Život v podnájmu s dětmi

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.01.18 11:54
Život v podnájmu (s dětmi)

Ahoj,

ráda bych se poptala, zda je tu někdo, kdo žije dlouhodobě/trvale v nájmu. Ať už z vlastního rozhodnutí, nebo ze stejného důvodu jako my, že na vlastní bydlení prostě nedosáhneme (nemáme nárok na hypotéku). Přináší vám to problémy, nebo to zvládáte celkem normálně? Já se toho totiž bojím, už i z toho důvodu, že se nám už stalo, že nám vypověděli smlouvu a museli jsme se stěhovat. Budeme mít 2. miminko a se dvěmi dětmi si už vůbec neumím nečekané stěhování představit. Případně máte nějak dobře ošetřenou smlouvu ohledně dlouhodobého nájmu? Pomohly by nám nějaké rady, moc děkujeme

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Janli
Kelišová 6826 příspěvků 26.01.18 12:18

Jako majitel bytu ti můžu dát radu. Plaťte nájem včas, udržujte byt a dobré sousedské vztahy a pak si vás bude majitel vážit. Dobrých nájemníků je málo a těm bezproblémovým se nečekané výpovědi nedávají. Nehledě na to, že důvody k výpovědi jsou jasně dané občanským zákoníkem.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.01.18 12:23

My jsme tento krok učinili vloni v létě. Z vlastního bytu jsme se přestěhovali do pronájmu s tím, že bychom ho rádi měli dlouhodobě - cca 10-15 let. zatím máme roční smlouvu s automatickým prodloužením na 2 roky a dál se uvidí. My se stěhovali do většího bytu a blíže k práci a školám. Máme 2 děti a stěhování byl masakr. Představa realizace stejné akce v dohledné době mě děsí :mrgreen: :mrgreen: Ale asi jsme v lepší situaci než vy, protože v případě ukončení nájemní smlouvy máme vždy k dispozici náš vlastní byt (který nyní pronajímáme) a máme se prostě kam vrátit.
Se smlouvou o dlouhodobém nájmu moc neporadím, ale asi by to chtělo majitelům něco nabídnout. Třeba nějaké zvelebení bytu atd. A podle mě je akceptovatelnější smlouva, která se bude automaticky každoročně obnovovat, pokud k určitému datu nedá jedna ze smluvních stran výpověď, než časově neomezená. Osobně bych jako majitel bytu na časově neomezenou nájemní smlouvu nepřistoupila.

Hofida
Kecalka 267 příspěvků 26.01.18 13:00
@Janli píše a těm bezproblémovým se nečekané výpovědi nedávají.

Tak to není pravda. Kamarádka dostala na výběr od vlastníka bytu: buď mu vrátí smlouvu a všechny dokumenty spojene s nájmem a platit bude výhradně v hotovosti nebo dostane výpověd z nájmu z důvodu potřeby bytu pro sebe. Nechtěl, aby příjmy z pronájmu byly prokazatelne.

Agrion
Závislačka 2816 příspěvků 26.01.18 13:25

Zivot v podnajmu i s detmi si umim dost dobre predstavit… bydleli jsme tak pomerne dlouho a vyhovovalo nam to. Jednak ti to dava uzasnou svobodu,
moci se kdykoluv sbalit a odstehovat - pri problemech se sousedy ci za dobrou pracovnu nabidkou… a taky ti odpadnou starosti o udrzbu nemovitosti a v pripade „poruchy“ jen zavolas majiteli. Ovsem jen v pripade, ze mas dostatecny prijem a slusnou rezervu bokem… my se nakonec odstehovali do mesta, kde jako rodina s detmi bez konexi nemame sanci sehnat slusny podnajem ( kousek od Mnichova), takze sme chte-nechte sli do bytu na hypoteku… ale ja ji citim jako balvan :nevim: Jsme uvazani na 15 let a kazde rozhodnuti musime planovat ( dalsi dite, zmenu prace atd.) dlouho dopredu tak, abychom vse zvladli poplatit :nevim:

Pajka89
Ukecaná baba ;) 2069 příspěvků 26.01.18 13:38

Bydlime s ditetem v najmu a zadnou hypoteku v tomhle zivote neplanujem. Nemam zajem se upsat dablu na 30 let :roll: Z toho bych mela nocni mury… V najmu mam pocit svobody.

ajvl
Zasloužilá kecalka 676 příspěvků 26.01.18 14:03

Tak pokud se bojíš a chtěla bys větší jistotu v nájemním vztahu, tak koukejte po městských bytech ;-)

Janli
Kelišová 6826 příspěvků 26.01.18 14:24
@Hofida píše:
Tak to není pravda. Kamarádka dostala na výběr od vlastníka bytu: buď mu vrátí smlouvu a všechny dokumenty spojene s nájmem a platit bude výhradně v hotovosti nebo dostane výpověd z nájmu z důvodu potřeby bytu pro sebe. Nechtěl, aby příjmy z pronájmu byly prokazatelne.

To je ale jejich hloupost, že na to přistoupili. Navíc, pokud si hledám nájem, ptám se na to, jestli bude vše v regulích zákona. A pokud někdo nechce platit daně, pak vím, že ani já, jako nájemník nebudu mít žádná práva a jdu radši o dům dál.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.01.18 16:54

@Janli Já tedy s tímto úplně nesouhlasím. Minulý byt jsme měli v nájmu práve se smlouvou na dobu neurčitou. Při podepisování jsme obě strany mluvili o dlouhodobém nájmu. Majitelé bytu postavili barák a odešli tam i s dětmi. PLatili jsme vše včas, udržovali pořádek a nikdy nebyl jediný problém. Dokonce jsme i s majiteli měli dá se říci dobrý vztah. Po téměř 5 letech pak majitel oznámil, že se rozvádějí se ženou a tedy že máme 2 měsíce na vystěhování (jak bylo ve smlouvě). Já měla tehdy před porodem a nakonec jsme se stěhovali ještě během mého 6-nedělí. Tím, v jaké jsme byli situaci, jsme prost vzali byt, který nám vyhovoval, ale byla tam problémová majitelka. Nedalo se s ní na ničem domluvit a chodila nás i kontrolovat. Šlo tam i o to, že žila sama poblíž bytu, co pronajímala, a také to byla taková ta sídlištní drbna, co ví o všem a o všech všechno. No prostě hrůza, kdo to nezažil, tak neví. Tedy vydrželi jsme tam až do teď, ale je to už neúnosné nehledě na to, že je byt už pro 2 děti malý (je to 2+kk). Takže hledáme další byt k pronájmu a řešíme i jak vyřešit smlouvu a další věci kolem. Oba jsme se shodli, že bychom šli na hypotéky hned, mohli bychom si sami rozhodovat o úpravách v bytě a dalších věcech, také by už to bylo naše a my se mohli tk usadit a nemuseli bychom řešit, že se zase budeme stěhovat někdy, ale žel nejde to. :( Tak proto se ptám, jakto vnímáte a zvládáte vy ostatní případně jestli máte nějaké vychytávky ohledně smlouvy. Zakladatelka

9purple9
Povídálka 35 příspěvků 27.01.18 12:32
@Anonymní píše:
Ahoj,ráda bych se poptala, zda je tu někdo, kdo žije dlouhodobě/trvale v nájmu. Ať už z vlastního rozhodnutí, nebo ze stejného důvodu jako my, že na vlastní bydlení prostě nedosáhneme (nemáme nárok na hypotéku). Přináší vám to problémy, nebo to zvládáte celkem normálně? Já se toho totiž bojím, už i z toho důvodu, že se nám už stalo, že nám vypověděli smlouvu a museli jsme se stěhovat. Budeme mít 2. miminko a se dvěmi dětmi si už vůbec neumím nečekané stěhování představit. Případně máte nějak dobře ošetřenou smlouvu ohledně dlouhodobého nájmu? Pomohly by nám nějaké rady, moc děkujeme

My tedy s nájmem žádné problémy neměli, super majitel, vše fungovalo bez problému. Asi to je (jako vše) o lidech - zkuste třeba přes známé hledat, na nějaké doporučení…i ma­jitelé bytu jsou raději, když mají nájemníky přes kontakt, než někoho úplně cizího. Myslím, že se to i s dětmi dá - však spousta rodin žije trvale v nájmu, nebo třeba prvních 10 let (a to má většina párů malé děti) a až potom řeší vlastní bydlení, nebo někdo nevyřeší vůbec a zůstane v nájmu. Držím vám moc palce =)

Máca-Míša
Kecalka 221 příspěvků 27.01.18 12:48

Ja jsem zila s dcerou po podnajmech 6 let a už bych nechtěla. Pořád se někoho doprosovat o vyúčtování, o penize za opravy, o vraceni kauce, svolení k vymalbe atd… Neni nad svoji jistotu

9purple9
Povídálka 35 příspěvků 27.01.18 12:51

@Máca-Míša když zakladatelka píše, že to nejde jinak… já jsem tedy také raději, že už nejsme v nájmu. Ale na druhou stranu ona ta hypo také není žádný med - a odpovědnost za nemovitost, nemožnost se jenom tak odstěhovat, když se vám prostě něco znelíbí či zalíbí něco jiného - oboje má své výhody i nevýhody. Ale ano, souhlasím, že vlastní je lepší - když to ale nejde?

Uživatel je onlinedebra.morgan
Kelišová 5149 příspěvků 27.01.18 12:55
@Máca-Míša píše:
Ja jsem zila s dcerou po podnajmech 6 let a už bych nechtěla. Pořád se někoho doprosovat o vyúčtování, o penize za opravy, o vraceni kauce, svolení k vymalbe atd… Neni nad svoji jistotu

jenze to zalezi na koho narazis, bydlime v jednom najmu uz pres 3 roky a muzem si tu delat a opravovat v podstate co chcem jak chcem, majiteli je to fuk a ještě nám to proplatí…je rád, že se mu o to staráme…

Ivan PPZ
Kelišová 5718 příspěvků 27.01.18 13:00

Titulek podnájem, diskuze o nájmu… :nevim:
Trochu mi přijde, že zakladatelka dala (skoro) rovnítko mezi nájem a bydlení v chudobě a absolutní nejistotě. Možná by se dalo zeptat i majitelů na jejich názor. V Evropě je běžné, že se bydlí v nájmu. ČR je v tomhle extrémní vyjímkou. A opravdu to většinou je tak, že pokud má majitel solidní, slušné, platící a nekonfliktní nájemníky, tak si je drží a často ani nezvyšuje nájem, i když by mohl.

Procházející
Zasloužilá kecalka 863 příspěvků 27.01.18 13:16
@Anonymní píše:
"Oba jsme se shodli, že bychom šli na hypotéky hned, mohli bychom si sami rozhodovat o úpravách v bytě a dalších věcech, také by už to bylo naše a my se mohli tk usadit a nemuseli bychom řešit, že se zase budeme stěhovat někdy, ale žel nejde to. :( Tak proto se ptám, jakto vnímáte a zvládáte vy ostatní případně jestli máte nějaké vychytávky ohledně smlouvy. Zakladatelka

Moc mě mrzí, co vás potkalo. Ale to že jste se s manželem shodli na tom, že kdybyste mohli jdete hned do hypotéky, nemá žádnou výpovědní hodnotu. Kdybyste tu hypotéku mohli mít, tak byste se zase dohadovali, jak velkou si ji vezmete. Báli byste se abyste nepřišli o práci, nemuseli se stěhovat, aby se vám nic velkého nerozbilo atd. Vlastní bydlení a hypotéka je taky velké zodpovědnost. A když má člověk hypotéku a sousedy blbce, tak je taky vydeptaný. :srdce: :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Říká si o místo na kandidátce? Jaromírovi věřím, vzkazuje Musil z nemocnice!

Moderátor Honza Musil se stále zotavuje z vážného úrazu, který si před Vánoci... číst dále >

Showbyznys sdílí staré fotky: Jak naše hvězdy zestárly za deset let?

Sociální sítě právě rozhýbala výzva #tenyearschallenge, která vyzývá ke... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >