Jaký je normální krevní tlak a tep?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
luckyhorse
Zasloužilá kecalka 784 příspěvků 28.05.19 18:32
Správný tlak

Dobrý den chtěla bych se zeptat jaký je normální krevní tlak a tep? Namerila jsem 136/84 tep 53. Je to v pořádku? Děkuji předem

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Martina747
Zasloužilá kecalka 513 příspěvků 28.05.19 18:40

Normalni je 120/80, vaše hosnoty jsou hraniční. Nad 140/90 je vysoký tlak. Tep je ok

Ou
Echt Kelišová 7690 příspěvků 28.05.19 19:03

Pokud to měříš na nějakých domácích tlakoměrech, tak to jsou spíš generátory náhodných čísel.

Nech si to změřit u lékaře.

luckyhorse
Zasloužilá kecalka 784 příspěvků 28.05.19 19:07
@Ou píše:
Pokud to měříš na nějakých domácích tlakoměrech, tak to jsou spíš generátory náhodných čísel.Nech si to změřit u lékaře.

Mám omron za 1800 tak snad by mohl měřit dobře :grinning:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.05.19 19:18
@luckyhorse píše:

Mám doma podobný tlakoměr, dokonce jsem ho jednou měla na porovnání u doktorky a měří naprosto přesně :palec: :)

AkiB
Zasloužilá kecalka 689 příspěvků 28.05.19 19:18

Fyziologická hodnota 100-140/60-90 :mavam: každý to má jinak a hodnoty v tomhle rozmezí jsou v pořádku. Napsat, že norma je přesně 120/80 je blbost, pro každou věkovou kategorii je norma jiná, ale pořád by měla být v rozmezí, které jsem již psala :D
A tep je u dospělého 60-80 za minutu :hug:

Evkad
Kecalka 182 příspěvků 28.05.19 19:31
@luckyhorse píše:

Ale i tak se u něj musí při měření dodržovat nějaká pravidla.

Což je třeba u mě problém, zejména v ordinaci lékařů, kteří mají digitál, tam mám tlak hodně vysoko, protože nejsou dodrženy podmínky měření. Doma měřený anebo u praktika (ruční) je OK.

luckyhorse
Zasloužilá kecalka 784 příspěvků 28.05.19 19:33
@AkiB píše:
Fyziologická hodnota 100-140/60-90 :mavam: každý to má jinak a hodnoty v tomhle rozmezí jsou v pořádku. Napsat, že norma je přesně 120/80 je blbost, pro každou věkovou kategorii je norma jiná, ale pořád by měla být v rozmezí, které jsem již psala :D
A tep je u dospělého 60-80 za minutu :hug:

Tech 53 tepů je už tedy mimo normu? Čím to může být?

Evkad
Kecalka 182 příspěvků 28.05.19 19:37

@luckyhorse Bylo mi řečeno, že kdybych měla tep pod 50, tak to mám začít řešit. Nad padesát je to OK.

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1579 příspěvků 28.05.19 19:44

@luckyhorse tep je v pohodě, jestli třeba trochu sportuješ tak ta hodnota může být tím. A nebo někdo má prostě nižší. Norma je někde psaná od 60, někde od 50. Za mě je 53 v normě. Tlak je hraniční. Jestli máš certifikovaný tlakoměr, tak by měl měřit správně. Ale z jedné hodnoty nelze vyvozovat závěry. Jestli si chceš udělat správný selmonitoring TK tak si po dobu cca týdne měř tlak ráno a večer. Pokaždé 3× s tím, že uděláš vždy průměr z druhé a třetí hodnoty. Pak udělej průměr z toho týdne. Norma pro domácí měření je do 135/85 (140/90 je pro měření v ordinaci). Tlak se měří vsedě, alespoň 5 minut bys měla sedět v klidu. Pokud jsi jinak zdravá a hodnoty budou hraniční, tak se doporučuje režimové opatření - aerobní pohyb, zredukovat hmotnost u nadváhy, omezit sůl…prostě zdravý životní styl.

ka2ka
Neúnavná pisatelka 15121 příspěvků 28.05.19 19:44
@luckyhorse píše:

správně se máš měřit 3× a udělat průmět, máš minimálně dvacet minut v klidu sedět než se začneš měřit

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1579 příspěvků 28.05.19 19:49
@Ou píše:
Pokud to měříš na nějakých domácích tlakoměrech, tak to jsou spíš generátory náhodných čísel.Nech si to změřit u lékaře.

tak tohle je fakt blbost. Domácí tlakoměry (z lékárny, ne z lidlu a podobných obchodů) jsou certifikované a z domácího měření lze udělat diagnozu hypertenze. Naopak v ordinaci má spousta lidí vysoký tlak a pak když měří doma, nebo se udělá TK holter tak mají TK v normě. Byla by chyba tyto lidi léčit jen na základě hodnoty co se naměřila v ordinaci.

AkiB
Zasloužilá kecalka 689 příspěvků 28.05.19 19:49
@luckyhorse píše:

Je to mimo normu, ale samozřejmě mít 53 tepů za minutu nemusí hned značit nějaký problém. Kupříkladu ve spánku lidi mívají nižší tep, nebo když jsou opravdu hodně v klidu - kdy srdce nemusí pracovat tak rychle :hug:
Je ale nutno brát v potaz, jestli třeba neberete nějaká kardiotonika, tj. léky zvyšující stažlivost srdeční svaloviny - snížený tep potom vzniká, když se člověk kardiotoniky předávkuje. :kytka:
Ale jak říkám, zkuste se párkrát poměřit, uvidíte. Pokud se vám to přece jen nezdá subjektivně v pořádku, zkuste vyhledat lékaře. Ale myslím si, že to není nic hrozného a stává se to.

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1579 příspěvků 28.05.19 19:51
@ka2ka píše:
správně se máš měřit 3× a udělat průmět, máš minimálně dvacet minut v klidu sedět než se začneš měřit

3× měřit, ale průměr z druhé a třetí hodnoty. Je to věda, změřit správně tlak :)

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1579 příspěvků 28.05.19 19:53
@AkiB píše:
Je to mimo normu, ale samozřejmě mít 53 tepů za minutu nemusí hned značit nějaký problém. Kupříkladu ve spánku lidi mívají nižší tep, nebo když jsou opravdu hodně v klidu - kdy srdce nemusí pracovat tak rychle :hug:
Je ale nutno brát v potaz, jestli třeba neberete nějaká kardiotonika, tj. léky zvyšující stažlivost srdeční svaloviny - snížený tep potom vzniká, když se člověk kardiotoniky předávkuje. :kytka:
Ale jak říkám, zkuste se párkrát poměřit, uvidíte. Pokud se vám to přece jen nezdá subjektivně v pořádku, zkuste vyhledat lékaře. Ale myslím si, že to není nic hrozného a stává se to.

a co je norma? 60 v normě, 59 mimo? Sportovci mohou mít i pod 50 a je to v pohodě. A někde se bradykardie bere až pod 50. 53 je pro mě normální hodnota.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama