Věčně protivná a negativní 12letá dcera

253
4.12.20 19:01

Věčně protivná a negativní 12letá dcera

Dceři bude brzy 12, je mi jasné, že aktuálně za většinu potíží může nastupující puberta… ale jak vycházet s věčně protivnou, zpruzelou a negativní dcerou? Je hodně introvertní a negativní od malička. Nevěří si, všechno je špatně, nic se nepovede, nikam se jí nechce, nic se jí nechce… Snažím se jí povzbuzovat, chci, aby dělala to co jí baví…ale ji nic nebaví. Vymýšlím pro nás program, aby neseděla jak pecka doma, dnes např. výlet do Prahy, podívat se na vánoční výzdobu, projít si centrum, když je poloprázdné…ale naštvala mě už tak, jen co jsme zaparkovali auto, že jsem měla sto chutí jet zase domů… Nakonec jsme kousek Prahy prošli, ale zážitek na houby a nálada na bodu mrazu. Já nevím, jak k ní přistupovat, co dělat, jak ji motivovat… jestli to nějak řešit? Aby ten její negativismus nepřerostl něco v horšího… Sama se jí snažím jít příkladem, že všechno je řešitelné, radovat se můžeme z maličkostí, je fajn dělat to co tě baví a zlepšovat se v tom.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18583
4.12.20 19:07

@Advise nevím, ale napadlo mě - co tak obrátit, nesnažit se, nevnucovat se, nehýřit optimismem, neutěšovat, nepovzbuzovat

• třeba když se budeš chovat i ty trochu spruzele, chladněji, přijde jí takové soužití blbé, a bude se snažit trochu i sama?
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
7561
4.12.20 19:09

Nastupující puberta? Nikolivěk, toto je již plná palba puberty a bude ještě pár let trvat, než to alespoň trochu ustoupí.

Držte se, to děcko z toho vážně časem vyroste.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
253
4.12.20 19:18
@stinga píše:
@Advise nevím, ale napadlo mě - co tak obrátit, nesnažit se, nevnucovat se, nehýřit optimismem, neutěšovat, nepovzbuzovat
  • třeba když se budeš chovat i ty trochu spruzele, chladněji, přijde jí takové soužití blbé, a bude se snažit trochu i sama?

Občas tohle zkouším, ani se nemusím snažit, protože mě to přemůže a jsem taky zpruzelá a otrávená…tím se dcera chytne za nos, začne se omlouvat, slibovat, že už to takhle nebude a já mám naopak špatný pocit z toho, jestli to není z mé strany citové vydírání a že to určitě nedělám dobře…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
253
4.12.20 19:20
@SAJ píše:
Nastupující puberta? Nikolivěk, toto je již plná palba puberty a bude ještě pár let trvat, než to alespoň trochu ustoupí.Držte se, to děcko z toho vážně časem vyroste.

Jak se říká, nepotěšil jste mě a ani já vás nepotěším… :-) Asi si budu muset pořídit psa… ten určitě moje snahy ocení. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
811
4.12.20 19:27

Nechci teda nějak strašit, ale přejít to fakt nemusí, mám dvacetiletou dceru a pořád je často taková.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
7561
4.12.20 19:31
@Advise píše:
Jak se říká, nepotěšil jste mě a ani já vás nepotěším… :-) Asi si budu muset pořídit psa… ten určitě moje snahy ocení. :mrgreen:

Jedu třetí kolo, i když pravda, to druhé bylo vcelku snesitelné. Zato to první, a taky teď to současné třetí (13), je ovšem mimořádně výživné. Ale potěším tě, někdy ve čtrnácti a půl začalo být líp a teď, v sedmnácti, je z nejstaršího puboše docela fajn skorodospělák.

Vydrž, fakt to přejde. Chce to pochopení, nadhled a občas zatraceně rychlé reflexy (to když je situace už opravdu neúnosná).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
803
4.12.20 19:32

Podle mě je v tomto věku stěžejní trávit čas s otcem, sama jsem v pubertě s mamkou sotva promluvila, za to s taťkou jsem byla často, jezdili jsme na kole, šli plavat… To samé u sester. Něj kamarádka to měla taky tak, sice měla rozvedené rodiče, ale v sedmé třídě se na chvíli odstěhovala k tátovi. Takže bych řekla manželovi, ať se snaží s ní trávit víc času (pokud teda bude chtít, no). Ale puberťačka bude na druhou stranu vždycky negativní, to jinak ani nejde. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21121
4.12.20 19:32

@Advise

nojono… puberta je pěkná mrcha… zatni zuby a vydrž, ono to jednou přejde. Na vycházky je lepší pes než pubertální potomek. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14897
4.12.20 19:36

Jako bys popisovala meho syna. Jenze u vas se to da omluvit pubertou, ale memu je 8 a tyhle stavy miva zhruba pul roku. Driv byl uplne jiny. Taky nevim, co s nim. Vzdy se mi pricilo deti do neceho nutit, ale kdybych ho „nenutila“, tak nejradsi hnije nonstop doma :roll: Me to stve jeste o to vic, ze odmalicka vedeme deti k hodne aktivnimu zivotu, sportu, vyletum, socialnim vazbam atd. a najednou proste vsechno je pruda :zed: On teda, kdyz uz ho donutim jit neco delat, tak je z toho nadseny a libi se mu to, ale ten proces dokopani tam je silenej.. Moje jedina rada je, neber si to osobne. Proste prochazeji nejakym obdobim, bude zase lepe. Snaz se zustat pozitivni. A dej ji moznost vybrat program dle sebe. Urci treba jen podminku: cokoli venku a nech ji doladit detaily. To u nas celkem funguje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
4.12.20 19:43

To je jak u nás. A nejlepší je, že za všechno můžu já. Jsem teď nepřítel č.1

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30509
4.12.20 19:52

@Advise popisuješ moje dítě :lol: Nejstarší dcera je taky taková povaha. Strašná kombinace mých a manželových negativních vlastností :oops:
Ona je taková maniodepresivní. Pomáhá ji zahrnovat láskou, chválit, motivovat. To s ní pak je celkem řeč :lol:
Je jí 7 a byla celkem náročný mimino, strašlivý batole, a puberty se fakt děsím :zed:
Líbí se mi, jak o ní píšeš :srdce: A ten výlet :palec: Přesně takový láskyplný maličkosti na naší holku platí :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2721
4.12.20 19:54

@Advise myslím, že se jí moc vnucuješ a čím víc to budeš dělat, tím víc tě bude f*ckovat. Mě by teda taky tohle vůbec nenadchlo, courat někde s mámou a očumovat světýlka. Ani ve 12ti, ani teď ve 32 letech. Jako proč? Proboha, je jí 12, rodiče jsou z jejího pohledu geronti, co jí nerozumí a ona chce mezi své vrstevníky.
Je to ten věk, kdy si říká, jak takhle geniální dítě může mít tak out rodiče.
Jo a v tomhle věku to určitě není rozjezd puberty, puberta je už rozjetá. Puberta dnes přichází na děti dřív, klidně už v 10ti.
Pevný nervy, bude to zase dobrý :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1878
4.12.20 19:56

Nezapomenu na zážitek z dovolené ve Francii se ctrnactiletou dcerou. Vyjeli jsme autem v 8 ráno, ve dvě jsme prejizdeli francouzské hranice. Muž řídil jako bůh celou cestu, zastávky s dzusem, kávou, v kapse měla tučné kapesné od babičky. První noc jsme neměli zamluvene ubytování, jinak bylo všechno luxusní a připravené. To první odpoledne jsme asi hodinu hledali nocleh, my vepředu plné oči a mysl práce, zezadu se ozvalo nasupené: „Tak takhle jsem si tu dovolenou FAKT nepredstavovala.“… :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9870
4.12.20 20:00

Hele, neber to zle, ale ty bys zprudila i mě jako dospělou :lol: úplně si pamatuji, jak jsem nesnášela, když mě někdo v tomhle období někam tahal. Šla jsem, aby nebylo doma dusno a mámu ve skrytu duše nenáviděla. Dej jí možnost se od tebe odpoutat, neboj, ona brzy přijde zpět. Já svoji pubertu prožila v posteli s knížkou a sluchátky v uších. Být tebou, zařadím zpátečku, občas dám ochutnat vlastní medicíny a nevyměknu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat