Zákaz výpovědi v těhotenství

3025
6.12.05 11:37

Zákaz výpovědi v těhotenství

Ahojda holky,
nenašla by se mezi vámi nějaká personalistka nebo zkušená těhulka s podobnou zkušeností?
Firma v které pracuju byla koupena jinou konkurenční společností a začátkem příštího roku dojde ke sloučení. Minimálně polovina lidí přijde o práci a já si myslela, že jako těhule jsem v klidu. Ale teď jsem koukala do zákona, kde se píše:
Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou
ALE
Zákaz výpovědi se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci
a) pro organizační změny uvedené v § 46 odst.1 písm. a) a b)
což je
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z těchto důvodů:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část
což u nás nastane, takže mě vyhodit můžou???!!!
Díky za odpovědi,
Irucha.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

ber
875
6.12.05 12:07

Ahojky Irucho,
když jsem před 10 lety čekala dceru, taky firmu, ve které jsem pracovala, koupila jiná firma. Přestože jsem byla těhu, dostala jsem výpověď z důvodu organizačních změn (zrušili spoustu míst včetně toho mého), samozřejmě s odstupným. Toliko má zkušenost…

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1790
6.12.05 12:08

Ahoj,

já se na to před 2 roky ptala na Úřadu práce a bylo mi řečeno to samé, co jsi našla.
Mně dali výpověď při čerpání rodičovské dovolené, protože firma ukončila činnost.
Držím pěstičky, ať si tě v novém podniku nechají a máš se potom kam vrátit.

Miroušek

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
102
6.12.05 12:09

Ahoj Irucho,
personalistka sice nejsem, ale bohužel to samé se i mně přihodilo, když jsem byla v prvním měsíci. Dostala jsem výpověď právě z těchto důvodů. Dali mi tři odstupné platy plut dva celé platy navíc. Takže jsem teď vedená na UP.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1769
6.12.05 12:14

a nejde to vyřešit neschopenkou a plynulým přechodem na MD? výpověd na MD samozřejmě pak můžeš dostat, ale nepřišla bys o peníze na MD. takto bys dostala podporu v nezaměstnanosti, ale jak by se ti počítala mateřská? Pokud jsi v PN tak ti výpověd dát snad nemůžou…

elda

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3025
6.12.05 12:48

Eldo, vypadá to, že pro neschopenku platí totéž co pro těhotenství.
Tak nevím. Protože pracuju jako vedoucí oddělení je skoro jisté, že si mě nenechají, proč taky, když mají svoji…
Tak uvidím a nechám se překvapit :D . Horší je, že ve firmě pracuje i manžel, takže bude veselo.
Tak nějak jsem doufala, že se do propouštění těhulek radši nikdo nepouští a ono jo.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
464
6.12.05 12:49

Ahoj, sice neodpovím na tvou otázku, ale přidám k tomu další…je možné „vyhodit“ zaměstnankyni, která zjistila, že je těhotná, a je současně ve zkušební době… ? Díky, Ziza.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3025
6.12.05 12:56

Zizo, tak to bych to pro jistotu tajila do konce zkušebky:)

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2107
6.12.05 12:58

Zizo,

ano, je to mozne. V skusobnej dobe sa na zamestnanca nevztahuje absolutne ziadne ochranne pravidlo.

Ide o to, ci im to povies, alebo budes zatajovat, ale s tym by neskor mohli byt problemy, pretoze zamestnavatelovi sa to ma oznamit.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1076
6.12.05 12:58

Ahojky Zizo,

samozřejmě že ano. Prostě s Tebou neprodlouží smlouvu. :roll:
Katka

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kac
5049
6.12.05 13:05

Ahoj,
ale nahlasit, ze je tehotna prece neni povinnost, nebo jo??
Zkratka jsi to pozdeji zjistila…???
Kac

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2107
6.12.05 13:14

ahoj Zizo,

našla som na nete odpoveď na presne tento dotaz (na nejakej pravnej poradni), takže tu je :

Zaměstnavatel nemá právo žádat informace o změnách zdravotního stavu, pokud nemají přímý vliv na výkon práce. Ať vaše přítelkyně nic nehlásí, protože ustanovení o onom hlášení je protiprávní. Zaměstnavatel by měl právo okamžitě vědět, že je těhotná, pokud by vykonávala práci, která je těhotným ženám zakázaná (např. ionizující záření apod.), jinak ne. Takže doporučuji, aby to přítelkyně řekla v práci až po uplynutí zkušební doby.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
849
15.12.05 11:21

Přesně toto se stalo mojí kamarádce - byla ve zkušebce a otěhotněla. Chtěla to taky tajit, ale bohužel začala krvácet, dostala neschopenku a tím se to v práci profláklo. Tak ji pro jistotu hned vyhodili :(

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.11.14 19:35

Ahoj, pokusím se oživit téma. Dle poradkyně (a zákona) nemůže těhotná dostat výpověď. A co když se zaměstnavatel rozhodne ji přesto dát- musí ji těhotná nějak převzít (podepsat nebo přebrat doporučenou poštu), aby byla platná? Co když zaměstnavatel hrozí, že ji pošle a ať ji těhotná soudně napadne, ale že prý výpověď bude platná do rozhodnutí soudu.

  • Nahlásit
  • Citovat
72048
28.11.14 19:39

No, není pravda, že by těhotná nemohla dostat výpověď, jsou určité situace, kdy ji může dostat i těhotná, například rušení či stěhování zaměstnavatele. A jinak pro platnost výpovědi ti ji musí zaměstnavatel doručit, tj. pokud on bude mít svědky, že ji předal, tak to, že převzetí nepodepíšeš nevadí, stejně jako když ti ji doporučeně pošle, tak už mu je šuma fuk, že ty ten dopis nepřevezmeš.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama