Stavět nebo bydlet dál v bytě?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Drndadvě
Stálice 52 příspěvků 15.04.18 08:27
Stavět nebo bydlet dál v bytě?

Zdravím,

již rok s přítelem přemýšlíme, jestli budeme stavět. Nyní bydlíme v podnájmu ve 2+1, kde měsíčně dáme za nájem + energie cca 11 tisíc. Před nějakou dobou jsme se rozhodli, že si postavíme baráček, ať jdou peníze do našeho. Město nám přikleplo pozemek a slíbilo výstavbu kanalizace na jeho náklady. Kanalizace se má stavět teď na jaře. Máme přislíbenou „hypotéku“ z jiných zdrojů než je banka, ale s většími úroky (cca 5%). Jsme mladí a tak nám přišlo, že by bylo nejlepší, začít stavět co nejdříve, abychom měli dříve splaceno, jenže teď je to takové divné. Kdyby záleželo jen na mě, byla bych pro koupi většího bytu a stačilo by mi to, ale přítel potřebuje mít baráček. Neříkám, že já bych o baráček nestála, ale on mi řekl, že nejdříve postavíme baráček, něco našetříme, něco málo z hypotéky zaplatíme cca pár let a pak se teprve můžeme bavit o dětech..Což o to, teď je mi tepve 21, na nic nechci spěchat, ale jeho věta, že je dnes jiná doba a já bych mohla být ráda, i kdybych měla mít děti ve 30, mě trochu zamrzela. Když vidím, kolik žen má v dnešní době vůbec otěhotnět, nebo se o mimi snaží 2-5 a více let, je mi trochu do pláče, že přítel tohle nechápe. Vždy, když řeknu, že musí myslet i na to, že to může trvat několik let, že to prostě nepůjde, řekne, že můj případ to určitě nebude.. :( Samozřejmě netvrdím, že chci mimi teď hned, to vůbec ne, ale do těch 25let bych jednoho prcka opravdu chtěla mít, bohužel se na tomto ale asi nikdy neshodneme, a to díky tomu, že nejprve potečou penízky do baráčku a pak až teprve mimi. Pochopitelně nejsem hloupá, mám pochopení, ale hypotéku budeme platit tak i tak, a že se těhotenství posune o několik let..bude to stále stejné, platit budeme stále..
Zajímal by mě Váš názor, nebo pokud s tímto máte nějaká zkušenost? Vůbec nevím, jak danou situaci řešit, protože já se v tomhle přizpůsobit teda opravdu nechci.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
nozu
Extra třída :D 11759 příspěvků 15.04.18 08:41

Já mám stejný názor jako přítel. Postavit se dá rychle, pak se usadíte, vytvoříte finanční rezervy a budete řešit rodinu. Ber to i tak, že stavba a vybavování domu je velká zkouška kvality vztahu. My jsme se vloni jen stěhovali z jednoho bytu do druhého a tolik jsme se nehádali (spíše teda dohadovali) s manželem za naše 12-leté manželství jako ty 3 měsíce kolem stěhování. A já si třeba říkala, že se budeme snažit dlouho a dcera byla počata v prvním cyklu po vysazení antikoncepce. trochu mi to tehdy nabořilo soukromé i pracovní plány, ale zvládlo se to také :-)

Kytičkaaa
Extra třída :D 11367 příspěvků 15.04.18 08:58

Také bych být tebou šla do Baracku, vytvořila rezervy a až pak premyslela o dítěti. Také te chápu, měla jsem to stejně jako ty (tu touhu o dítě), ale fakt ti nic neutece a za baracek a finanční rezervy pak budeš rada. Chápu, ze až kolem 30 je třeba pro tebe pozdě, ale nevím kolik je příteli? Podle mě proste na to dítě nemyslí, a proto takové názory. Musí k tomu dojít sám… Já bych se časem bavila o kompromisu.

Karleon
Kelišová 5379 příspěvků 15.04.18 09:05

Mít dům se zahrádkou a finanční rezervu při mateřský je skvělý, ale mnohem důležitější je shodnout se v partnerství na prioritách.

Já vlastně chápu jeho i tebe, pravdu totiž máte oba. Musíte to celé vyřešit ke spokojenosti obou, určitý kompromis je nevyhnutelný.

Silver_Lining
Zasloužilá kecalka 651 příspěvků 15.04.18 09:05

Já tě tedy upřímně chápu- řešili jsme situaci dům nebo byt a po pečlivém propočítání peněz z toho vyšlo, že dům by byl velká finanční zátěž, musela bych opravdu ještě pár let pracovat než bychom si mohli „dovolit“ dítě a tím pádem vyjít bez mého platu, a rozhodli jsme se raději pro byt, který znamenal mnohem menší hypotéku a větší klid. V bytě jsme šťastní, o miminko jsme se snažili víc než půl roku (takže ano, nejde to vždy hned a pěkně mě to znervóznilo :)) a to mi bylo 27, takže do třicítky ještě chvíle času. Rozhodnutí pro byt nelituje ani jeden z nás, i když okolí do nás vytrvale ryje. Uvidíme jak to bude s dětmi (kolik jich bude, jak to budeme zvládat…), o baráku budeme přemýšlet ve chvíli až se vrátím z rodičovské do pracovního procesu. Ale my jsme s manželem hodně opatrní a prostě se nám do obrovské hypotéky jít nechtělo, když jsme věděli že opravdu děti chceme před mojí třicítkou…:)

kacakaca
Závislačka 2619 příspěvků 15.04.18 09:06

Stavba i dite jsou kroky do neznama. Oboji se ale zvladne s tim, co mate, nemusi byt vsechno dokonale a hned. Mate uspory? Na stavbe se musite dohodnout, tak bych si nasla mezi znamymi nekoho, kdo stavel a prohlidla si dum, vyptala se na vse, co me zajima, at vis, do ceho jdes/nejdes. Mam dum se zahradou a nevymenila bych. Ale my koupili novostavbu, hodne penez, malo prace. Mimochodem, dvakrat jsem otehotnela na prvni pokus.

silvie1978
Kecalka 313 příspěvků 15.04.18 09:09

Přijde mi, že jsi hodně mladá na starosti kolem stavby domu a řešení hypotéky. Asi se bude můj názor lišit od ostatních, ale já bych spíš zůstala prozatím v nájmu a pokud to finance dovolí, tak spíš cestovala, abych něco viděla a neresila cihly. Mám téměř stejně starého syna a spíš mu radím, aby něco zažil, než se pustí do praktických věcí života.

terien
Echt Kelišová 8511 příspěvků 15.04.18 09:10

Tak přítele chápu, ale ty si dobře uvedomujes, jaká darda ten barák bude. Osobně bych šla do většího bytu, nechápu tu potřebu každého mít dneska barák. Celá nejhezčí léta budete platit jak mourovatý a všechno hezky budete odsouvat. Za mě je ideální varianta byt a chata.

páájaa2
Kecalka 430 příspěvků 15.04.18 09:15
@nozu píše:
Já mám stejný názor jako přítel. Postavit se dá rychle, pak se usadíte, vytvoříte finanční rezervy a budete řešit rodinu. Ber to i tak, že stavba a vybavování domu je velká zkouška kvality vztahu. My jsme se vloni jen stěhovali z jednoho bytu do druhého a tolik jsme se nehádali (spíše teda dohadovali) s manželem za naše 12-leté manželství jako ty 3 měsíce kolem stěhování. A já si třeba říkala, že se budeme snažit dlouho a dcera byla počata v prvním cyklu po vysazení antikoncepce. trochu mi to tehdy nabořilo soukromé i pracovní plány, ale zvládlo se to také :-)

Jako jestli chtějí stavěl, potom splácet hypotéku, tak nevím, kdy by ty finanční rezervy vytvořili. Podle mě nejdřív děti a pak po návratu do práce natrvalo, začít řešit bydlení. Vypadnutí druhého příjmu je dost znát, nevím samozřejmě, jaké jsou vaše příjmy. :think:

nozu
Extra třída :D 11759 příspěvků 15.04.18 09:23

@páájaa2 no, ona tvorba rezerv není o tom, jestli stavím nebo ne. To je o poměru přímů a výdajů. Vycházím z toho, že nyní platí nájem a hypotéka by byla v +- obdobné výši. Takže po přestěhování a pořízení základního vybavení by měli být schopni i s hypotékou vytvořit při dvou platech rezervu. V opačném případě by bylo bláznovství jít na mateřskou, když tam bude výrazný propad jednoho příjmu. To pak máš pravdu, že by bylo lepší udělat to opačně a nejdřív pořídit děti a pak se dvěma platy dům. Ale musíš zase počítat, že jak jsou děti starší, výdaje na ně rostou geometrickou řadou. Ale já jsem typ počtáře a mám ráda nějaké materiální jistoty a ne obracet v ruce každou korunu. Ne všichni to ale takto mají.

K92
Kecalka 214 příspěvků 15.04.18 09:31

Nechápu proč jsou všichni tak posedlí tím mít za každou cenu domeček (a u něj bazén, labradora a 2 auta :D). My máme byt a jsme spokojení ale taky nám neustále někdo podsouvá proč nemáme domeček. Měli byste si nejdřív našetřit, pak byste dostali výhodnější hypo a navíc i bezpečnější od banky. Pořádně i to rozmyslete než uděláte nějakou blbost. Ono na tom něco je, že by hypo měl dostat jen ten kdo má našetřeno 20 %. Jestli tohle nemáte, tak si půjčku neberte.

dedrichov
Závislačka 3003 příspěvků 15.04.18 09:32

Dům je černá díra na peníze, nejedná se o náklady na stavbu jako takové, mluvím o vybavení a hlavně venkovním vybavení. Od plotu, přes dlažby, oplocení, tu sekačku tam motorovku atd… takže to lítají desetitisíce každým rokem, ani nemrkneš

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16968 příspěvků 15.04.18 09:33

@Drndadvě

a já bych mohla být ráda, i kdybych měla mít děti ve 30,

A on bude kde? Ty budeš muset být ráda, že on s tebou zplodí dítě a nebo jak to tedy myslel? Hele, mě se to nějak nelíbí. Je pravda, že času máš opravdu dost. Pokud se nechceš dále vzdělávat, nechceš cestovat, nechceš nabírat zkušenosti v zahraničí, nechceš dělat karieru - ni proti tomu, každý jsme jiný. Možná jednou litovat budeš, možná ne. Ale jsi si jistá, že nakonec neodejdeš s igelitkou a dítě nikde? Já vím, jistý si nemůžeme pořádně být nikdo ničím. Ale měla bys vědět, jestli dům bude psaný na oba, nebo alespoň jestli finance, co do domu dáš, si případně taky jednou odneseš. O tom jste někdy mluvili? Láska je moc pěkná, ale peníze jsou taky třeba. :kytka:

vertunka
Závislačka 4734 příspěvků 15.04.18 09:37

Hele pokud byste kupovali vetsi byt - stejne by byla hypoteka. A pokud uz mate pozemek - sla bych do staveni. (Hlavne si prosimte osefuj vlastnictvi - at tam necpes prachy a vse neni napsane na chlapa!!!.)
A treba behem toho dozrajete do faze, kdy uz budete prcka chtit oba. V podstate souhlasim s partnerem. Jsi jeste mlada a kdy jindy postavit barak nez ted? A s ditetem na krku se setri opravdu blbe…

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63763 příspěvků 3 inzeráty 15.04.18 09:43

@Silver_Lining Ale snažení víc jak půl roku je naprosto normální doba a ne že by to nešlo… pravděpodobnost otěhotnění 2 zdravých lidí v jednom cyklu je jen něco kolem 20% (to i když se trefí do ovulace), takže do roka je to z hlediska pravděpodobnosti zcela OK.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Chlopčík chce do další řady StarDance! Trofej je letos v dobrých rukou, říká

Zdeněk Chlopčík bývá v taneční soutěži StarDance označován za kata poroty.... číst dále >

Expříteli Dary Rolins se už zase (!) vrátila rakovina: „Ta svině nechce dát pokoj!“

Zákeřná nemoc je zpět! Petr Vlasák (43), známý též coby „trenýrkový král“ a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vážila skoro metrák a nevěděla, co na sebe. Po proměně se málem nepoznala

Velký váhový skok během těhotenství se podepsal na vizáži sympatické Aleny... číst dále >

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >