Švadleny, prosím o rady

12279
8.6.20 18:17

Švadleny, prosím o rady

Ahoj,
jsem dost sváteční švadlena a zkušenosti mám relativně malé a také staršího data (šila jsem na děti, když byly malé, a to už je let.

Aktuálně jsem se pustila do renesančního kostýmu… :roll: :lol:
Střih mám připravený, postup myslím zatím chápu (je mi jasné, že narazím, ale zatím teorie dobrý.

Aktuální problém - šiju z bavlněného sametu vysoké gramáže. těžké jak prase, ale bylo mi na historický kostým doporučeno.
Jak vysrážet před střihem a šitím 6 metrů sametu??
Napařovací žehlička? Nebo nesrážet vůbec? Nepočítám, že by se to kdy pralo, bude to velké jak blázen a do pračky se mi to určitě nevejde. Podle potřeby spíš počítám s čištěním v čistírně.

Určitě mi vzniknou další akutní problémy, zatím je aktuální tohle. Moc díky, jestli poradíte :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

12279
8.6.20 18:18

Jo a další dotaz bude, jakou jehlu a jaké nitě? Šiju na Singrovce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5015
8.6.20 19:06

Ja bych to jen propařila zehlickou.
Nite jsou kvalitní gutermann, mám dobrou zkušenost.
Nitě, které používáme na běžné strojové šití, mají většinou označení síly nitě 100 nebo 120. Na šití silných materiálů a džínoviny, se používají nitě s označením síly 30 nebo 35. Co z toho vyplývá? Čím nižší číslo, tím silnější nitě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
632
8.6.20 19:21

Nesrážela bych vůbec, je to umělina, nemělo by se to výrazně srazit. Pro jakékoli rady a postřehy doporučuji skupinku na FB sikulici střihy a návody, tam se řeší všechno kolem šití určitě ti poradí i zkušené švadlenky :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4551
8.6.20 19:34

Nejlépe vyprat, bavlněný samet se sráží docela dost a když není možnost, tak opravdu pečlivě vysrážet žehličkou. Nitě nějaké kvalitnější gutermanny jsou výborné a jestli budeš nařívat i porty, tak jehlu určitě 70. Sice jich možná dost zlámeš, ale nezničíš si porty. Díly živůtku určitě pořádně vyztuž nějakou pevnou lepící výztuží, aby to drželo tvar, jinak to budeš mít na těle jako onuci. Kdybys potřebovala ještě nějakou radu, klidně se ptej, kostýmy jsem šila leta.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12279
8.6.20 20:52

Díky moc, určitě budu psát dál o rady. Teď jsem zkoukla nějaké anglické video o práci se sametem, to bude tedy těžké…
Např. že nemám stříhat z dvojité látky, přitom značná část dílů je přesně tak stavěná.

A asi je nejlepší položit samet vlasem směrem vzhůru? Prý pak líp vypadá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4551
8.6.20 21:24

Tak to nevím, já jsem dávala vždycky samet po vlasu, hlavně musí být všechny díly jedním směrem. Zbytek je asi o tom, jak se ti to líbí víc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12279
3.7.20 10:42

Ahoj, tak jsem tak v polovine dila :D Je to napinavy. Aktualne mam nejvetsi problem - predem jsem vzala miry, podle tabulky zjistila velikost, vytahla strihy ve spravne velikosti, nastrihala a - zjistena velikost 42 je u sukne silene siroka, takze slozite redukuju na velikost 36-38 ve chvili, kdy uz je sukne narasena :roll: :zed: Taky me teda prudi, ze jsem mohla koupit o hodne min latky a usetrit, ale holt nezkusenost :nevim: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama