Vyúčtování Eon - vyznáte se v tom?

8844
11.8.18 20:36

Vyúčtování Eon

Ahoj. Potřebovala bych poradit od někoho, kdo se vyzna ve vyuctovani elektřiny u eonu. Dnes mi došla faktura, spotrebovana energie za cca 5800 ale kolonka "vypocet platby za související sluzby v elektroenergetice " je 9412kc 8o rozepisu podrobněji. Spotreba ve vysokém tarifu cca6300, platba za příkon asi 1000, systémové sluzby350, podpora elektřiny z podporovanych zdrojů energie 1800. Vysvětlí mi nekdo o co jde? Co to vlastne platim? Chci si nechat přepočítat fakturu u čez a když tak prejit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
22237
11.8.18 21:25

https://www.eon.cz/…m-dodavatele

Na zadní straně mas vysvětlivky, co která položka znamená. Cena se skládá za dodávku (lze ovlivnit z pozice dodavatele) a distribuci (určuje ERU, napr. ty podporované zdroje, POZE, to dodavatel neovlivní)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2915
11.8.18 21:32

@JanduleD předpokládám, že jsi z jižní Moravy. Každý region v ČR má svého distributora a toho si nemůžeš vybrat. Vybíráš si pouze dodavatele. Ze zákona musíš mít fa za energii rozepsanou a rozdělenou na položky. Platba za energie je vždy rozdělena na dvě složky. Za spotřebu a za distribuci.

Spotřeba je jasná. Za prikon- to je v podstatě platba za rezervovaný příkon. Zjednodusene-mas nějaký jistič a za ten platíš (hodně zjednodušeně). Ty další položky jsou jasné již z názvu. Platíš podporu obnovitelných zdrojů, sluzby-tu rozvodnou síť je potřeba provozovat a spravovat a to něco stojí.

Když to tak vezmeš, tak dodavatel určuje cenu za samotnou energii-spotrebu. Platby za distribuci a další systémove polozky jsou
určovány zákonem a vyhláškou. Podívej se na ERU a stanovování cen.

Když přejdeš k jinému dodavateli, tak jemu budeš platit za spotřebovanou energii, každopádně distribuci budeš hradit pořád dál eonu-i když to bude v jedné fa.

Když tak na webovkách eonu najdeš vysvětlivky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8844
12.8.18 06:54

@cilly já spíš zirala na ten poplatek za spotrebu 8o uplne jsem nepochopila z čeho se počítá, rodice mají stejný tarif, stejný jistic,ale poplatek jiny. Prostě mi to selskym rozumem nebere, že poplatek za spotrebu je o 1000 vyssi, než cena za opravdu spotrebovany proud :think: @ejhle z jižní moravy ne, ale jsme první vesnice která spada pod eon. Sousedni je čezu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22237
12.8.18 09:35

@JanduleD Zavolej si zítra do eonu - 800 77 33 22, třeba mas nevýhodný produkt a stačí jen změna. Operátor ti vysvětli i položky faktury, projde s tebou položku po položce. Srovnávat vyúčtování rodičů a tvoje moc nejde, spotřebu asi stejnou nemáte, proto je rozdílná platba.

distribuční poplatky jsou většinou vyšší než platba za dodávku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat