Syn je flegmatik

Anonymní
11.1.21 08:13

Syn je flegmatik

Ahoj maminky, prosím poraďte.
Mám 8 letého syna a od mala je flegmatik. Teď je ve 2. třídě a prostě přijde mi, že to má na háku. Je docela chytrý, inteligentní, pálí mu to. Zajímá se o biologii lidského těla. Hezky čte. Ale ve škole mi přijde, že nedává pozor. Třeba v písance zapomíná háčky, čárky někdy i písmeno. V matice taky, mají udělat rozklad čísla 27. On ví že je to 20 a 7, ale napíše 2 a 7. Učitelka mu už dala do písanky i trojku a to jen kvůli chybějícím háčkům a čárkám. Písmo má jinak pěkné, úhledné. To samé se týká seboobsluhy. Zuby má tendenci jen tak přejet, s oblíkáním se taky nezatěžuje. Že by se upravil, to až mu řeknu.
Máte nějaké tipy na to, jak ho přimět, aby dělal věci pořádně? Já jsem pořádná a nedělám věci jen tak napůl. Poraďte, co platí na vaše děti aby dělaly věci pořádně, ať já to své nemusím přerazit :) Moc děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
609
11.1.21 08:20

Ahoj no flegmatik být může, ale nesouvisí to s tím, že zapomene napsat písmenko/háček, čárku. Je to na vyšetření PPP nedostali jste doporučení? Dle mého názoru, je dislektit, nebo disgrafik, možná obojí dohromady. Však si z toho nic nedělej, je to normální a tyto děti bývají opravdu nadprůměrně inteligentní :wink:
Může mít také poruchu pozornosti… Vyžádala bych si vyšetření v PPP ☺ Pokud se mu to potvrdí, bude mít více času na dopsání písemky, dopočítání příkladů atd.. Sama jsem byla dis a ne jeden a mám VŠ 😃 takže žádný strach ☺

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
697
11.1.21 08:21

Chlapec není flegmatik, jen nemá návyky a ty jsi velký pedant. Vě škole by mohlo jít o specifickou poruchu učení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.1.21 08:25

@Pepinka23 v PPP jsme byli a dyslektik ani dysgrafik není, to mu nepotrvdili

• Citovat
  • Nahlásit
609
11.1.21 08:27
@Anonymní píše:

Aha aha a ADHD?
Tak je zřejmé roztekany a zajímá ho spoustu věcí okolo 🤷🏼‍♀️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1082
11.1.21 08:28
@Anonymní píše:

A nemá třeba poruchu pozornosti?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.1.21 08:29

@Tojsemja3 neřekla bych že nemá návyky. Návyky typu snídaně, obléct, umýt, umýt si ruce před jídlem, po toaletě, ráno a večer čistit zuby, po škole se učit, denně číst, to má. Neroste jako dříví v lese. Já se ani za velkého pedanta nepovažuju. Jen u něj vidím, že má spoustu věcí na háku.

• Citovat
  • Nahlásit
1614
11.1.21 08:29

No pozor, ono to zapomínání ve škole nemusí být jenom tím, že to má „na háku.“
Já osobně třeba měla obrovský problém se psaním, pak mi bylo přes nějaká vyšetření řečeno, že jsem disgrafik a částečně i dislektik. Prostě se mi ztrácela písmenka, znaky (čárky tečky). A v matice to bylo vidět právě nejvíc - dělala jsem naprosto stupidní chyby podobného charakteru jako váš syn.
Nebylo to tím, že bych to flákala, ale pokud jsem se dostatečně nesoustředila, tak jsem tam prdla chybu a bylo to. Táhlo se to se mnou celou základku a střední. Na vysoké jsem díky bohu matiku neměla :)
Disgrafii jsem cvičením a snahou překonala, sice pořád škrábu, ale píšu tak jak by se mělo. Co se týče té „částečné“ dislexie, tak tam je to horší, doteď se mi prostě občas stane, že mi něco vypadne.
Takže bych asi pozjišťovala detaily a zkuste zjistit, jestli je to opravdu synova roztržitost a nebo jiný problém, na kterém by se dalo zapracovat. Ono u těch malých dětí je to někdy těžké, aby se opravdu pořád soustředily na to co by měly dělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.1.21 08:31

@Pepinka23 ani ADHD…spíš bych řekla že je nepozorný, roztěkaný…že ho víc zajímá co se děje kolem než to, co má dělat.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
11.1.21 08:38

Řešila jsem to s učitelkou ve třídě, je to starší a zkušená učitelka. Na tu dyslexii a dysgrafii jsem se jí ptala, říkala mi, že to se jí nezdá že by měl. Říkala, že patří k těm „lepším“ ve třídě, že s ním nemá problém. Že je chytrý, inteligentní. Že ty chyby přikládá k tomu, že nedává dostatečně pozor. No a já nevím jak to udělat, aby ho dával.
On když chce, tak to dává pozor až moc…a jindy zas ne, to když ho něco nebaví…chce mít pak vše rychle hotové a odflákne to

• Citovat
  • Nahlásit
697
11.1.21 08:41
@Anonymní píše: Řešila jsem to s učitelkou ve třídě, je to starší a zkušená učitelka. Na tu dyslexii a dysgrafii jsem se jí ptala, říkala mi, že to se jí nezdá že by měl. Říkala, že patří k těm „lepším“ ve třídě, že s ním nemá problém. Že je chytrý, inteligentní. Že ty chyby přikládá k tomu, že nedává dostatečně pozor. No a já nevím jak to udělat, aby ho dával.
On když chce, tak to dává pozor až moc…a jindy zas ne, to když ho něco nebaví…chce mít pak vše rychle hotové a odflákne to

A o jsou právě ty návyky, nemá naučeno, že musí dělat i práci která ho zrovna nebaví. Ano je chytrý šikovný, touží po úspěchu ale bez námahy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
11.1.21 08:41

Taky je tu možnost, že je to normální dítě. Moje sestra byla stejná, věčně zapomenutá svačina, batoh v autobuse, ve škole chyby z nepozornosti. Sama od sebe z toho vyrostla, dnes má dvě vysoké školy a žádnou specifickou poruchu učení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1614
11.1.21 09:06
@Anonymní píše: Řešila jsem to s učitelkou ve třídě, je to starší a zkušená učitelka. Na tu dyslexii a dysgrafii jsem se jí ptala, říkala mi, že to se jí nezdá že by měl. Říkala, že patří k těm „lepším“ ve třídě, že s ním nemá problém. Že je chytrý, inteligentní. Že ty chyby přikládá k tomu, že nedává dostatečně pozor. No a já nevím jak to udělat, aby ho dával.
On když chce, tak to dává pozor až moc…a jindy zas ne, to když ho něco nebaví…chce mít pak vše rychle hotové a odflákne to

Je možné, že si zvykl, že patří k těm lepším a nemusí tak dávat tolik pozor. Pak stačí nějaký jiný spolužák, který upoutá jeho pozornost, nebo se sám zasní nad něčím jiným a je to tam.
Pokud ani učitelka nemá podezření, tak jsou to opravdu návyky, kdy si sám musí uvědomit, že v hodině se má opravdu plně věnovat tomu co dělá, jinak si zbytečně přidělává chyby. Možná ho to samotného začne později štvát, že má horší známku než někdo jiný, jenom kvůli nějaké hloupé chybě z nepozornosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20714
11.1.21 09:48

Mám doma podobný kousek. Za chybějící čárky a háčky v písance jsem ho „terorizovala“ úkoly navíc - vím moc dobře, že to nebylo z nepozornosti, poruchy učení nebo z čehokoli jiného. Prostě na to jen házel bobek, spěchal, nepřečetl si to po sobě. Nakoupila jsem domácí písanky a vysvětlila mu, že když má potíže se psaním, musí dostat úkoly navíc, aby si to procvičil. Pomohlo to takřka okamžitě, začal si ve škole dávat o hodně větší pozor (za sem tam čárku/háček se mu samo nic nestalo).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3167
11.1.21 09:54

Byla jsem úplně stejná. Máma puntičkářská a nesmírně pořádná, já flegmouš, lempl, „co by z tebe mohlo být, jen kdyby ses soustředila!“ - no nevím, no, přešlo mě to trochu s věkem když jsem zjistila, že když se nebudu umět upravit, tak budu vypadat jak jelito a to mi vadilo, tak jsem se naučila aspoň se slušně oblíct a upravit (že teda nejradši nosím oversize šaty a mikiny a roztrhaný džíny a tenisky a tzv „messy bun“ je věc druhá, s tím lajdáctvím asi související :mrgreen: ). Na vysoký jsem zas zjistila, že když nebudu ve škole dávat pozor, tak nebudu vědět, co mám kdy odevzdat (ne vždycky mi to šlo, naštěstí kamarádi pomohli a tak jsem dostudovala). Prostě - je to osobnostní nastavení, nic s tím neuděláš (fakt, naši se usilovně snažili, bez většího úspěchu), to dítě časem pravděpodobně zjistí že roztěkanost a lajdáctví má svý důsledky a s trochou štěstí se mu ty důsledky nebudou líbit a naučí se trochu samo sebe korigovat. Tím jako nechci říct že máš uplně povolit, tyhle typy potřebujou furt připomínat a zdůrazňovat že to takhle prostě furt nejde - jen ho zkus pochopit a přijmout :) Naši to časem začali brát, že jsem taková, pořád se snažili mě usměrňovat což trochu pomohlo, ale taky oceňovali moje silný stránky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat