SŠ pedagogická, VŠ zdravotnická?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.11.14 21:55
SŠ pedagogická, VŠ zdravotnická?

Ahoj holky, je tu některá z vás, která vystudovala střední školu nezdravotnického zaměření a poté jste šly studovat zdravotní sestru? Mám vystudovanou střední školu pedagogickou a příští rok bych se chtěla přihlásit na VOŠ nebo VŠ na studium zdravotní sestry. Myslíte, že to má cenu? Mám obavy hlavně z toho, že tam budou holky ze zdrávek, které už umí odebrat krev atd. a já bych neuměla zezačátku nic. Prosím o nějaké rady případně podporu ke studiu :)
Omlouvám se za anonymitu, mám tu známé a nechci aby věděli, že pokračovat chci v úplně jiném oboru.

Reakce:
IvaB
Kelišová 6285 příspěvků 28 inzerátů 02.11.14 22:09

Moje spolužačka ze SŠ (taky pedagogická) strašně toužila stát se porodní asistentkou. Na studium se dostala, ale po půl roce to vzdala, přesně z těchto důvodů - odběry, převlékání postelí, prostě ty praktické dovednosti jí chyběly. Ale už je to pár let, třeba se podmínky na VOŠkách změnily :think:

Daduka
Ukecaná baba ;) 1166 příspěvků 02.11.14 22:22

Studovala jsem VŠ a pár spolužaček mělo jiné než zdravotnické zaměření. Část odešla, část to dotáhla do zdárného konce. Krev se naučíš brát na praxi a mám zkušenost z oddělení, že když přišly ty holky za sestrou, že nějaký výkon nedělaly, nebo si nejsou jisté, tak jim většinou ty sestry pomohly.

krtek7489
Kelišová 5827 příspěvků 02.11.14 22:53

No já si myslím, že dneska se na střední zdrávce bohužel učí akorát stlát ty postele. :? K odborné práci se nedostanou, protože to není v jejich kompetenci a ze školy vyjdou v podstatě jako sanitářky, nebo v lepším případě jako ošetřovatelky, oficiálně asistentky s maturitou :? Takže jako zdravotnicky nevzdělaná, co se týče odborných věcí úplně znevýhodněna nebudeš, ale určitě je výhodnější mít alespon nějaké zdravotnické vzdělání a praxi v nemocnici, než vůbec žádné, to je fakt. Co tě vede k tomu, stát se z učitelky zdravotní sestrou, jestli se můžu zeptat?

obrazek
Echt Kelišová 9868 příspěvků 02.11.14 23:03

Mam VOSku porodni asistentku, ten uplne prvni rocnik, co otevreli.
mela jsem tak 1/3 spoluzacek, ktere nebyly ze zdravky. nevim na kolik let je to ted, my jsme to meli na 3 roky (konkretne 1996-1999).
prvni rocnik osetrovatelstvi byl prave kvuli nezdravotnikum pro nas zdravotniky desne nudnej - stlani, injekce, odbery, infuze…
nicmene z tech holek nezdravotnickych nedokoncily skolu snad jen 2. a jedna jeste navic kvuli tomu, ze otehotnela a vdala se.
a pak dalsi asi 2 zdravotnicky holky odesly z jineho duvodu.
takze si nemyslim, ze bys to nezvladla. pokud jsi manualne zrucna ;-)

aprazanda
Zasloužilá kecalka 790 příspěvků 03.11.14 07:29

@krtek7489 Mýlíš se a zbytečně zdravotnický asistenty schazuješ. Rozhodně se neučí jen stlát postele. Myslíš, že by praktická maturita byla jen o stlaní postelí? Že je postavení ZA v praxi takový, jako je, to je bohužel částečně zapříčiněno neznalostí ze strany zaměstnavatele a i u veřejnosti takový názory, jaký tu píšeš, zdravotnickým asistentům moc nepomůžou. ZA hrozně ublížil „odborný dohled“, ale je velká snaha o jeho zrušení a vypadá to, že by to mohlo projít. Pak by ZA v rámci svých kompetencích mohl pracovat samostatně a jeho uplatnitelnost by byla lepší.
Pro zakladatelku - na VOŠ nebo VŠ budeš sice v nevýhodě, ale nebudeš sama a studium s tím počítá, že tam jdou studenti i z jiných škol. V podstatě se tam bere vše od začátku, není to pokračování střední zdrávky. Můžeš nakouknout na FB Ošetřovatelstvi. info nebo Sekce nelékařů při OSZ, tam je spousta informací, můžeš se ptát na cokoliv. Tady ti kopíruju kompetence zdravotnickýho asistenta, což je obsah jeho studia na střední zdrávce.

Zdravotnický asistent

(1) Zdravotnický asistent vykonává činnosti podle § 3 odst. 2 a dále pod odborným dohledem všeobecné sestry nebo porodní asistentky poskytuje základní ošetřovatelskou péči a specializovanou ošetřovatelskou péči v rámci ošetřovatelského procesu, v rozsahu své odborné způsobilosti může získávat informace nutné k určení ošetřovatelských diagnóz, v míře určené všeobecnou sestrou nebo porodní asistentkou plní ošetřovatelský plán a provádí ošetřovatelské výkony. Přitom pod odborným dohledem všeobecné sestry nebo porodní asistentky zejména může

1. sledovat fyziologické funkce a stav pacientů, zaznamenávat je do dokumentace, pečovat o vyprazdňování, provádět komplexní hygienickou péči, prevenci proleženin, rozdělovat stravu pacientům podle diet a dbát na jejich dodržování, dohlížet na dodržování pitného režimu, zajišťovat aplikaci tepla a chladu,
  1. provádět rehabilitační ošetřovatelství, včetně prevence poruch imobility,
  1. provádět nácvik sebeobsluhy s cílem zvyšování soběstačnosti pacienta,
  1. vykonávat v rozsahu své odborné způsobilosti činnosti při zajištění herních aktivit dětí,
  1. vykonávat v rozsahu své odborné způsobilosti činnosti při přejímání, kontrole, manipulaci a uložení léčivých přípravků10),
  1. vykonávat v rozsahu své odborné způsobilosti činnosti při přejímání, kontrole, manipulaci a uložení zdravotnických prostředků11) a prádla, jejich dezinfekci a sterilizaci a zajištění jejich dostatečné zásoby.

(2) Zdravotnický asistent pod odborným dohledem všeobecné sestry, porodní asistentky nebo lékaře může

1. podávat léčivé přípravky10) s výjimkou aplikace nitrožilně a do epidurálních katétrů a intramuskulárních injekcí u novorozenců a dětí do 3 let věku,
  1. odebírat biologický materiál, provádět vyšetření biologického materiálu získaného neinvazivní cestou a kapilární krve semikvantitativními metodami (diagnostickými proužky),
  1. zavádět a udržovat kyslíkovou terapii,
  1. v rozsahu své odborné způsobilosti vykonávat činnosti při ošetření akutní a chronické rány,
  1. připravovat pacienty k diagnostickým nebo léčebným výkonům, podle rozhodnutí lékaře, všeobecné sestry nebo porodní asistentky při nich asistovat, poskytovat ošetřovatelskou péči při těchto výkonech a po nich,
  1. vykonávat v rozsahu své odborné způsobilosti činnosti při činnostech spojených s přijetím, přemisťováním, propuštěním a úmrtím pacientů.

(3) Zdravotnický asistent pod přímým vedením všeobecné sestry se specializovanou způsobilostí nebo porodní asistentky se specializovanou způsobilostí v oboru může v rozsahu své odborné způsobilosti při poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče vykonávat činnosti uvedené v odstavci 1.

PepiKo
Ukecaná baba ;) 1137 příspěvků 1 inzerát 03.11.14 07:55

Kamarádka studovala také SŠ pedagogickou a teď studuje druhým rokem na zdravotní sestřičku VŠ. Měla z toho taky strach, ale psala tehdy na studujní a odpověděli jí, že je studium přizpůsobeno i pro ty, co jsou z jiného oboru :-) jinak co jsem s ní naposledy mluvila, měla toho plné zuby, říkala, že holky ze zdrávky jsou na tom podstatně lépe a že je to náročné, ale zatím statečně bojuje :-).
Jinak ti budu držet palce, já mám taky maturitu na peďáku, ale už na střední jsem premyslela nad zdrávkou, pak i na VŠ, ale ze strachu jsem to vzdala předem :oops:

krtek7489
Kelišová 5827 příspěvků 03.11.14 10:39

@aprazanda Nikoho nemám v úmyslu shazovat, naopak! Já byla jedna z mnoha, která nadávala, kdo a jak to střední zdravotnictví domrvil! To co udělali byla hrozná hloupost a ted je situace taková, že aby mohl někdo dělat sestru, musí studovat minimálně 7 let, což je úplně absurdní :zed: Co se týče asistentek v praxi, tak z mé zkušenosti dělají sanitářky. Rozdávají jídlo, myjí pacienty, stelou postele, prostě pouze pomocné práce. Aby jim někdo dělal odborný dozor, na to není personál, taková blbá je holt doba.

aprazanda
Zasloužilá kecalka 790 příspěvků 03.11.14 11:31

@krtek7489 A nebo naopak ZA dělají stejnou práci na odděleních jako sestry, tedy i některé úkony, který nejsou v jejich kompetenci, dělají to za mnohem nižší plat než sestry a navíc riskujou, že když se něco stane, tak se jich nikdo nezastane. Mě to taky hrozně štve, taky se mě to týká a mrkni schválně na ty stránky na FB, tam je popsáno, o co je snaha změnit jak toho, co se týče ZA, tak zdravotních sester. Hlavně ale nesmíme říkat, že jsem jen sanitáři nebo uklízečky s maturitou. NEJSME!!! Já jsem začínala na SZŠ, když maturovali první ZA, nikdo ještě nevěděl, jak to s nimi bude v praxi, měli jsme normálně latinu, podrobnou somatologii, učili jsme se z učebnic pro zdravotní sestry, ošetřovatelství dokonce pro VOŠ, je to přímo absurdní, tento český model.

krtek7489
Kelišová 5827 příspěvků 03.11.14 11:45

@aprazanda To vím od kamarádky, že to tak někde funguje. Naše vrchní by si to na triko nevzala, ale jinou práci pro asistentky, než lepších sanitářek, pro ně nemá :nevim:

aprazanda
Zasloužilá kecalka 790 příspěvků 03.11.14 11:56

@krtek7489 Je to prostě v každé nemocnici jinak… Prý v Praze už je nedostatek sester a je jen otázka času, kdy bude nedostatek sester i v ostatních nemocnicích v ČR, pak bude ZA dobrý…

krtek7489
Kelišová 5827 příspěvků 03.11.14 12:04
@aprazanda píše:
@krtek7489 Je to prostě v každé nemocnici jinak… Prý v Praze už je nedostatek sester a je jen otázka času, kdy bude nedostatek sester i v ostatních nemocnicích v ČR, pak bude ZA dobrý…

Ano, v Praze je katastrofální nedostatek sester, zavírají se celá oddělení :?

aprazanda
Zasloužilá kecalka 790 příspěvků 03.11.14 12:16

To je důsledek jak změny ve vzdělávání, tak slavné personální vyhlášky. V K. Varech běžně ZA berou, sester mají málo…
 http://www.nemkv.cz/…istenty.html?…

Lucie Lexová
Kecalka 326 příspěvků 03.11.14 20:33
Rozhodně VŠ zdravotnická

Pokud mohu z praxe doporučit, rozhodně bych volila VŠ, případně VOŠ zdravotnickou (sestru, porodní asistentku, apod.). I absolventka poměrně snadno najde uplatnění a po finanční stránce toto zaměstnání také není zlé :).

Pokud bych měla reagovat ještě na zdravotnické asistenty, pak je tento obor ztrátou času. Sestra, porodní asistentka, které si obor vystudovaly na VOŠ, VŠ mají ve většině případů mnohem větší znalosti a umí si mnoho věcí kolem pacienta spojit (a především na ně reagovat :! ). Zdravotničtí asistenti mi vždy přijdou spíše takoví „hloupoučtí“ :nevim:. Pokud projde změna zákona, a zdravotnický asistent bude moct vykonávat svou práci bez odborného dohledu, bude to neštěstí.

A ještě stran prvního dotazu v diskusi… Rozhodně bych se nebála toho, že nemáte střední zdravotnickou školu. :mavam:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako... číst dále >

Články z Expres.cz

Jsi nula, opustil jsi rodinu! Fanoušci grilují Plekance za vyjádření k soudu

Velká spousta lidí mu v rozvodové bitvě fandí, vítězoslavné výkřiky na... číst dále >

Muž roku Jiří Kmoníček: Čekal jsem lechtivé zprávy, ale ne fotky penisu od muže

Nejkrásnější Muž Česka Jiří Kmoníček (24) je po vítězství v soutěži krásy na... číst dále >