Starší vs mladší

129
18.1.21 13:04

Starší verzus mladší

Ahoj holky…
Jdu si pro radu pač už sama nevím.
Začnu od začátku v kostce.
Máme doma holku ( 6 let ) a kluka ( necelé 2 roky ).
Vše bylo ok, toto období trvá cca 12 dní.
Vždy pomáhala, hrály si, sem tam pošťuchovali, ale teď je to mazec.
V podstatě je máme neustále pod dozorem ( kromě třeba odskočení na WC, atd… ).

Začalo to cca 12 dní zpět, sem tam pošťuchovani, najednou malý měl poskrabanou ruku do krve. O pár dní poskrabany na klíční kosti do krve, vygradovalo to teď v sobotu - na krku škrábance do krve.
Vždy když odběhneme právě třeba na WC. Pak jen rev a klasická odpověď „udělal si to sám, já nic“
Ze začátku jsem si to nepřipouštěla že by starší ublížila mladšímu. Ale ty škrábance na krku jsou směrem od ramen dolů. Což je nereálné aby si to udělal sám.
Ano má období, když se mu řekne „NE“, lehne na zem a bouchá se hlavou o zem.

Zkoušeli jsme z ní dostat důvod proč to dělá, co se jí nelíbí nebo vadí… Zatím marně…

Máte některá podobnou zkušenost?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1098
18.1.21 13:22

Přichází do puberty, tak zkouší, co snesete. A žárlí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24302
18.1.21 13:25

Až takhle si mi děti neubližují. Nicméně základem je vždycky dostat z děcka co se talo, proč zareagovalo tak a tak a vysvětlit mu, že takhle ne, případně vysvětlit/navrhnout adekvátní způsob obrany.
Naoř. pokud jí mladší do něčeho leze, tak má práv na to se proti tomu ohradit, ale ty jí musíš ukázat, jak si má svoje věci bránit jinak než krvavými drápanci.

Pokud dítě není ochotné se chovat k sourozenci ve vypjatých okamžicích přiměřeně, nemám problém ho bafnout a stejnu „medicínku“ jakou praktikuje na sourozence aplikovat na něj, aby vědělo, jak moc je to příjemné a ok chování.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10113
18.1.21 13:31

Mladsi se do ni asi navazi a ona prisla na to, ze tahle obrana funguje.
Chce to ji naucit, jak ma reagovat jinak. S tim, ze takto rozhodne ne.
A zaroven ucit jeho, at ji nebere hracky, neleze do jejich veci, zapoji se s ni do hry, az kdyz s tim ona souhlasi, atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20580
18.1.21 13:38

Mám teda stejný věkový rozdíl a taky se občas postuchuji, jenže ono i ten malej je docela zákeřnej a většinou provokuje. Starší si to nechává líbit a moc nezaluje, ale když to oplati, tak menší hned běží žalovat :roll: já je teda většinou nechávám si to vyřídit mezi sebou, do krve se ale nikdy neperou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8324
18.1.21 13:40

@nevernamrcha Ja bych za sebe doporucila se nevyptavat, ale navest ji k mluveni o problemu tim, ze ji das najevo, ze asi tusis, co se stalo a ze ji chapes. Neptat se ji: ‚Tos udelala ty?‘ kdyz je asi celkem jasne, ze se to mladsi dite nepodrapalo samo. Ale zkusit treba: ‚Ty ses na brachu nastvala, protoze te asi zlobil, vid?‘ a dat ji najevo, ze vis, ze to udelala ona a chapes ji. No a pak zkouset: ‚To on ti asi bral hracky/boril lego/nedal ti pokoj, kdyz jsi chtela byt sama?‘ Ze zacatku asi bude rikat jen ne nebo jo, ale ono z tech deti pak i neco vyleze, kdyz se jich ptas: Aha, tak ti nebral hracky. A co se teda stalo?' Pripadne doplnit, ze ji chces poradit, jak to priste udelat lepe, aby bracha nezlobil.
Ony deti moc nechteji mluvit, kdyz citi, ze maji prusvih. Kdyz vidi, ze se nezlobis, tak to pak z nich zacne lezt. No a az se pak doberes k jadru pudla, tak rict neco jako: Chapu, ze te to nastvalo, ze te bracha treba postuchuje, ale skrabanim se to neresi. Zkus priste treba…
A co u nas zabira, kdyz mladsi ‚skodi‘ starsimu (myslim treba situace, kdy mladsi starsim bori Lego, bere jim hracky, mota se jim do hry apod.) tak poradit starsimu, ze nema mladsimu rikat, co delat nema/nesmi, ale co delat muze. Takze aby na nej nekricel Neber mi to! Nebor mi to! Ale treba kdyz si holcicka hraje s panenkou: Na, tady mas druhou panenku. Ja tu svoji ted prebalim, dam ji napapat, povozim ji v kocarku, bla bla bla… Vysvetlit ji, ze bracha se chova tak, jak se chova, protoze je maly a nerozumi tomu a vymyslet pro ni roli ‚ucitelky‘, te sikovnejsi, chytrejsi, co uz spoustu veci umi a muze to brachovi ukazat a vysvetlit.
Nasi kluci se treba sveho casu vztekali, kdyz se jim mala sestra pletla do hry na Star wars. Tak jsme pro ni vymysleli roli Mistra Yody. Dostala do ruky mec, oni ji reknou, kam ma jit a co ma delat a vsichni jsou spokojeni. Nebo chce dcera delat ukoly, jako jeji starsi bracha a pokousi se mu cmarat do pisanek. Tak dostala sesit pro predskolaky a starsi syn ji rekne: Tak a dneska se naucime pismeno Z. Tak ji nalistuje pismeno Z, on si dela svoje a ona cmara do sveho sesitu. Az dodela ukoly, sestru pochvali, napise ji do sesitu jednicku a ona je stastna a jeho sesity ji uz vubec nezajimaji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9108
18.1.21 14:04

@Hoa Mai Nevychova, že? ;) :palec: :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8324
18.1.21 14:20

@Jahudka82 Ani nevím, já žádný ucelený směr výchovy nesleduju. A konkrétně paní z Nevýchovy mi byla na nějakém demo videu (kde mmch radila něco, co pro mě bylo totálně nepoužitelné) tak protivná, že bych to asi nebyla schopna dlouhodobě sledovat. Já spíš jedu tak nějak intuitivně, ale je možné, že jsem v tomhle došla k něčemu podobnému, co Nevýchova učí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9108
18.1.21 19:55
@Hoa Mai píše:
@Jahudka82 Ani nevím, já žádný ucelený směr výchovy nesleduju. A konkrétně paní z Nevýchovy mi byla na nějakém demo videu (kde mmch radila něco, co pro mě bylo totálně nepoužitelné) tak protivná, že bych to asi nebyla schopna dlouhodobě sledovat. Já spíš jedu tak nějak intuitivně, ale je možné, že jsem v tomhle došla k něčemu podobnému, co Nevýchova učí.

No taky jsem pár videí viděla a hodně mi to ten styl komunikace připomnělo, ono to chce asi vzít si z každého něco a všeho s mírou :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat