Testování v prvním trimestru

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.19 07:25
Testování v prvním trimestru

Ahoj holky, prosím poraďte mi. Co všechno jste podstoupili za testy do 16. týdne těhotenství? Já se toho od svého gynekologa moc nedozvím. Já byla zatím v 11. týdnu na krvi, odebírali několik zkumavek. Nechala jsem si zaplatit i nějaký test navíc kvůli testování na dawna. Tedka mám jít ve 13. týdnu na screening - ultrazvuk. Nevím, jestli to nazývám správně. Nevíte, jak ultrazvuk probíhá? Dělá se přes břicho? A musí mít člověk spíě prázný močák, nebo ho mít naplněný? Jedna sestra od doktora mi řekla totiž, že musím předtím hodně pít a druhá zase, že to vůbec není rozhodující. Ultrazvuk mi bude dělat přímo můj gynekolog. Vím, že některé kamarádky byly svými doktory odkazováni na ultrazvuk na specialozovaná pracoviště. No a pak jsem četla, že se jde v 16. týdnu na další krevní testy a teprve z toho všeho zhodnotí, jaká je situace, zda by byl plod poškozený, nebo ne. Četla jsem na netu, že zase v 16. týdnu většinou ta krev vychází zkresleně a tak plno lidí ženou ještě na plodovku. Tak fakt nevím, co si o tom myslet. Jaké máte zkušenosti s testováním vy? Děkuji za informace.

Přečtěte si článek: Vyšetření v těhotenství

Reakce:
Yves6511
Kecalka 373 příspěvků 03.09.19 07:40

V 10tt odběr krve na specializovaném pracovišti, v 12tt 1. screeening (větší UTZ kontrola, kde se zhodnotili výsledky krve s nálezem na utz (měl by prohlédnout šíjové projasnění a zda je přítomna nosní kůstka, miminko změřit a celkově prohlédnout, poslechnout srdíčko, a výsledek byl, zda je nález negativní=miminko v pořádku nebo pozitivní=další série testů). teď jsem v 21tt a čeká mě 2. screening bez krve, zase větší UTZ, které opět nedělá můj doktor, protože k tomu nemá atestaci ani vybavení.
Ohledně močáku nevím, nikdo po mě nechtěl, abych ho měla naplněný, ani prázdný..
Ale já mám naštěstí zatím bezproblémové těhotenství, takže mě zbytečně nikam nehoní..

Pedrrita
Ukecaná baba ;) 1524 příspěvků 03.09.19 07:42
@Anonymní píše:
Ahoj holky, prosím poraďte mi. Co všechno jste podstoupili za testy do 16. týdne těhotenství? Já se toho od svého gynekologa moc nedozvím. Já byla zatím v 11. týdnu na krvi, odebírali několik zkumavek. Nechala jsem si zaplatit i nějaký test navíc kvůli testování na dawna. Tedka mám jít ve 13. týdnu na screening - ultrazvuk. Nevím, jestli to nazývám správně. Nevíte, jak ultrazvuk probíhá? Dělá se přes břicho? A musí mít člověk spíě prázný močák, nebo ho mít naplněný? Jedna sestra od doktora mi řekla totiž, že musím předtím hodně pít a druhá zase, že to vůbec není rozhodující. Ultrazvuk mi bude dělat přímo můj gynekolog. Vím, že některé kamarádky byly svými doktory odkazováni na ultrazvuk na specialozovaná pracoviště. No a pak jsem četla, že se jde v 16. týdnu na další krevní testy a teprve z toho všeho zhodnotí, jaká je situace, zda by byl plod poškozený, nebo ne. Četla jsem na netu, že zase v 16. týdnu většinou ta krev vychází zkresleně a tak plno lidí ženou ještě na plodovku. Tak fakt nevím, co si o tom myslet. Jaké máte zkušenosti s testováním vy? Děkuji za informace.

no, mě můj doktor odebíral první větší krev (krevní obraz, cukr, krevní skupina, žloutenka, HIV atd.) taky někdy kolem 9-10 tt, to bylo několik zkumavek a zhruba kolem toho 10-11 týdne jsem byla na krvi na prvotrimestrální screening ve specializovaném centru (to už byla jen jedna zkumavka) a za 14 dní potom v tom samém centru na ten velký ultrazvuk, kde doktorka prcka měřila, koukala na šíjové projasnění a nosní kůstku kvůli downovi, pouštěla mi srdíčko, koukala, jestli vypadá ok, ukazovala ledviny, mozek, kontrolovala průtoky placentou a vypočítala nový termín porodu podle utz, tyhle výsledky pak zkombinovala s výsledky z té krve, co mi tam brali dala zprávu. ten dodatečný test na downa nebo odběr plodovky by mi nabízeli až pokud by tyhle vyšetření nevyšly.
Na tripltest (krev v 16tt) mě nikdo neposílá, prý se od toho upouští, hlavně pro tu nepřesnost a taky pokud je ten 1. screening v pořádku, takže teď mě podle všeho čeká až další velký utz ve 20tt

Edit: na močák jsem se taky ptala, než jsem jela na ten první velký utz a v tu dobu už to není prý nutné, protože děloha je zvětšená, takže je vidět i bez toho plnýho měchýře

Kriss Tina
Extra třída :D 12142 příspěvků 03.09.19 08:01

Mě vždycky dr kontrolovala akorát moč na každé kontrole a vím že mi brala krev na cukr (ale to nevím přesně kdy a jestli u toho byl ještě jiný odběr) jinak pak až ve 12tt odběry krve a velký utz na genetice (tam šlo hlavně o vyloučení downa), a až později (kolem 20tt)pak nějaké další testy. Jinak jaký budeš mít mocak je jedno, plný ho musíš mít když jdeš na vyšetření toho mocaku nebo ledvin, když zkoumají miminko je jim úplně fuk jestli jsi předtím byla čůrat nebo ne.

Kotatko03
Echt Kelišová 8876 příspěvků 03.09.19 08:21

Cca 9tt odběr krve - zjišťovali krevní skupinu, cukr a další hodnoty.
Cca 13tt 1. Screening + PlGF (test na preeklampsii) - na genetice, dělali mi utz přes břicho plus nabírali krev kvůli Down. syndromu; mně navíc ještě dělali vyšetření na preeklampsii, na doporučení mojí Dr.; Cena 1. screeningu je cca 1 000Kč a většinou Ti ho proplatí pojišťovna; za PlGF jsem platila 500Kč.
Po 13tt jsem byla u obvodního lékaře kvůli EKG plus na zubním…nic víc jsem myslím neabsolvovala (Obvodního a zubaře máš navštívit kdykoliv během těhotenství)

lll14
Kecalka 226 příspěvků 03.09.19 09:02

U těch screeningů záleží, jestli má tvůj gyndař atest, jinak odesílají jinam. Já byla taky u sebe na gyndě, pro mě to byla výhoda, že jsem nemusela nikam jezdit a měla v jeden den i klasické vyšetření. Pokud sis platila prvotrimestrální screening, tak někteří lékaři na trippl neodebíraji/neodesílají. Já byla a dopadl dobře, ale záleží na tobě, údajně často vychází falešně pozitivní a maminky pak zbytečně žene na odběr plodovky. Ve 13 tt by už mohl být UZ přes bříško, ale jistá si nejsem.. plný močák prý pomůže, že vše lépe vidí, ale já to nijak neřešila a nikdy nebyl problém (upřímně bych se v těhu bála, abych vydržela, lítala jsem každou chvíli). :)

monikaam
Povídálka 24 příspěvků 05.09.19 16:16
@lll14 píše:
U těch screeningů záleží, jestli má tvůj gyndař atest, jinak odesílají jinam. Já byla taky u sebe na gyndě, pro mě to byla výhoda, že jsem nemusela nikam jezdit a měla v jeden den i klasické vyšetření. Pokud sis platila prvotrimestrální screening, tak někteří lékaři na trippl neodebíraji/neodesílají. Já byla a dopadl dobře, ale záleží na tobě, údajně často vychází falešně pozitivní a maminky pak zbytečně žene na odběr plodovky. Ve 13 tt by už mohl být UZ přes bříško, ale jistá si nejsem.. plný močák prý pomůže, že vše lépe vidí, ale já to nijak neřešila a nikdy nebyl problém (upřímně bych se v těhu bála, abych vydržela, lítala jsem každou chvíli). :)

Ahoj, a můžu se zeptat, jak probíhal NT ultrazvuk u tvého gynekologa? Dnes jsem na něj byla u toho svého. Nevím, kde se dá dohledat, zda můj gynekolog má atest, ale tento ultrazvuk dělá všem pacientkám. Nenabízí, že je odešle jinam. Tak jsem tam přišla, byla jsem tam chvilku na křesle, řekl, že je vše v pořádku a šla jsem. Testy krve ještě nemám. Ale musím přiznat, že jsem od toho čekala daleko víc. Zhodnotil vše během dvou minit - nosní kůstku, zkotroloval srdíčko, velikost plodu. Třeba koukal ještě na něco dalšího, ale moc nám k tomu neřekl. AKorát, že podle ultrazvuku se zdá být vše v pořádku. Tak pořád o tom přemýšlím, jestli to bylo dostatečné vyšetření. Dále mám jít v 16 týdnu na odběr alfa fetoprotejnu. A pak se teprve vše zhodnotí.

monikaam
Povídálka 24 příspěvků 05.09.19 16:22

Holky a jak dlouho u Vás prosím trvalo vyšetření NT ultrazvuku? Jak to celé probíhalo? Já byla u svého gynekologa a prakticky to probíhalo jako jiný běžný utrazvuk. Moc nám k tomu neřekl. Ultrazvuk trval asi dvě minuty. Výsledky testu na PAPP-A ještě neměl. Ostatní krev byla v pořádku. Musím přiznat, že jsem čekala něco víc. Tak to tedka hodnotím a přemýšlím o tom. Jestli raději nejít ještě někam jinam.

phedr
Kecalka 209 příspěvků 05.09.19 17:29

@monikaam já byla minulý týden a cca 20-30 minut to bylo, u nás se to protáhlo, protože mimčo nechtělo natáhnout krk, aby se změřilo šíjové projasnění. Doktorka nám k tomu říkala jednotlivé údaje a orgány a na závěr nám dala zprávu s výsledkem a informací, že odběr plodovky ani krevní testy dle ní nejsou třeba, ale rozhodnutí je na nás.

Váš příspěvek
Reklama