medinu je gympl, zdravka to bohužel není. Hodí se možná pro ty přidružené obory typu porodní asistentka, zdravotní záchranář aj. Zkrátka ten rozsah učiva, co je na gymplu versus odborné střední školy se nedá srovnat. Což vás už nyní dost limituje, nehledě na to, že už jste po škole a nároky a to učit jse spadly na minimum. Četba knih z oblasti zdraví to nezachrání.
  2. Medicina je jedna z nejtěžších VŠ - nedá se to srovnat s tím, co člověk zažívá na střední. Pokud na střední jste měla kvůli učení nějaké psychiké problémy, trápení, deprese, medicína pro vás není dobrou volbou kvůli tomu, že se zde ty nároky násobí a to velmi výrazně, zkoušky jsou i o štěstí a náladě profesora nežli jen o znalostech (a že jsou sakra rozsáhlé). A dcera od známé, psychicky silná holka, to v období zkoušek měla psychicky (a nejen ona, i spolubydlící) velmi, velmi náročné a nic než učení prostě nedělala. Máte na toto náturu? Já tedy ne, a to mám červený diplom za BC i MGR studium na VŠ z techniky, informatiky a speciální pedagogiky. Vyšla jsem ze střední - pedák jako nejlepší student třídy.
  3. Přijímačky jsou dost silné síto - dostane se tam opravdu jen zlomek uchazečů. Ta dcera od známé si u 2 přijímaček (Ostrava a 3 LF UK) byla jistá výsledky, nedostala se, projela předměty, které uměla výborně a kde cítila, že to zvládla dobře. Za to 1 LF si nevěřila, odpískala to předem a dostala se. Což jen demonstruje, že dostat se na medinu je první těžký krok sám o sobě. Natož ji dostudovat.

Lékaře by měl dělat silný člověk, zejména onu onkologii - vidět před sebou umírat pacienty není nic pro člověka, co má sám deprese. A pokud vám už nyní práce v nemocnici způsobovala úzkosti, vůbec bych nad tímto směrem nepřemýšlela jako svou budoucí profesí, ale brala to jako koníček a prostě si pročítala ty knihy o zdraví a medicíně spíše ze zájmu. Já to takto dělám třeba u řemeslných činností, protože jsem prostě člověk, co rád pracuje rukama, i když se živím hlavou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13895
30.9.20 09:06

Souhlasím s holkami. Ty se stále zaměřuješ jen na to, zda zvldáneš studia, ale uvědomuješ si, že ta práce potom je podstatně náročnější na psychiku, než samotná škola? Máš úzkosti už teď v „provizorní“ práci v nemocnici, kdybys měla více kompetencí a zodpovědnosti, myslíš, že bys to psychicky zvládla? Na tohle musí být člověk velmi odolný. A to ty nejsi. Zkus zapřemýšlet, ve které práci by ses cítila v pohodě, pomáhat v nemocnici či jiném zdravotnickém zařízení můžeš i tak. A předpokládám, že své psychické potíže řešíš se správnými odborníky.

Příspěvek upraven 30.09.20 v 09:07

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64011
30.9.20 09:06
@PETRAKIM píše:
Od známé dcera studuje medinu druhým rokem v Praze na 1LF, na střední (gympl) byla premiant, učení jí vůbec nedělalo problémy (samé jedničky, u učiva trávila minimum času, protože jí to do hlavy prostě šlo samo i ve škole), na VŠ to je pro ni učební peklo co do rozsahu znalostí oproti gymplu. A to na gymplu dělala dobrovolně zdravotníka ve skautech a celkově se o oblast zdraví, prevence a léčby zajímala intenzivně ve svém volném času.

Tím chci říct 3 podstatné věci:

1. Nejlepší průpravou na medinu je gympl, zdravka to bohužel není. Hodí se možná pro ty přidružené obory typu porodní asistentka, zdravotní záchranář aj. Zkrátka ten rozsah učiva, co je na gymplu versus odborné střední školy se nedá srovnat. Což vás už nyní dost limituje, nehledě na to, že už jste po škole a nároky a to učit jse spadly na minimum. Četba knih z oblasti zdraví to nezachrání.
  2. Medicina je jedna z nejtěžších VŠ - nedá se to srovnat s tím, co člověk zažívá na střední. Pokud na střední jste měla kvůli učení nějaké psychiké problémy, trápení, deprese, medicína pro vás není dobrou volbou kvůli tomu, že se zde ty nároky násobí a to velmi výrazně, zkoušky jsou i o štěstí a náladě profesora nežli jen o znalostech (a že jsou sakra rozsáhlé). A dcera od známé, psychicky silná holka, to v období zkoušek měla psychicky (a nejen ona, i spolubydlící) velmi, velmi náročné a nic než učení prostě nedělala. Máte na toto náturu? Já tedy ne, a to mám červený diplom za BC i MGR studium na VŠ z techniky, informatiky a speciální pedagogiky. Vyšla jsem ze střední - pedák jako nejlepší student třídy.
  3. Přijímačky jsou dost silné síto - dostane se tam opravdu jen zlomek uchazečů. Ta dcera od známé si u 2 přijímaček (Ostrava a 3 LF UK) byla jistá výsledky, nedostala se, projela předměty, které uměla výborně a kde cítila, že to zvládla dobře. Za to 1 LF si nevěřila, odpískala to předem a dostala se. Což jen demonstruje, že dostat se na medinu je první těžký krok sám o sobě. Natož ji dostudovat.
Lékaře by měl dělat silný člověk, zejména onu onkologii - vidět před sebou umírat pacienty není nic pro člověka, co má sám deprese. A pokud vám už nyní práce v nemocnici způsobovala úzkosti, vůbec bych nad tímto směrem nepřemýšlela jako svou budoucí profesí, ale brala to jako koníček a prostě si pročítala ty knihy o zdraví a medicíně spíše ze zájmu. Já to takto dělám třeba u řemeslných činností, protože jsem prostě člověk, co rád pracuje rukama, i když se živím hlavou.

Podle mě na medinu se dostane každá slušně cvičená opice a příliš velké síto to není. ravé síto nastává v prváku, částečně i druhách.
Co se týká studia, tak podle mě jsou právě zásadní pevné nervy. Kdo je má, má z půlky vyhráno. Dost podobně je to i s atestací.
JInak mě dost labilní úzkostní doktoři vadí. Mám takovou jednu kolegyni, neustále své úzkosti na ně přenáší, furt je straší, plaší, honí o vyšetřeních od čerta k dáblu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1249
30.9.20 09:08

No, tak medicina sice nepochybne patri mezi nejtezsi obory, ale tas bych to uplne nedramatizovala. Par mych spoluzaku z gymplu medicinu vystudovalo a ha se teda jen modlim, abych neskoncila v jejich rukach :lol:, to bych asi brzo skoncila v hrobe. Premianti to fakt nebyli, jeden teda jo, ale ten byl tas psychopat. Samozrejme neznamena, ze ten, kdo neni premiant, neni chytrej, ale tihle spoluzaci fakt moc inteligence nepobrali, a vystudovali, jeden dokonce i ph. d. ba medicine…zahada pro me :nevim:…ni takze zakkadatelko, neni to nedostizny obor a ja bych to urcite alespon zkusila, za to nic nedas. Jo a znam par holek, co nejprve studovaly zdravku a pak sly na medinu, podle me to zas takova rarita neni. Spis ta psychicka odolnost…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64011
30.9.20 09:11
@kalie píše:
No, tak medicina sice nepochybne patri mezi nejtezsi obory, ale tas bych to uplne nedramatizovala. Par mych spoluzaku z gymplu medicinu vystudovalo a ha se teda jen modlim, abych neskoncila v jejich rukach :lol:, to bych asi brzo skoncila v hrobe. Premianti to fakt nebyli, jeden teda jo, ale ten byl tas psychopat. Samozrejme neznamena, ze ten, kdo neni premiant, neni chytrej, ale tihle spoluzaci fakt moc inteligence nepobrali, a vystudovali, jeden dokonce i ph. d. ba medicine…zahada pro me :nevim:…ni takze zakkadatelko, neni to nedostizny obor a ja bych to urcite alespon zkusila, za to nic nedas. Jo a znam par holek, co nejprve studovaly zdravku a pak sly na medinu, podle me to zas takova rarita neni. Spis ta psychicka odolnost…

Ale o tom to je. Ty tam nepotřebuješ být nějaký lumen, genius. Ale prostě to umět ustát, psychicky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9372
30.9.20 09:13

Já myslím, že by jsi to měla zkusit, snaž se nastavit si dopředu v hlavě, že když se ti studia nevydaří, tak se svět nezboří. A co se týče depresí…ono se to s věkem i různě mění, takže bych neřekla, že musí platit to, že teď máš nějaké epizody depresí, že budeš neodolná…fakt, člověk je úplně jinej ve 20, 30, 40…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1249
30.9.20 09:17
@Lama Lama píše:
Ale o tom to je. Ty tam nepotřebuješ být nějaký lumen, genius. Ale prostě to umět ustát, psychicky.

Urcite souhlas, ze psychicka odolnost je zrovna tady dulezita. Ja driv taky chtela na medicinu, ale odjakziva jsem tak trochu hypochondr a tezke nemoci pacientu bych nedokazala brat „sportovne“, navic ta zodpovednost…takze vcas jsem si to v sobe vyresila a sla studovat jiny obor. To si musi kazdy vyresit sam za sebe, kazdopadne nevifim duvod to alespon nezkusit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
395
30.9.20 09:18

@Lama Lama Ta cvičená opice je dost výstižné pro to učivo, zcela souhlasím, i když, stát se cvičenou opicí není jen tak, ten rozsah učiva je enormní, což sama zmiňujete - síto v prváku a druháku. Každý nemá bednu na to učit se tisíce nových pojmů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16759
30.9.20 09:18
@Anonymní píše:
Ahoj, je mi 19 let - teď jsem po maturitě.. Nedostala jsem se na VŠ, kam jsem chtěla, tak jsem šla do práce. Nějakou dobu jsem pracovala v nemocnici na oddělení v nepřetržitém provozu, ale kvůli úzkostem jsem tam musela skončit.
Dost mě to mrzelo, protože práci v nemocnici s pacienty miluju. Momentálně hledám práci na ambulanci. ¨
Hrozně moc jsem chtěla zkusit příští rok medicínu. Už jsem se učila biologii, chemii i fyziku minule na přijímačky, takže už něco umím. K tomu mě to hrozně baví se učit. Fascinuje mě lidské tělo a všechno kolem toho. Hrozně ráda čtu knížky týkající se zdravotnictví a psychologie.
Chtěla bych jednou dělat lékařku a pracovat na onkologii - ambulanci. Taky bych si chtěla udělat psychoterapeutický výcvik.
Problém je ale v tom, že psychicky na tom nejsem několik let dobře. Trpím na úzkosti a depresivní epizody a mám strach, že to kvůli tomu nedostuduju. Už střední škola pro mně byla kvůli tomu těžká (mám SZŠ). Tak bych chtěla slyšet vás upřímný názor na toto?
Má cenu to vůbec zkoušet? Děkuji

Nejdřív bych řešila svoje úzkosti a strachy, a potom řešila vš. Ano, přihlášku si můžeš podat už teď jako motivaci. Ale nejdřív zapracuj na sobě. bude se ti to do života hodit mnohem víc. K tomu klidně přidej tu fyziku, chemii aj. Ale počítej, že ze zdravky je to přes prvák a druhák na medicíně ještě pořádný krok. Kamarádka to na gymplu dávala v pohodě, ale pak taky nevěděla, kde jí hlav stojí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9424
30.9.20 09:22
@Anonymní píše:
Už střední škola pro mně byla kvůli tomu těžká (mám SZŠ). Tak bych chtěla slyšet vás upřímný názor na toto?

jako upřímně - pokud pro tebe byla střední zdrávka těžká, tak na medicínu zapomeň. vždyť na zdrávce je problematika pochodů v lidském těle oproti medicíně natolik osekaná, že si nějak neumím představit, jak chceš studovat medicínu, když i pobrat základy pro tebe byl problém :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
30.9.20 09:31

A tvoje úzkosti pramenily z práce v nemocnici? Jakým způsobem je řešíš nebo neřešíš? Myslím, že vystudovat s úzkostmi jde prakticky cokoliv, když budeš chtít, ale musíš svoje úzkosti řešit.
Nicméně práce lékaře je opravdu velmi náročná na psychiku, zejména ta na onkologii. A je opravdu potřeba svoje úzkosti zvládnout než ji začneš vykonávat…což samozřejmě jde.
Přijde mi, že se hodně upínáš na práci v ambulancích, ale je potřeba počítat s tím, že i když budeš chtít pracovat pouze tam, tak nejdříve budeš muset projít atestací, kdy si uděláš dlouhé kolečko po nemocnici, kdy vystřídáš různá oddělení…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16234
30.9.20 09:44

@Tarinka @kalie zkusit zkusit, což o to, zkusit to může, ale pak ten výsledek, když onemocníš rakovinou ty nebo někdo z rodiny, chceš aby tě léčila psychicky labilní doktorka?
a vůbec - doktoři slouží třeba pohotovosti - co udělá psychicky labilní doktorka, když jí přivezou škaredý úraz
a v podstatě i když mám angínu, tak nechci aby mně léčil psychicky labilní lékař

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64011
30.9.20 10:02
@stinga píše:
@Tarinka @kalie zkusit zkusit, což o to, zkusit to může, ale pak ten výsledek, když onemocníš rakovinou ty nebo někdo z rodiny, chceš aby tě léčila psychicky labilní doktorka?
a vůbec - doktoři slouží třeba pohotovosti - co udělá psychicky labilní doktorka, když jí přivezou škaredý úraz
a v podstatě i když mám angínu, tak nechci aby mně léčil psychicky labilní lékař

Tak nebude sloužit pohotovosti. S tím bych se netrápila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama