Těhotenství, práce a mateřská

23
25.11.20 07:37

Těhotenství, práce a mateřská

Dobrý den, mám otázku ohledně mateřské dovolené. V květnu jsem zjistila, že jsem těhotná. Pracuji ve fabrice, kde dělám s lepidlem, lihem a po celé hale vdechujeme kianid. V pracovní smlouvě jsem měla napsano, že když otěhotní a nebude pro mě jiná práce tak musím automaticky na neschopenku.
V červnu jsem tedy nastoupila na nemocenskou i když mě to strašně štvalo.
V červenci se ukázalo, že mám rizikové těhotenství tak jsem byla nakonec ráda, že jsem to oznámila v práci takhle brzo.
Posledního v srpnu mi, ale skončila pracovní smlouva a nečekaně mi ji neprodloužili. ( Mám odpracovaný rok)
Jsem stále na neschopence, ale chci se zeptat jestli někdo nevíte jak to budu mít s mateřskou. Na internetu se píše vždy něco jinýho, ale prý bych měla být 180 dní v ochranné lhůtě a když v té době stihnu nastoupit na mateřskou tak prý by mi ji měl stále zaměstnavatel vyplácet.
Nemáte někdo podobnou zkušenost?
Děkuji :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6217
25.11.20 07:43

PPM plati stat, ne zamestnavatel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44371
25.11.20 07:49

@Adreej na ppm bys narok mit mela, vyplaci ji cssz (stat) z nemocenskeho pojisteni. Od zamestnavatele budes potrebovat vysi vydelku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
25.11.20 07:51

@Cenarius Promiňte, ale vždy to bylo tak, že pokud jde o firmu větší a je tam více jak 25 zaměstnanců tak ji vyplácí zaměstnavatel :nevim: pokud někdo nemá práci, nebo jde o filmu menší než 25 zaměstnanců tak ji platí stát myslím

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6150
25.11.20 07:57

Zamestnavatel ti nemůže nařídit aby si šla na neschopenku, to co je ve smlouvě je protizákonné. Ano musíš se vlézt do 180 dní od konce smlouvy jinak nemáš na PPM nárok. Vyplácí ji stát. To, že ti po roce neprodlouzi smlouvu když jsi těhotná je více než očekávané.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6150
25.11.20 08:00
@Adreej píše:
@Cenarius Promiňte, ale vždy to bylo tak, že pokud jde o firmu větší a je tam více jak 25 zaměstnanců tak ji vyplácí zaměstnavatel :nevim: pokud někdo nemá práci, nebo jde o filmu menší než 25 zaměstnanců tak ji platí stát myslím

Ne, není to tak a ani nebylo co pamatuji. Možná někdy za komunistů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44371
25.11.20 08:00
@Adreej píše:
@Cenarius Promiňte, ale vždy to bylo tak, že pokud jde o firmu větší a je tam více jak 25 zaměstnanců tak ji vyplácí zaměstnavatel :nevim: pokud někdo nemá práci, nebo jde o filmu menší než 25 zaměstnanců tak ji platí stát myslím

ptakovina

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29160
25.11.20 08:10

Chtěla bych vidět tu pracovní smlouvu a tu trubku s prominutím, co ji podepsala. To bych podškrábla jedině v době, kdy mi těhotenství už nehrozí :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4018
25.11.20 08:15
@Adreej píše:

Nevím, kdy „vždy“ to tak bylo, ale minimálně posledních 10 let (přesněji od roku 2009, kdy nabyl účinnosti zákon 187/2006 Sb. o Nemocenském pojištění vyplácí PPM stát prostřednictvím ČSSZ. Jde o dávku nemocenského pojištění.
Nárok mít budeš, pokud na MD nastoupíš v ochranné lhůtě 180 dní od konce zaměstnání. Nastoupit můžeš nejdřív 8 týdnů před termínem porodu. Tvůj gynekolog ti dá formulář žádosti o PPM, na kterém ti potvrdí předpokládaný termín porodu, ty si tam vyplníš datum nástupu v rozmezí 8-6 týdnů před tímto termínem a odneseš/pošleš to bývalému zaměstnavateli, který ti potvrdí příjem a odešle žádost na správu sociálního zabezpečení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.11.20 08:17

Mám to prakticky stejně. Otěhotněla jsem v půlce dubna, smlouvu jsem měla do srpna, pracovala jsem rok, PPM bych měla dostat. Vlastně bych už na ní měla týden být, tak doufám, že sociálka brzo doručí nějaké rozhodnutí.

• Citovat
  • Nahlásit
5598
25.11.20 08:18

Můžeš mít prosím vyfotit tu vaši radoby smlouvu? Pokud pro tebe nemá práci, tak jsi hloupá že jsi šla na neschopenku. Měla jsi nárok na 100% platu bez omezenosti vycházet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29160
25.11.20 08:22
@mackA159 píše:
Můžeš mít prosím vyfotit tu vaši radoby smlouvu? Pokud pro tebe nemá práci, tak jsi hloupá že jsi šla na neschopenku. Měla jsi nárok na 100% platu bez omezenosti vycházet.

A hlavně proč hned teda těhotní, když už vezme práci v takovém prostředí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
25.11.20 08:23

@Kassy
Dočetla jsem se tady na eMiminu, že to tak vždy bylo a je. Jak jsem psala, na internetu se píšou různé věci a s tímhle hodně ženských slouhlasilo.
Jinak děkuji za vysvětlení :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
25.11.20 08:25

@Russet
Myslíte, že se to dá vždy naplánovat?
Neodpovídáte k věci, slušně jsem se zeptala tak prosím nechte si vaše hloupé připomínky. Nejsem na ně zvědavá :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29160
25.11.20 08:26
@Adreej píše:
@Russet
Myslíte, že se to dá vždy naplánovat?
Neodpovídáte k věci, slušně jsem se zeptala tak prosím nechte si vaše hloupé připomínky. Nejsem na ně zvědavá :palec:

Naplánovat se to dá. Zvlášť když nemáš vhodnř podmínky. Nevěřím, že toto máš ve smlouvě!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat