Syn 18 měsíců nekomunikuje

8.4.17 12:58

Syn 18 měsíců nekomunikuje..

Ahoj mamky, hned na úvod se omlouvám, ale už si nevím rady.. Popravdě jsem se nechala vystrašit..A mám šílené obavy o synka… Náš Matyášek má rok a půl a nemluví…jenom napodobí zvířátka a vláček, na požádání řekne baba a Gaga.. uměl i mama, ale zapomněl.. jediné slovo, které řekne sám je baaa a to je bak i bác… doktorka řekla, že je opožděný v řeči…ale, že si myslí, že to dohoní…ale nějak nadhodila autismus a mě to strašně vyděsilo…!! Nemůžu na to prestat myslet…Jsem z toho vystrašená… Přitom malý je velice šikovný, rád dělá cmáranice, listuje knížkami a ukazuje mi věci, které zná…je velice klidný a umí poslouchat, přitom perfektně rozumí..I složitým pokynům s to uměl třeba v roce hodit věc do kose a tak podobně.. Všechno vám ukáže na obrázku i na takovém, který nezná… miminko, paní, pána, psa…atd. Jen mě trochu děsí, že nekomunikuje..on ukáže a řekne aaauuuu, euuuu, aaaa, eee..dokud nenajdu, co chce…nebo mi přinese hračku a řekne eee..ale jako cíleně mě neoslovi.. Pořád vydává nějaké zvuky, ale řeč to není… někdy běhá nkolem stolu a křičí bababa… ale to třeba jenom několikrát denně… Mám se bát a shánět nějakého odborníka nebo ho raději nechat..!! Díky..????

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

8.4.17 13:10

@Veritanas Podle popisu tvůj syn komunikuje, ale neverbálně, rozumí ti, umí všechno co by měl ve svém věku umět, jenom nemluví, zatím… Nechápu proč doktorka hned straší autismem, v mluvení jsou mezi dětmi velké rozdíly, někdo se rozmluví až ve 3letech.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2799
8.4.17 13:15

@Veritanas taky si ráda počtu jak je to jinde.
Mí kluci(20m)umí máma, táta, ale říkají to jen sporadicky. Venku píp, pip a trochu ptáček občas i ukazou, ale jinak nic. Mají takové svoje zvuky, co už vím co znamenají jako kočka, jídlo, podej, drž mě. V knížkách si nelistují, spíš je trhají a koušou nebo s ní budou házet a o kreslící tabulku se po chvíli porvou(ale jednotlivě jim to jde :lol: )já jsem v klidu, jen okolí tlačí, že už musí mluvit apod. což mě dost nervuje, takže už odpovídám, ať mi je klidně odeberou, že nevím jak jim přikázat mluvit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.4.17 13:16

Neplaš. Jsem logoped a pracuji i s dětmi s autismem. Pokud je syn jinak v pořádku, komunikuje neverbálně (ukáže apod.), je společenský a šikovný, tak počkej. Mám v péči čím dál více dětí, do začínají mluvit až po 3. roce, někteří až kolem 4. roku. A jsou naprosto zdraví.
Anonym kvůli povolání, nechci se tak odhalovat.
Pa a buď v naprostém klidu.

• Nahlásit
  • Citovat
4709
8.4.17 13:20

@Veritanas Z vlastní zkušenosti mohu doporučit cvičení pro batolata - je toho teď spoustu - procvičí hrubou i jemnou motoriku - klidně i plavání. K tomu mohu doporučit kvalitní montessori klub pro batolata a pokud nemáte nouzi o peníze a někde v okolí máte dostupné i lekce Play Wisely, jdi do toho.
Hlavně se mu věnuj.
Mám kámošku, co svoji dcerku neskutečnou pílí, trpělivostí a prací vytáhla z nějakého blíže neurčeného problému. Holčina je teď super! Obě ale makaly, nic nevzdávaly.
Stejně se tu nejspíš dozvíš, že autismus se diagnostikuje nejdříve okolo 3 let věku dítěte. Nevím, že by někdo někomu doporučoval nějakého odborníka v 18 měsících.
Navíc píšeš, že je šikovný, tak pracujte na podnětech, ať je co nejvíc šťastný, ať má maximum tvé pozornosti, radosti a štěstí. Hlavně ty buď v klidu, děti nám totiž zhmotní všechny naše představy - ať už dobré nebo nedobré.

Držím palce. Tobě vyrovnaný klid. Nenech se strašit. Buď šťastná - pak budeš mít šťastné dítě (i kdyby nemluvilo).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
833
8.4.17 13:22

Syn dělá to samé a vůbec by mě nenapadlo si myslet že je opožděný, naopak mi přijde šikovný. Má tu svoji hatmatilku ale pár slov dost podobných jako u vás řekne. Autista podle mě. Vypadá jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19146
8.4.17 13:23

@Veritanas Tvuj syn komunikuje a urcite neni autista.
Hodně deti se rozmlouvá (jako aby to fakt bylo slovo nebo dvou trojslovne spojeni), az okolo toho druheho roku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19146
8.4.17 13:25
@Anonymní píše:
Neplaš. Jsem logoped a pracuji i s dětmi s autismem. Pokud je syn jinak v pořádku, komunikuje neverbálně (ukáže apod.), je společenský a šikovný, tak počkej. Mám v péči čím dál více dětí, do začínají mluvit až po 3. roce, někteří až kolem 4. roku. A jsou naprosto zdraví.
Anonym kvůli povolání, nechci se tak odhalovat.
Pa a buď v naprostém klidu.

A cim myslis, ze to je? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.4.17 13:32

@Svistice
Na to se mě ptá každý, ale popravdě - nevím. Vím jen to, že těch dětí mám v péči daleko víc, než před 10-ti lety. Pokud je tam nějaký jiný problém - mentální postižení, autismus apod., tak to většinou poznám a odešlu na speciální vyšetření. Jinak pracujeme na stavbě slov a vět, až potom výslovnost. A všechny ty děti se dřív nebo pozděj rozmluví, mají sice častěji vady řeči, ale pokud chodí na logo pravidelně od 4 let a doma cvičí, tak do nástupu do školy má 90% z nich řeč v pořádku.

• Nahlásit
  • Citovat
5153
8.4.17 13:34

Taky mám 19 měsíčního nemluvu, řekne máma, táta a nenene a že kráva dělá bů. Ale jinak žvatlá takovou tou dětskou čínštinou. A nemyslím, že by mě jakýkoliv problém. Bezpečně ukáže na věci co chce, vyplní (když se mu chce) jednoduché úkoly jako dát prádlo z koše do pračky nebo podat z pod stolu zatoulané věci. Jinak mezi tou čínštinou se občas z čista jasna objeví něco nápadně podobného otázkám „Co to je? Kde to je?“ Podle naší doktorky je velmi šikovný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14266
8.4.17 13:37

Podstatny je aby rozumel co po nem chces, mam dvouletaka a umi akorat tak mama, tata, baba, kyti, brm brm a mnau mnau. Nikdo se nad tim nepozastavuje, hlavne kluci jsou na mluveni pomalejsi, v roce a pul ma este cas, treba neter zacla mluvit az ve 3 letech.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.4.17 13:38

@Veritanas Žádný autismus nemá a je zcela v pořádku! Nenechte se frustrovat někým a následně pak sama sebe a své dítě. Kdyby zrovna na místě vaší doktorky byl např. jiná doktorka, doktor, tak by zase mohl(a) říkat něco zcela jiného.
Znova, vaše dítě je v pořádku a hlavně na něco takového ani nemyslete, jinak si to můžete i přitáhnout.
Moje malá má 27 měsíců, stále si něco žvatlá sama pro sebe (nebojím se, že mluvit nebude).
Umí také pár slov, které používá stále dokola, nejvíce co pořád říká dokola je např. co to je a to slyším denně i 50×, pak říká denně slova jako: není, ano, jo, hmmm, pán, paní, mami a ještě pár dalších k tomu. Nejdelší z vět co umí říct je: pán tam není, paní tam není, kde je? Any tam není, kde je pán…
Můžu vám říci, že jsem byla nedávno také v klidu a říkala si, že každé dítě je zcela jiné, než jsem začala pozorovat jiné děti v klubíku, do kterého spolu chodíváme a tam děti v jejím věku, třeba i o 3 měsíce mladší, krásně hovoří slova, dlouhé věty a mě spadla brada dolů a přistihla se, jak v hlavě začínám porovnávat, no a začala jsem o tom potom více přemýšlet a začala se tím i frustrovat a jakoby bych měla v sobě vztek, že proč ještě nemluví, když jiné děti už to umí, co dělám špatně? atd. atd…
Pak jsem si něco někde začala číst a došla jsem k tomu, že každé dítě je opravdu jiné a potřebuje svůj čas, že některé začnou mluvit rychleji, protože na to třeba mají nadání a ti druzí zase jsou v něčem jiném napřed, prostě fakt to chce čas, nespěchat na ně, nefrustrovat se zbytečně, užívat si s dítětem každý čas, brát ho takového jaký je a ono to vše příjde.
Až když jsem to pustila, přestala živit v hlavě ty škaredé frustrující myšlenky ohledně mě a malé, tak to přestalo a je mi dobře.
Starší dcerka (9 let), co si pamatuji, začala mluvit dříve než mladší. Každá je jiná a tak krásná, miluji je obě stejně. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.4.17 13:52

Ahoj, tvůj syn mi přijde naprosto v pořádku - podle tvého popisu - hlavně podle toho, že všemu rozumí. To je dobré znamení. Zbytecne se nestresuj, ale pokud tak nějak vnitrne cítíš, že něco není v pořádku, pro svůj klid syna objednej k psychologovi (stejne vás vezme nejdřív až za 3 měsíce).
Prošla jsem si necim podobným, akorát s tim rozdílem, že synovi jsou ted 3 roky a má opravdu podezření na autismus nebo vývojovou dysfázii. Řešila jsem to od jeho 18 měsíců, kdy neukazoval, strasne málo rozuměl a nereagoval. Až teprve před 2 měsíci jsme se pomalinku dostali k diagnóze, ikdyž musím říct, že se syn poslední dobou dost zlepšuje - rozumí už mnohem více, ale porad má mezery, řekne toho také dost, ale vrstevníci jsou jinde atd…
Byt tebou bych byla v klidu, hlavni je to, že rozumí, ver mi :kytka: zbytek přijde časem

• Nahlásit
  • Citovat
8.4.17 13:56

No, právě mě trochu i strašila tím, že on moc nezvatlal, jak klasické miminko… někdy si hrál s hlasem a tak a občas z něj vypadly slabiky…n měl celkově ten zvukový vývoj trochu pozadu od začátku.. začal později zvukovat a tak…jinak byl a je veselé a šťastné dítě… pořád se směje a vymýšlí nějaké blbiny, třeba jak se mi schovat a jak na mě bafnout…jen mě prostě neoslovi a neřekne máma, jen na mě ukáže a řekne eeee…jinak s dětmi moc kontakt nemáme, žijeme na samotě v malé vesničce, kde dětí není mnoho a já tu nikoho neznám…ale když jsme byli na karnevalu neo v zoo..byl v pohodě, žádný pláč ani křik..jenom se hned děti nedotýká a nehládil je a tak.. potřebuje u nich čas.. když k nám třeba přijde někdo cizí, tak chvíli má odstup..ale pak v pohodě bere a podá mu něco a tak..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.4.17 13:57
@Anonymní píše:
Ahoj, tvůj syn mi přijde naprosto v pořádku - podle tvého popisu - hlavně podle toho, že všemu rozumí. To je dobré znamení. Zbytecne se nestresuj, ale pokud tak nějak vnitrne cítíš, že něco není v pořádku, pro svůj klid syna objednej k psychologovi (stejne vás vezme nejdřív až za 3 měsíce).
Prošla jsem si necim podobným, akorát s tim rozdílem, že synovi jsou ted 3 roky a má opravdu podezření na autismus nebo vývojovou dysfázii. Řešila jsem to od jeho 18 měsíců, kdy neukazoval, strasne málo rozuměl a nereagoval. Až teprve před 2 měsíci jsme se pomalinku dostali k diagnóze, ikdyž musím říct, že se syn poslední dobou dost zlepšuje - rozumí už mnohem více, ale porad má mezery, řekne toho také dost, ale vrstevníci jsou jinde atd…
Byt tebou bych byla v klidu, hlavni je to, že rozumí, ver mi :kytka: zbytek přijde časem

Nooo, já mám pocit a okolo, že je prostě v pořádku..jen se mu moc nechce..????

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama