Vyzvednutí dcery manžela

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.14 10:13
Vyzvednutí dcery manžela

Manžel je ze zdravotních důvodů (chirurgický zákrok na noze) neschopen vyzvednout si na víkend svou dceru. Jak se zákon dívá na to, že bych si jeho dceru vyzvedla u bývalé partnerky já?
Vztahy jsou napjaté a vstřícnost neexistuje.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 34173 příspěvků 1 inzerát 17.10.14 10:14

Ať svoji bývalou písemně informuje (mail, sms), že dceru vyzvedneš ty. Tohle je naprosto v pořádku.

Lejaa
Echt Kelišová 8960 příspěvků 17.10.14 10:16

Po předchozí domluvě by nemusel být problém. ALE nejsi rodinný příslušník a pokud je bývalá žena tvého přítele nějaká zaťatá, nemusí dceru s tebou pustit.. Ale může malou dovést sama :-D

canaglia
Závislačka 3951 příspěvků 17.10.14 10:27

Tohle je jedna z největších prasáren nového občana, kdy rodič, který nemá dítě v péči, nemůže dítě „zpřístupnit“ své rodině, partnerce, sourozencům, babičce a dědečkovi. Podle občanského zákoníku je právo styku právem osobním.

§ 887
Výkon práva rodičů udržovat osobní styk s dítětem nemohou rodiče svěřit jiné osobě. § 888
Dítě, které je v péči jen jednoho rodiče, má právo stýkat se s druhým rodičem v rozsahu, který je v zájmu dítěte, stejně jako tento rodič má právo stýkat se s dítětem, ledaže soud takový styk omezí nebo zakáže…
Rodič, který má dítě v péči, je povinen dítě na styk s druhým rodičem řádně připravit, styk dítěte s druhým rodičem řádně umožnit a při výkonu práva osobního styku s dítětem v potřebném rozsahu s druhým rodičem spolupracovat.

Takže matka není povinna dítě vydat partnerce otce, na druhé straně se dá odvolávat na §888, kdy matka je povinna styk umožnit a spolupracovat. Ale v případě soudního sporu by soud dal nejspíš za pravdu matce, že nebyla povinna dítě předat jiné osobě. Doporučuji pro tento případ zkusit předání přes partnerku otce uskutečnit, pokud matka zmaří, podat na soud návrh na určení styku s dítětem pro partnerku v témže rozsahu jako má otec, s odůvodněním prioritního zájmu dítěte udržovat identifikaci s rodinou otce, do níž partnerka nepochybně patří. Souběžně bych do návrhu dal babičky a další příbuzné. Pokud by to neprošlo, pak je to zralé na ústavní stížnost a návrh na zrušení §887 pro rozpor s ústavními právy dítěte. Pokud byste na to měli chuť, pomohu s návrhy. Tuhle čuňárnu je třeba odstranit.

marmelada78
Závislačka 3158 příspěvků 17.10.14 10:42

@canaglia Asi nevím co přesně je myšleno tou „čuňárnou“? Já teda v této situaci nejsem, ale představa, že bych dítě měla předat pro mě cizí osobě, ta se mi vůbec nelíbí. Chápu, že je to holt chlapova nová partnerka, a plně to respektuji, ale se mnou a mým dítětem nemá nic společného a vůbec se mi nelíbí, že bych jí samotné měla dítě někde předat :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.14 10:49

Já vyzvedávám běžně.
Stejně tak jsem s nima sama doma třeba když chlap pracuje.
Stejně s novou ženou to dítě tráví víkend, tak co je divného na tom, že ho třeba vyzvedne.
Ale záleží na tom jaké jsou vztahy.
 A

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.14 10:53

@canaglia moc dekuji! To jsem potrebovala slyset.
@marmelada78 kdyz to vztahnu na sve deti take by mi to nebylo prijemne. Vadilo by mi to. Jenze je tu velke ale. S jeho dcerou se vidame casto a funguje to. Ona mne zna pres 2 roky. A jde o mimoradnou situaci. Nestalo se to jeste a jde jen o pulhodinu cesty. A bude s otcem. A kdyz to vztahneme na babicky. Proc by treba babicka nemohla vzit vnucku na prochazku kdyz ma otec byt s dcerou odpoledne ve vsedni den, ale obcas mu to zamestnani neumozni.
Vse by melo byt o vstricnosti, domluve a prospechu pro dite. Kdyz toto nefunguje nastupuje pravo :(

canaglia
Závislačka 3951 příspěvků 17.10.14 10:53
@marmelada78 píše:
@canaglia Asi nevím co přesně je myšleno tou „čuňárnou“? Já teda v této situaci nejsem, ale představa, že bych dítě měla předat pro mě cizí osobě, ta se mi vůbec nelíbí. Chápu, že je to holt chlapova nová partnerka, a plně to respektuji, ale se mnou a mým dítětem nemá nic společného a vůbec se mi nelíbí, že bych jí samotné měla dítě někde předat :nevim:

No a přesně kvůli takovým názorům je ta 887 čuňárna. Protože dítě má vztah nejen k rodičům, ale k rodinám rodičů. Jako babičce ze strany otce bys dítě taky nepředala? Pro tebe může být nová partnerka cizí člověk, ale pro dítě to cizí člověk není.

Článek 8 Úmluvy o právech dítěte
1. Státy, které jsou smluvní stranou úmluvy, se zavazují respektovat právo dítěte na zachování jeho totožnosti, včetně státní příslušnosti, jména a rodinných svazků v souladu se zákonem a s vyloučením nezákonných zásahů.

marmelada78
Závislačka 3158 příspěvků 17.10.14 10:59
@canaglia píše:
No a přesně kvůli takovým názorům je ta 887 čuňárna. Protože dítě má vztah nejen k rodičům, ale k rodinám rodičů. Jako babičce ze strany otce bys dítě taky nepředala? Pro tebe může být nová partnerka cizí člověk, ale pro dítě to cizí člověk není.Článek 8 Úmluvy o právech dítěte
1. Státy, které jsou smluvní stranou úmluvy, se zavazují respektovat právo dítěte na zachování jeho totožnosti, včetně státní příslušnosti, jména a rodinných svazků v souladu se zákonem a s vyloučením nezákonných zásahů.

Nemluvím o babičce dítěte. Mluvím o CIZÍ ŽENĚ, kterou neznám, a kterou nemusím považovat za schopnout postarat se o mé dítě. Na to snad mám nárok jako matka ne? Určovat do určitého věku dítěte, s kým uznám za vhodné aby se dítě stýkalo a s kým ne. To by taky mohla přijít manželova sousedka pro to dítě. Je to pro mě stejně cizí člověk jak jeho nová žena :nevim: Akorát teda že se sousedkou nesouloží zřejmě.

fifinka609
Kelišová 6927 příspěvků 17.10.14 11:02

@canaglia jen tak pro zajímavost…jak by to tedy mělo vypadat podle tebe? Mužova partnerka by tedy měla soudem určený styk s dítětem, které není k ní žádným způsobem příbuzné a kdyby se s tím mužem rozešli, tak by se šlo znovu k soudu, aby téhle již expartnerce styk zrušil a určil styk pro partnerku novou? Nebo by jí právo na styk zůstalo i po rozchodu a jen by se přibrala partnerka nová? Že by pak matka dítě dávala např. každou středu a sudý víkend otci a každé úterý a lichý víkend jeho expřítelkyni? A když si najde další nový model, tak se určí styk i pro expřítelkyni č.2? A každý přítel matky bude mít taky určený styk? :D

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.14 11:06

@marmelada78 a dítě se s novou ženou nestýká? Ta je někde pryč na víkend?
Ona třeba nečte pohádky? Nebere dítě na výlet?

Když má manžel zakladatelky nohu v sádře třeba kdo se bude starat?
Zase nová žena :think:
 A

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.14 11:13

To ze se „staram“ kterykoliv bezny vikend ex uz nexajima. Jde jen o ten akt predavky. Starat ci nestarat se budeme s manzelem starat stejne jako v jine vikendy. Jen s ohledem na situaci nepojedeme na vylet apod.

Ja odpoved dostala. Moc dekuji. Holky co nejsou v tyhle situaci to asi moc nepochopi. Taky bych to pred 5 lety nechapala.

Kassy
Závislačka 3301 příspěvků 17.10.14 11:27
@marmelada78 píše:
Nemluvím o babičce dítěte. Mluvím o CIZÍ ŽENĚ, kterou neznám, a kterou nemusím považovat za schopnout postarat se o mé dítě. Na to snad mám nárok jako matka ne? Určovat do určitého věku dítěte, s kým uznám za vhodné aby se dítě stýkalo a s kým ne. To by taky mohla přijít manželova sousedka pro to dítě. Je to pro mě stejně cizí člověk jak jeho nová žena :nevim: Akorát teda že se sousedkou nesouloží zřejmě.

A bývalý partner jakožto otec dítěte na to snad nárok nemá? Když svou partnerku pro dítě pošle, tak ji asi považuje za schopnou se o jeho dítě postarat.
Navíc tady nejde o celý víkend, ale jen o cestu. Běžně se najímají studentky nebo jiné „chůvy“, aby dítě odváděly ze školy nebo na kroužky, když jsou rodiče ještě v práci. Taky cizí osoby, s omezenou možností je prověřit. A aby nová partnerka odvezla dítě k jeho otci, to je najednou strašný problém?
Tohle jsou většinou akorát malé pomsty a stojí to na emocích, ne na rozumu. A odnáší to vždycky to dítě.

Je to celé postavené na hlavu. Právo styku je právem osobním… Takže když otec nemůže třeba proto, že je pracovně mimo, nemůže místo sebe poslat třeba tu babičku, ke které by s nim otec dost možná tak jako tak jel. Dítě má smůlu, otcovu část rodiny prostě neuvidí. A babička když bude chtít vnouče vídat, musí si nechat styk určit sama. A pak ještě dědeček, teta a kdoví kdo ještě a dítě brzo bude mít přesný rozvrh, které hodiny kterého dne tráví s kým, od kterého není dovoleno se odchýlit ani o minutu. To mají být rodinné vztahy? Vždyť je to absurdní.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.14 11:27

U nás to funguje tak, že dítě si vyzvedává jen otec. Když on nemůže, nikomu jinému matka dítě nevydá. Ani babičce ne. Ale když babička přinese tisícovku dítěti k narozeninám, tak to si vezme. Takže když otec nemůže, prosí matku o náhradní termín, třeba ten další týden. Mně vůbec nebere na vědomí, jsme s manželem jen 10 let, tak je to asi moc krátká doba.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.14 11:39

Kdyz se tedy bude dodrzovat rozhodnuti ad absurdum co ma udelat otec kdyz si matka nemuze dceru prevzit doma kdyz ji otec vraci? V ten moment mne napada jedine reseni - otocit se na podpatku a vratit se s dcerou zpet do otcovy domacnosti.
 Zakl.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Konečně za dámu! Simona Babčáková uchvátila Lvy svou ženskostí

Herečka Simona Babčáková (46) vždycky bývala taková neslaná nemastná. Asi i... číst dále >

Babička utýraného Marka (†3) hrozí mstou: Simonu bych zašlapala do země!

Tím, kdo smrtí sotva tříletého Marečka z Loun nejvíce trpí, je nepochybně... číst dále >