Vystupování před lidmi

Anonymní
13.3.17 20:05

Vystupování přečd lidmi

Předem se omlouvám za anonym, ale je to pro mne citlivé téma.
Nastoupila jsem do zaměstnání, kde budu muset mimo jiné i vystupovat před lidmi (žáci 8. a 9. tříd, maturanti, nezaměstnaní). Bohužel jsem trémistka a toto mi opravdu nedělá moc dobře. Prosím nepište, že jsem se tam neměla hlásit (moji hlavní náplní bude něco jiného) - jde prostě o to, že v případě potřeby musím zastoupit kolegyni a toto absolvovat.
Já se ptám, jak odbourat trému - znalosti o problematice mám. Jde mi o to, aby hlavně z neverbální komunikace nebylo poznat, že nejsem ve své kůži. Obsah přednášky znám, navíc máme prezentaci, takže se jí držím. Co poradíte?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3926
13.3.17 20:12

Mne pomaha, kdyz se soustredim na to, abych nemluvila moc rychle. Kdyz zpomalim, trema trochu opadne.
Vse si dopredu nekolikrat prerikat, at vis, co budes rikat a jak to na sebe navazuje.
Jinak praxe pomaha nejvice, cim casteji vystupujes, tim je trema mensi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.3.17 20:18

Ahoj, vím, jak se cítíš, máš bohužel stejný problém. Občas se ztrapním, což mám pak před očima každou chvíli, kdy mám zase před lidma mluvit. Co ale pomáhá, je Guajacuran - pokud je to nějaká delší řeč, vystupování a tak, zklidní to. Nebo metoda tréninku - prostě si stoupnout a mluvit nahlas, třeba před zrcadlem :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26162
13.3.17 20:31

Trénovat před zrcadlem, před plyšovým medvědem, před psem, před rodinou…v tomhle pořadí…aspoň mně to pomáhá ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3154
13.3.17 20:55

Jak píše @Limi123, zpomalovat tempo řeči, ať pak nelapas po dechu, pravidelně klidně dýchat. Žádné prudké pohyby, postoj si nacvičit u zrcadla, kam dávat ruce, pokud promítat nějakou prezentaci, tak je fajn ukazovátko, laserové, teleskopické, to je fuk, máš něco v ruce, to pomáhá. A hlavně se neohrabavat, nedrbat, pokud máš u toho sklenici vody, tak maximálně upit maličký doušek. Nedělat víc věcí najednou.
A na nervozitu třeba Bachovky Krizova esence.
Po pár vystoupeních se uklidnis ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31425
13.3.17 20:58

Hodně důležitá je bohatá slovní zásoba. Protože ten, kdo má trému a ještě k tomu se neumí " vyžvejknout", je ztracen.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14653
14.3.17 09:14

Na zvládání trémy jsou i různé kurzy.Ale mě pomáhá, když si vždy uvědomím, že ti lidé jsou úplně stejní lidé jako já. Dobrá slovní zásoba je velké plus, ale důležité je taky se vždy dobře předem připravit. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama