Zamítnutí invalidního důchodu

847
1.6.09 20:48

Zamítnutí invalidního důchodu

Holky nevím jestli tady tomu někdo rozumí, ale prosím o radu.

Známá dostávala částečný invalidní důchod, po nějaké době měla opět předložit lékařskou zprávu, ve které byl posudek ve tom smyslu, že je nemocná, ale ne tak moc.
Jelikož tam bylo spoustu lékařských termínů, tak tomu nerozumněla a předložila to na soc. zabezbečení. Ti jí pochopitelně odňali důchod, jelikož její pracovní schopnost poklesla jen o 20% a na č. důchod je potřeba 33%.
Obstarala si sice nový posudek, který tvrdí, že je na tom 4× hůře než když jí poprvé uznali důchod.

Teď o co mi jde (to mám nejradši, když někdo přijde až když už je pozdě :twisted: )- proti rozhodnutí se nepřipouštějí opravné prostředky, nicméně proti rozhodnutí správy soc. zabezpečení je možné podat žalobu k soudu, lhůta je 2 měsíce od doručení rozhodnutí pokud je podána u správy sz. Znamená to, že jde o normální žalobu, akorát že může být podána ne u soudu, ale u SprávySZ ???

Jestli s tím máte někdo zkušenosti, tak mi poraďte. Dík moc
Bubina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1814
1.6.09 21:24

Ahoj,

jde o tzv. „správní žalobu“ (podle zák.č. 150/2002 Sb., soudního řádu správního) a podává se u správního soudu, tj. u krajského soudu, pod který spadá ta známá bydlištěm. Žalobu lze podat taky u úřadu, který napadené rozhodnutí vydal - osobně bych ji ale adresovala rovnou krajskému soudu.

U těch důchodů se ale změnilo hodnocení (body) a spousta lidí „spadla“ z plného inv.důchodu do částečného a z částečného se „vyléčili“ :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30305
1.6.09 21:33

ahoj,BUBINO---neporadim,ale ZURIM A CUCIM,
CO SE VSE DEJE :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23505
1.6.09 21:53

Nemám praktickou zkušenost se správní žalobou, ale správní řád je dost nelogický. Doporučuju hodně dobře prostudovat :!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1814
1.6.09 22:07
janine24 píše:
Nemám praktickou zkušenost se správní žalobou, ale správní řád je dost nelogický. Doporučuju hodně dobře prostudovat :!

Janine - nebude se postupovat podle správního řádu, ale soudního řádu správního :wink:
A důchodové věci jsou jinak upravené ve speciálních zákonech (fuj…)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23505
1.6.09 22:17

Chápu, ale i tak myslím, že postup při žádosti a posouzení vývoje invalidky bude i podle správního řádu. Žaloba podle soudního řádu. Aspoň jsem to tak viděla u obdobného případu. A to zdůvodnění bylo fakt slovíčkaření :roll: Zejména když se to řeší odvoláním expost a ne v průběhu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1814
1.6.09 23:27

V současné době, kdy už bylo vydáno rozhodnutí, proti kterému se nelze odvolat, se už podle správního řádu postupovat nebude a bude se rovnou podávat žaloba.
A co se zdůvodnění rozhodnutí ČSSZ týče, tak ty moc obsahem neoplývají… (aspoň co jsem mohla vidět)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
847
2.6.09 20:30

Tak holky jmenuje se to „Opravný prostředek proti rozhodnutí správního orgánu“ a je to žaloba o částečný invalidní důchod. Má se podat u soudu, ale je možné to podat i na Správě sz, asi kvůli jednoduchosti, aby se to nemuselo postupovat ze soudu na správu. Vím, že je to asi na prd, známá si za to v podstatě mohla sama, ale určitě to podám a uvidíme.
Dík moc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23505
3.6.09 11:32

Tak ať se zadaří, osobně netuším, co bych napsala jako zdůvodnění v tomhle případě, ale snad na něco příjdeš :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama