Stržení dovolené za svátek

26.6.15 13:40

Stržení dovolené za svátek

Zdravím, prosím o radu někoho, kdo tomu rozumí :)..Týká se to pracovního poměru manžela, který dělá na směny-ranní, odpolední, noční. Za měsíc květen mu za státní svátek 8.5. strhli den dovolené. V práci však celý týden byl. Měl ale noční, takže začínal v neděli v 22:00,poslední směna mu končila v pátek v 6:00ráno. Dle nadřízeného však to u nich berou tak, že noční směna začíná v neděli a končí ve čvrtek(i když je tam v pátek od půlnoci 6hodin).Takže dle nich jako by tam v pátek nebyl a tudíž mu za to vzali den dovolené(a těch 6hodin odpracovaných od půlnoci ve státní svátek mu ani jako svátek neproplatili)!! Vysvětlí mi někdo, jestli je tohle normální, jestli tohle zaměstnavatel může, popř. rady, kde na tuhle odpověď dostanu odpověď? díky moc B. :kytka:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4914
26.6.15 13:45

Ahojky, to teda moc nechapu…proč mu jako dali dovolenou ve svátek?? A jinak tyhle věci by měli být upraveny v nějaké vnitropodnikové smlouvě…

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.6.15 14:10

Tohle soukromníci hodně dělají, ale je to špatně. Normálně měl mít zaplacenou směnu + těch 6 hodin příplatek za svátek. Žádná dovolená stržená. Tohle řeší zákoník práce. Známá řešila něco podobného, kdy měli v obchodě 1.1.2015 zavřeno, zaměstnavatel jim za to sebral dovolenou, ale začali mít skoro všichni námitky, že to není jejich chyba, že je svátek, tak jim tu dovolenou vrátili. Když vezmu kolik je svátků za rok, tak skoro všechnu dovolenou mám jen na to.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.6.15 14:28

@WendyNova díky za radu, ale asi to v zákoníku nejsem schopná najít..Neporadila byste prosím, kde přesně to hledat, ať má čím manžel v práci argumentovat, až to půjde po víkendu řešit? ;) :kytka:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.6.15 14:44

§ 115 Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek

http://business.center.cz/…cast6h2.aspx

Běžně se to dělá, když se jde do práce, že je příplatek za svátek, popřípadě když jsou doma, je to překážka na straně zaměstnavatele a platí se nějaký průměr. Je nesmysl, aby měl v jeden den odpracovanou směnu a zároveň vybranou dovolenou. Tzn. že něco museli ve výkazu zfalšovat, aby nemuseli platit 8.5. svátek. V květnu bylo 19 pracovních dnů. Jestli jich má dohromady i s dovolenou více, je to špatně. Po té jde už o práci přesčas.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2657
26.6.15 15:22

@blanche1423 Tím, že manžel má dle rozpisu směn začátek pracovního týdne v neděli ve 22.00., nepřísluší mu za část odpracovaného svátku náhradní volno ani příp. příplatek (náhr. volno má přednost). Nicméně to nemá žádný vliv na mzdu, kterou samozřejmě obdrží za odpracovanou směnu v rámci rozvrhu a která končila v 6.00 dne 8.5.Nějak nechápu tu dovolenou. Nevztahovala se na předchozí pracovní týden, kdy byl svátek 1.5.?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2657
26.6.15 15:28

@WendyNova takto jednduše lze postupovat v případě, že nepracujete na směny

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.6.15 15:30

Nárok na příplatek za čas, který pracoval ve svátek určitě má. Buď 6 nebo 5,5 hodiny, dle toho kdy měl pauzu.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2657
26.6.15 15:35

Nemá, neboť pracuje na směny a má týdenní rozpis. Jelikož mu týden začíná nedělí ve 22.00, nenáleží zam. náhradní volno, i když pracoval 6 hod během svátku.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.6.15 15:42

Ano náhradní volno mu nenáleží, ale já psala o příplatku za svátek. Manžel pracuje stejně jak píše paní, a v květnu měl také noční na ty svátky a zaplacený je má. 8 hod. práce + práce v noci + svátek. Dle zákoníku práce je povinnost platit příplatky za svátek, noc, so+ne.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2657
26.6.15 15:49

Nevím proč stále převládá onen mýtus o příplatku za svátek. Za práci ve svátek náleží náhradní volno nebo příplatek s tím, že náhradní volno má přednost. Pakliže zam. dostává příplatek za práci ve svátek, je to vůle zaměstnavatele nikoliv ZP.
U směnného provozu se náhradní volno, příp. příplatek posuzuje podle hodiny nástupu na směnu, která je v daném rozvrhu jako první. Takže nelze paušalizovat.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama