Život v Polsku

15
20.12.20 18:15

Život v Polsku

Ahoj všem maminkám i všem ostatním.

Začátkem roku 2020 jsem se přestěhovala za partnerem z Prahy do Katowic. Před 2 týdny jsem zjistila, že jsem těhotná. S partnerem jsme měli samozřejmě radost i když se jedná o neplánované těhotenství. Chtěla jsem poklábosit třeba s nějakými maminkami, které jsou Češky trvale žijící v Polsku a probrat případný porod - zda rodit raději v Česku, nebo v Polsku, nějaké rady, dále samozřejmě jestli dávat dítěti dvojí občanství, i když je na to samozřejmě času dost, jen mne zajímají názory druhých a pak ráda popovídám s někým, kdo je/byl v podobné situaci jako já.

Všem přeji krásnou 4. adventní neděli

Ema

P. S. Prosím o „dospělou“ diskusi, nechci se bavit s někým, kdo na místo mé otázky, nebo celkově tématu, začne psát něco o tom „S Polákem sis dítě dělat neměla“ a podobné. Věřím, že jsme schopni se normálně bavit. :) :mavam: :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1480
20.12.20 18:19

Zalezi na tobe, kde se citis lip, pohodlne, na jazyku, etc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
20.12.20 18:22

@alejandra Jasně, já to spíš myslela v obecnější rovině, kvalita porodnic, přístup lékařů k pacientkám atp. S polštinou nemám problémy, takže na jazyk zřetel brát nemusím. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1480
20.12.20 18:25
@Queryx píše:
@alejandra Jasně, já to spíš myslela v obecnější rovině, kvalita porodnic, přístup lékařů k pacientkám atp. S polštinou nemám problémy, takže na jazyk zřetel brát nemusím. :)

Tak to bohuzel nevim jake maji kvality v Polsku :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1698
20.12.20 18:27

@Queryx Zkus pohledat na fc tam určitě nějaká skupina mamin v polsku bude. :-) Hlavně jestli ty do toho mohu mluvit (možna to v plánu určitě máš)
Mluv na dítě česky. Mám kamošku žijící v polsku (taky se odstěhovala za manželem) rodila v polsku. Dle všeho asi co se nemocnic týče dobrý.
Ale na dětí, mluví polsky, manžel polský, jeho rodina taky a rodina v česku má problém se s dětmi dorozumět. Oni dětem rozumí, přeci jen jazyk je to podobný, ale když jim česka strana řekne něco česky, tak dětí neví co chtějí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1480
20.12.20 18:33
@smajlik345 píše:
@Queryx Zkus pohledat na fc tam určitě nějaká skupina mamin v polsku bude. :-) Hlavně jestli ty do toho mohu mluvit (možna to v plánu určitě máš)
Mluv na dítě česky. Mám kamošku žijící v polsku (taky se odstěhovala za manželem) rodila v polsku. Dle všeho asi co se nemocnic týče dobrý.
Ale na dětí, mluví polsky, manžel polský, jeho rodina taky a rodina v česku má problém se s dětmi dorozumět. Oni dětem rozumí, přeci jen jazyk je to podobný, ale když jim česka strana řekne něco česky, tak dětí neví co chtějí

Souhlasim. Nekde jsem cetla, ze pokud se zije v jinem state a rodina je mezinarodni, tak by se melo mluvit v jazyce toho rodice, ktery v tom state neni doma. Bilingvni deti maji velke plus prave, ze se od mala nauci dva jazyky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
20.12.20 18:34

@smajlik345 Na Facebooku jsem právě už hledala a nic jsem nenašla - možná jsem lama, co neumí hledat. :D :D :D :D V tom co píšeš Ti děkuju, určitě chci aby mé dítě umělo jak polštinu, tak češtinu, ačkoli partner aktivně česky neumí, chci aby mělo do budoucna otevřené oba státy, jak pro studium, tak celkově pro život, nehledě na to, jak píšeš, chci aby se dokázalo vzájemně domluvit bez potíží s mými rodiči. :-)

btw ta Tvá kamarádka na emimino asi nechodí, že? :-)

Díky za příspěvek, hezký 4. advent :) :)

Ema

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13242
20.12.20 18:41

@Queryx A jak se to resi se zdravotnim pojistenim? Kde ho platis? Muzes si vybirat, zda budes rodit v Cesku nebo v Polsku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.12.20 18:48

V Polsku je zdravotnictví katastrofa. Mám tam příbuzné a fakt masakr.

• Citovat
  • Nahlásit
15
20.12.20 18:48

@cecetka Zdravotní pojištění platím v Polsku, ale soudím (nemám to nijak ověřené, klidně mě vyveďte z omylu, přece jen jsem těhotná poprvé a ještě chvíli) že mohu rodit kdekoli v EU, nebo se pletu?

Ema

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17334
20.12.20 19:27

Poradila bych, ale muj manzel Polak se prestehoval ke mne do Cech, takze bohuzel.

U nas se teda mluvi doma cesky, ja moc nechci, aby detem ta polstina pletla hlavu. Bohuzel se to i tak deje, protoze manzelova cestina je takova… polska, no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
20.12.20 19:32

@warita Díky za příspěvek, to já si zase říkám, že až budu s dítětem sama doma, budu mluvit česky a až by se partner vrátil z práce, tak by slyšel/a tu polštinu. Myslím si, že děti jsou na tohle velmi snadno přizpůsobitelní. :)
Přeju krásné Vánoce Tobě a Tvé rodině do Česka. :mavam: :mavam:
Ema

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1480
20.12.20 19:37
@warita píše:
Poradila bych, ale muj manzel Polak se prestehoval ke mne do Cech, takze bohuzel.U nas se teda mluvi doma cesky, ja moc nechci, aby detem ta polstina pletla hlavu. Bohuzel se to i tak deje, protoze manzelova cestina je takova… polska, no.

To je plus umet dva jazyky hned od mala :D rozhodne at se nauci i polsky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13242
20.12.20 19:54
@Queryx píše:
@cecetka Zdravotní pojištění platím v Polsku, ale soudím (nemám to nijak ověřené, klidně mě vyveďte z omylu, přece jen jsem těhotná poprvé a ještě chvíli) že mohu rodit kdekoli v EU, nebo se pletu?Ema

To prave nevim, jestli se to nevztahuje jen na akutni peci a jen v takove mire, v jake by ti byla poskytnuta pece v Polsku. Vse nad by sis musela zaplatit sama. A jak by to bylo s hrazenim pece o dite, to uz vubec nemam poneti :nevim: Ono to asi tak jednoduche nebude :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
319
20.12.20 20:16

Pred nejakymi lety jsem rodila jiz v CR, ale pojistena jsem byla jeste v UK. zila jsem tam, pracovala, ale rodit jsem chtela u nas. v UK jsem si zaridila od NHS formular, zazadala vlastne o „povoleni“, kde mi potvrdili jakesi jejich „povoleni“,ze mohu na jejich naklady rodit v CR, proste se zavazali, ze to uhradi. v zadosti jsem uvedla par duvodu, jednalo se o porod v domovske zemi, nebyl pro ne problem, aby to schvalili. taktez to byl dokument, ktery mi zarucoval kompletni plnou peci po nejakou dobu pro me, i pro ditko v CR. s tim jsem sla na VZP, delaji to urcite vsechny pojistovny, oni mi take neco vystavili, lejstro potvrzujici, ze budou mou zastupnou pojistovnou v CR za timto ucelem, a s tim lejstrem vystavenym od VZP jsem rodila, chodila k mudrum se sebou i s dcerou. po vyprseni jeho platnosti jsme pak obe mely jiz narok oficialne pouze na neodkladnou peci, nicmene, jak mi vysvetlili na zdrav. pojistovne, tak neodkladne je vse, co urci lekar, ze je neodkladna pece a taktez mi vydali nove lejstro, ze v pripade osetreni po dobu naseho pobytu v CR, za nas tuto peci uhradi. VZP si to pak uctovala po sve ose do anglie. nemela jsem sebemensi problem a nikdy nenastal zadny zadrhel. lekari si vykony v nasem pripade uctovali VZP, jen pod jinym kodem, takze s tim take nemeli zadny zadrhel. chtela jsem rodit u nas a taktez jsem tu stravila celou materskou, po jejiz obdobi jsem byla samozrejme stale zamestnanec a pojistenec v UK a timpadem i dcera.
takze paklize by si to planovala, tak bych se s predstihem informovala na formality, at mas vse ok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat