Těhotenství, DPP a invalidita

10.12.19 21:48

Těhotenství, DPP a invalidita

Zdravím vás, nikde na netu jsem nenašla jak je to s invaliditou, jsem zaměstnaná jako DPP, mám druhý stupeň invalidity a jsem těhotná. Nevyzná se v tom někdo? Zdravotní mám totiž placené od státu jako invalida. Tudíž by bylo logické, kdybych pobírala i mateřskou. Nevím, kam se mám obrátit, na který úřad, nebo pojišťovnu… Nevím. Dík za rady :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

147
10.12.19 22:10

Určitě poradí Václav Krása.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.12.19 22:12
@1234Pavla píše:
Zdravím vás, nikde na netu jsem nenašla jak je to s invaliditou, jsem zaměstnaná jako DPP, mám druhý stupeň invalidity a jsem těhotná. Nevyzná se v tom někdo? Zdravotní mám totiž placené od státu jako invalida. Tudíž by bylo logické, kdybych pobírala i mateřskou. Nevím, kam se mám obrátit, na který úřad, nebo pojišťovnu… Nevím. Dík za rady :oops:

PPM se nevaze na zdravotni nybrz na nemocenske pojisteni, tzn. pokud nejsi nemocensky pojistena, coz dle meho nejsi pokud mas DPP, pak narok na PPM nemas, ale radsi se zeptej na prislusne ossz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.12.19 22:37
@Mysticlipstick píše:
PPM se nevaze na zdravotni nybrz na nemocenske pojisteni, tzn. pokud nejsi nemocensky pojistena, coz dle meho nejsi pokud mas DPP, pak narok na PPM nemas, ale radsi se zeptej na prislusne ossz.

@Mysticlipstick
Z příjmů se hradí zdravotní a sociální (nikoli nemocenské)..

• Nahlásit
  • Citovat
10.12.19 23:04
@Anonymní píše:
@Mysticlipstick
Z příjmů se hradí zdravotní a sociální (nikoli nemocenské)..

Socialni pojisteni zahrnuje duchodove pojisteni, nemocenske pojisteni a prispevek na statni politiku zamestnanosti, tudiz pokud neni socialne pojistena, pak nema ani narok na PPM. PPM se opravdu nevaze na odvod zdravotniho pojisteni. Z titulu pobiratele invalidniho duchodu druheho stupne socialne pojistena neni a vzhledem k tomu, ze ma jen DPP, tak neni socialne pojistena ani z titulu pracujiciho. Socialni neni povinne, ale pak se stava toto, ze neni narok treba prave na PPM a starobni duchod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8433
10.12.19 23:12

Ale pokud je výdělek z DPP vyšší než 10tis. měsíčně, tak se pojistné odvádí a nárok na PPM by teoreticky vznikl. Ovšem musela bys tak pracovat až do nástupu na PPM (není tam ochranná lhůta).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.12.19 23:54

@zrcadlo to máme pojištěné tím, že pracujeme na tři smlouvy, tudíž ani jedna nepřesahuje 10tisic :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69512
11.12.19 05:39
@1234Pavla píše:
@zrcadlo to máme pojištěné tím, že pracujeme na tři smlouvy, tudíž ani jedna nepřesahuje 10tisic :nevim:

No, takze je logicke, ze narok na ppm nemas, kdyz do systemu nijak neprispivas. A budes mit od porodu rovnou rodicak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.12.19 07:54
@zrcadlo píše:
Ale pokud je výdělek z DPP vyšší než 10tis. měsíčně, tak se pojistné odvádí a nárok na PPM by teoreticky vznikl. Ovšem musela bys tak pracovat až do nástupu na PPM (není tam ochranná lhůta).

Pokud ma nekdo DPP, tak prave kvuli tomu aby nemusel odvadet, takze ani nepredpokladam, ze by narok vznikl diky DPP.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8433
11.12.19 09:07
@Mysticlipstick píše:
Pokud ma nekdo DPP, tak prave kvuli tomu aby nemusel odvadet, takze ani nepredpokladam, ze by narok vznikl diky DPP.

Já jsem zažila spoustu DPP s výdělkem nad 10tis. - zaměstnavateli šlo třeba o to, že lidi na DPP a DPČ byli v jiné kolonce headcountu, který se vykazoval do zahraničí, takže byli obhajitelní (kdežto navýšení počtu zaměstnanců na pozici by neprošlo), pak taky nevznikal nárok na dovolenou a hlavně když nebyla práce, tak to nebyly překážky na straně zaměstnavatele. Takže to i s odvodem byla jednoznačná úspora pro zaměstnavatele.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.12.19 09:14
@zrcadlo píše:
Já jsem zažila spoustu DPP s výdělkem nad 10tis. - zaměstnavateli šlo třeba o to, že lidi na DPP a DPČ byli v jiné kolonce headcountu, který se vykazoval do zahraničí, takže byli obhajitelní (kdežto navýšení počtu zaměstnanců na pozici by neprošlo), pak taky nevznikal nárok na dovolenou a hlavně když nebyla práce, tak to nebyly překážky na straně zaměstnavatele. Takže to i s odvodem byla jednoznačná úspora pro zaměstnavatele.

Aha… no taky pekna vycurarna teda :) ale kdyz na to nekdo pristoupi…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8433
11.12.19 09:29
@Mysticlipstick píše:
Aha… no taky pekna vycurarna teda :) ale kdyz na to nekdo pristoupi…

Proč vyčůrárna? Zaměstnavatel potřebuje např. na 2 měsíce posílit zakázku. Má si na to najmout personální agenturu, nebo si má vzít člověka na DPP napřímo? Když např. nemá detaily od zákazníka a práce může být po 3 týdnech utnutá nebo tam může být několikatýdenní výpadek? Ne každá práce se dá naplánovat od-do.
Kdyby se na to lidi občas zkusili podívat z pohledu zaměstnavatele, viděli by to jinak. Např. když někdo dostane zakázku na instalaci vánoční výzdoby - má na období říjen-listopad nabírat lidi na HPP? Proč by to jako dělal? Aby prodělal kalhoty v případě, že se mu 5 lidí z 10 hodí marod a on bude muset najímat další místo nich?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.12.19 12:01

@Mysticlipstick taky já nemám moc na výběr, buď tohle nebo být bez práce. Při práci jsem si hledala něco na DPP (3 roky), až jsem došla do jinýho stavu :joy:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama