Ustrašené dítě

106
7.5.20 16:59

Ustrašené dítě

Zdravím všechny. Jdu si pro radu nebo spíše zkušenost. Mám čerstvě dvouletého chlapečka. Můj syn je neskutečně ustrašený. Bojí se hodně věcí co nezná. Např. fouká vítr, automyčka, vysunovací vrata v obchodě, atd. Je na mě opravdu hodně fixovaný. Nehne se ani venku ode mě ani venku. S dětmi si nehraje. Všech se bojí. Neumím si představit, že jednou půjde do školky. Manžel je celý týden pracovně pryč a hlídání nemám. Nikdo nechce hlídat, protože syna nechtějí poslouchat, že chce maminku. Mohu Vám říct, že jsem z toho už někdy fakt nešťastná. Vyroste z toho???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9165
7.5.20 17:05

To ti nikdo neřekne…byl takový vždy nebo se takto začal chovat až poslední dobou?
Já bych se pokoušela ho brát hodně mezi děti. Co kamarádka s podobně starým dítětem? A pokusit se najít pro ně společnou zábavu.
Každý jsme nějaký, někdo má rád lidi, jiný je více samotář, ale je pravda, že v životě bude muset nějak v kolektivu fungovat…
Nemáte v okolí nějakou dětskou skupinu? Cvičení maminek s dětmi nebo něco podobného?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
106
7.5.20 17:07

@Kotatko03 mám kamarádku se stejně starým chlapečkem, ale bohůžel teď se s nima už dva měsíce nestýkáme kvůli Koronaviru. Nikdo se s náma nestýká, protože manžel pracuje v Německu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
106
7.5.20 17:08

@Kotatko03 jinak ustrašený byl vždycky, chodila jsem s ním i do kolektivu a i na plavání. On spíše děti jen pozoruje, ale nejde k nim. Ale chce jen mě u sebe a nebo svoji sestru, ale ta je o 12 let starší a tak ten vztah je jiný

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
795
7.5.20 17:19

Mám doma to samé. Taky čerstvý dvouletak. Ale boji se hlavně dětí. Jakmile se v jeho blízkosti zjeví malé dítě, je zle. Nedej bože, aby s ním chtělo začít nějaký kontakt nebo se výrazněji zvukově projevilo. Okamžitě hysterak. Nebo tuhle jsme byli na zámku a byli tam pávi. No a jeden začal řvát. Okamžitě hysterak a museli jsme odejít :roll:. Nevím, jak to řešit a též si neumím představit školku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
106
7.5.20 17:22

@Innocence Děkuji za zprávu. Náš malý je i na sebe hodně opatrný. Než do něčeho jde, tak mu to trvá delší dobu. Někdy si říkám, jestli je toto normální.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
795
7.5.20 17:24

@Lusybb
Ano, to samé. Máme doma asi hodně podobné děti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
12994
7.5.20 18:13

Ve dvou letech to nevyřešíš jinak, než tím, že bude mít dostatek podpory a jasné odměny (třeba pochvalou či obdivem) když se jen trošku překoná a smířením se s tím, že jako batole je prostě strašpytel. Ono to bude vrozené a holt se s tím bude prát celý život.

Zároveň to co ho děsí teď, bude za rok a kus, až dojde na školku vlastně něco běžného. Spoustu věcí dělá poprvé, ve spoustě věcí neví co dělat a jak to dopadne, spoustu věcí se teprve učí. No tak je holt úzkostnější.

Jak poroste a bude schopný chápat příběhy a mluvit o prožívaném, tak se s tím dá pěkně pracovat. Tedy pokud na pozadí nebude osten „jsi ne úplně dokonalý, protože se bojíš, budu tě mít rád, až budeš odvážný“ - to bude to nebodé dítě jen dál zúzkostńvoat.

jendak teda vypdávět pohádky a číst příběhy kde hlavní hrdina se bojí, ale překoná to a dobře to dopadne a zároveń porozumě tomu jak strach a úzkost fungují a umět se s nimi vypořádat - trénovat odvahu. Je to ctnost, se kterou se lidi nerodí, dá se naučit, dá se rozvíjet. A pokud se jako dítě naučí překonávat svoje malé strachy, dost mu to pomůže pak s těmi velkými časem. Úzkost je jen jedna pořád funguje stejně.

Jsou k tomu skvělé knížky právě i pro děti

https://eshop.cestadomu.cz/…na-spinkova/
https://www.knihydobrovsky.cz/…tle-47418218

už pro školkové pak třeba

https://www.albatrosmedia.cz/…a-velke-oci/

A kdybys chtěla trošku teorie a návodů, tak tohle je fajn knížka
https://www.kosmas.cz/…osti-ditete/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
106
7.5.20 18:18

@Ou Moc moc děkuji za radu. Určitě se na vše podívám. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
588
7.5.20 18:43

Mám dvouletacku a je take stydliva a boji se. Neřeším, beru to tak, ze to je jeji charakter. Ne každé dítě je extrémně druzne :nevim:. Stejně, jako my dospěli…můj manžel byl take takový, takže pravděpodobně genetika. Do ničeho ji netlacim a dávám ji najevo, ze muže být přesně takova, jaká chce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.5.20 19:13

Ahoj, syn je už starší, ale byl to stejné. Ve dvou letech nechtěl být ani sám v místnosti třeba s babičkou, kterou znal —byl s ní skoro každý den. Mezi děťi jsme chodili i na různé kroužky. Vždy se mě držel za ruku a já jsem dělala všechno s ním. Nové věci zkoušet nechtěl, bál se… do ničeho jsem ho nenutila, ale formou zábavy jsem se ho snažila motivovat a ukazovat mu, že to není nic špatného (plavání, běhání v tělocvičně, hraní si s dětmi…) Je to náročnější, sám si ani nevzal třeba od nikoho nic třeba ani dárek. Dnes jsou mu skoro 4 roky a je to úplně v pohodě. Je opatrnější- ale je to fajn, než něco udělá promyslí si to a nevrhne se do něčeho po hlavě. S dětmi si rád hraje a dokonce když něco chce, jde a domluví se i s dospělým ( rodiče od jiných dětí, učitelky,..)
Chce to čas, změnilo se to u něj zničeno nic, když měl Cca 2,5 roku. Chce to čas, každé dítě je jiné. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
106
7.5.20 19:18

@ankelinka Moc děkuji za odpověď. Samozřejmě, že mu pomáhám aby se nebál a motivují ho. Jen nechci aby měl pak potíže ve školce. Je to taková moje holčička :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5917
7.5.20 19:22

Dcera byla taky taková v tomhle věku a vyrostla z toho. Ideál je ho na všechno zvykat, ono se to poddá, neboj. Dcera doteď potřebuje víc času na rozkoukání, ale jinak je to bezva holka, ráda sportuje a má spoustu kamarádů. Je z ní úplně jiné dítě, ale je pravda, že my jsme s ní dost pracovali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
588
7.5.20 19:24

@Lusybb

‘Holcicka’? 8o To jsi nemyslela vážně, ze? A jak se má podle tebe ‘holcicka’ a ‘chlapecek’ chovat? No hlavně neříkej před synem, nebo ho už ze startu nastavis na pořádné genderové stereotypy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
106
7.5.20 19:47

@Adelkadd Nebudu se tady dohadovat, kvůli takové hlouposti. A ano, je to taková moje malá holčička a není to myšleno nijak zvlášť a určitě nenarážím na to jaké jsou holčičky. Jak si říkám pro sebe ohledně mého syna nebyla moje prosba o rady k temátu. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama