Útrata v Chorvatsku

10
28.3.21 13:22

Útrata v Chorvatsku

Dobrý den,
s přítelem nám je 19 a rozhodli jsme se, že na přítelovy narozeniny pojedeme na svojí první dovolenou do Chorvatska. Jedeme do Živogošće na 7 nocí. Máme zajištěnou dopravu a ubytování.

Naše výdaje se tedy skládají z jídla a útraty. Koukala jsem na přibližné chorvatské ceny a projela staré diskuze, ale i tak bych se chtěla na pár věcí zeptat, většina z nich je totiž třeba 5 let stará.

S platební kartou je to prý v Chorvatsku těžší a s eury taky, prý je nejlepší vozit větší obnos kun v hotovosti a nějakou zálohu mít na kartě? A je lepší peníze měnit u nás, nebo tam? Nějaká eura třeba na pumpu jsou samozřejmostí.

Jak je to s jídlem, je lepší si základní trvanlivé potraviny dovézt, nebo je koupit až tam?

Lidé se dělí na 2 skupiny: rozměnili jsme 8000Kc a ještě jsme přivezli peníze zpátky X měli jsme 17 000Kc a bylo to málo. Kolik by nás tedy mohlo stát jídlo + kapesné, abychom si to užili, zároveň abychom s sebou ale nevezli obrovskou sumu?

A měl by mít člověk nějakou několikatisícovou rezervu, když takhle někam jede, nebo myslíte že to není nutné a stačí nějaká menší?

Chceme spíš klidnější dovolenou u moře, užít si soukromí a sebe navzájem, zajít si třeba na dva tři výlety a dvě večeře. Jedeme do chatky na Makarskou riviéru.

Poptali bychom se v okolí, ale všichni u nás jsme spíš výletníci a do zahraničí, natož k moři nikdo nejezdí.

Moc díky za odpovědi! :D

Příspěvek upraven 28.03.21 v 14:23

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7636
28.3.21 13:56

Spíš bych řešil covidpas a očkování, bez něho se člověk asi fakt nikam v létě nepodívá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11952
28.3.21 13:57

Nevím, proč by to mělo být v Chorvatsku z kartou těžší. Vložíme kartu a kromě stánku na ni platíme všude. Na útratu vybíráme kuny v bankomatu na místě. Děláme to tak minimálně posledních 10 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
593
28.3.21 13:58

Když budete mít s sebou kartu, tak žádné rezervy v hotovosti nepotřebujete. Placení ubytování v soukromí je většinou v hotovosti. Je to lepší si vyměnit tady, když jde o velkou částku a vybrat si nejlepší kurz, ale běžně si vybereš hotovost i v Chorvatsku. Nevím, jaký má význam pro vás pár desetikorun na kurzu, já tohle neřeším. Záleží, kam jedete, ve většině letovisk lze normálně platit kartou, často ale lidi jezdí do malých vesniček, kde karty brát nemusí. Jinak jsou tam supermarkety cenově srovnatelné, je to opravdu hodně podobné, jako u nás.
Jestli jedete autem, tak si na netu najdete nejbližší kaufland nebo něco podobného a tam jsou ceny stejné, jako u nás. Logicky v malých vesničkách je vše dražší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3780
28.3.21 14:12

Zalezi jak moc narocni jste a jestli jedete nekam na zapadlej konec sveta, nebo normalne do civilizace. Vzala bych si s sebou nejakou mensi hotovost na utratu jako zmrzka, sem tam pivko, a zbytek normalne platila kartou. Ubytko mate zaplaceny predem?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
862
28.3.21 14:12

V Chorvatsku jsem byla jen jednou, ale obecně jsem toho procestovala relativně dost, tak snad můžu přispět svým názorem.

Peníze bych rozměnila v ČR, kde si můžete jednoduše projít kurzovní lístky směnáren i on-line a porovnat si to.

Když jsem byla v Chorvatsku já, což už je taky pár let, tak to s kartou fakt úplně jednoduché nebylo a bylo lepší mít hotovost na vše. Pokud navíc pojedete tak trochu na rozpočet, je to podle mě lepší, líp si to pohlídáte, než utrácet z karty, kde ty výdaje „nevidíte“. Ale tipuju, že se taky mohli posunout a třeba už to s platbami bude lepší, zvlášť teď, kdy se klade důraz na bezkontaktní platby atd.

Pokud jde o trvanlivé věci, opět bych asi spíš vezla z ČR, pokud máte možnost - nebo si aspoň zjistěte, jaké obchody máte v blízkosti ubytování. Malé sámošky okolo ubytování pro turisty bývají hodně drahé, chtělo by to mít v dosahu aspoň nějaký pořádný supermarket.

Rezervu je určitě dobré mít, ale taky záleží na vaší situaci - je vám 19, žijete už spolu nebo u rodičů? Byla by vám rodina v případě nějakého problému ochotná pomoct? Já třeba když jsem cestovala poprvé sama bez rodičů, měla jsem s sebou pro jistotu kartu k mámině účtu. Nepoužila jsem ji, ale byl to dobrý pocit, že když moje úspory dojdou a nastane něco nečekaného, mám to jak pokrýt (to jsem byla ještě na střední, na výlet jsem měla našetřeno, ale rezervu bohužel ne). Pokud rezervu máte sami, je to ideál, pokud ne, tak bych aspoň měla domluveno s někým z rodičů, že mi případně pomohou (dnes už třeba některé banky mají i možnost okamžitého převodu, zkus si zjistit).

Přesné výdaje ti fakt nikdo nemůže říct, chcete si zajít na 2 večeře - ale stačí vám dát si někde pizzu a sklenku vína, nebo si třeba dopřejete nějakou specialitu a k tomu pár drinků? Výlety jaké, něco, kam se budete muset dopravit, platit vstupy atd, nebo spíš něco pěšího v okolí ubytování? To už musíte vědět vy, jak jste nároční cestovatelé, na všem se dá ušetřit a udělat si to i tak hezké.

Hlavně bych taky nezapomínala na cestovní pojištění a počítala, že i v létě možná bude nutnost po příjezdu do Chorvatska či naopak při návratu do ČR podstoupit testy na covid jako samoplátci. Teď je to myslím tak, že byste museli podstoupit test před odjezdem z Chorvatska a ještě jednou po návratu do ČR, navíc to tuším musí být PCR, který se stále platí. V létě by snad mohlo být lépe, ale s naší vládou, kdo ví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
28.3.21 14:15

@Cenarius S tím samozřejmě počítáme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9088
28.3.21 14:16

Peníze jsme měnili až tam z bankomatu a jinak platili v obchodech a restauracích kartou. Záleží, či jste zvyklí jíst. My jsme jako 5clenna rodina snědli dost a v restauraci byli za 12dni jen 2×.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
28.3.21 14:17

@jessikka No, ve většině diskuzí na toto téma na emiminu jsem se to dočetla, proto se na to ptám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
862
28.3.21 14:19

Jo a vidíš, jak píšou výš, tak nejlepší varianta pro cash je asi fakt vybrat si na místě - tak to taky dělám v posledních letech. Jen pozor na bankomaty Euronet, jednou jsem v zahraničí vybrala v takovém, a když jsem pak viděla směnný kurz, nechtěla jsem uvěřit :lol: pokud nemají vaše banky nějaké nesmyslné poplatky za výběr v zahraničí, tak je to prima cesta.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
28.3.21 14:19

@safina Jedeme do Živogošće, podle všeho to je skutečně relativně malá vesnice. To jsem nezmínila, omlouváme se. Právě proto se ptám na tu kartu. Děkuji za odpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
28.3.21 14:21

@Azeretereza Ano, budeme ho platit předem, jedeme s cestovní kanceláří autobusem do chatek, ještě si netroufneme řídit auto tak daleko a sehnali jsme doopravdy velmi přívětivou nabídku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
28.3.21 14:31

@Ariadne Ani jeden moc nejime, viděli bychom to spíš na sklenici vína a něco malého :D podívám se po okolí, upřímně mě to vůbec nenapadlo, juknout na mapy. Děkuji!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
28.3.21 14:47

@Bebeluska8 s testy samozřejmě počítáme, trošku doufám, že v té době už bychom mohli být očkování, nebo že by se mohla situace zlepšit, ale souhlasím, s naší vládou, kdo ví.

Přeci jenom si asi nějaký obnos vyměníme a potom to tedy budeme řešit na místě. Ještě se tedy podívám na internet a na mapy na okolí, a uvidím, co najdu.

S přítelem studujeme, bydlíme u jeho rodičů (výhodné pro obě strany, nabídka že strany jeho rodičů) a přispíváme do rodinného rozpočtu. Minimálně u mojí rodiny vím, že se s nimi mohu domluvit na případné pomoci, ale něco málo našetřené máme, myslím že nám to dá i na malou rezervu.

Cestování by bylo spíš po přírodě a někde blízko, je to tam krásné, hory a hodně zelené, takže bych to asi viděla spíš na procházky, přítel se chce stejně jen koupat, to já bych zase nerada. Takže kompromis. :D

Na pojištění jsme již koukali, babička dělala x let pojištění, takže to byla první věc, o kterou se zajímala a asi po 3 hodinách mi poslala tolik srovnání, že mám doopravdy z čeho vybírat. :D

Mockrát děkuji za rady!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11952
28.3.21 18:59
@NaughtyLil píše:
@Azeretereza Ano, budeme ho platit předem, jedeme s cestovní kanceláří autobusem do chatek, ještě si netroufneme řídit auto tak daleko a sehnali jsme doopravdy velmi přívětivou nabídku.
Živogošče Porat, Mala Duba nebo Blato?
Přidej se na fb do nějakých Chorvatsko skupin, tam se dozvíš víc než z diskusí jinde na internetu.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat