OČR na rodičovské, jde vypsat zpětně?

Anonymní
9.12.19 18:46

OČŘ/Rodičovský přispěvěk/zpětně

Ahoj,
ráda bych poprosila o radu. Žila jsem v domnění, že když pobírám rodičovský příspěvek, tak nemohu jít na OČR. Dcera byla akutně v nemocnici od minulého týdne a při dnešní kontrole jsem se dozvěděla, že mohu jít na OČR a když jsem pátrala, tak dokonce bude i proplacený. S dcerou jsem byla doma (dovolená) + hlídání od babiček + zase budu hlídat já.

1. je opravdu OČR proplacené při rodičovském příspěvku, když pracuji?
  2. může mi doktorka napsat OČR i zpětně ( od doby, co je nemocná?)
  3. mohu dceru po mé pracovní době (večer) nechat doma s manželem a jít ven, nebo když mám OČR, tak musím být doma nonstop?

Děkuji a omlouvám se pokud je to stupidní dotaz :D :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
47324
9.12.19 18:59

2. nevím
1., 3. ano, při očr kontroly nechodí, můžeš kam chceš

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25081
9.12.19 19:07

Pokud je dítě v nemocnici tak na OČR nárok nemáš. Pokud je malá máš nárok na nemocenskou.
Zpětně počítám jde napsat jen pár dní (v pondělí na víkend).
OČR je proplacené i když si na RD. Nesmí na něj jít nikdo jiný, smí jen matka.
Pokud si seženeš hlídání, můžeš jít klidně i do práce na nějaký den. OČR nikdo nehlídá, takže jak je o dceru postaráno můžeš si dělat co chceš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.12.19 19:12

Perfektni dekuji za rady :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
14532
9.12.19 19:17

OCR pri pobirani RP je placene jen osobe, ktera RP pobira (tedy tobe; pokud by OCR cerpal otec, bude doma zadarmo). OCR by melo jit napsat 3 dny zpetne - to bude vedet lekar. Osoba na OCR neni povinna byt s ditetem 24 hodin, ale je povinna zajistit peci. Ale vypadalo by blbe, kdybys v pracovni dobe s ditetem nebyla doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47324
9.12.19 19:22

@cecetka proč by to vypadalo blbě? To fakt nikoho nezajímá, kdo je s dítětem v době pracovní doby.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.12.19 19:28

Mne jde o to, ze kdyz manzel prijde domu z prace, jestli muzu jit nakoupit atd. :)
Ale asi konecne rozumim, praci zaplacenou mit nebudu, takze je jedno, kde jsem. A OCR je ze socialky na dite, aby o nej kdokoliv pecoval…

• Citovat
  • Nahlásit
14532
10.12.19 07:30
@matkabagristy píše:
@cecetka proč by to vypadalo blbě? To fakt nikoho nezajímá, kdo je s dítětem v době pracovní doby.

Protoze je to omluvena absence v zamestnani z duvodu pece o nemocne dite. Pokud nemusis byt s ditetem doma, muzes byt v praci. Je to vec moralky, at si to kazdy prebere v sobe sam :mavam:

@Anonymní píše:
Mne jde o to, ze kdyz manzel prijde domu z prace, jestli muzu jit nakoupit atd. :)
Ale asi konecne rozumim, praci zaplacenou mit nebudu, takze je jedno, kde jsem. A OCR je ze socialky na dite, aby o nej kdokoliv pecoval…

Samozrejme, ze muzes jit nakoupit nebo na postu. Nejsi uvazana doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47324
10.12.19 14:24

@cecetka není to ani věc morálky.
V péči o dítě se může s kýmkoli vystřídat, klidně může v době své pracovní doby mimo domov, pokud je zajištěna péče o dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat