Učitelka ZŠ 1. stupeň

Katka V.
2.1.10 10:24

učitelka ZŠ 1.stupeň

Jsou tady nějaké paní učitelky nebo ředitelky? Prosím o radu.
Vždycky mě bavila práce s dětmi, mým snem bylo být učitelkou na prvním stupni. Rodiče bohužel byli jiného názoru a od tohoto studia se mě nejdřív snažili odradit slušně - přeci se nebudeš zabývat cizíma parchantama, když to nepomohlo přitvrdili a dali mi ultimátum, že buď jakákoli jiná škola nebo se můžu sbalit a jít. Takže jsem vzala za vděk jakoukoli VŠ a jsem ing. ekonomie. Tři roky jsem se tím živila a upřímně nebaví mě. Můj sen je být učitelkou na prvním stupni. Co proto mohu udělat? Upozorňuju, že máme s manželem malého syna a hypotéku. Takže po RD musím ihned nastoupit zpět do práce a pracovat a nemůžu třeba jen studovat. Jde něco dělat nebo jsem prostě propásla svou šanci?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1966
2.1.10 10:53

Ahoj Katko,
existuje jen jediná možnost - vystudovat VŠ. Dnes, když už si školy musí dodělávat i učitelky ve školce, jiná možnost fakt není. Takže by sis musela zjistit, jestli některá VŠ nabízí možnost studovat kombinovaně nebo dálkově, to nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23160
2.1.10 11:01

Dálkové studium prvního stupně je možné v Hradci Králové a v Praze. Dá se buď vystudovat při jiném zaměstnání nebo si najít místo na Zš a pak zahájit studium Vš. Sice je to dost náročné na čas, ale zvládnout se to dá. Pokud narazíte na rozumné vedení, které Vás bude bez problémů pouštět na zkoušky jde to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1772
2.1.10 12:02

Katko V., jsem ucitelka prvniho stupne, oduceno pred materskou mam 6 let.
Pokud je to tvuj sen, vystuduj pedagogickou VS.
Rada bych ti ale napsala, co szira me. Miluju uceni deti, je to prace kreativni a urcite ma smysl, ovlivnujes budouci generace…ALE.
Skolstvi je jeden velky bordel, reforma je na vetsine skol vicemene papirova, je zde spousta „starych“ ucitelu, kteri odmitaji opustit svoje dogmata, uci silene, poucky a letopocty…
Na nasi skole mame pomerne dobrou reditelku, piseme granty, ale spokojena nejsem, neustale slysis jak nejsou penize na to ci ono, nevadi mi, ze mam po 6 letech 15 tisic cisteho, ale vadi mi, ze kdyz chci, aby vyuka nejak vypadala kupuji ze sveho pomucky, knihy, prosim o kazdou blbost a vetsinou mi neni vyhoveno…
Ja spis premyslim, kam se vrtnout po materske, skolstvi me opravdu ubiji, to nesmyslne papirovani a kraviny kolem. Uceni je tak 40 procent prace, bohuzel. Takze i na to mysli.
A jeste jen takova malickost - zadne velke volno, jak si mnozi mysli nemame, musime chodit z prace nejdriv ve tri (i kdyz ucis do pul dvanacte) a doma jeste pripravujes hodiny, opravujes sesity, pripravujes pisemky, pripadne pises granty…ano, dovolena je osm tydnu, ale vybiras si ji vyhradne o velkych prazdninach, pokud bych chtela jet na dovolenou napr. v zari, mam smulu. Ostatni prazdniny mame vetsinou skoleni nebo praci doma.
Nejradsi bych sla ucit na nejakou soukromou skolu, ale zadnou tu nemame, nebo bych si udelala vlastni, podlemych predstav, ale na to nemam kapital, bohuzel…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18285
2.1.10 12:03

Teda nechci kecat,ale myslim,ze lze i v Liberci..pred par lety dalkove vystudovala setrenice,uci na prvnim stupni,zacala pri matersky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1772
2.1.10 12:06

JO a jeste jsem si poradne precetla tvuj dotaz - uprimne nedokazu si predstavit dalkove studium tohoto oboru - ja chodila na denni a kazdy den jsme meli od osmi do peti minimalne, spoustu praxe a hlavne divala jsem se do indexu a mam tam absolvovano pres sto predmetu - to nevim, jak by slo dalkove.
Je to multioborove studium - od brusleni, plavani, pres matematiku, cestinu…az po napriklad tvoreni akordu ci hlasovou vychovu…no nevim jak se toto studuje dalkove.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12332
2.1.10 12:11

ahoj, mám pocit, že ještě v OL se dá toto učitelství studovat dálkově, když jsem občas jezdila ze školy, tak jsem poslouchala starší paní, jak právě řešily zápočty z tělocviku :mrgreen: a jak jim to jde…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
55266
2.1.10 12:18

Ahoj,před mateřskou jsem učila na základce,na 1.stupni…
ale jako nekvalifikovaná,jen se středním pedákem.No nedodtatek učitelů…
ta práce mě strašně bavila.
Dálkově jsem se 3.krát hlásila di ústí nad labem,do olomouce a do prahy…ani jednou mě nikam nevzali-pro velký počet uchazečů…takže VŠ stále nemám…
a ted už se do toho ani ani nepohrnu…
Je to škoda,že jsem si tu vejšku neudělala hned,školu mám před barákem…
Nanci psala,že musí domů až ve 3–my jsme dom mohli hned po výuce…dovolená mimo termín šla vždycky–domluva výměny s vychovatelkou,nebo jsem si „napracovala“o prázdninách…
Uvidím,jak to bude po mateřské,snad půjdu do družiny
a nebo bude další miminko :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3396
2.1.10 12:22

Upozorňuji, už od dostudování jsem věděla, že pokud budu učit, tak v okamžiku, kdy budu mít vlasní děti, učit přestanu, takže můj pohled asi nebude moc to, co by nadšenec do učení chtěl slyšet.
Pokud bys měla ve svém okolí školu, kde by tě přijali i bez pedagogického minima, vzala bych to hned a alespoň by sis to vyzkoušela. Ale pozor, pokud to chceš dělat dobře, je to na hodiny příprav, rozvržení orientačně téměř každé minuty, hodina musí mít systém…s malým synem bych do toho nešla. Ono sen a realita je hodně někde jinde. Dokud budeš v 1.-3.třídě dětičky i rodiče tě budou milovat, ale pak už je to těžší a těžší a ne všechny děti zvládnou a pak nastává okamžik (u někoho samozřejmě i dřív), kdy prostě začneš řešit nejen proces učení, ale i složitěji kontakt s problémovými rodiči a to pak je už o něčem jiném…
Pak po pár letech přijde prozření, kdy ty jako mladá nadšená učitelka budeš mít kolem sebe dost téměř vyhořelých kolegyň, byrokratické úředníky ve školství, tisíckrát budeš vyplňovat jednu a tutéž věc do vícero dokumentů a budeš si připadat jako úředník, který je absolutně neproduktivní… naše školství je totiž podle mého vážně v mizerném stavu, praktikující učitelky prominou, ale po čase zjistíš, že přátelé jsou finančně ohodnocení o více kategorií výš, okolí si tě neváží (samozřejmě kromě rodičů ve škole) a spolužáci učitelé tu práci už většinou nedělají…a nakonec nepomůže ani to, že máš bezvadnou třídu, úžasného ředitele se zástupkyní a kolem sebe kolegyně, které jsou jako kamarádky super a utečeš, protože umíš něco, v čem budeš více ohodnocena…

takže radím vyzkoušet, co nejdříve podat přihlášku na kombinované studium (nejsem si jistá, do kdy se přihlášky berou, konec února?) a pak se rozhodnout. Možná bych nejdřív zkusila v nějakém centru udělat kroužek, aby sis tu práci vyzkoušela.
Držím palečky :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Katka V.
2.1.10 12:23

Taky bych si tu VŠ ráda udělala, ale není moc času. Manžel dojíždí do práce skoro hodinu, osm hodin denně taky nedělá, takže to vypadá tak, že odjede v 7 ráno a vrací se v 7 večer. Bohužel má často i víkendy. Babičky nejsou, takže veškerá péče o syna je více méně na mě.

• Nahlásit
  • Citovat
1966
2.1.10 12:23

MadGirlNancy - souhlasím s tebou, co se systému nesystému ve školství týče :zed: Sice mám učitelství pro SŠ, učím na gymplu, ale je to všude stejné. Peněz málo, práce hodně, s volnem přesně tak, jak píšeš. „Samé prázdniny“ mají možná děcka, my v 90% volna (nepočítám letní prázdniny) chodíme normálně do práce a máme nařízenou pracovní dobu. Chřipkové prázdniny, pololetky, jarní prázdniny, to na naší škole znají jen studenti :twisted:

S penězi ve školství je to děs, na nic nejsou peníze…v dubnu jedu v rámci výměnného programu se studenty do Holandska, je to v podstatě pracovní cesta, kterou si ovšem s kolegyní musíme financovat samy :twisted: Atd., atd.

Takže Katko, ani tvé vysněné učitelování fakt není ideální :roll: Na tvém místě bych si to ještě hodně rozmyslela :mrgreen: No a pokud jsi na tom časově tak mizerně, jak píšeš, tak myslím, že není co řešit :-?

Příspěvek upraven 02.01.10 v 12:27

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Katka V.
2.1.10 12:26

Samozřejmě všem moc děkuju za reakce. Asi podám tu přihlášku a zkusím to. Já doufala, že by třeba mohlo stačit pedagogické minimum, bohužel. Jsem zvědavá, jak to případně budu zvládat s prací a synem.

• Nahlásit
  • Citovat
13824
2.1.10 12:39

pedagogicke min se bere u odbornych predmetu, a stejne je to par let vysoky

mimochodem ucim na stredni a svoji praci miluju, i kdyz na soukrome skole to byl teror, i o prazdninach do 15hod v praci, at byl srpen nebo cčerveec a mela jsem 10cistyho

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10797
2.1.10 14:34

jojo, taky si myslím, že pedagogické minimum by ti stačilo, kdyby jsi chtěla učit např. na 2. stupni nebo na střední něco z tvého oboru (ekonomii, matematiku… něco z toho co jsi studovala:)

Ale na první stupeň je potřeba především pedagogické vzdělání (tj. JAK učit) a to si myslím, že minimum stačit nebude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3105
2.1.10 15:00

Ahojky,
Katko, předně pokud se rozhodneš studovat, tak držím palce! Ale vlastně za zkoušku nic nedáš, uvidíš, jak budeš studium s malým zvládat. Jedinou nevýhodou bych viděla, že to studium už si zřejmě budeš muset platit a kdyby to nevyšlo, aby ti nebylo líto peněz, ale na druhou stranu to, jestli studium zvládneš, poznáš nejspíš už během prváku.

Když už se tu toto téma nakouslo, doufám, že se nebudeš zlobit, když se i já přidám s dotazem, jak to na školách funguje.

Jak je možné, že na některých školách mají učitelé volno po vyučování a někteří mají pevnou prac. dobu? Chápu, že je to o vedení školy, ale jak si to mohou dovolit?

A ještě jedna otázka, uvažuji pouze o dostudování pedag. minima, ale byla bych pouze bakalář - učitel matematiky. Měla bych i jen jako bakalář (nemám sílu ani chuť při dětech dostudovat magistra :) ) šanci dostat místo učitele matiky na ZŠ? A nebyla bych pak tlačena k tomu dodělat magistra?

Hrnu se do toho hlavně s vidinou, že bych měla prázdniny spolu s mými školními dětmi a nemusela tak řešit přes velké prázdniny hlídání :) A i jsem si naivně představovala, že jako učitel matiky bych neměla odpoledku a brzy bych v práci končila :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama