Tréma - betablokátory

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Karamelka999
Nováček 4 příspěvky 09.03.19 16:41
Tréma - betablokátory

Dobrý večer chtěla bych se poradit ohledně mého problému. Mám možnost se dostat do jedné vysoké funkce, ale jejíž součástí je v rámci roku cca 10× vystupovat na celorepublikových poradách. Nicméně mám problém vystupovat na veřejnosti před více jak 10 lidmi. V tu chvíli se mi hrozně rozbuší srdce a zkrátí dech čímž se mi při mluvení začne klepat hlas a zčervenám. Mám zkrátka velký stres a nervozitu, která je však už za hranou nervozity přirozené. To samozřejmě z mého pohledu snižuje můj kredit, a chtěla bych se s tím vypořádat. Nechci přijít o kariérní růst kvůli této věci. Koupila jsem si o tomto problému i knihu snažím se provádět dechová cvičení atd. ale příliš to nepomáhá. Nicméně jsem se dočetla, že na to lidé (umělci, muzikanti, řečníci) používají tzv. Inderal (betablokátor), což je lék obsahující propranolol a který se používá na zrychlený srdeční tep. Tento lék prý působí příznivě i u této nervozity z vystupování. Jde mi v podstatě o to zda by se dal na předpis sehnat jako podpora technik psychických? Chtěla bych ho použít pouze několikrát do roka, vím že to to psychická záležitost na které pracuji, ale chci vyzkoušet všechno. Děkuji

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.19 16:58

Přípravek neznám. Mě psycholožka poradila trénovat a trénovat a naopak vystupování před lidmi vyhledávat. Prostě to postupně překonávat.
To fakt nedám. O tom bušení srdce a změně hlasu vím svoje. Ten pocit je mi dobre známý:-(.

Sexynohy
Ukecaná baba ;) 1544 příspěvků 09.03.19 17:26

Betabokátory nejsou paraleny. Kdyby člověk nemusel,tak by je fakt nebral. Jinak ne, nevím o tom, že by je někdo byl ochotný takto předepsat. Znám jen vícero lidí, kteří by byli šťastní, kdyby je brát nemuseli a byli zdraví. Pochybuji, že je může předepsat psychiatr, kardiolog ti je nebude mít na co předepsat. Jestli ukecáš praktika, tak leda.

Čičorečka
Ukecaná baba ;) 1884 příspěvků 09.03.19 17:42

@Karamelka999 máma si před takovým vystoupením brala lexaurin, protože jinak by to taky neodmluvila. Jestli je to jen desetkrát za rok, tak se můžeš s lékařem o nějakém prostředku na uklidnění pobavit. Třeba si zvykneš a nebudeš to za rok ani potřebovat.

aiwwa
Generální žvanilka 23416 příspěvků 09.03.19 17:45

Zkus guajacuran, volně prodejný. Mám to vyzkoušené, funguje spolehlivě.

annelisa
Povídálka 34 příspěvků 09.03.19 17:51

Já betablokátory beru na srdce. Beru je už několik let a dost pochybuju, že zaberou na trému. 8o Protože kdyby jo, tak bych byla klidný člověk, což nejsem, spíš nervák. Jinak jsou na předpis, takže jen tak by je doktoři napsat neměli, leda nějaký ten známý doktor.

Burj Chalifa
Vesmírná mluvilka 30353 příspěvků 09.03.19 17:55

neboj, opakováním otrneš.Co také přispívá k sebejistotě je dobrá slovní zásoba.Nebudeš mít pak problém se i s trémou před lidmi hovorově řečeno " vyžvejknout".

free333
Generální žvanilka 23425 příspěvků 09.03.19 18:04

@Karamelka999

Zkus guajacuran anebo si nech napsat neurol, u těch betablokátorů může i dost klesnout tlak, nemuselo by Ti být dobře…
Aspon mi to říkala dr., když jsem jednou měla tachykardii, že to mohou dělat, já jsem ráda, že je nemusím brát…

sepos
Kecalka 211 příspěvků 09.03.19 18:22

@Karamelka999
Betablokátor je nesmysl. Už tady byl zmiňovaný Guajacuran, který bude asi nejlepší. S Neurolem, Lexaurinem bych byl opatrný, ty bych neužíval. Jinak pokud nemáte problém s homeopatiky, tak lze koupit Sédatif PC, ten si pacienti taky chválí. ;)

Lenka_Hal
Echt Kelišová 8269 příspěvků 09.03.19 18:34

Tak vystupovani na konferencich v AJ patri k me praci. Jeste jako PhD student jsem to resila po svem. Nahlasila jsem se na kdejakou konferenci 8) …Taky jsem byla nervak, jakmile me nekdo postavil pred vicero lidi, tak jsem myslela, ze to bude moje smrt..Jenze fakt je, ze cvik dela mistra. Za chvili otupis vuci stejnemu, opakovanemu stresu …idealni by bylo, kdybys mohla nekde mluvit, kde to pro zacatek nebude tak dulezite. Otupet uz trochu dopredu :D
Me uz dnes nejake lokalni udalosti nechaji vice mene klidnou, projdu si hlavni body, at nic nezapomenu a uzavru si to v duchu: vsak neco tam reknu…velky sal plny lidi me sice znervozni, ale vyberu si jednu osobu vpredu, ktere to odvykladam a na dav radeji nekoukam…neboj, jednou ti to ani neprijde.

Lenka_Hal
Echt Kelišová 8269 příspěvků 09.03.19 18:36

Do prasku bych nesla, uz protoze nikdy nevis, jak na to zareaguje tvoje telo. Vysledek by taky mohl byt mnohem mnohem horsi, nez to, ze na tobe bude videt nervozita. :D

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1522 příspěvků 09.03.19 18:38

Tak betablokátory zklidní autonomní nervový systém (konkrétně sympatikus), takže by mohly na některé ty příznaky opravdu pomoct. Ale musela bys to mít vyzkoušené, protože po nich může klesnout tlak a tep. Ale pokud nemáš vyloženě nízký tlak a nemáš v klidu tep pod 60/min, tak malá dávka by neublížila. Určitě by před nasazením bylo potřeba natočit EKG. Jestli to má nebo nemá efekt netuším, ovšem dle mechanismu účinku těchto léků by mít mohlo. Jsou to léky na choroby srdce, na tlak, ale používají se např. i u migrény a podobně. Takže všude tam kde je ten sympatikus ve velké převaze (což je i při nějaké extrémně stresové zátěži), takže pokud nemáš kontraindikace tak bych se toho nebála. Betablokátory berou i pacienti na bušení srdce i bez průkazu nějaké arytmie, takže to vlastně taky tlumí příznaky. A zde to taky berou třeba tak že rozkoušou půl tablety jen při potížích. Jsou indikované i na esenciální třes, tedy třes rukou, který nemá podklad v nějaké nemoci. Ovšem propranolol není na českém trhu, respektive je pouze v sirupu pro děti na léčbu hemangiomu, takže ho neseženeš. Teoreticky by šel použít vasocardin, ale jeho účinek trvá déle než u propranololu a na některé příznaky není účinný. Např na ten třes. Nejlepší bude poradit se se svým lékařem, rozhodně lepší než se radit na emiminu.

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1522 příspěvků 09.03.19 18:44

@Sexynohy betablokátory může napsat jakýkoliv lékař, nemají omezení. Takže i psychiatr. Jestli se používají v psychiatrických indikacích nevím, ale v neurologických třeba ano a neurologové je píší (třeba na migrenu, esenciální třes…). Na obyčejnou trému je blbost je brát, protože určitá míra stresu naopak působí pozitivně a člověka nabudí, ale pokud jsou příznaky stresu hodně patologicky rozvinuté tak už to pro tělo není dobré.

Karamelka999
Nováček 4 příspěvky 09.03.19 21:15

Lucka1111 Děkuji za názor, koupila jsem si na toto téma i knížku (jak se zbavit strachu z veřejných vystoupení) kde se pozitivní vliv betablokátoru (právě Inderalu popisuje při jednorázových záležitostech). Dokonce jsem četla že to doporučoval jeden významný profesor svým studentům při extrémní nervozitě u zkoušek. Já běžně školím např. 10 lidí a tam mi to problém celkem nedělá, ale porady pro 50 lidí, často i nadřízených a erudovaných lidí je něco naprosto jiného a tréma opravdu velká až paralyzující a pokud chce člověk působit erudovaným dojmem a nezklamat rád vyzkouší všechno, navíc jsem celkem mladá což také nepřispívá přílišné důvěře od starších a zkušenějších lidí. ale nechci pustit tu nabídku protože pokud chci být úspěšná neuniknu tomu.

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1522 příspěvků 10.03.19 09:25

@Karamelka999 podle mě to zkusit můžeš, malá dávka betablokátoru zdravému člověku neublíží, nicméně je nutné vyloučit kontraindikace, takže ho určitě nesháněj někde na internetu. Nesmí se třeba u astmatu, některých poruch rytmu a podobně. A jak jsem psala výše já bych ho nenasadila bez předchozího EKG. Nicméně třeba nedávno mi to u jedné paní nasadil neurolog bez EKG na migrenu a paní si efekt moc pochvaluje. Já jsem internista, takže bez EKG bych to nedala. Jenže ten propranolol neseženeš. Tedy dá se napsat v kapslích magistraliter (tedy že to namíchají v lékárně), ale to moc lékařů už asi nedělá. Já třeba třeba ne. Navíc propranolol je starý betablokátor a třeba v kardiologii a vnitřním lékařství se už nepoužívá. Tak jedině sehnat nějakého neurologa. A určitě to vyzkoušet ještě přes tou zátěží jestli ti to nesráží tlak a tep až příliš.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama