Vývoj dráždivého batolete (2,5 roku)

171
11.5.20 15:02

Vývoj dráždivého batolete (2,5 roku)

Ahoj,
mám syna, bude mu dva a půl roku, od mimina dráždivý. Chci se poradit ohledně pár věcí. V prvé řadě je hyperaktivní, což jsme čekali. Není to žádná hrůza, není to vyloženě ničitel, spíš mívá velké výkyvy energie - zničehonic začne lítat jak pominutý, nejde ho zastavit, neposlechne ani omylem. Dřív u toho rozsvěcel a zhasínal světla pořád dokola a práskal dveřma v šíleném tempu, to už po druhém roce naštěstí omezil, ale výkyvy má stále. Když se vylítá, je samozřejmě unavený, tak lehne na gauč a je úplně hotovej, neschopnej ničeho. A tak se to někdy opakuje celé dny. Mívá to hlavně ve dnech, kdy mu rostou zuby. Je pak celkově hrozně dráždivý, zbrklý, zakopává (asi z únavy). Mívá ale i normální dny, kdy chodí venku pěkně za ruku, skoro se nevzteká a hyperaktivita znatelně klesne. Pak chvíli vydrží i u kreslení, hrát si s vláčky, ale jen věci, co ho baví. Co se týče mentální aktivity, soustředění, tu vyvíjí velmi nerad, v zásadě se vyhýbá všemu, nad čím musí víc přemýšlet. Ale tam těžko říct, je ještě malý.
Ještě k tomu soustředění - všechno ho vyruší a na všechno musí reagovat. Když někde v dálce houká sanitka, hned si všimne a upozorní mě, všechny zvuky i vizuální podněty musí hned registrovat a reagovat na ně, takže se ani nedivím, že je pořád tak přehlcený…jenže kdy dozraje do toho bodu, že už to bude umět „filtrovat“? Mate někdo takové dítě?
Pak je tu sociální vývoj. Je hrozně přátelský, v zásadě kontaktní (i když umí se i stydět), jen jedna věc mi dělá trochu starosti: je extrémně hravý, takový imitátor už od kojence a na hřišti se často vysloveně nalepí na nějaké dítě a opakuje přesně to, co on. Dítě se jde houpat, malej běží a houpe se s ním. Dítě sleze, jde si házet kamínky, syn to samé. Vydrží to takhle klidně půl hodiny, dokud už dítěti či jeho mamince nedojde trpělivost, opravdu to asi není moc příjemné. Jenže jak mám dítěti jeho věku vysvětlit, že jim to třeba není po chuti, že je to společensky „nevhodné“…? Když to dotyčným nevadí, berou to jako hru, tak ještě ok, ale když už se na nás tváří divně a já malýho teda pakuju pryč, syn to nechápe, proč si dál nemůže „hrát“ a má pochopitelně záchvat. Hrát si samozřejmě umí i normálně, jezdí si vzájemně s autíčkama, kopají si s balonem, ale když syn pak začne po chvíli opravdu imitovat každý pohyb dotyčného, už se začínám trochu stydět…Co byste dělali? Přičítám to taky té dráždivosti, on se prostě rozdivočí a pak není k zastavení, zrychluje činnost (jakoukoliv) a končí to většinou záchvatem.
Mám toho na srdci teda ještě víc, syn má vícero „specialit“, ale tohle je takové nejspecifičtější…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17785
11.5.20 15:15

Moje dcera je neco podobneho. Od porodnice vydala za 3 deti. Kazde uspavani horor, kdy byla jako tasmansky cert, skakala po mne, po posteli, snazila se strhnout zaclonu, sapala se po obrazu, strkala mi prsty do oci, usi, nosu, zkoumala pupik, divala se mi pod tricko, zkratka a dobre jsem ji seskrabovala ze stropu. Venku naprosto nezvladatelna, nereagovala na absolutne zadny pokyn, prosbu. Stale nekam odbihala a ve 100% pripadech to bylo do jineho smeru, nez kam jsme meli namireno. Vubec ji nezajimalo, kde ma maminku, proste nerizena strela. U jidla to bylo jako na aerobiku a jidelni zidle cvicebni pomucka: nahoru dolu nahoru dolu, odbihala, pistela, delala vsechno mozne jenom ne sedet a jist. Nasoukat do ni par lzicek trvalo hodinu.

Z kazde cinnosti jsem z ni byla uplne zbrocena potem. Prochazka parkem do obchodu a zpatky byla zkouska nervu a vracela jsem se upne vyrizena. Nechapala jsem, jak jine maminky jdou se svym ditetem za ruku a ono poslusne capa vedle nich. Moje certice se mi snazila vykroutit a rvala jako pavian, kdyz jsem ji chtela drzet za rucicku.

Ted na 3,5 letech vidim posun vpred. Lepsi se to, je potreba vydrzet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2213
11.5.20 15:21

Ja bych ti jako matka trochu drazdivejsi a zvlastni dcery, ktere je uz 8, poradila at jsi v klidu a neresis to. Zatim. Vysvetlovala bych dokola, jak si hrat, co muze ostatnim vadit, pripadne zvala zname a overene kamarady. Ono se vse ukaze ve skolce. Ja si porad myslela, co budeme delat, az pujde do skolky a ona tam v zivote, ani ve skole, zadny zachvat nepredvedla. A to doma umi delat neuveritelne sceny jeste dnes. Kamarady ma, ne takove ty typicke holky, ze by byla v parte, ale sama neni. Sama je spokojena a tak z ni exota nedelam. Odbyde si sve doma. Je to urcita nevyzralost, nejistota, neumi zpracovat emoce. Ja dospela k tomu, ze se za vlastni dite nestydim. Neni nijak extremni. Rozhledni se kolem sebe, co je deti opravdu zlobivych, co nici, ublizuji, jsou nezvladatelni. Ve skolce pak byly deti, co se pokakavaly, nejedly, mlatily hlavou o zem, litaly po skrinlach. To je obcasny zachvat podle me v cajku :-) Uplne me to vylecilo z veskerych obav

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22265
11.5.20 15:25

@Kocourek333 jakobys psala o mém. Teď už mu je 4,5.ale úplně si to pamatuju.. :mrgreen:

Ve školce to pak vypiloval k tomu, ze mi učitelky říkali, že se někdy chová kak mimino a opakuje po mladších. A k jeho oblíbeným bohužel patří i být všude první.

Za ty dva roky…takto, když je sám nebo si někdo hraje s ním podle jeho pravidel, je to ok a je miliónový. Běda..jak ne. A pořád chce být středem..upozornuje na sebe právě tím lítáním, skákáním… nereaguje na nic. Absolutně..naopak zvýší tempo a činnost..a pak buď padne on nebo ho seřežu :mrgreen: jako pokud jsme samy doma jde zo, ale pokud tohle začne, když je tu návštěva..je to děs

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
171
11.5.20 15:28

@warita U nás to tak hrozné bývalo jen občas, občas uměl a umí být i bezproblémový, poslechne, chápe, co se mu vysvětluje…ta dráždivost se objevuje hlavně tehdy, když má nervová soustava nějaké další těžší podněty na „zpracování“, viz ty zuby nebo dětská herna…ale to je pak mazec a třeba měsíc v kuse.
Jak ti malá mluvila a mluví, bez problému?
Takže cca od těch tří let vidíš posun?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
171
11.5.20 15:30

@tini no, on umí být hyperaktivní opravdu hodně, i když v cizím prostředí, kde je nejistý, se umí ovládat, ale jenom tu chvíli, než se otrká…do školky se ještě nechystáme, ale docela se toho i bojím. Děkuju za sdílenou zkušenost :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
171
11.5.20 15:35

@Liška2014 takže taky drazdivej kousek :lol:
No, on je strašně veselej, pratelskej, ale má taky hrozně nízkou míru frustrace. Kolikrát je tak vydrazdenej, že se směje jako blázen, vydává pazvuky, všemu se diví, všecko musí osahat, atd., a když mu do toho zasáhneš, okamžitě záchvat, ale takovej, že i dva dospělí s ním mají problém. Pak se hned uklidní a je zas chvíli v klidu, jako kdyby nic. Prostě přetížená CNS :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17785
11.5.20 15:44
@Kocourek333 píše:
@warita U nás to tak hrozné bývalo jen občas, občas uměl a umí být i bezproblémový, poslechne, chápe, co se mu vysvětluje…ta dráždivost se objevuje hlavně tehdy, když má nervová soustava nějaké další těžší podněty na „zpracování“, viz ty zuby nebo dětská herna…ale to je pak mazec a třeba měsíc v kuse.
Jak ti malá mluvila a mluví, bez problému?
Takže cca od těch tří let vidíš posun?

Moje mala mluvi jako vodopad. NONSTOP neco drmoli, dozaduje se zapojovani do jejiho dusevniho deni, u pohadek nekouka jen tak tupe na TV, ale chce to komentovat. vysvetlovat. Mluvi hezky, mluvit sice zacala pozde, do 18m mi nerikala „mama“, pak se ale rychle rozmluvila a od te doby nezavre pusu. Tohle bych ale neporovnavala, chlapci zacinaji povetsinou mluvit pozdeji, takze mluveni neres.

Zlepsuje se tak nejak prubezne a postupne. Jako hodne velkou ulevu povazuju to, ze kdyz se nekam jdeme, tak reaguje na zavolani. To do do jisteho veku nedelala. Zacalo se to lamat nekdy na 2,5 letech, ze kdyz jsem na ni zavolala, tak se zastavila a otocila. Do te doby si proste letela nekam, kam ji nohy nesly a ja si mohla plice vyrvat a nezastavilo ji nic. Takove ty rady, ze kdyz decko nechce jit spolu s tebou, tak mu mas pohrozit, ze odejdes, to na ni nezabiralo. Ji to bylo srdecne sumak. Pamatuju si, jak jsem to jednou testovala, postavila jsem se za husty ker asi 30m dal a cekala, kdy si vsimne, ze nema maminku. Po 20min jsem to vzdala, ji to bylo uplne jedno.

Jinak ona je moc hodna, citliva, nezarli, pomaha… ale taky je palicata. Ted ma obdobi, ze me stale komanduje, odmlouva. Takove prapodivne obdobi vzdoru, ktere nikdy poradne nemela. Nedela mi sceny, nebo obcas jo, ale je to zridkavy jev, spis odmlouva a prikazuje mi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22265
11.5.20 16:12
@Kocourek333 píše:
@Liška2014 takže taky drazdivej kousek :lol:
No, on je strašně veselej, pratelskej, ale má taky hrozně nízkou míru frustrace. Kolikrát je tak vydrazdenej, že se směje jako blázen, vydává pazvuky, všemu se diví, všecko musí osahat, atd., a když mu do toho zasáhneš, okamžitě záchvat, ale takovej, že i dva dospělí s ním mají problém. Pak se hned uklidní a je zas chvíli v klidu, jako kdyby nic. Prostě přetížená CNS :nevim:

Tohle je presný..chechtá se jak prdlý..nezmůze nikdo nic. Ano…je to CNS. Jsem o tom presvědcena. Měl i hnusnou reakci na Priorix..noční běsy..hrozný. Je celkově zbrklý..ale jindy zase abnormálně citlivý a empatický. Jednu chvíli se lísá a za pár minut už třeba vzteky útočí. Stupňuje se to únavou. Je fakt, že i teď ve 4,5 spí odpo každý den..i 3 hodiny

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
171
11.5.20 16:16

@Liška2014 a jak se ti soustředí, jde to?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22265
11.5.20 16:23

@Kocourek333 jak kdy. Ale spíše ne. Už jako mensí nikdy u ničeho nevydržel. Neslo s ním skladat puzle, vkladacky..nic..vydrzel pár minut a pak se vztekl. Druhý syn má 2,5 a úplny opak. Trpělivý pohodář. Naštěstí :mrgreen:

Mluvení. Mluvil špatně, nesnášel opakovat. Když mu něco nešlo říct..vztek. Neuměl se vyjádřit. U druhého je to úplně jiné, plínu si sundal v 1,5 sám, mluví ve větách..když neví, zamyslí se a snaží vysvětlit.

To u Matýska nešlo. Měl totální záchvaty..kopal do dveří…rval se. Oblíkat?? Horor. a pot…on i s wc měl problém ca do 3. Tedy s bobkama. Čůrat chodil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22265
11.5.20 16:25

@Kocourek333 i dnes, pokud je sám a jde mu to, umí si hezky hrát, ale jak mu cokoli nejde, vše rozmlátí. Je v něm jakoby hrozná zloba. Ale pak i hrozná lítost. Prostě je enormě citlivý tak či tak.
A je i postavou droboučký.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
171
11.5.20 16:46

@Liška2014 a těhotenství, porod, vývoj u něho jinak ok? No u nás soustředění taky hrůza. Chodí malej do školky? Co se týče mluvení, vývoj u nás ok, ale zatím bez nějakýho časování, skloňování a dost patle. Nočník vůbec :) S jídlem taky hrůza, je vybiravej úplně šíleně a ji docela málo. Zavislej na UM. Ale je ho kus, má skoro 16 kilo, takže když se prověří na přechodu, že dál nepůjde, mám co dělat, kolikrát takhle trucuje celou cestu domů…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2760
11.5.20 16:55
@Kocourek333 píše:
Ahoj,
mám syna, bude mu dva a půl roku, od mimina dráždivý. Chci se poradit ohledně pár věcí. V prvé řadě je hyperaktivní, což jsme čekali. Není to žádná hrůza, není to vyloženě ničitel, spíš mívá velké výkyvy energie - zničehonic začne lítat jak pominutý, nejde ho zastavit, neposlechne ani omylem. Dřív u toho rozsvěcel a zhasínal světla pořád dokola a práskal dveřma v šíleném tempu, to už po druhém roce naštěstí omezil, ale výkyvy má stále. Když se vylítá, je samozřejmě unavený, tak lehne na gauč a je úplně hotovej, neschopnej ničeho. A tak se to někdy opakuje celé dny. Mívá to hlavně ve dnech, kdy mu rostou zuby. Je pak celkově hrozně dráždivý, zbrklý, zakopává (asi z únavy). Mívá ale i normální dny, kdy chodí venku pěkně za ruku, skoro se nevzteká a hyperaktivita znatelně klesne. Pak chvíli vydrží i u kreslení, hrát si s vláčky, ale jen věci, co ho baví. Co se týče mentální aktivity, soustředění, tu vyvíjí velmi nerad, v zásadě se vyhýbá všemu, nad čím musí víc přemýšlet. Ale tam těžko říct, je ještě malý.
Ještě k tomu soustředění - všechno ho vyruší a na všechno musí reagovat. Když někde v dálce houká sanitka, hned si všimne a upozorní mě, všechny zvuky i vizuální podněty musí hned registrovat a reagovat na ně, takže se ani nedivím, že je pořád tak přehlcený…jenže kdy dozraje do toho bodu, že už to bude umět „filtrovat“? Mate někdo takové dítě?
Pak je tu sociální vývoj. Je hrozně přátelský, v zásadě kontaktní (i když umí se i stydět), jen jedna věc mi dělá trochu starosti: je extrémně hravý, takový imitátor už od kojence a na hřišti se často vysloveně nalepí na nějaké dítě a opakuje přesně to, co on. Dítě se jde houpat, malej běží a houpe se s ním. Dítě sleze, jde si házet kamínky, syn to samé. Vydrží to takhle klidně půl hodiny, dokud už dítěti či jeho mamince nedojde trpělivost, opravdu to asi není moc příjemné. Jenže jak mám dítěti jeho věku vysvětlit, že jim to třeba není po chuti, že je to společensky „nevhodné“…? Když to dotyčným nevadí, berou to jako hru, tak ještě ok, ale když už se na nás tváří divně a já malýho teda pakuju pryč, syn to nechápe, proč si dál nemůže „hrát“ a má pochopitelně záchvat. Hrát si samozřejmě umí i normálně, jezdí si vzájemně s autíčkama, kopají si s balonem, ale když syn pak začne po chvíli opravdu imitovat každý pohyb dotyčného, už se začínám trochu stydět…Co byste dělali? Přičítám to taky té dráždivosti, on se prostě rozdivočí a pak není k zastavení, zrychluje činnost (jakoukoliv) a končí to většinou záchvatem.
Mám toho na srdci teda ještě víc, syn má vícero „specialit“, ale tohle je takové nejspecifičtější…

Tak ja mam meritka posunute uplne jinam, takze me to prijde celkem v pohode :mrgreen:.Vidim tam jedno velke plus a to, ze kdyz je unaveny, tak si jde lehnout. To znamena, ze si umi odpocinout. To je bezva :palec:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17785
11.5.20 17:08

Moje taky u niceho nevydrzi. Na hristi chce houpat, po doslovach 3 zhoupnuti hlasi, ze chce dolu. Chce malovat, udelat par klikyhaku na papire a uz ji to nebavi.

Od cca necelych 3 let sla potreba spanku pres den do kytek. Je stale tezsi ji prinutit, aby si po obede lehnout sla a kdybych nemela male miminko, tak ji uz asi nenutim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat