Výtěry ano, či ne?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.18 08:50
Výtěry ani, či ne?

Ahoj,
chci se zeptat na váš názor.
Ve třídě mého dítěte se objevil spálový streptokok. Opět. Byli jsme požádáni, abychom s dětmi zašli na výtěry a případně nechali děti přeléčit.
Vzhledem k tomu, že mé dítě už letos 2× tento problém mělo, vyhověla jsem. Nechala se udělat streptest, výsledek byl pohužel pozitivní a i vzhledem k jeho osobní anamnéze bylo dítě přeléčeno.
Během léčby jsem se přidala k původnímu e-mailu a poprosila rodiče, aby ty výtěry skutečně nechali udělat.
A reakce? Další 2 děti obdobná diagnoza. Několik rodičů se pochlubilo negativním výsledkem. Někteří rodiče napsali, že jim Dr. odmítá výtěr udělat a byl tam i názor lékařky, která naši snahu uplně shodila jako zbytečnou.

Moje 2 roky stará zkušenost - požádala jsem rodiče uplně stejně (mělo opakovaně spálu). Někdo poslechl, někdo ne, někdo se pozitivní objevil a asi byl přelečen. V každém případě, mé často nemocné dítě už pak nebylo do konce roku nemocné.
Letos ale obdobná léčba zabrala jen na necelé 3 měsíce. :(

Co si o tom myslíte vy? Šli byste s dětmi na výtěry a nebo ne?

I když jsem se snažila to napsat co nejvíce obecně, prosím o zachování anonymu. Děkuji.

Reakce:
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.18 08:52

Nadpis samozřejmě měl být „Výtěry ano, či ne?“
 zakl.

 
nozu
Extra třída :D 11750 příspěvků 13.03.18 09:01

Ano, šla bych po takovéto prosbě na výtěry. My si toto kolečko zrovna udělali doma. Syn měl pozitivního streptokoka, já v té době bojovala s virozou, tak jsem si preventivně nechala udělat výtěr také. Naštěstí u mě to bylo negativní. Zbytek rodiny je v pořádku, tak tam jsme to neřešili.
Tyhle potvory jsou bohužel občas u někoho bezpříznakové a citlivější jedinci na ně reagují nemocí

 
sediza
Ukecaná baba ;) 1635 příspěvků 13.03.18 09:16

Samozřejmě bych šla..

 
xacxa
Zasloužilá kecalka 815 příspěvků 13.03.18 09:28

Ano šla bych. Ale bohužel bezohlednost některých rodičů (jiné slovo mě nenapadá, jelikož ačkoliv se nemoc nemusí projevit mohou být děti přenašeči) nezná mezí. Zažila jsem i jako učitelka situaci, kdy matka nechala do školky chodit dceru se všemi doma ji nechala jeden den s tím, že ji přece umyla šampnem na vši a tím to pro ni haslo. Do týdne byla školka zavřená kvůli epidemii a celá školka se musela desinfikofat. :zed: :pocitac:

 
lamicina
Ukecaná baba ;) 1944 příspěvků 13.03.18 09:29

Měli jsme takovou výzvu od školky, když dcera chodila. Řešila se dokola spála, spálová angína a angína. My jsme šli na výtěry celá rodina, já na angíny dost trpím, takže jsem to brala tak, že je to v našem zájmu. Taky jsem se ale setkala s tím, že někteří pediatři odmítli z tohoto důvodu výtěry udělat a někteří rodiče se na to prostě vyprdli. Dokud neonemocní jejich dítě tak nezájem. Ono dost podobný je to i se všima, někdo tu hlavu prostě neprohlídne.

 
AliTad
Kelišová 5292 příspěvků 13.03.18 09:58

U nás ve školce byla před dvěma lety opravdu velká epidemie spálové angíny. Na výtěry nikdo nikoho neposílal a upřímně mě to ani nenapadlo. Nebo je to opatření, které se zavádí až v okamžiku několikáté epidemie? A co když onemocní jeden člen rodiny, mají jít ostatní na výtěry? A platí to jen u spálové angíny nebo jakéhokoli streptokoka?
A když je někdo přenašeč tak bez atb jím zůstane napořád?
Děkuji za odpověď, dost mě to zaujalo.

 
sagina
Echt Kelišová 7646 příspěvků 13.03.18 10:47

Holky, zkoukla jsem pár článků a OPRAVDU to vypadá, že bezpříznakoví nosiči se neléčí, protože to nepřináší žádný efekt, tedy je zcela zbytečné dělat jim výtěry. v těch článcích se píše, že u dětí v kolektivech může nosičství dosahovat až 30%, nicméně pokud nález není projevem aktivní streptokokové infekce, tak pro ostatní není ani nebezpečným zdrojem infekce, ani nezanechává pozdní následky.

Státní zdravotní ústav, 2010 píše:
Primárním zdrojem infekce může být nejen člen kolektivu, ale i osoby z řad rodičů, sourozenců, příbuzných, kamarádů a dalších. Pro podchycení všech možných zdrojů infekce by proto bylo nutné bakteriologicky vyšetřit (včetně zjištění typu kmene) a antibiotiky současně s nosiči kolektivu přeléčit v jediný okamžik i tyto osoby. Tento velmi na organizaci a finance nákladný postup je prakticky neproveditelný a proto i nedoporučovaný. Při možnosti výskytu nosičství různými typy streptokoka skupiny A by pak hrozilo stále opakované a zbytečné podávání antibiotik.
RNDr. Jitka Motlová, CSc.
Vedoucí referenční laboratoře pro streptokoky

Vyjádření k anginám a nosičství streptokoků skupiny A ve školkách
Pediatrie pro praxi, 2011 píše:
Bezpříznakoví nosiči Streptococcus pyogenes se neléčí.
Rodinní příslušníci pacientů s opakovanými streptokokovými infekty se neléčí, neprovádí se kultivace (není-li revmatická horečka v rodinné anamnéze).
Kontrolní výtěry po streptokokové infekci se neprovádí.
MUDr. Jan Pavelka, MUDr. Pavel Horník, MUDr. Peter Mikolášek, MUDr. Lukáš Homola,
MUDr. Lenka Krbková, CSc.

Běžné streptokokové infekce - mýty a omyly
Krajská hygienická stanice Ostrava, 2014 píše:
Vždy je nutné léčit nemocného spálou nebo spálovou angínou. Léčba antibiotiky musí být cílená a dostatečně dlouhá, aby nedošlo k recidivě nebo ke komplikacím. Je nutný i klid na lůžku a dostatečná rekonvalescence. V kolektivu se dětem nařídí lékařský dohled po dobu inkubační doby, děti s počínajícími příznaky onemocnění se hlásí se u svého lékaře, kterého rodiče informují o kontaktu s nemocným. Zdravým nosičům se antibiotika nepodávají. Specifická opatření se v ohnisku nákazy neprovádějí, doporučuje se důraz na dostatečnou desinfekci předmětů (nádobí, hraček) a je nezbytně nutné dlouhodobě podporovat posilování imunity dětí zdravým životním stylem, otužováním a dostatečným přívodem vitamínů.
MUDr. Lenka Pětvaldská
vedoucí oddělení epidemiologie KHS Ostrava, ÚP Karviná

Streptokokové nákazy
 
lamicina
Ukecaná baba ;) 1944 příspěvků 13.03.18 10:59

U nás k tomu školka přistoupila, když tam streptokok řádil od ledna do půlky dubna, ale mělo to formu doporučení. Ty články jsem @sagina taky četla, asi to vysvětluje proč někteří pediatři tyto preventivní výtěry odmítají dělat. Naše pediatra teda u opakovaných angín doporučuje výtěry pro celou rodinu a přenašeče případně přeléčit, podle ní to smysl má. Já s tím mám zkušenost z dětství, já opakovaně angíny a sestra byla bezpříznakový přenašeč. Po jejím přeléčení moje angíny přestaly. Zároveň se teda doktorka snažila zapracovat na mojí imunitě.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.18 11:48

No, ono je to samozřejmě složitější.
Když mi starší ditě chodilo do školky tak, pokud se na nastěnce objevilo „spála“, tak v případě, že mi dítě onemocnělo, tak jsem se Dr. zmínila, že tam tu spálu mají a udělali jsme případně test.
Když mi chodilo druhé dítě (to více nemocné) do speciální školky pro oslabené děti, tak se na nástěnce objevlila jen znmínka o vších, spála nikoho nezajímala. Tedy její šíření. A přitom pro ty děti tam byla daleko nebezpečnější jak vši.

Když mé starší dítě mělo poprvé v krku spálového streptokoka (odchyceno náhodně), doporucila nám naše dětská, abychom si zašli s ohledem na mladší na na výtěry. Naše praktická sice trochu blblala, ale manželovi je udělala, já dostala rovnou atb. - už jsem měla angínu. Přeléčena byla i starší.

Když mé mladší dítě mělo poprvé spálu, tak i když jsem to ve školce nahlásila, nikdo ostatním zprávu na nástěnku nedal.
Když jsme ho vyléčili, po léčbě nechali týden doma a pak pustili do školky, do 3 dnů ji měla zpět. Vzhledem ke komplikacím skončila v nemocnici. Tehdy jsem dala na nástěnku info, že mé dítě má spálu, má ji opakovaně, my ostatní jsme zdraví a jinam než do školky nechodí. A že prosím o to, aby rodiče nechali udělat dětem výtěry. Jak jsem již zmínila v úvodním příspěvku, asi to ti potřební udělali, dítě pak bylo zdravé až do konce šk. roku.

I v tomto případě je to opakované.
Mé dítě ji má od září prokázánu po třetí. V druhém případě je na tom ten člověk ještě hůř. Ostatní rodiče častěji nemocných dětí se nevyjádřili. V našem případě bylo i bez příznaků doporučeno kvůli OA více lékaři přeléčit, dokonce kvůli tomu jdeme ke specialistce na mimořádnou kontrolu… Takže mi to tak banální, jak je popisování v odkazech výše, nepřijde…

Rodičům nikdo nic nenakazoval (mám pocit, že to snad dnes ani nikdo nemůže), rodiče byly i ohledem na ostatní děti požádány.
Od jedné maminky - lékařky jsme se dozvěděli, že tím zatěžujeme zdravotní systém (jeden den hospitalizace stojí víc, jak výtěry celé třídě, o následných dalších vyšetřeních ani nemluvě) i pacienty a co na to říká epidemiolog…

S druhým tímto problémem nejvíce postiženým, jsme rozhodnuti se v případě dalšího problému na epidemiologa rozhodně obrátit. Teď nás to tedy ani trochu nenapadlo a ta rekce byla napsána více jak po týdnu po prosbě, když kdo chtěl, už tam zašel…

zakl.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.04.18 22:10

Dnes jsme měli na toto téma třídní schůzku a dokonce jsem se tam od jednoho rodiče dozvěděla, že i kdyby měl dítě s pozitivním nálezem, tak ho přeléčit tak silnými antibiotiky jako je penicilin nenéchá, protože příznaky nemá a tedy je zdravé.
Je mi z toho smutno… :(
Zvlášť když jsme vysvětlili důvody - tedy, že minimálně dvěma lidem ve třídě to škodí ve velkém a to až tak, že se řeší, jestli ten kolektiv neopustí…

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.04.18 22:11

Předchozí příspěvek jsem psala já, zakladatelka.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.09.18 13:33

Ahoj, chtela bych navazat na tuto diskusi. Jedno z mych deti, ta mladsi, je nejpis prenasec streptokoka. Kdyz byla mladsi opakovane se lecila antibiotiky. Postupem casu se nemocnost vyrazne zmensila. Pred prazdninami jsem byla s obema dcerama u doktorky kvuli odjezdu na tabor a nezdal se mi krk te starsi. Pro jistotu jsem nechala udelat vybder oboum a obe mely pozitivni test. Starsi dostala ATB, mladsi nic, s vysvetlenim, ze pozitivni test je jen jeden z priznaku a pokud k tomu nejsou dalsi priznaky akutni anginy jako zvysene CRP, nalez v krku, teploty, tak se dite bere jako zdrave. V podstate by nejspis byla pozitivni pokazde. Takze mladsi [nosicka] na tabor odjela a starsi jsem tam odvezla az po dobrani ATB. Ted mam ale trochu jine dilema. Moje neter bude mit brzy mimino, bydli u nas v dome, tak resim jak moc musim nasi „nosicku“ od mimca izolovat. Doktorce jsem volala, rikala, ze bezny kontakt v pohode [samozrejme az po sestinedeli] a ridit se selskym rozumem, to znamena nepusinkovat a neolizovat a tak. Nemate nekdo zkusenost s nosicem versus mimco?

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.18 22:23

Upřímně, já nevím, jak je to s případným přenosem na miminko.
Naše Dr. by ji nejspíš přeléčila… A hlavně dala by atb. oběma hned před tím táborem. Ale kdybys zažila to co já minulý školní rok, tak bys nakonec zjistila, že jsou 2 tábory. Jeden zastánce atb. dát, druhý nedat. Je to jako s očkováním :roll:
Původní zakl.

 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

5 receptů na rychlé vánoční cukroví

Taky se vám nechce zbytečně stát za plotnou ještě před Vánoci? Nebo nestíháte... číst dále >

Články z Expres.cz

Drsný souboj Muže roku s ex Robinsonkou pokračuje: „Mlátil mě a podváděl!“

Jeden z nás tady lže, ale já to nejsem! Tohle je přesně věta, kterou se ohání... číst dále >

Klusová ukázala sestru a málem svou knihu pokřtila mateřským mlékem

Zpěvačka Tamara Klusová (30) se prezentuje hlavně jako matka tří dětí a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Chtěla jsem se zbavit manželovy milenky. Krize je za námi, doufá Jana

Příběh o manželově nevěře, podobný tisícům jiných, vypráví osmatřicetiletá... číst dále >

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >