Toxoplazmoza od králíků?

Smazaný anonym
30.3.17 17:36

Toxoplazmoza od králíků?

Dobry den maminky. Chtěla jsem se zeptat máte některá zkušenost s toxoplasmozou v těhu od kraliku (jsou venku v kralikarně) dneska jsem dávala králíků seno a jeden malý kralik skočil a škrabl mě na ruce. Normálně by to nebyl problém ale nyni jsem v 6 týdnu těhu a tak mam obavy. Králici se sice celou dobu jevi jako zdraví ale radeji se zeptám. Děkuji za odpověď

• Citovat
  • Upravit

Reakce:

1784
30.3.17 17:43

Toxoplazmóza od králíka se dá chytit jedině tak, že ho sníš špatně tepelně opracovaného (nebo kontaminuješ syrovým masem nějaké jiné jídlo). Od živého králíka ne. Pokud má toxoplazmu, tak ta u něj dělá cysty hluboko v orgánech a mase.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13934
30.3.17 17:48

V klidu, me jeden kralik skocil na bricho v 6 mesici a poradne me drapnul, jsou to pres 2 roky a este mam jizvu. Toxoplazmoza se prenasi bud tim spatne opracovanym masem (viz vyse) nebo vykaly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
963
30.3.17 17:48

Toxoplasmozu od kralika chytnes leda tak, ze ho nedostatecne tepelne upraveneho snis za predpokladu, ze byl toxoplazmozou opravdu nakazeny. Toxoplasma se muze rozmnozit pouze v kocce (a kockovitych selmach), ktera pak oocysty taxoplasmy vylucuje trusem.

Naprosta vetsina nakazenych toxoplasmozou se nakazi tak, ze sni tepelne spatne upravene/neupravene maso, treba ochutnavaji pri vareni apod. Nakazit se mohou taky nedostatecne omytou zeleninou ze zahrady, kam se chodi vencit kocky, napriklad.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
30.3.17 17:49
@Jahru píše:
Toxoplazmóza od králíka se dá chytit jedině tak, že ho sníš špatně tepelně opracovaného (nebo kontaminuješ syrovým masem nějaké jiné jídlo). Od živého králíka ne. Pokud má toxoplazmu, tak ta u něj dělá cysty hluboko v orgánech a mase.

Dekuji ti za komentář. Takže škrabnutim se to neprenese? Četla jsem že pokud je infikovaný tak to vylučuje bobkama a od nich muže mít znečištěné packy a drapky. Myslíš že ani toto není varianta přenosu?

• Citovat
  • Upravit
1784
30.3.17 17:51
@Anonymní píše:
Dekuji ti za komentář. Takže škrabnutim se to neprenese? Četla jsem že pokud je infikovaný tak to vylučuje bobkama a od nich muže mít znečištěné packy a drapky. Myslíš že ani toto není varianta přenosu?

V trusu toxoplazmu vylučujou jen kočky a jiné kočkovité šelmy. Ostatní zvířata ne (ani pes ani králík ani nic jiného než kočka). Takže se bát nemusíš. Jen toho masa (používat při zpracování třeba rukavice nebo to radši nechat dělat někoho jiného).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
30.3.17 17:53

Děkuji za informace, teď jsem už alespoň klidnější :) zakladatelka

• Citovat
  • Upravit
4485
30.3.17 17:55

Na toto téma jsem se ptala doktorky. Mám kočku, ale strach z toxy nemám. Taky mě kolikrát škrábne a bůh ví po čem venku chodí a vím že u stromu zahrabává své poklady.

Řekla mi narovinu, že největší riziko je špatně omytá zelenina a ovoce, kdy ve skladech po tom lítají hlodavci. Jinak třeba kočka je infekční pouze cca 14 dní ve svém životě, a to tehdy, kdy se nakazí jako kotě od matky.

Možná s králíkama to je podobné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1784
30.3.17 17:58

http://www.toxo.eu/
Tady najdete všechny odpovědi od těch nejpovolanějších - parazitologů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
963
30.3.17 18:39

@S.maya Nevadi, ze po tom ve skladech litaji hlodavci. Pac ti toxoplasmu v trusu nevylucuji. Nesmi po tom litat kocky a delat na to bobky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4485
30.3.17 19:23
@Afrikana píše:
@S.maya Nevadi, ze po tom ve skladech litaji hlodavci. Pac ti toxoplasmu v trusu nevylucuji. Nesmi po tom litat kocky a delat na to bobky.

Anebo se to infikuje půdou kontaminovanou jejich hovnítkama :mrgreen: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.12.18 12:02

Toxoplasmoza u králíčků

Ahoj holky, jsem blbá :zed: , celou dobu si dávám pozor a pak toto :,( . Byli jsme na návštěvě a mě spadl kousek jídla na zem a já ho sebrala a snědla. Mají zakrslého králíka a on občas běhá i v místnosti kde jsme byli. Teď pořád přemýšlím nad nákazou toxoplasmozy. Jsem ve 24tt. Co myslíte, je nějaké riziko?
Děkuji za odpovědi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.12.18 12:05
@_sovinka123_ píše:
Ahoj holky, jsem blbá :zed: , celou dobu si dávám pozor a pak toto :,( . Byli jsme na návštěvě a mě spadl kousek jídla na zem a já ho sebrala a snědla. Mají zakrslého králíka a on občas běhá i v místnosti kde jsme byli. Teď pořád přemýšlím nad nákazou toxoplasmozy. Jsem ve 24tt. Co myslíte, je nějaké riziko?
Děkuji za odpovědi

Naprosto zanedbatelné až nulové.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13934
28.12.18 12:12

Jestli je to domácí očkovaný králík tak je riziko nulové. Sama jsem v těhotenství měla doma králíka, volně běhal po bytě, s jinými zvířaty do styku nepřišel. Kolikrát sem jedla a on mi seděl na břiše a nenapadlo mi řešit nějakou nákazu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.12.18 12:16

@Kriss Tina I kdyby jí tam pod stolem denně běhal vrh divokých králíků, tak je to riziko zanedbatelné. Musela by sníst syrový kus nakaženého králíka, aby se nakazila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama