Vyúčtování Eon - vyznáte se v tom?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
JanduleD
Echt Kelišová 8407 příspěvků 11.08.18 20:36
Vyúčtování Eon

Ahoj. Potřebovala bych poradit od někoho, kdo se vyzna ve vyuctovani elektřiny u eonu. Dnes mi došla faktura, spotrebovana energie za cca 5800 ale kolonka "vypocet platby za související sluzby v elektroenergetice " je 9412kc 8o rozepisu podrobněji. Spotreba ve vysokém tarifu cca6300, platba za příkon asi 1000, systémové sluzby350, podpora elektřiny z podporovanych zdrojů energie 1800. Vysvětlí mi nekdo o co jde? Co to vlastne platim? Chci si nechat přepočítat fakturu u čez a když tak prejit.

Reakce:
cilly
Generální žvanilka 22052 příspěvků 11.08.18 21:25

https://www.eon.cz/…m-dodavatele

Na zadní straně mas vysvětlivky, co která položka znamená. Cena se skládá za dodávku (lze ovlivnit z pozice dodavatele) a distribuci (určuje ERU, napr. ty podporované zdroje, POZE, to dodavatel neovlivní)

ejhle
Závislačka 2836 příspěvků 11.08.18 21:32

@JanduleD předpokládám, že jsi z jižní Moravy. Každý region v ČR má svého distributora a toho si nemůžeš vybrat. Vybíráš si pouze dodavatele. Ze zákona musíš mít fa za energii rozepsanou a rozdělenou na položky. Platba za energie je vždy rozdělena na dvě složky. Za spotřebu a za distribuci.

Spotřeba je jasná. Za prikon- to je v podstatě platba za rezervovaný příkon. Zjednodusene-mas nějaký jistič a za ten platíš (hodně zjednodušeně). Ty další položky jsou jasné již z názvu. Platíš podporu obnovitelných zdrojů, sluzby-tu rozvodnou síť je potřeba provozovat a spravovat a to něco stojí.

Když to tak vezmeš, tak dodavatel určuje cenu za samotnou energii-spotrebu. Platby za distribuci a další systémove polozky jsou
určovány zákonem a vyhláškou. Podívej se na ERU a stanovování cen.

Když přejdeš k jinému dodavateli, tak jemu budeš platit za spotřebovanou energii, každopádně distribuci budeš hradit pořád dál eonu-i když to bude v jedné fa.

Když tak na webovkách eonu najdeš vysvětlivky.

JanduleD
Echt Kelišová 8407 příspěvků 12.08.18 06:54

@cilly já spíš zirala na ten poplatek za spotrebu 8o uplne jsem nepochopila z čeho se počítá, rodice mají stejný tarif, stejný jistic,ale poplatek jiny. Prostě mi to selskym rozumem nebere, že poplatek za spotrebu je o 1000 vyssi, než cena za opravdu spotrebovany proud :think: @ejhle z jižní moravy ne, ale jsme první vesnice která spada pod eon. Sousedni je čezu.

cilly
Generální žvanilka 22052 příspěvků 12.08.18 09:35

@JanduleD Zavolej si zítra do eonu - 800 77 33 22, třeba mas nevýhodný produkt a stačí jen změna. Operátor ti vysvětli i položky faktury, projde s tebou položku po položce. Srovnávat vyúčtování rodičů a tvoje moc nejde, spotřebu asi stejnou nemáte, proto je rozdílná platba.

distribuční poplatky jsou většinou vyšší než platba za dodávku

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Libuše Šafránková po letech na veřejnosti. Jak vypadá legendární Popelka?

Svého času patřila mezi naše nejvyhledávanější a nejkrásnější herečky, od... číst dále >

Mámu mu vzal terorista: Syn Nadi Čižmár má problémy ve škole, pomáhá mu psycholog

Horší teroristický útok Německo nezažilo. Když radikální islamista Anis Amri... číst dále >

Články z Ona Dnes

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >

Pelíšky už asi nepřebiji, říká filmová Jindřiška

Před dvaceti lety jí popularita filmu Pelíšky byla dost nepříjemná, s... číst dále >