usínání

5
16.1.07 21:12

usínání

Ahoj lidičky, mám šílený problém. Mou devítiměsíční dcerku nemůžu vždycky večer uspat, aniž bych nemusela u ni stát, držet ji za ruku nebo ji aspoň zpívat. Už si nevím rady.Než usne tak je to min. půl hodiny. Dovedete si představit každý večer s ní půl hodiny trávit a uspávat ji. Ona je děsně hyperaktivní, pořád s sebou mele a přitom si šmudlí oči, že se ji chce spát. Poraďte mi, co mám dělat, aby se odnaučila chodit se mnou spávat. Nejhorší je, že nikdo jiný s ní být u postýlky nemůže než já. Zkoušeli jsme ji nechat plakat, ale po hodině a půl už jsme měli strach. Přišlo mi spíše, že ji tím akorát stresujeme. Co mám dělat :cry: ?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

602
16.1.07 22:39

Ahoj Žabko,
pokud chceš naučit malou usínat samotnou, zkus postupně zkracovat intervaly doby, kterou večer u postýlky trávíš. I za cenu toho, že malá při Tvém odchodu ještě nebude spát. Zkracovala bych to třeba den po dni po minutě. Povídej si s ní, zpívej jí, čti jí, uklidňuj tím, že jsi vedle a bude-li Tě potřebovat, přijdeš.
Zpočátku bude po Tvém odchodu plakat, to je jasný. Nechej ji chvíli a pak ji jdi zase pohladit, uklidnit a odejdi. Postupně zkracuj i tento interval vracení se k postýlce. Ona si časem zvykne, uvidíš. Je to zkouška nervů, kdo z koho. Nechceš-li opravdu býti „otrokem“, zkus to. Usínat může sama, poté, co jsi se s ní potěšila, pomazlila, pohladila, zazpívala…
My jsme odmalinka byli důslední a vyplatilo se to.
Držím palce a přeju brzké zvládnutí v klidu
Radka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
159
17.1.07 12:11

Žabko,
my jsme museli naši Emičku uspávat od narození asi do 5.měsíce na rukách a to několik hodin každý večer. Poté už to nebylo únosné, tak jsme museli přistoupit k drastičtější metodě, tak jak to popisuje kolegyně přede mnou.Tedy chodit k ní v určitých intervalech a nechat ji vyplakat.A musím říct, že se to opravdu vyplatilo.nějaký čas to trvalo, ale ve výsledku je to strašná úleva.Teď po dvou měsících samostatného, bezproblémového usínání má opět nějakou krizi a zvečera pláče.Tak u ní vždycky chvilku postojím, pohladím, dám dudlík a odejdu.Za chvilku opakuju, tak jako před dvěma měsíci.Doufám, že se to znovu spraví.Ještě dodám, že naší Emičce je 8 měsíců.Přeju hodně štěstí a opravdu to zkus.Naše Emička nevypadá vůbec stresovaná.Naopak bych řekla, že je daleko spokojenější než před tím.Evropanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
91
17.1.07 12:36

Milá Žabko,
v osmém měsíci (plus mínus nějaký den či týden) přichází vývojově normální „separační krize“, kdy děti jakoby poprvé pochopí (zatím jen mlhavě), že jsou a budou oddělené bytosti od maminky. Což je na jednu stranu úžasné, na druhou stranu to vyvolává úzkost (která se zvyšuje ve chvílích, kdy maminka není nebo odchází). Takže i děti, které již před tím spinkaly dobře, mohou začít mít s usínáním problém. No a pak už se tady vesele dělíme na (zhruba) dva tábory, podle toho, kdo s tím co dělá. Já už jsem tu několikrát psala, že já bych v tyto chvíle s miminkem byla až do usnutí, protože jsem prostě přesvědčená, že to má smysl. (S mladší dcerou jsem večer někdy i déle, než půl hodiny). Se starším synem jsem také bývala, když plakal a někdy v roce a tři čtvrtě dozrál k tomu, že nás sám posílal večer pryč, ať ho zpíváním nerušíme :) . Teď jsou mu skoro tři a půl a se spaním nemáme (podle našich kritérií) žádný problém. Já si myslím, že někdy se dítě jakoby naučí samo spát, ale vlastně se mu jen povede tu svou úzkost někam zahnat, protože úleva (maminka) nepřichází. No a proto se (podle mého názoru) může stát, že se usínání zase zhorší, když se třeba v životě dítěte něco změní, přijde nějaká zátěž apod. Naopak, pokud se dítě naučí spát samo až tehdy, když má jakoby maminčiny blízkosti „dosyta“ a už jí nepotřebuje, pak je tato dovednost postavena na pevném základu a jen tak jí něco nezviklá.
Tak ať se spinkání brzy zlepší.
Lora

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3496
17.1.07 12:47

Ahoj, tak musím říct, že nad tou tvou půl hodinou jsem se opravdu zasmála. Já malou už 4m uspávám večer co večer asi 3hodiny a to ještě musí mít prso v pusy, takže pohodlí nulové. Taky mě to nebaví, nechala jsem ji i řvát, ale bez úspěchu. Bylo období asi 4týdnů, kdy usínala sama, ale to velice rychle skončilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
197
17.1.07 12:58

žabko: já mám 5měsíčního kluka a taky máme tenhle problém. Sám neusne a navíc musí mít v pusině pořád dudlík. A bez něho neusne. Jenže on to moc dobře ví, a jak proti spánku bojuje, tak ho pořád plive. Takže já jak magor mu ho cpu asi 20× za minutu do pusy, a on se se mnou pere. Jenže když ho nechám být a nedám mu toho dudla, tak křičí.
Uspáváme min. 30min, nemůžu nikam odejít - to je hned řev. Včera jsem dala na rady holek a nechala ho vybřečet - závěr?Řval nejdřív 5min, pak jsem musela přijít a dát mu dudla. Potom jsem párkrát odešla a to byl vždycky řev. Tak jsem jen ležela vedle postýlky, aby věděl, že tam jsem, ale nechala jsem ho na pokoji. A stejně se hrozně vtekal, řičel a úplně se celej vzteky klepal. Tak jsem ho nechala asi 10min, a pak jsem mu dala dudlíka, kterýho samozřejmě předtím vyplivl. Okamžitě usnul, protože byl z toho křiku celej utahanej, ale ještě dalších 10minut sebou v postýlce škubal - od toho jak křičel.
Ve finále pak byl celou noc ukňoranej a pořád se budil s pláčem, i přesto, že neměl hlad. Takže se mi to opravdu moc vyplatilo!!! Ve 3h ráno nedal pokoj do tý doby, než jsem si ho vzala k sobě do postele (chtěla jsem, aby se manžel vyspal) a to byl hned klidnej, stulil se ke mě a spinkal až do rána.
Takže na tadyty metody kašlu a budu u něj i když je to opravdu vyčerpávající. Myslím, že na tom, co tu píše Lora asi něco bude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
17.1.07 14:12

Ahoj, my měli tento problém s usínáním, když se Davídek začal stavět v postýlce. Když jsem ho večer uložila ke spaní, tak se hned zvednul a začal chodit dokola a ne si lehnout, i když už byl unavený a začal být mrzutý, tak stejně musel stát. Tak jsem ho vždy položila, držela ho, aby nemohl vstát a uhladila po hlavičce až z toho usnul. Trvalo to asi 2 měsíce. Když potom začal chodit normálně, tak se přes den víc unavil a pochopil, že si jde do postýlky odpočinout. Teď zase usíná sám. Takže si myslím, že to je jen přechodné období, tak se drž, ono to přejde :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
189
17.1.07 14:27

Loro, Nykam, konečně někdo! Už jsem si začínala připadat nenormální. Taky k té mojí holčičce radši chodím dávat dudlíka nebo posedět, podržet, pohladit - prostě co je třeba a v noci si ji beru do postele, když jdu spát. Myslím si, že to jsou kecy, nechávat miminko vyřvat. Vždyť ten tvoreček potřebuje naši blízkost. Až nás bude mít dost, tak si řekne. Já si vždycky říkám jak dlouho se ke mě bude chtít takhle tulit. Za chvilku budu ten nejblbější rodič na světě, ale aspoň budu mít vzpomínky na to, že se moje maličká se mnou mazlila a tulila. Neříkám, že to není náročné a že se suprově vyspím, ale dělám to pro svoji holčičku. Já myslím, že to na děti psychycky moc dobře nepůsobí, když pláčou po mamince a ona nepřichází, nebo jenom strčí dudlík a jde pryč…
Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5
17.1.07 16:46

Moc vám děkuji za své názory, hned to vyzkouším. Necháme ji poplakat a po určitých intervalech navštěvovat. Napíši, jak se nám to daří. Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
472
17.1.07 17:02

Čau holky,
tak já jsem taky odpůrce vyřvávací metody u mimina. Navíc máme dvojčata, takže je to i dost nereálné, když s náma spí obě a plně kojím :lol: . Děti mají za sebou několik různých etap - nejdřív usínaly u prsa, pak s náma u telky ale v košíku a sami. Teď už jsou v postýlkách v ložnici a jsem tam s nima do usnutí cca 30-45min, občas jim zpívám občas je pohladím. Někdy usne sám jeden a druhý potřebuje pohladit a někdy je to naopak. Nepřipadám si jako otrok, protože jsem tu konec konců pro ně :lol: , moc jsme je chtěli, a abych místo toho čuměla na blbou telku - to fakt nemusím, žehlení a ukízení - ono se to nepo…, nepořídili jsme si byt na uklízení ale na bydlení :lol: , i když někdy to potřebuje :lol: a zasexovat můžem, když děti spí přes den nebo později v noci :oops: . No, snad jsem na nic jiného, co mám na té mateřské na práci :P nezapomněla.

Navíc pokud fakt potřebuju jít něco z toho dělat, tak je dám na prso a spí do 10minut. Jiný uspávací rituál se snažím zavést kvůli tomu, že mě děsí 2 obrovské 15tikilové dvouleté děti usínající u mých prsou :lol: :lol:

Jo a manžel většinou drží basu se mnou a leží na posteli a čte si nebo dělá na notebooku a případně uspává, pokud jedny ruce nestačí a někdy uspává sám a já se jdu osprchnout, pověsit prádlo nebo tak, co je třeba. Za chvíli jim stejně budeme čítat pohádky a pokud budou psychicky v pohodě, tak se naučí jednou usínat sami. Každé dítě je individuální a snad to bude dřív, než začnou chodit na střední :lol: :lol:

Cami + 2prcci 6,5měsíce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5
17.1.07 17:30

Koneckonců jsem ráda, že v tom nelítám sama. Uvidíme, vyzkoušíme plakání a kdyžtak opravdu se budu raději tulit, třeba do tří let. :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
91
17.1.07 21:12

Milá Cami,
nedá mi to, abych ti nenapsala, že máš můj tichý obdiv… Protože uspávat sama takto dvě děti, to je přeci jen ještě o něčem jiném, než jedno (to není dvakrát více, to je mnohem náročnější). Jediné, co mě trochu zaráží na představě, že bychom měli více malých dětí (jinak je to představa krásná), je to, že nevím, jak bych je všechny pochovala. Maminky více dětí rychle po sobě, prosím, jak to děláte?
Dobrou, Lora

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
472
18.1.07 15:10

Milá Loro,
díky za poklonu, ale mám pocit, že je to spíš o nátuře dětí, než o šikovnosti nás mamin. Myslela jsem, že dělám něco špatně, když prostě nechtějí usínat sami. Pak jsem prošla pár diskuzí na toto téma a zjistila, jak jsme přešťastní, že s něma nemusíme v tandemu skákat 3 hodiny v kuse na balóně :lol: ani jim pouštět myčku :lol: :lol: , digestoř popřípadě jiný podobný přístroj vydávající monotóní zvuk, aby usnuli.
Cami

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
91
18.1.07 23:25

Milá Cami,
fakt :D ? Ale na té myčce něco bude, ta mě uspává taky… L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
472
19.1.07 16:01

Milá Loro,
já teda usínám spíš u toho, když ji pěchuju nebo vyndávám čisté nádobí, ale zrovna teď jsem v diskuzi výš četla, že malé pouštěli fén nebo vysavač a že si ten vysavač nahráli na kazetu, aby ho nemuseli večer tahat :lol: . Co bychom pro blaho svých dětí neudělali, že? Ó jak nás lidi hnusně uspokojuje, když zjistíme, že je na tom někdo ještě hůř než my :lol:
Cami

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama