Učebnice - 2. třída

4
25.4.17 08:20

Učebnice - 2. třída

Dobrý den, mohu vás poprosit o názor týkající se učebnic českého jazyka pro 2. ročník? Jaké nakladatelství se vám zamlouvá a proč? Budu ráda za každý příspěvek. Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4
26.4.17 19:13

Prosím, prosím, prosím :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2454
26.4.17 19:15

Mně osobně se zamlouvá učebnice od Frause - je přehledná, učí děti pracovat s textem, logicky uvažovat, opakuje…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4
26.4.17 19:41

Zajímavá určitě je, jen jsem přemýšlela nad tím, jestli je vhodné kombinovat kreslené ilustrace s fotografiemi a dále také nad tím, zda je dobré, že je učebnice na jedno téma…že to ti žáci nevidí v různém kontextu, ale jen na to jedno téma :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2454
26.4.17 20:26

@Adel99 Teď přemýšlím, jaké jedno téma? =DD Jinak ano, myslím si, že je dobré kombinace fotografie a kresby. Fraus je postavený tak, že se po čase ke každé látce vrací, v jiné kapitole. Jde hlavně o pochopení a použití.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.4.17 09:50

Učebnice

Osobně si myslím, že současné učebnice českého jazyka /vč. pracovních sešitů/ pro I. st. ZŠ nejsou v dobré kondici. Hodně se tímto tématem zabývám. Jednoduše tuto problematiku popsat nejde, ale v zásadě lze říct dvě zásadní premisy pro hodnocení kvality výukového materiálu:
1. Parafrázuji Petera Druckera: Se špatnou metodou /rozuměj v tomto případu metodou výuky čtení/ vám nepomůže ani to, že děláte dobré věci. - to je spíše vzkaz pro učitele
2. Kvalita čtení je přímo úměrná kvalitě textu
Je třeba velmi pozorně sledovat jak formální, tak i obsahovou stránku textu v kontextu možných komplikací pro žáky s různými postiženími - zejména s dyslexií. Fraus z mého pohledu rozhodně nepatří mezi ty nejzdařilejší učebnice.
S přáním hezkého dne zdraví
Mgr. Bohumila Toupalová

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4
28.4.17 21:49

Moc Vám děkuji za odpověď. Měla bych tolik otázek…nějak se mi u některých učebnic nedaří otevřít oči. Ještě jednou děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.4.17 09:17

Učebnice

@Adel99 Kombinace různých doprovodných grafických prvků /např. ilustrace a foto/ není vhodná zejména pro žáky v prvopočátečním vzdělávání /1. - 3. roč. ZŠ/. Tato nesourodost totiž neumožní vytvořit „ducha“ knihy, tedy něčeho, co je nositelem našich duševních pochodů právě při čtení.
Všichni to známe: Když se začteme tak, že téměř nevnímáme okolí. To máme pak i husí kůži, strach, zrychlený tep…nebo je nám teplo, když čteme o rozpálené Sahaře. Nebo prožíváme radost při ztotožnění se s postavou.
Pro navození té správné atmosféry pro čtení nepotřebujeme ty ohromné spousty výpravných „malůvek“ a barevných ornamentů, které jen zvyšují cenu učebního materiálu. U učebnic a dalších materiálů naléhavě platí: Čím méně, tím lépe!
Já si například dodnes pamatuji téměř všechny stránky „mého“ červeného SLABIKÁŘE. S téměř každou stránkou si dokážu spojit velmi „živé obrazy“ z 1. třídy a také vzpomínky na mou milovanou paní učitelku Olgu Jelínkovou :srdce:, která mne naučila číst i přes to, že jsem těžký nekompenzovaný dyslektik.
:kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama