Mám vyoperovanou štítnou, tělo se chová jako při zánětu št. žlázy

17749
25.11.19 19:38

Štítná

Mám dotaz pokud mám vyoperovanou štítnou, je možný, aby se nějakým způsobem tělo chovalo jako při zánětu štítné žlázy? Tedy na umělé hormony reagovalo stejným způsobem jako na vlastní hormony a projevovalo se autoimunitní onemocnění?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

48861
25.11.19 19:46

Já úplně nerozumím dotazu… U mě se zánět projevoval klasickou hypofunkcí, prostě jako když máš hormonů málo. Nebo jak jinak by měl?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17749
25.11.19 19:48
@ugluk píše:
Já úplně nerozumím dotazu… U mě se zánět projevoval klasickou hypofunkcí, prostě jako když máš hormonů málo. Nebo jak jinak by měl?

no a pokud máš vyoperovanou štítnou tak se to projevuje dál?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17749
25.11.19 19:49

@ugluk jde o to že mi nikdy nezjištovali proč se mi zbláznila štítná, a ted se to snaží zjistit zpětně tak mi to vrtá hlavou jestli i bez štítný a na letroxu se tělo chová jako například se zánětem

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48861
25.11.19 19:53

Já ji nemám vyoperovanou, jen zánětem téměř sežranou.
nejdřív bylo autoimunitní onemonění, které vyvolalo zánět. Pak jsem ačala mít problémy, šž nefungovala, jak měla - hypofunkce a její klasické příznaky. Dostala jsem hormony, které tu hypofunkci vyrovnaly, ale autoimunitní chorobu to nezastavilo, zánět pokračoval dál a mně v průběhu let navyšovali hormony. Z původních 50 jsem se dostala na 150, před pár lety na utz už šž zmenšená na zlomek původní velikosti, ale to množství hormonů už tohle kompenzuje a navyšují mi je jen v těhotenství, jinak beru pořád 150. Dlouhodobě mám výsledky hormonů z krve dobré, protilátky už ani nekontrolují, nic moc by to neřeklo, pouze TSH a fT4.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48861
25.11.19 19:56

Já bych to viděla tak, že je dost lidí, co jim třeba zjistili protilátky, tudíž nějaký zánět tam bude, ale klinicky se to nijak neprojevuje, hodnoty hormonů OK, takže jenom sledují a jinak neřeší. A časem to může začít zlobit, pak se nasazují hormony, ale protilátky ani zánět se vlastně neřeší. Endokrinoložka mi doslova na první návštěvě řekla - máte neléčitelnou chorobu, ale umíme ji dobře kompenzovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17749
25.11.19 19:59
@ugluk píše:
Já bych to viděla tak, že je dost lidí, co jim třeba zjistili protilátky, tudíž nějaký zánět tam bude, ale klinicky se to nijak neprojevuje, hodnoty hormonů OK, takže jenom sledují a jinak neřeší. A časem to může začít zlobit, pak se nasazují hormony, ale protilátky ani zánět se vlastně neřeší. Endokrinoložka mi doslova na první návštěvě řekla - máte neléčitelnou chorobu, ale umíme ji dobře kompenzovat.

aha takže i bez štítný tam pořád můžu mít nějaký zánět, který může způsobovat problémy i když hormony jsou o. k
a pokud by to tak bylo tak budou maximálně navyšovat hormony?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48861
25.11.19 20:02

Tak to fakt netuším, čeho by ten zánět byl. Jestli tělo může produkovat protilátky proti něčemu, co už tam není. Mně naopak říkali, že už ty protilátky ani nekontrolují, protože postupem času už je tělo vůbec nemusí tvořit, což neznamená, že bych nebyla nemocná. Podle mě ti budou prostě hormony dávkovat tak, abys měla TSH a fT4 v pořádku a cítila ses dobře. Ale jestli ti tam dělá problém i něco jinýho… netuším teda co, ale já jsem na tom přeci jen jinak a nějaký ty trosky šž furt mám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17749
25.11.19 20:05
@ugluk píše:
Tak to fakt netuším, čeho by ten zánět byl. Jestli tělo může produkovat protilátky proti něčemu, co už tam není. Mně naopak říkali, že už ty protilátky ani nekontrolují, protože postupem času už je tělo vůbec nemusí tvořit, což neznamená, že bych nebyla nemocná. Podle mě ti budou prostě hormony dávkovat tak, abys měla TSH a fT4 v pořádku a cítila ses dobře. Ale jestli ti tam dělá problém i něco jinýho… netuším teda co, ale já jsem na tom přeci jen jinak a nějaký ty trosky šž furt mám.

to je to co by mě zajímalo jestli tělo může reagovat stejně i na umělý hormony :think: protože ani po šesti letech mě nedokázali dát dohromady, momentálně odmítají přidat hormony, ale já sotva lezu. Jiný mudr mi dneska právě bral krev na protilátky což nikdo předtím neudělal tak mě zajímalo když nemám štítnou jestli z toho něco vykouká

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5989
25.11.19 20:09

Ale ty protilátky tělo tvoří proti tkáni šž ne proti jejím hormonům.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17749
25.11.19 20:12
@Karleon píše:
Ale ty protilátky tělo tvoří proti tkáni šž ne proti jejím hormonům.

takže teoreticky by měli být výsledky v pořádku :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48861
25.11.19 20:14

Tak, to nejsou protilátky proti hormonům, ale proti samotný štítný žláze. Ta, když nefunguje, jak má, produkuje méně hormonů. Nedostatek hormonů je důsledkem nedostatečné štítné žlázy, která je důsledkem zánětu v ní, což je důsledkem protilátek proti ní. Ale pokud tam ta šž není… Je to divné, že se jim tě za 6 let nepodařilo kompenzovat :think: to pak schválně poreferuj, jak ty protilátky dopadly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48861
25.11.19 20:15

No myslím, že měly, proč by tělo produkovalo protilátky proti něčemu, co už tam 6 let není? Tělo „neútočí“ na ty hormony.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17749
25.11.19 20:20
@ugluk píše:
Tak, to nejsou protilátky proti hormonům, ale proti samotný štítný žláze. Ta, když nefunguje, jak má, produkuje méně hormonů. Nedostatek hormonů je důsledkem nedostatečné štítné žlázy, která je důsledkem zánětu v ní, což je důsledkem protilátek proti ní. Ale pokud tam ta šž není… Je to divné, že se jim tě za 6 let nepodařilo kompenzovat :think: to pak schválně poreferuj, jak ty protilátky dopadly.

ze šz mi zbyli 3mm to tam nemůže dělat takový bordel, abych byla tak dlouho v tak zoufalém stavu.
dneska mi mudr poprvé nabral jak tsh tak ft4 tak dokonce i myslím ft3 nebo jen F3 k tomu ty protilátky a pak ještě tyreoglobulin

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17049
25.11.19 20:26

@ka2ka 6 let nejsi kompenzovana? No uf… Mne se taky zblaznila SZ, mela jsem GB typu. Nemas tam zbytek zlazy? Mne to endokrinolog kontroloval po operaci a pak asi za 3 roky jeste jednou, zda tam neco nezustalo. Neni tedy mozne, ze mas protilatky prave proti zbytkum zlazy? Protoze jinak nevim, na co by telo reagovalo, kdyz tam nic neni :nevim: Ale dej vedet, je to prinejmensim zajimave. I kdyz chapu, ze ses na tom bidne. Kam chodis?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama