Z čeho se dá udělat med?

2208
8.7.12 12:35

z čeho se dá udělat med?

Ahojky, holky nesmí včelí med a tak zkoušíme alternativy-z pampelišek a sedmikrásek jim moc nejede ale za to se mužou utlouct po medu z borovic a smrku. vaříte někdo med ještě z něčeho jiného?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

30421
8.7.12 12:37

@spiky01 z borovic a smrku??? 8o 8o jak to děláš? :-) Já vím o jablečném medu, ale ten je nic moc, teda aspoň nám doma nikomu nechutná

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.7.12 12:42

Nám mamka dělala z podbělu, ale na ten už je teď pozdě, nebo z borovice-nejlepší lék na kašel, ale to chce taky hned na jaře a nebo u nás frčel pampeliškový…Taky jde ze smrku, bezinek nebo jsem teď na netu vyčetla z Jahodového stromu, ale co to je? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2208
8.7.12 12:45

Musíš na jaře posbírat ty mladý výhonky z borovic/smrku, na 5l kyblík dávám 2kg cukru. nasbírám ráno, dám do hrnce, přidám citron i se slupkou na kolečka a nechám cca 15min projít varem. pak odstavím a pod pokličkou nechám louhovat dod ruhého dne večer. zcedím, přidám cukr a na mírnym plameni za občasného míchání vařim cca 3h. zkoušim tak že dám malinko na talířek a nechám vychladnout, pokud se táhne jako včelí med tak je hotovo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2208
8.7.12 12:45
@Gabčulinda píše:
Nám mamka dělala z podbělu, ale na ten už je teď pozdě, nebo z borovice-nejlepší lék na kašel, ale to chce taky hned na jaře a nebo u nás frčel pampeliškový…Taky jde ze smrku, bezinek nebo jsem teď na netu vyčetla z Jahodového stromu, ale co to je? :nevim:

jo tak to taky netuším :nevim: ale zkusím všechno :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4022
8.7.12 12:53

Z pampelišek…200 ks čerstvých nezvadlých pampelišek
1 ks citrónu
1 kg cukru
1 l vody

1. Do 1 l vody nasypeme asi 200 pampeliškových květů a přidáme středně velký citrón i s kůrou, který rozkrájíme na menší dílky
2. Směs 10 minut povaříme a pak ji necháme stát v klidu 24 hodin při pokojové teplotě
3. Po této době šťávu scedíme a zahřejeme do mírného varu
4. Za neustálého míchání rozpustíme ve vroucí šťávě 1 kg cukru
5. Jakmile se cukr rozpustí, pokračujeme ve varu šťávy ještě 15-20 minut
6. Šťáva musí na tolik zhoustnout, že získá konzistenci medu
7. Pampeliškový med plníme do menších sklenic s uzávěrem.
Doporučení:
Med uchováváme na chladném a temném místě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sophinka
8.7.12 12:55

Pampelišky, sedmikrásky, borovice, lípa, bez… asi vlastně všechno co kvete, výborný je z řepky

• Nahlásit
  • Citovat
4022
8.7.12 12:55

Jo a ještě sedmikrásek, bezinek a jitrocele..osobně med je med ale jen od včelek!!Dokonce můj syn přinesl jednou HUMUS jako med s čokoládou a kokosem, fuj :poblion:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2208
8.7.12 13:05
@jesenka33 píše:
Jo a ještě sedmikrásek, bezinek a jitrocele..osobně med je med ale jen od včelek!!Dokonce můj syn přinesl jednou HUMUS jako med s čokoládou a kokosem, fuj :poblion:

jitrocel mě zaujal, z jakého a jak se dělá prosím? souhlasím že včelí je včelí, ale holky ho nemsí :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2208
8.7.12 13:05
@sophinka píše:
Pampelišky, sedmikrásky, borovice, lípa, bez… asi vlastně všechno co kvete, výborný je z řepky

jaks e dělá z řepky? ta ještě je, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sophinka
8.7.12 13:08

@spiky01 já dělám vždycky stejný postup - je i výše psaný do mísy nasbírám květy, naleju 2 litry vody,2 citrony na kolečka. 24 hod vylouhuji, přidám cca 1,5 až 2 kg cukru a vařím do zhoustnutí

• Nahlásit
  • Citovat
9351
8.7.12 13:48

Sousedka prý dělá lipový - z květů. Na netu jsou recepty, dívala jsem se, ale na těch stromech je tolik včel, že jsem neměla odvahu sbírat :oops: :roll: Ale možná už letos dokvetly, ani nevím :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11
8.7.12 15:31

Loni jsem dělala z černého bezu (promeškala jsem pampelišky) a letos poprvé z lípy, moje babi dělá ze smrkových výhonků, chutnají mi všechny :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2208
8.7.12 17:36

Tak musím najít lípy :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6952
8.7.12 20:15

Tak, když nesmí med od včel, tak jim nedělej žádnej, ne? a proš ho nesmí?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama