Reklama

Výtěry ano, či ne?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.18 08:50
Výtěry ani, či ne?

Ahoj,
chci se zeptat na váš názor.
Ve třídě mého dítěte se objevil spálový streptokok. Opět. Byli jsme požádáni, abychom s dětmi zašli na výtěry a případně nechali děti přeléčit.
Vzhledem k tomu, že mé dítě už letos 2× tento problém mělo, vyhověla jsem. Nechala se udělat streptest, výsledek byl pohužel pozitivní a i vzhledem k jeho osobní anamnéze bylo dítě přeléčeno.
Během léčby jsem se přidala k původnímu e-mailu a poprosila rodiče, aby ty výtěry skutečně nechali udělat.
A reakce? Další 2 děti obdobná diagnoza. Několik rodičů se pochlubilo negativním výsledkem. Někteří rodiče napsali, že jim Dr. odmítá výtěr udělat a byl tam i názor lékařky, která naši snahu uplně shodila jako zbytečnou.

Moje 2 roky stará zkušenost - požádala jsem rodiče uplně stejně (mělo opakovaně spálu). Někdo poslechl, někdo ne, někdo se pozitivní objevil a asi byl přelečen. V každém případě, mé často nemocné dítě už pak nebylo do konce roku nemocné.
Letos ale obdobná léčba zabrala jen na necelé 3 měsíce. :(

Co si o tom myslíte vy? Šli byste s dětmi na výtěry a nebo ne?

I když jsem se snažila to napsat co nejvíce obecně, prosím o zachování anonymu. Děkuji.


Reklama

Reakce:
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.18 08:52

Nadpis samozřejmě měl být „Výtěry ano, či ne?“
 zakl.

 
nozu
Extra třída :D 11582 příspěvků 13.03.18 09:01

Ano, šla bych po takovéto prosbě na výtěry. My si toto kolečko zrovna udělali doma. Syn měl pozitivního streptokoka, já v té době bojovala s virozou, tak jsem si preventivně nechala udělat výtěr také. Naštěstí u mě to bylo negativní. Zbytek rodiny je v pořádku, tak tam jsme to neřešili.
Tyhle potvory jsou bohužel občas u někoho bezpříznakové a citlivější jedinci na ně reagují nemocí

 
sediza
Ukecaná baba ;) 1518 příspěvků 13.03.18 09:16

Samozřejmě bych šla..

 
xacxa
Zasloužilá kecalka 815 příspěvků 13.03.18 09:28

Ano šla bych. Ale bohužel bezohlednost některých rodičů (jiné slovo mě nenapadá, jelikož ačkoliv se nemoc nemusí projevit mohou být děti přenašeči) nezná mezí. Zažila jsem i jako učitelka situaci, kdy matka nechala do školky chodit dceru se všemi doma ji nechala jeden den s tím, že ji přece umyla šampnem na vši a tím to pro ni haslo. Do týdne byla školka zavřená kvůli epidemii a celá školka se musela desinfikofat. :zed: :pocitac:

 
lamicina
Ukecaná baba ;) 1883 příspěvků 13.03.18 09:29

Měli jsme takovou výzvu od školky, když dcera chodila. Řešila se dokola spála, spálová angína a angína. My jsme šli na výtěry celá rodina, já na angíny dost trpím, takže jsem to brala tak, že je to v našem zájmu. Taky jsem se ale setkala s tím, že někteří pediatři odmítli z tohoto důvodu výtěry udělat a někteří rodiče se na to prostě vyprdli. Dokud neonemocní jejich dítě tak nezájem. Ono dost podobný je to i se všima, někdo tu hlavu prostě neprohlídne.

 
AliTad
Kelišová 5277 příspěvků 13.03.18 09:58

U nás ve školce byla před dvěma lety opravdu velká epidemie spálové angíny. Na výtěry nikdo nikoho neposílal a upřímně mě to ani nenapadlo. Nebo je to opatření, které se zavádí až v okamžiku několikáté epidemie? A co když onemocní jeden člen rodiny, mají jít ostatní na výtěry? A platí to jen u spálové angíny nebo jakéhokoli streptokoka?
A když je někdo přenašeč tak bez atb jím zůstane napořád?
Děkuji za odpověď, dost mě to zaujalo.

 
sagina
Echt Kelišová 7550 příspěvků 13.03.18 10:47

Holky, zkoukla jsem pár článků a OPRAVDU to vypadá, že bezpříznakoví nosiči se neléčí, protože to nepřináší žádný efekt, tedy je zcela zbytečné dělat jim výtěry. v těch článcích se píše, že u dětí v kolektivech může nosičství dosahovat až 30%, nicméně pokud nález není projevem aktivní streptokokové infekce, tak pro ostatní není ani nebezpečným zdrojem infekce, ani nezanechává pozdní následky.

Státní zdravotní ústav, 2010 píše:
Primárním zdrojem infekce může být nejen člen kolektivu, ale i osoby z řad rodičů, sourozenců, příbuzných, kamarádů a dalších. Pro podchycení všech možných zdrojů infekce by proto bylo nutné bakteriologicky vyšetřit (včetně zjištění typu kmene) a antibiotiky současně s nosiči kolektivu přeléčit v jediný okamžik i tyto osoby. Tento velmi na organizaci a finance nákladný postup je prakticky neproveditelný a proto i nedoporučovaný. Při možnosti výskytu nosičství různými typy streptokoka skupiny A by pak hrozilo stále opakované a zbytečné podávání antibiotik.
RNDr. Jitka Motlová, CSc.
Vedoucí referenční laboratoře pro streptokoky

Vyjádření k anginám a nosičství streptokoků skupiny A ve školkách
Pediatrie pro praxi, 2011 píše:
Bezpříznakoví nosiči Streptococcus pyogenes se neléčí.
Rodinní příslušníci pacientů s opakovanými streptokokovými infekty se neléčí, neprovádí se kultivace (není-li revmatická horečka v rodinné anamnéze).
Kontrolní výtěry po streptokokové infekci se neprovádí.
MUDr. Jan Pavelka, MUDr. Pavel Horník, MUDr. Peter Mikolášek, MUDr. Lukáš Homola,
MUDr. Lenka Krbková, CSc.

Běžné streptokokové infekce - mýty a omyly
Krajská hygienická stanice Ostrava, 2014 píše:
Vždy je nutné léčit nemocného spálou nebo spálovou angínou. Léčba antibiotiky musí být cílená a dostatečně dlouhá, aby nedošlo k recidivě nebo ke komplikacím. Je nutný i klid na lůžku a dostatečná rekonvalescence. V kolektivu se dětem nařídí lékařský dohled po dobu inkubační doby, děti s počínajícími příznaky onemocnění se hlásí se u svého lékaře, kterého rodiče informují o kontaktu s nemocným. Zdravým nosičům se antibiotika nepodávají. Specifická opatření se v ohnisku nákazy neprovádějí, doporučuje se důraz na dostatečnou desinfekci předmětů (nádobí, hraček) a je nezbytně nutné dlouhodobě podporovat posilování imunity dětí zdravým životním stylem, otužováním a dostatečným přívodem vitamínů.
MUDr. Lenka Pětvaldská
vedoucí oddělení epidemiologie KHS Ostrava, ÚP Karviná

Streptokokové nákazy
 
lamicina
Ukecaná baba ;) 1883 příspěvků 13.03.18 10:59

U nás k tomu školka přistoupila, když tam streptokok řádil od ledna do půlky dubna, ale mělo to formu doporučení. Ty články jsem @sagina taky četla, asi to vysvětluje proč někteří pediatři tyto preventivní výtěry odmítají dělat. Naše pediatra teda u opakovaných angín doporučuje výtěry pro celou rodinu a přenašeče případně přeléčit, podle ní to smysl má. Já s tím mám zkušenost z dětství, já opakovaně angíny a sestra byla bezpříznakový přenašeč. Po jejím přeléčení moje angíny přestaly. Zároveň se teda doktorka snažila zapracovat na mojí imunitě.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.18 11:48

No, ono je to samozřejmě složitější.
Když mi starší ditě chodilo do školky tak, pokud se na nastěnce objevilo „spála“, tak v případě, že mi dítě onemocnělo, tak jsem se Dr. zmínila, že tam tu spálu mají a udělali jsme případně test.
Když mi chodilo druhé dítě (to více nemocné) do speciální školky pro oslabené děti, tak se na nástěnce objevlila jen znmínka o vších, spála nikoho nezajímala. Tedy její šíření. A přitom pro ty děti tam byla daleko nebezpečnější jak vši.

Když mé starší dítě mělo poprvé v krku spálového streptokoka (odchyceno náhodně), doporucila nám naše dětská, abychom si zašli s ohledem na mladší na na výtěry. Naše praktická sice trochu blblala, ale manželovi je udělala, já dostala rovnou atb. - už jsem měla angínu. Přeléčena byla i starší.

Když mé mladší dítě mělo poprvé spálu, tak i když jsem to ve školce nahlásila, nikdo ostatním zprávu na nástěnku nedal.
Když jsme ho vyléčili, po léčbě nechali týden doma a pak pustili do školky, do 3 dnů ji měla zpět. Vzhledem ke komplikacím skončila v nemocnici. Tehdy jsem dala na nástěnku info, že mé dítě má spálu, má ji opakovaně, my ostatní jsme zdraví a jinam než do školky nechodí. A že prosím o to, aby rodiče nechali udělat dětem výtěry. Jak jsem již zmínila v úvodním příspěvku, asi to ti potřební udělali, dítě pak bylo zdravé až do konce šk. roku.

I v tomto případě je to opakované.
Mé dítě ji má od září prokázánu po třetí. V druhém případě je na tom ten člověk ještě hůř. Ostatní rodiče častěji nemocných dětí se nevyjádřili. V našem případě bylo i bez příznaků doporučeno kvůli OA více lékaři přeléčit, dokonce kvůli tomu jdeme ke specialistce na mimořádnou kontrolu… Takže mi to tak banální, jak je popisování v odkazech výše, nepřijde…

Rodičům nikdo nic nenakazoval (mám pocit, že to snad dnes ani nikdo nemůže), rodiče byly i ohledem na ostatní děti požádány.
Od jedné maminky - lékařky jsme se dozvěděli, že tím zatěžujeme zdravotní systém (jeden den hospitalizace stojí víc, jak výtěry celé třídě, o následných dalších vyšetřeních ani nemluvě) i pacienty a co na to říká epidemiolog…

S druhým tímto problémem nejvíce postiženým, jsme rozhodnuti se v případě dalšího problému na epidemiologa rozhodně obrátit. Teď nás to tedy ani trochu nenapadlo a ta rekce byla napsána více jak po týdnu po prosbě, když kdo chtěl, už tam zašel…

zakl.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.04.18 22:10

Dnes jsme měli na toto téma třídní schůzku a dokonce jsem se tam od jednoho rodiče dozvěděla, že i kdyby měl dítě s pozitivním nálezem, tak ho přeléčit tak silnými antibiotiky jako je penicilin nenéchá, protože příznaky nemá a tedy je zdravé.
Je mi z toho smutno… :(
Zvlášť když jsme vysvětlili důvody - tedy, že minimálně dvěma lidem ve třídě to škodí ve velkém a to až tak, že se řeší, jestli ten kolektiv neopustí…

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.04.18 22:11

Předchozí příspěvek jsem psala já, zakladatelka.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.09.18 13:33

Ahoj, chtela bych navazat na tuto diskusi. Jedno z mych deti, ta mladsi, je nejpis prenasec streptokoka. Kdyz byla mladsi opakovane se lecila antibiotiky. Postupem casu se nemocnost vyrazne zmensila. Pred prazdninami jsem byla s obema dcerama u doktorky kvuli odjezdu na tabor a nezdal se mi krk te starsi. Pro jistotu jsem nechala udelat vybder oboum a obe mely pozitivni test. Starsi dostala ATB, mladsi nic, s vysvetlenim, ze pozitivni test je jen jeden z priznaku a pokud k tomu nejsou dalsi priznaky akutni anginy jako zvysene CRP, nalez v krku, teploty, tak se dite bere jako zdrave. V podstate by nejspis byla pozitivni pokazde. Takze mladsi [nosicka] na tabor odjela a starsi jsem tam odvezla az po dobrani ATB. Ted mam ale trochu jine dilema. Moje neter bude mit brzy mimino, bydli u nas v dome, tak resim jak moc musim nasi „nosicku“ od mimca izolovat. Doktorce jsem volala, rikala, ze bezny kontakt v pohode [samozrejme az po sestinedeli] a ridit se selskym rozumem, to znamena nepusinkovat a neolizovat a tak. Nemate nekdo zkusenost s nosicem versus mimco?

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.18 22:23

Upřímně, já nevím, jak je to s případným přenosem na miminko.
Naše Dr. by ji nejspíš přeléčila… A hlavně dala by atb. oběma hned před tím táborem. Ale kdybys zažila to co já minulý školní rok, tak bys nakonec zjistila, že jsou 2 tábory. Jeden zastánce atb. dát, druhý nedat. Je to jako s očkováním :roll:
Původní zakl.


Reklama

 Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Asia Argento zakouší vlastní hořkou medicínu: Vraťte mi moji práci! škemrá

Herečka Asia Argento (42) přišla o post porotkyně v italském X Factoru, neboť... číst dále >

Socha Špinarové vznikla bez výběrového řízení. Proč její autor tvrdí opak?

Slavnostní odhalení bronzové sochy Věry Špinarové vyvolalo pořádný rozruch, a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi... číst dále >

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >